Jak zrobić naturalne oliwki i olejki do ciała DIY

W potocznym i marketingowym języku słowo "olejek" używane jest niewłaściwie do określenia kosmetyków składających się z rozpuszczalnych w tłuszczach (lipofilowych) składników. W kosmetologii nazwa olejki zarezerwowana jest dla olejków eterycznych (lotnych destylatów z roślin). Z kolei kosmetyki składające się z lipidowych składników to po prostu oliwki. Zrobienie oliwki zajmie Ci zaledwie kilka minut. Ważne, aby poznać kilka zasad łączenia składników, poza tym będziesz mogła tworzyć własne kosmetyki według preferencji i pomysłowości oraz jakości porównywalnej do najlepszych kosmetyków na rynku.

Jak zrobić naturalne oliwki i olejki do ciała DIY
Spis treści:
  1. Czym są oliwki i olejki do ciała?
  2. Akcesoria potrzebne do zrobienia oliwki lub olejku do ciała
  3. Składniki oliwek i olejków do ciała
  4. Oleje kosmetyczne
  5. Olejki eteryczne
  6. Witamina E
  7. Jak zrobić oliwkę do ciała DIY?
  8. Jak przygotować własną recepturę na oliwkę DIY?

Czym są oliwki i olejki do ciała?

Oliwki i olejki do ciała to płynne kosmetyki stanowiące połączenie olejów naturalnych i roślinnych składników aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach. Olejki i oliwki nie zawierają w składzie wody. Polecane są do pielęgnacji skóry przesuszonej, łuszczącej się, wymagającej regeneracji. Oliwki i olejki regenerują płaszcz lipidowy naskórka, dzięki czemu skóra może prawidłowo pełnić funkcję bariery ochronnej. Dzięki olejkom i oliwkom skóra odzyskuje promienny blask. Olejki i oliwki możemy wykorzystywać w pielęgnacji ciała, ale sprawdzą się również np. na przesuszone końcówki włosów i osłabione paznokcie. Wszystko zależy od zastosowanych składników aktywnych.

Oliwki i olejki do ciała nawilżają, delikatnie natłuszczają i wygładzają skórę. Redukują szorstkość, przywracają skórze miękkość i elastyczność, nadają blasku i zdrowego kolorytu. Przygotowanie olejków i oliwek do ciała DIY jest proste i nie zajmuje dużo czasu. 

Akcesoria potrzebne do zrobienia oliwki lub olejku do ciała

Do przygotowania oliwki lub olejku do ciała potrzebujesz:

Przydadzą się również:

  • Ręcznik papierowy
  • Alkohol rektyfikowany 96% w butelce ze spryskiwaczem do zdezynfekowania narzędzi i naczyń laboratoryjnych.

Składniki oliwek i olejków do ciała

W skład oliwek i olejków do ciała DIY wchodzą wyłącznie składniki olejowe i rozpuszczalne w olejach.

Jak sprawdzić, który składnik jest rozpuszczalny w tłuszczach?

Jeżeli masz wątpliwość, czy składnik, którego chcesz użyć jest rozpuszczalny w olejach, sprawdź kolor kropki znajdującej się na etykiecie produktu. Jeżeli kropka ma kolor żółty, to znaczy że dany składnik jest olejowy i możesz go użyć w swojej oliwce DIY. Informację o rozpuszczalności znajdziesz także w opisie na stronie produktu, tuż pod krótkim opisem i zdjęciem. W tej sekcji znajdziesz także informacje o jakości produktu, zalecanym stężeniu, czy ewentualnych uwagach do produktu. 

Ponieważ oleje naturalne – bazowy składnik olejków i oliwek - są podatne na proces jełczenia, warto zabezpieczyć je za pomocą antyoksydantów. Jako antyoksydanty możesz użyć witaminy E – miksu naturalnych tokoferoli oraz olejowej formy witaminy C – witamina C – tetraizopalmitynian askorbylu. Witaminy E i C połączone w jednej recepturze działają synergistycznie – wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

W oliwkach i olejkach warto stosować witaminę A – Retinol. Witamina A niweluje zmarszczki, przeciwdziała suchości i szorstkości naskórka, działa antyoksydacyjnie, zapobiega powstawaniu przebarwień, poprawia kondycję naskórka. O jej cennych właściwościach poczytasz na naszym blogu tutaj.

Wartą przetestowania propozycją dla olejków i oliwek do ciała są algi morskieolej z alg fucus i olej z alg laminaria. Algi dostarczają skórze niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin. Regenerują, nawilżają, działają ochronnie, wspomagają naturalna barierę lipidową naskórka.

Wypróbuj również inne składniki aktywne:

Oleje kosmetyczne

Oleje kosmetyczne to naturalne oleje roślinne otrzymywane metodą tłoczenia na zimno najczęściej nasion lub owoców roślin oleistych. Oleje roślinne są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Niedobór NNKT w organizmie prowadzi do suchości skóry i podatności na stany zapalne, stąd tak ważna jest ich suplementacja z kosmetyków. Szczególnie ważne są kwas linolowy i linolenowy, z których organizm syntetyzuje ceramidy – elementy strukturalne płaszcza hydro-lipidowego naskórka. Wybierz olej dostosowany do potrzeb swojej skóry. Możesz zmieszać ze sobą 2 i więcej oleju, aby wzmocnić efekt pielęgnacyjny oliwki. Olej z orzechów laskowych działa antycellulitowo. Olej ze słodkich migdałów niweluje rozstępy. Olej makadamia redukuje szortskość skóry. 

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne to mieszaniny substancji zapachowych występujących w roślinach. Pozyskiwane są za pomocą destylacji z parą wodą kwiatów, nasion, ziela, liści, owoców, jagód, kory lub tłoczenia na zimno (głównie skórek owocowych). Olejki eteryczne nadają kosmetykom zapach, ale też zapewniają szeroki wachlarz efektów pielęgnacyjnych. Działają m.in. antybakteryjnie, oczyszczająco, tonizująco, antyoksydacyjnie, łagodząco, pobudzają wzrost włosów. Zapach olejków eterycznych poprawia nastrój, uspokaja, bądź przeciwnie dodaje energii do działania. Wybierz Olejek grejpfruta różowego na cellulit lub olejek Olejek z nasion marchwi na przesuszone partie ciała. 

Zwróć uwagę na cenne olejki 5% w jojobie. Są to roztwory olejków eterycznych i absolutów w zimno tłoczonym oleju jojoba. W kolekcji tej znajdziesz takie perełki kosmetologii, jak olejek różany, olejek jaśminowy, olejek sandałowy, czy olejek neroli.

Witamina E

Witamina E określana jako witamina młodości działa antyoksydacyjnie – przeciwdziała aktywności wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia. Jednocześnie też chroni kosmetyk przed procesem utleniania składników tłuszczowych. Witamina E działa nawilżająco, regenerująco, ochronnie, wygładzająco, poprawia jędrność i elastyczność skóry. Witamina E chroni skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UVB, zmniejsza rumień i obrzęki. Powinna być zatem nieodzownym elementem olejków i oliwek stosowanych po kąpielach słonecznych. 

Jak zrobić oliwkę do ciała DIY?

Zrobienie oliwki DIY jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać ze seobą kilka olejowych składników. Na początek wybierz olej bazowy Możesz też połączyć ze sobą dwa lub trzy oleje bazowe. Warto wetrzeć opuszkiem palca w skórę kilka olejów naturalnych, by poznać ich konsystencję, stopień tłustości, sprawdzić jak szybko się wchłaniają i jaką pozostawiają po sobie warstwę na skórze. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z kosmetykami DIY, przetestuj oliwkę na bazie oleju ze słodkich migdałów, oleju jojoba, oleju z pestek moreli, oleju arganowego, oleju sojowego.

Następnie wybierz olejek eteryczny lub mieszaninę olejków, które nadadzą Twojej oliwce zapach. Możesz również dodać do oliwki wybrane substancji aktywnych rozpuszczalnych w olejach.

Jak zrobić lawendową, relaksującą oliwkę do ciała DIY?

Oliwka o cudownym lawendowo-cytrusowym zapachu pozowli Ci się głęboko odprężyć, wyciszyć umysł, zrelaksować ciało. Olej ze słodkich migdałów nawilży i zregeneruje Twoją skórę, pozostawiając ją miłą i gładką w dotyku. 

Przygotuj następujące składniki na 125 g oliwki do butelki PET 125 ml transparentnje z czarną pompką:

  • 97% (111,55 g) oleju ze słodkich migdałów
  • 1% (1,15 g) olejku lawendowego ekologicznego
  • 0,5% (0,58 g) oleju cytrynowego ekologicznego
  • 0,5% (0,58 g) olejku pomarańczowego ekologicznego
  • 1% (1,15 g) witaminy E – miksu naturalnych tokoferoli

Przystąp do robienia oliwki:

Krok 1: Zanim przystąpisz do pracy za pomocą alkoholu rektyfikowanego 96% zdezynfekuj powierzchnię, na której będziesz pracował oraz akcesoria, których będziesz używał. W prawdzie olejki i oliwki nie są podatne na zakażenie mikrobiologiczne, ale warto zakorzenić w sobie nawyk dezynfekowania naczyń i akcesoriów podczas przygotowywania włąsnych kosmetyków.

Krok 2: Na wadze ustaw zlewkę i odważ do niej olej ze słodkich migdałów oraz olejki eteryczne. Wymieszaj całość bagietką.

Krok 3: Dodaj do zlewki witaminę E, wymieszaj dokładnie bagietką. Twoja oliwka jest gotowa.

Krok 4: Przelej oliwkę do butelki i naklej opisaną etykietkę.

Oliwki i olejki przechowuj w chłodnym miejscu bez dostępu światła słonecznego. 

Jak stosować oliwkę lub olejek do ciała?

Oliwki i olejki wcieraj w skórę najlepiej zaraz po kąpieli. Warto jednocześnie wykonać delikatny masaż skóry. Odmierz produkt za pomocą pompki na dłoń i nałóż na skórę. Oliwki i olejki stosuj na całe ciało lub wybrane partie ciała, tam gdzie skóra jest najbardziej przesuszona. W zależności od potrzeb skóry, możesz aplikować je codziennie lub dwa razy w tygodniu, na zmianę z balsamem DIY, masłem, czy kremem do ciała. 

Jak przygotować własną recepturę na oliwkę DIY?

Po wybraniu olejów, substancji aktywnych i olejków eterycznych ustal procentową ilość każdego składnika. Dobierz ilości surowców tak, by ich suma wynosiła 100%. Pamiętaj, że oleje mają gęstość mniejszą, niż woda. W przypadku produktów olejowych 1 ml to ok. 0.92 g (dane dla oleju ze słodkich migdałów) lub licząc odwrotnie 1 g to ok 1.09 ml.Jeśli chcesz przygotować 200 ml oliwki mnożysz ilość podaną w recepturze x 2, jeśli chcesz przygotować tylko 25 ml dzielisz przez 4 itp. Informację o gęstości znajdziesz na naszej stronie, w specyfikacji każdego produktu. 

Przykład:

80 ml oleju ze słodkich migdałów to 73,6 g bo:

80 ml x 0,92 g/ml = 73,6 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Oliwka na rozstępy z ekologicznym olejkiem neroli
Oliwka na rozstępy z ekologicznym olejkiem neroli

Przepis na domową oliwkę na rozstępy z olejkiem neroli. Oliwka pomaga niwelować rozstępy powstające po ciąży lub w trakcie szybkiej utraty wagi. Receptura oparta jest na oleju ze słodkich migdałów oraz oleju z dzikiej róży, które silnie nawilżają, regenerują oraz uelastyczniają skórę. Obecny w recepturze olejek neroli poprawia elastyczność skóry oraz nadaje oliwce przyjemny zapach. Receptura polecana do pielęgnacji skóry z rozstępami, wymagającej uelastycznienia.

Poziom trudności:
łatwy
Jak zrobić naturalne oliwki i olejki do ciała DIY nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak zrobić naturalne oliwki i olejki do ciała DIY.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.