Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Jak zrobić peeling fizyczny i chemiczny DIY?

Ocena (0 / 5,00)

Peeling - fizyczny i chemiczny
 
Jednym ze sposobów na poprawę wyglądu Twojej skóry jest peeling (złuszczanie). Istota zabiegu sprowadza się do usunięcia z powierzchni skóry martwych, zrogowaciałych komórek. Na powierzchni skóry, szczególnie po lecie tworzy się grubsza warstwa rogowa przez co skóra wygląda na zmęczoną, szarą.
 
Peeling:
odświeża skórę odsłaniając młodsze warstwy naskórka, 
udrażnia ujścia mieszków włosowych dzięki czemu z gruczołów swobodnie wydobywa się nawilżające i natłuszczające sebum oraz 
ułatwia wchłanianie przez skórę substancji czynnych (warstwa rogowa jest główną barierą powstrzymującą przenikanie substancji do skóry).
 
Ze względu na zmniejszenie się warstwy rogowej na skórze po peelingu należy unikać przebywania na słońcu i wizyt w solarium.
 
Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia peelingu: 
 
fizyczny tj. wykorzystując substancje ścierające takie jak algi, sól morska czy też suszone owoce oraz 
 
chemiczny z użyciem naturalnych hydroksykwasów.
 
 
Peeling fizyczny
 
 
Peeling mechaniczny (scrub) z użyciem surowców ścierających polega na masowaniu ciała ścierająco-peelingującą materią. Ważne jest aby surowiec peelingujący - eksfoliant był drobny i jednolity gdyż użycie niewłaściwego materiału może doprowadzić do uszkodzenia skóry.   
 
Aby peeling był przyjemniejszy i łatwiejszy do przeprowadzenia do substancji ścierającej np. soli morskiej dodajesz oleje roślinne oraz olejki eteryczne. Oprócz zapewnienia poślizgu oleje będą również skutecznie nawilżać i pielęgnować skórę.
 
 
 
 
 
Najlepszym miejscem do wykonania peelingu mechanicznego jest kabina prysznicowa lub wanna. Przygotowaną masę peelingującą nakładasz dłońmi na ciało i masujesz przez kilka minut. Peeling mechaniczny możesz również aplikować na twarz, z tym, że ruchy i ucisk powinien być lżejszy a surowiec peelingujący delikatniejszy (drobniejszy). Po zakończonym zabiegu weź krótką kąpiel aby delikatnie spłukać resztki pozostałego na skórze peelingu. Użyj tylko niewielką ilość, najlepiej łagodnego żelu lub płynu myjącego, gdyż ważne jest aby cienka warstwa użytych w peelingu olejów pozostała na ciele.  
 
Jeśli używasz do peelingu sól morską pamiętaj aby nakładać ją na suchą skórę. Po zetknięciu z wodą sól zbyt szybko rozpuści się. 
 
 
Peeling chemiczny (naturalnymi kwasami AHA)
 
 
Drugim sposobem przeprowadzenia peelingu jest peeling chemiczny z wykorzystaniem naturalnych kwasów alfa-hydroksylowych w skrócie AHA. W tym przypadku wykorzystuje się chemiczną aktywność kwasów. 
 
Kwasy AHA działają na połączenia martwych komórek naskórka. Kiedy połączenia te są osłabione lub wręcz zerwane, martwe komórki naskórka mogą być łatwo usunięte z powierzchni skóry.
Kwasy AHA mają niską wartość pH i tym samym posiadają potencjał drażniący. Z tego względu wprowadzone są ograniczenia jeśli chodzi o dopuszczalne stężenie tego składnika. 
 
W kosmetykach do użytku domowego może to być maksymalnie 10%, w kosmetykach profesjonalnych, używanych w gabinetach pod okiem kosmetyczki do 30%. Wyższe stężenia stosowane przez dermatologów do leczenia chorób i zmian skórnych mogą być aplikowane tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.
 
Jak stosować kwasy AHA?
 
 
Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z kwasami AHA na początek zaleca się stosowanie kwasów nie więcej niż raz dziennie. W przypadku osób ze skórą wrażliwą nie powinno to być częściej niż 2-3 razy w tygodniu. 
 
Peelingi chemiczne należy stosować okresowo, z przerwami, gdyż skóra "przyzwyczaja się" do działania kwasów AHA. Badania potwierdziły, że po 2-3 miesiącach nieprzerwanego stosowania maleje ich skuteczność, a po 4 miesiącach skuteczność jest bardzo mała.
 
Nie należy łączyć peelingów mechanicznego oraz chemicznego. 
 
Po peelingach unikamy słońca i solarium. Stosowanie kwasów w stężeniach powyżej 10% powinno odbywać się pod okiem kosmetyczki bądź dermatologa. W terapiach z wysokim stężeniem kwasów w pierwszych kilkunastu dniach dochodzi do bardzo dużego wysuszenia skóry. Dopiero po ok. 2 tygodniach skóra zaczyna produkować glikozaminoglikany odpowiedzialne za nawilżenie skóry.
 
Peeling chemiczny możesz wykonać w formie wodnego serum lub cleansera. Najlepszą bazą dla kwasów AHA będą hydrolaty o niskim pH (3-4). Kwasy AHA możesz również dodać do emulsji, stworzysz w ten sposób mleczka oczyszczające i kremy. Przy nakładaniu peelingu czy to w formie cleansera czy kremu używaj bawełnianych płatków kosmetycznych. Nakładając płatkiem peeling na twarz jednocześnie będziesz usuwać martwe komórki naskórka. Przepisy na peelingi znajdziesz w naszym dziale receptury.
 
 
Wybrane receptury
 
PROFESJONALNY peeling (30% kwasów AHA) 
 
Ściągający żel do cery tłustej z kwasami AHA 10%
 
ANTYCELLULITOWY peeling algowy
 
Peeling ciała z karnalitową solą z Morza Martwego
 
Morski peeling - EKSPLOZJA MINERAŁÓW
 
 
(C) 2006-2012 ECOspa.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
Wszystkie materiały: teksty (za wyjątkiem cytowanych), slogany, grafiki, zdjęcia itp. znajdujące się w tym serwisie są własnością Eco Spa Supply, Artur Chaber i podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim.
Artykuł opublikowany wtorek, 18 październik 2011.

 

Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj