Pielęgnacja skóry latem

Latem nasza skóra szczególnie narażona jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Słońce i wysokie temperatury powodują przesuszenie skóry, zmniejszenie jej elastyczności, powstawanie przebarwień. Podstawą właściwej pielęgnacji skóry latem jest więc ochrona przeciwsłoneczna oraz intensywne nawilżanie

Pielęgnacja skóry latem
Spis treści:
  1. Jak dbać o skórę latem?
  2. Ochrona skóry przed słońcem
  3. Intensywne nawilżenie skóry
  4. Łagodzenie i regeneracja podrażnień
  5. Staranne oczyszczanie cery
  6. Odświeżenie skóry i włosów
  7. Uniwersalne i wielozadaniowe produkty na lato

Jak dbać o skórę latem?

Niezbędne elementy codziennej pielęgnacji skóry w sezonie letnim jest: 

  • ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania UV,
  • staranne oczyszczanie,
  • nawilżanie,
  • łagodzenie podrażnień i regeneracja.

Latem szczególnie zadbaj także o włosy i skórę głowy. Intensywne słońce, morska woda i piasek plaży powodują płowienie koloru włosów i uszkodzenie lipidów osłonki włosa. Niedobór lipidów powoduje przesuszenie włosów, skłonność do pochłaniania wilgoci, puszenie się fryzury.

Ochrona skóry przed słońcem

Ochrona skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego to pierwszy, podstawowy krok letniej pielęgnacji. Dlaczego?

Promieniowanie słoneczne dawkowane skórze w nadmiarze powoduje oparzenia słoneczne i zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Ochrona skóry przed słońcem jest szczególnie istotna u dzieci. Dawki przyjętego promieniowania (zwłaszcza UVA) kumulują się w organizmie i zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów w wieku dorosłym.

Brak ochrony przed słońcem powoduje również wcześniejsze starzenie się skóry. Zjawisko to ma w kosmetologii oddzielną nazwę – photoaging. Promieniowanie słoneczne przyczynia się do powstawania przebarwień i tzw. elastozy posłonecznej – uszkodzenia struktury elastyny i kolagenu, w wyniku której skóra staje się szorstka, sucha, mniej elastyczna, pogłębiają się zmarszczki.

krem z tlenkiem cynku DIY

Kremy i balsamy z filtrem 

Do ochrony skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego służy oddzielna grupa surowców kosmetycznych – filtry przeciwsłoneczne. Wyróżniamy filtry chemiczne i mineralne (fizyczne), różniące się między sobą mechanizmem działania.

Filtry chemiczne pochłaniają dawki energii słonecznej i przekształcają je w energię cieplną. Filtry mineralne tworzą na powierzchni naskórka ochronnym film, odbijający promienie słoneczne i zapobiegający ich wnikaniu w głąb skóry.

Duże znaczenie ma ilość nakładanych kosmetyków z filtrem. Według literatury powinno się nakładać 2 mg/cm2 skóry ciała. To mniej więcej tyle produktu, ile zmieści się w dłoni. Aplikację kosmetyków z filtrami UV należy powtarzać co około 2 godziny, a zwłaszcza po kąpieli w wodzie.

Zgodnie z wytycznymi EcoCert w kosmetykach naturalnych wykorzystywane są jedynie filtry mineralne – dwutlenek tytanu i tlenek cynku.

Mikronizowany tlenek cynku nie tylko chroni przed wpływem promieniowania UVA (odpowiedzialnego za przedwczesne starzenie się skóry, A jak aging) i UVB (odpowiedzialnego za rumień i oparzenia skóry, B jak burn - palić się) ale również działa łagodząco. Mikronizowany tlenek cynku dodawaj do kremów do twarzy i ciała, balsamów, masełek i musów do ciała. Przetestuj recepturę na Balsam z bazy z tlenkiem cynku 10% lub Krem do cery suchej lub dojrzałej z filtrem fizycznym.

Intensywne nawilżenie skóry

Nawilżanie jest podstawą zdrowia i urody skóry. Promieniowanie słoneczne wywołuje zaburzenia funkcjonowania bariery ochronnej skóry, skutkujące m.in. zwiększoną utratą wody ze skóry. Promieniowanie UV zmniejsza wydzielanie sebum, co dla osób ze skórą tłustą może wydawać się ulgą, ale u osób ze skórą suchą czy wrażliwą dodatkowo potęguje efekt szorstkości, ściągnięcia i dyskomfortu.  Skórze nie służy również klimatyzacja.

Nawilżanie skóry powinno odbywać się trójtorowo:

Nawilżające kremy do twarzy i balsamy do ciała to niezbędny element letniej pielęgnacji.

Do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia skóry przyczynia się również picie 1,5-2 litra wody dziennie.

serum i żel do ciała DIY na lato

Żele i sera do ciała

W upalne, letnie dni sprawdzą się lekkie, beztłuszczowe żele i sera do ciała. Błyskawicznie się wchłaniają, dając uczucie lekkiego chłodzenia, natychmiastowego nawilżenia. Żele i sera łagodzą podrażnienia, przynoszą szybką ulgę skórze zmęczonej wysoką temperaturą. 

Warto, by w składzie wodnych żeli i serów do ciała znalazły się składniki nawilżające i łagodzące: d-pantenol, kwas hialuronowy, żel z aloesu, hydrolaty, ekstrakty roślinne, bioferment z bambusa, bioferment z alg morskich. Jak wspomniałam, na ogół są to formuły beztłuszczowe lub z niewielką zawartością olejów.
 
Lekkie żele i sera sprawdzą się na zmęczone pieszymi wędrówkami stopy i łydki. Najlepsze składniki polecane do chłodzących żeli do stóp to:

Lekkie żele i sera do ciała sprawdzą się również jako odświeżenie i ochłoda skóry po opalaniu.

krem z d-pantenolem i alantoiną

Łagodzenie i regeneracja podrażnień

Na skórze wystawionej na wpływ promieniowania słonecznego, pozbawionej ochrony filtrami UV, prędzej czy później (w zależności od fototypu), pojawia się rumień. Fototypy skóry to zespół cech opisujących intensywność zabarwienia skóry, a co za tym idzie zawartość melaniny – pigmentu będącego naturalnym mechanizmem obronnym skóry. Najbardziej narażone na powstawanie rumienia są osoby z fototypami I i II (cera biała, jasna, jasne blond włosy, piegi). Ostrożność powinny zachować również osoby z fototypem III – o śniadej, oliwkowej cerze i włosach ciemny blond lub jasny brąz.

Rumień posłoneczny możesz łagodzić za pomocą okładów z chłodnej wody (np. zwilżonych ręczników) lub delikatnego chłodnego (ale nie lodowatego) prysznica. Nieocenioną pomocą będzie d-pantenol, stymulujący podziały komórek naskórka, przyspieszający gojenie i łagodzący podrażnienia. D-pantenol nawilża i zmiękcza naskórek, pobudza proces syntezy lipidów skórnych, a przez to usprawnia i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Przy różnego rodzaju otarciach naskórka sprawdzi się alantoina. Alantoina łagodzi podrażnienia, działa nawilżająco, wygładza i zmiękcza naskórek. Alantoina sprawdzi się również przy łagodzeniu rumienia posłonecznego.

Działaniem łagodzącym i regenerującym charakteryzują się również: 

Kosmetyki łagodzące powinny mieć lekką konsystencję, szybko się wchłaniać i łatwo rozprowadzać, bez konieczności pocierania podrażnionej skóry. Świetnie sprawdzą się wspomniane wyżej żele i sera do ciała. 

balsam w kostce DIY

Masełka, balsamy i mgiełki łagodzące

Mgiełki doskonale sprawdzają się, gdy skóra potrzebuje ochłody i ukojenia podrażnień po kąpielach słonecznych. Zabierz mgiełkę ze sobą również na zwiedzanie Europejskich stolic, którym nieobcy jest problem zanieczyszczenia powietrza. Mgiełki używaj do szybkiego odświeżenia skóry i włosów. Dodawaj do nich składniki o działaniu antybakteryjnym, np: hydrolat lawendowy, hydrolat eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego

Mgiełkę przygotujesz w prosty sposób wykorzystując hydrolaty, ekstrakty roślinne i w zależności od efektu działania na jakim Ci zależy – odpowiednie składniki aktywne.

Masełka i balsamy stosuj wieczorem, jako zabieg intensywnie regenerujący skórę. Masełka i balsamy, dzięki zawartym w nim naturalnym olejom i masłom kosmetycznym regenerują skórę, chronią przed przesuszeniem, wygładzają, zmiękczają, uelastyczniają. Możesz przygotować je z bazy balsamowej ekologicznej, dobierając tylko odpowiednie składniki aktywne.

Ciekawym rozwiązaniem, wpisującym się w trend ochrony środowiska, ograniczania zużycia wody i redukcji ilości odpadów opakowaniowych są balsamy do ciała w kostce. Kosmetyki te mają również bardzo praktyczna zaletę – nie zabierają dużo miejsca w wakacyjnej walizce. Balsamy w kostce nie zawierają wody, a jedynie naturalne masła i oleje. Konsystencję kostki nadają mu woski i masła. Potrzymane chwilę w dłoniach topią się w temperaturze ciała, co umożliwia ich równomierne rozprowadzenia na skórze. Masła i oleje roślinne bogate w ceramidy i kwasy tłuszczowe regenerują ochronny płaszcz lipidowy skóry i zapobiegają jej przesuszeniu. Wypróbuj recepturę na Balsam w kostce z masłem she ai olejem perilla.

płyn micelarny DIY

Staranne oczyszczanie cery

Zanieczyszczenia powietrza osadzające się na powierzchni skóry przez cały dzień, pot, sebum, resztki makijażu, mogą powodować podrażnienia skóry, potęgować przetłuszczanie się skóry, nasilać objawy trądziku, alergii, sprzyjać infekcjom bakteryjnym.

Staranne oczyszczanie cery pozwala pozbyć się nie tylko zgromadzonych w ciągu całego dnia zanieczyszczeń, ale również warstwy martwych komórek naskórka, dzięki czemu skóra staje się bardziej promienna.

Jak przebiega sam proces oczyszczania? Detergenty (surfaktanty), znane w języku chemików jako środki powierzchniowo czynne (SPC) charakteryzują się budową amfifilową. Oznacza to, że w jednej cząsteczce zawarta jest grupa hydrofilowa, mające powinowactwo do wody i hydrofobowa  - mająca powinowactwo do tłuszczu. W trakcie mycia SPC przyczepiają się częścią hydrofobową do cząstek brudu, a grupa hydrofilowa ustawia się w kierunku wody. Detergenty, zastosowane w określonej ilości zwanej krytycznym stężeniem micelizacji, będą tworzyły micele, czyli kuliste struktury. Na jedną micele składa się kilkadziesiąt cząsteczek SPF. Cząsteczki te formują micele kierując się grupą hydrofobową (inaczej lipofilową czyli „lubiącą” tłuszcz) do środka, a hydrofilową na zewnątrz – czyli w stronę wody. W ten sposób zanieczyszczenia zamykane są we wnętrzu struktury i na trwałe usuwane z powierzchni skóry.

Wybór kosmetyków DIY do oczyszczania cery jest szeroki i z pewnością każdy znajdzie swoją ulubiona formę.

pianka DIY do mycia twarzy

Żele, płyny i pianki do mycia twarzy

Oczyszczanie twarzy zaczynamy od demakijażu. Składniki kosmetyków do demakijażu są w większości rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego też warto przetestować olejki do demakijażu. Olejek do demakijażu opiera się na oleju bazowym (np. oleju sojowym), do którego możemy dodać nasze ulubione oleje roślinne. Olejek rozprowadzamy kulistymi ruchami na skórze twarzy, a następnie spłukujemy wodą. Emulgator do olejków myjących sprawia, że w kontakcie z wodą powstaje delikatne mleczko.

Osoby które z uwagi na problem szybkiego przetłuszczania się cery, bądź te które po prostu nie lubią pielęgnacji olejkami, mają do dyspozycji klasyczny płyn micelarny. Glukozyd decylowy to bardzo łagodny detergent polecany do płynów do demakijażu twarzy i oczu. Glukozyd decylowy jest dobrze tolerowany przez skórę i błony śluzowe, nie podrażnia i nie przesusza skóry. Płyny micelarne warto wzbogacić o hydrolaty o szerokim wachlarzu właściwości: nawilżające, łagodzące, redukujące wydzielanie sebum, rozjaśniające itd. W płynach do demakijażu sprawdza się również d-pantenol, alantoina, ekstrakty roślinne, propanediol, gliceryna.

Bazując na naszych recepturach możesz przygotować żele i pianki do mycia twarzy, zawierające składniki aktywne dostosowane do potrzeb Twojej skóry. Kosmetyki te przygotujesz bazując na bazach detergentowych ekologicznych lub mydle kastylijskim. Żele delikatnie zagęszczamy gumą ksantanową. Pianka ma postać płynną, efektywną myjącą pianę otrzymujemy dzięki pianotwórczej, niskociśnieniowej butelce

odświeżająca mgiełka do ciała

Odświeżenie skóry i włosów

Hydrolaty i mgiełki na lato

Sprawdzoną metodą na szybkie odświeżenie skóry i włosów w trakcie wakacyjnych aktywności i w środku upalnego dnia są mgiełki na bazie hydrolatów.

Przygotowanie mgiełki nie zajmie Ci dużo czasu - wystarczy wymieszać wybrane hydrolaty, możesz dodać do nich ekstrakty roślinne, glicerynę bądź wybrany składnik aktywny (rozpuszczalny w wodzie; olejek będzie wymagał użycia solubilizatora). Możesz również zastosować 100% hydrolatu. Jako mgiełki odświerzające sprawdzą się zwłaszcza: hydrolat z mięty, hydrolat neroli, hydrolat cytrynowy, hydrolat z bambusa, hydrolat z czarnej porzeczki, hydrolat z ogórka.

Mgiełki z hydrolatów nawilżają, delikatnie chłodzą, łagodzą podrażnienia. Hydrolaty posiadają specyficzny, naturalny ziołowy lub kwiatowy zapach. Z dodatkiem olejków eterycznych lepiej zachować ostrożność – wiele olejków wywołuje fotoalergie.

Szampony w kostce

Szampony w kostce to szybko zyskujący na popularności w ostatnich latach trend. Szampony w kostce są bardzo wydajne, często wystarczają na więcej myć, niż standardowy szampon. Wystarczy zwilżyć włosy i kilkakrotnie potrzeć je kostką myjącą, by uzyskać bogatą pianę, skutecznie oczyszczającą włosy i skórę głowy. Do ich wytworzenia nie używasz wody, a zatem oszczędzasz jej zasoby. Wiele osób podchodzi sceptycznie do szamponów w kostce, jednak po przetestowaniu szybko zmienia zdanie. 

Najpopularniejszym surfaktantem stosowanym w szamponach w kostce i kostkach myjących jest Sodium Cocoyl Isethionate. SCI jest anionowym surfaktantem otrzymywanym z kwasów tłuszczowych oleju palmowego. SCI jest łagodny, nie podrażnia, daje bogatą, kremową pianę, działa nawilżająco.

kwas hialuronowy i masło shea - wielozadaniowe produkty do ciała

Uniwersalne i wielozadaniowe produkty na lato

Wakacyjna walizka ma ograniczoną pojemność, dlatego też latem warto postawić na kosmetyki wielofunkcyjne.

Kwas hialuronowy możesz stosować zarówno do twarzy, jak i włosów. Klika kropli aplikowanych na mokre włosy błyskawicznie je nawilży, wygładzi i przywróci miękkość.

Olej jojoba możesz zastosować jako składnik serum, ale też aplikować na skórę twarzy i ciała w czystej postaci. Błyskawicznie nawilży i natłuści skórę, dodatkowo nada jej zmysłowego blasku. Olej jojoba możesz również wykorzystać jako olejek do demakijażu. Twoje włosy po całym dniu kąpieli w morzu są szorstkie i pozbawione połysku? Czas na zabieg olejowania włosów z użyciem oleju jojoba.

Wielokrotnie czytałaś o wszechstronnych właściwościach masła shea – latem masz okazję przekonać się o nich na własnej skórze. Masło shea topi się w zetknięciu ze skórą pod wpływem temperatury ciała, dlatego możesz je wykorzystać jako regenerujący balsam na przesuszoną skórę. Masło shea nawilża, natłuszcza, regeneruje, łagodzi podrażnienia. Łatwo się rozprowadza i szybko wchłania w skórę – sprawdzi się jako krem pod oczy i masełko do ust. Po całym dniu zabawy z dzieckiem w piasku Twoje paznokcie wymagają regeneracji – wsmaruj w nie rozgrzane w dłoniach masło shea.

Bazę szamponową możesz wykorzystać zarówno jako szampon, żel pod prysznic czy mydło do rąk.

Świetnym przykładem produktów wielofunkcyjnych są hydrolaty. Hydrolaty możesz stosować jako odświeżający tonik do twarzy i mgiełkę do ciała. Sprawdzą się również w roli mgiełki lub płukanki do włosów. Latem warto sięgać po działające chłodząco hydrolat miętowy i hydrolat eukaliptusowy.

Nasza szeroka oferta surowców kosmetycznych pomoże Ci zoptymalizować rozmiary wakacyjnego bagażu.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Silnie nawilżający krem do rąk z mocznikiem i witaminą E
Silnie nawilżający krem do rąk z mocznikiem i witaminą E

Przepis DIY na silnie nawilżający krem do rąk z mocznikiem i witaminą E. Olej z baobabu regeneruje skórę i pozostawia ją miękką i nawilżoną. Mocznik działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dodatkowo d-pantenol przynosi ulgę podrażnionej i uszkodzonej skórze, przyspiesza gojenie drobnych ran i uszkodzeń, a witamina E nadaje skórze blasku i poprawia jej koloryt. Krem polecany do pielęgnacji dłoni.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Szara cera, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
zaawansowany
Pielęgnacja skóry latem nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja skóry latem.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.