Pielęgnacja cery naczynkowej

Potoczne określenie „rumiana cera” niestety nie jest określeniem pozytywnym. Rumień to swego rodzaju sygnał alarmowy wskazujący, że skóra potrzebuje ochrony i odpowiednio ukierunkowanej pielęgnacji. Jak dbać o cerę naczynkową, co stosować i czego unikać? Sprawdź!

Pielęgnacja cery naczynkowej
Spis treści:
  1. Cera naczynkowa - jak ją rozpoznać?
  2. Jakie są przyczyny powstawania naczynek?
  3. Jakie czynniki wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych?
  4. Czego unikać przy cerze naczynkowej?

Cera naczynkowa - jak ją rozpoznać?

Unaczynienie oraz pigmentacja skóry są najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na koloryt skóry naczynkowej. Mianem skóry naczynkowej określamy cerę skłonną do częstych rumieni, powstałych w wyniku nadreaktywności naczyń krwionośnych. Wzmożony przepływ krwi objawia się w postaci zaczerwienienia, które początkowo przyjmuje charakter przejściowy. Wraz z upływem lat rumień utrzymuje się coraz dłużej, aż w końcu przybiera formę trwałych zmian w układzie naczyniowym. Wówczas na skórze pojawiają się pojedyncze linie, a z czasem, pajęczyny czerwonych nitek, nazywane teleangiektazjami

Teleangiektazje to rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą pojawiać się na całym ciele. Najczęściej jednak problem ten dotyczy skóry twarzy oraz dekoltu. Niestety kosmetyka pielęgnacyjna (poza kosmetyką kolorową, pozwalającą na maskowanie niedoskonałości) jest bezradna wobec już istniejących, trwałych zmian. W związku z powyższym, ważne jest, aby pielęgnacja cery naczyniowej opierała się na profilaktyce. Ponadto, skóra skłonna do zaczerwienień zalicza się z reguły do cer wrażliwych, dlatego też należy eliminować czynniki potencjalnie drażniące skórę, intensyfikujące przepływ krwi w naczyniach włosowatych.

Cera naczynkowa reaguje podobnie jak cera wrażliwa. Może szczypać, kłuć, piec w kontakcie z chlorowaną wodą, czy nowymi, niestosowanymi dotąd kosmetykami. Pozbawiona pielęgnacji i ochrony często staje się punktem wyjścia do rozwoju trudnej choroby jaką jest trądzik różowaty. Czasami bywa wręcz określana mianem wstępnego stadium trądziku różowatego - pre-rosacea.

Jakie są przyczyny powstawania naczynek?

Przyczyny powstawania naczynek są złożone. Cera naczynkowa to problem o wieloczynnikowym podłożu, wciąż badanym przez dermatologów.

Objawy cery naczynkowej powstają w wyniku:

  • zaburzeń krążenia krwi w skórze,
  • nieprawidłowej budowy tkanki łącznej, formującej ściany naczyń krwionośnych. Tkanka jest mniej elastyczna, wolniej się obkurcza, wobec czego w naczyniach zalega krew przeświecająca przez skórę w postaci plamek o czerwono-szarym kolorze,
  • nadreaktywności naczyń krwionośnych,
  • predyspozycji genetycznych,
  • uszkodzeń płaszcza hydrolipidowego skóry – bariery mającej za zadanie chronić przed wnikaniem drażniących czynników środowiska zewnętrznego,
  • destrukcyjnego wpływu wolnych rodników, powstających w skórze m.in. pod wpływem działania promieniowania UV. Wolne rodniki aktywują enzymy (metaloproteinazy) powodujące uszkodzenie komórek skóry i tkanki formującej naczynia krwionośne.

Jakie czynniki wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych?

Do czynników wpływających na rozszerzanie naczyń krwionośnych zaliczają się m.in.:

  • wzrost temperatury,
  • zaburzenia hormonalne,
  • promieniowanie UV,
  • intensywne ćwiczenia fizyczne,
  • niektóre składniki kosmetyków,
  • gorące potrawy, ostre przyprawy,
  • używki i stres.

pielęgnacja cery naczynkowejJak pielęgnować cerę naczynkową?

Pielęgnacja cery naczynkowej polega na:

  • prewencji – stosowaniu kremów z filtrami UV i unikaniu czynników zaostrzających objawy (drażniące detergenty, gorące kąpiele, sauna, intensywne pocieranie skóry itd.),
  • regularnym aplikowaniu kosmetyków wzmacniających kondycję skóry, regenerujących, łagodzących, zawierających składniki aktywne poprawiające mikrocyrkulację krwi w skórze, 
  • unikaniu czynników zaostrzających objawy

Przy cerze naczynkowej prewencja nabiera szczególnego znaczenia. Niestety, zniwelowanie istniejących teleangiektazji za pomocą kosmetyków jest praktycznie niemożliwe. Pomocy możemy szukać w gabinetach kosmetologów, przeprowadzających zabiegi laserowe. Cera naczynkowa nie polubi się także z gęstymi kremami, serami o konsystencji półpłynnej.

Toniki do cery naczynkowej

Dbanie o prawidłowe – lekko kwaśne pH skóry pozwala skórze prawidłowo pełnić funkcje barierowe. Prawidłowe pH pozwala również utrzymać właściwą przepuszczalność skóry – przeciwdziałać wnikaniu do wnętrza skóry czynników drażniących, mikropyłów, alergenów.

By przygotować tonik do cery naczynkowej, sięgnij po:

Hydrolaty warto połączyć z ekstraktami mającymi pozytywny wpływ na kondycję cery naczynkowej, takimi jak:

Toniki do cery naczynkowej (podobnie, jak do cery wrażliwej) warto wzbogacić o składniki o działaniu łagodzącym, takie jak m.in.:

Sprawdź przepis na Tonik z krwawnikiem do cery naczynkowej lub Tonik do cery naczynkowej z kwasem laktobionowym 4%.

tonik DIY do cery naczynkowej Kremy i sera do cery naczynkowej

Kremy do cery naczynkowej mają za zadanie działać regenerująco i ochronnie. Skóra o prawidłowym poziomie nawilżenia i szczelnym płaszczu hydro-lipidowym będzie odporna na wnikanie czynników drażniących.

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji cery naczynkowej jest ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Cerę naczynkową należy również chronić przed wpływem mrozu i silnego wiatru. Sprawdzą się szaliki i kremy o bogatej, natłuszczającej konsystencji, pozostawiające na skórze lipidową warstewkę ochronną.

Jeżeli zauważasz u siebie objawy cery naczynkowej, sięgnij po kremy i sera zawierające składniki redukujące rumień, zmniejszające przepuszczalność naczyń i wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. W kremach i serach sprawdzi się kompleks na naczynka – połączenie ekstraktów z ruszczyku, cytryny i nawłoci, będących źródłem składników aktywnych (m.in. rutyny i hesperydyny) zmniejszających kruchość naczynek krwionośnych i poprawiających ich kondycję.

W kremach i serach do cery naczyniowej warto zastosować także witaminę C. Witamina C jest czynnikiem niezbędnym do prawidłowego przebiegu procesu syntezy kolagenu. Poprawnie uformowana siatka kolagenu jest rusztowaniem dla skóry. Gdy skóra jest elastyczna i jędrna, rozszerzone i popękane naczynka automatycznie stają się mniej widoczne. Poza tym, niedobór witaminy C w skórze powoduje kruchość naczynek krwionośnych i włosowatych. Do dyspozycji oferujemy 3 formy witaminy C:

Przy cerze naczynkowej, podobnie jak przy wrażliwej, stawiamy na kosmetyki o prostym składzie, zawierające jak najmniej składników, pozbawione czynników o potencjalnym działaniu alergizującym (np. olejków eterycznych).

Wypróbuj nasze receptury na kremy do cery naczynkowej, np. Lekki krem do cery naczynkowej z kompleksem aktywnym lub Krem z biofermentem bambusa, olejkiem neroli i ekstraktem z wąkroty azjatyckiej do cery naczynkowej.

witamina c w pielęgnacji cery naczynkowejDomowe maseczki do cery naczynkowej

Glinki kosmetyczne to surowce o szerokim spectrum właściwości. Sprawdzą się również przy cerze naczynkowej. Przygotowując maseczkę do cery naczynkowej, sięgnij po:

Glinka czerwona jest bogata w krzem, żelazo, magnez, sód, wapń, potas i glin. Jak każda glinka wykazuje działanie oczyszczające, ściągające pory i wygładzające. Regularnie stosowana rewitalizuje i przywraca skórze zdrowy koloryt. Glinka czerwona neutralizuje wolne rodniki, sprzyja uszczelnieniu i obkurczeniu naczynek krwionośnych, niweluje podrażnienia i zaczerwienienia. Francuska glinka różowa (Montmorillonite) jest połączeniem glinki białej i czerwonej. 

Maseczkę glinkową przygotujesz mieszając glinkę z hydrolatem i dodatkiem składników o działaniu łagodzącym. W naszej bazie receptur znajdziesz przepis na Cytrynową maseczkę z glinki pomarańczowej do cery naczynkowej lub Maseczkę z glinki żółtej do cery dojrzałej, naczynkowej.

maseczki z glinki z do cery naczynkowejPeelingi do cery naczynkowej

Przy cerze naczynkowej stosowanie peelingów mechanicznych jest niewskazane. Zamiast nich polecam peelingi enzymatyczne. Ich głównym składnikiem są enzymy, które rozkładają wiązania białkowe pomiędzy komórkami naskórka umożliwiając ich złuszczanie i usuwanie.

Peeling enzymatyczny przygotujesz wykorzystując enzym z dyni i enzym z ananasa – bromelainę. Dodaj je w ilości 1-10% do bazy kremowej lub kwasu hialuronowego. Wypróbuj recepturę na Peeling enzymatyczny z enzymem z dyni lub wypróbuj nasz Zestaw DIY Peeling enzymatyczny.

Peelingi enzymatyczne złuszczają martwe komórki naskórka, przywracają skórze gładkość, likwidują ziemisty koloryt, rozjaśniają skórę, przywracają jej zdrowy blask. 

Czego unikać przy cerze naczynkowej?

Jeżeli borykasz się z problemem naczynek, przestrzegaj następujących zasad:

  • unikaj intensywnie pieniących się, wysuszających skórę detergentów, do mycia twarz używaj żeli i piankę bazujących na łagodnych środkach myjących, nie naruszających bariery hydrolipidowej skóry, np. Pianki do mycia twarzy z d-pantenolem,
  • unikaj kąpieli w gorącej wodzie, gorącego natrysku prysznica, sauny – ogólnie mówiąc przegrzewania ciała,
  • unikaj pomieszczeń, w których panuje wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza,
  • unikaj kosmetyków zawierających alkohol, kwasy AHA, olejki eteryczne o działaniu rozgrzewającym i chłodzącym, mentol, 
  • unikaj pocierania skóry np. szorstkim ręcznikiem,
  • unikaj peelingów mechanicznych i tym podobnych zabiegów powodujących tarcie i ucisk skóry.

Ponadto:

  • do mycia używaj letniej, nigdy gorącej wody,
  • chroń skórę przed ekspozycją na wiatr, mróz i promieniowanie UV,
  • ogranicz intensywny wysiłek fizyczny,
  • przed nałożeniem nowych, niestosowanych dotąd kosmetyków wykonaj próbę uczuleniową na przedramieniu.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki różowej do cery naczynkowej II
Maseczka z glinki różowej do cery naczynkowej II

Przepis na maseczkę z glinki różowej. Glinka różowa to bogactwo pierwiastków: krzemu, aluminium, żelaza, magnezu, sodu, potasu oraz wapnia. Działa zabliźniająco, dezynfekująco, absorpcyjnie, odprężająco oraz zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych. Olej z dzikiej róży działa wzmacniająco i łagodząco. Maseczka polecana do pielęgnacji skóry naczyniowej.

Wskazania: Naczynka, Podrażnienie, Suchość, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 15 g na jedną maseczkę :
(51.3%) 7.7 g Glinka różowa Francuska
(1.02%) 0.15 g Witamina C - Kwas askorbinowy USP
(45.03%) 6.75 g Hydrolat z krwawnika ekologiczny (z konserwantem)
(2.65%) 0.4 g Olej z dzikiej róży tłoczony na zimno
Pielęgnacja cery naczynkowej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja cery naczynkowej.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.