Pielęgnacja cery suchej

Skóra sucha charakteryzuje się niską zawartością wody w naskórku. Zjawisko to nie tylko staje się przyczyną dyskomfortu związanego z uczuciem napięcia i ściągnięcia skóry, ale również często ma związek z zaburzeniami rogowacenia i eksfoliacji (złuszczania się) naskórka.

Pielęgnacja cery suchej
Spis treści:
  1. Dlaczego mam suchą skórę?
  2. Jak pielęgnować skórę suchą?

Dlaczego mam suchą skórę?

Przyczyny występowania suchości skóry są bardzo różne. Najczęściej dochodzi do nakładania się na siebie kilku czynników.

Niska zawartość wody w skórze

Po pierwsze, obniżona zawartość wody w naskórku wynika z zaburzonej funkcji barierowej skóry. Najsilniejsze właściwości barierowe przypisuje się najbardziej zewnętrznie położonej warstwie naskórka, nazywanej warstwą rogową. W przypadku zaburzeń funkcjonowania warstwy rogowej może dochodzić do zwiększenia jej przepuszczalności i wzmożonej utraty wody.

Niski poziom NMF

Kolejnym powodem pojawiania się suchości skóry jest obniżona ilość naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – Natural Moisturizing Factor) oraz obniżona aktywność gruczołów łojowych.

Czynniki środowiskowe

Czynniki środowiskowe, sprzyjające uszkodzeniom warstwy rogowej, dodatkowo nasilają suchość skóry. Należą do nich: nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, suche powietrze, mróz, czynniki chemiczne (w tym detergenty i środki myjące) oraz silne odwodnienie organizmu (np. spowodowane wymiotami lub biegunką).

Pamiętaj!

Należy pamiętać, że skóra sucha nie jest przeciwieństwem skóry tłustej. Bardzo często mamy do czynienia ze skóra suchą i tłustą jednocześnie, w zależności od obszaru ciała. W takich przypadkach najistotniejszą przyczyną różnicującą typ cery jest ilość i aktywność gruczołów łojowych. Skórze suchej bardzo często towarzyszy nadmierna wrażliwość (skóra sucha-wrażliwa) oraz skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych (skóra sucha-naczyniowa).

Jak pielęgnować skórę suchą?

Oczyszczanie skóry suchej

Oczyszczanie skóry suchej powinno odbywać się przy użyciu letniej (nie gorącej) wody o wysokiej czystości. Obecność chloru, wapnia lub innych związków mineralnych może powodować nadwrażliwość skóry suchej i potęgować uczucie dyskomfortu. Oczyszczanie można wykonywać również wybierając kosmetyki nie wymagające dodatkowego stosowania wody, jak np. mleczka oczyszczające lub płyny micelarne. Należy jednak przykładać szczególną uwagę do wyboru preparatu o wysokiej jakości. W innym przypadku efekt może być przeciwny do zamierzonego. W przypadku preparatów myjących typu syndet, combo czy mydło należy pamiętać, że wysoka zawartość środków powierzchniowo czynnych sprzyja nadmiernemu odtłuszczaniu powierzchni skóry oraz wymywaniu lipidów wchodzących w skład bariery naskórkowej. Do najmniej pożądanych należy zaliczyć sole siarczanów alkoholi tłuszczowych. W oczyszczaniu skóry suchej zastosowanie powinny znaleźć preparaty o możliwie wysokiej zawartości składników renatłuszczających typowych dla kremów czy balsamów.

Złuszczanie

Złuszczanie martwego naskórka przyspiesza odnowę komórkową, a więc sprzyja odbudowie warstwy rogowej. Niemniej jednak w przypadku cery suchej, w warunkach domowych, eksfoliację powinno wykonywać się raczej przy użyciu peelingów chemicznych lub enzymatycznych, niż mechanicznych i nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie.

Natłuszczanie i nawilżanie skóry suchej

Szczególna wagę należy przywiązać również do wyboru preparatów pielęgnacyjnych. Lekkie kremy o niewielkiej zawartości składników tłuszczowych mogą okazać się niewystarczające i działać zbyt krótko. Lepiej będą sprawdzały się formy o wyższej konsystencji, oparte na naturalnych masłach roślinnych i woskach oraz substancjach nawilżających bezpośrednio, jak gliceryna czy sorbitol.

Jakie składniki lubi cera sucha?

  1. Składniki tłuszczowe: oleje roślinne, masła roślinne, woski stałe.
  2. Składniki aktywne: witamina E, ceramidy, cholesterol, skwalen, skwalan, ekstrakt z prawoślazu, ekstrakt z jabłka, aloe vera.
  3. Wielkocząsteczkowe substancje nawilżające: wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy, pseudokolagen.
  4. Niskocząsteczkowe substancje nawilżające: gliceryna, PCA, mocznik, sorbitol, pantenol, alantoina, małocząsteczkowy kwas hialuronowy, honeyquat.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z bazy do cery suchej z olejem waniliowym i skwalanem
Krem z bazy do cery suchej z olejem waniliowym i skwalanem

Przepis DIY na krem z bazy do cery suchej z olejem waniliowym. Baza silnie nawilża i chroni skórę przed czynnikami stresowymi. Olej waniliowy regeneruje i wygładza skórę, zmiejsza widoczność zmarszek oraz nadaje delikatnego blasku. Skwalan nawilża i wygładza skórę oraz ułatwia przenikanie w jej głąb innych substancji czynnych. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej.

Wskazania: Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Pielęgnacja cery suchej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja cery suchej.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.