Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Problem przetłuszczania się włosów (podobnie, jak problem tłustej cery) związany jest z nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe. W medycynie nadmierna aktywność gruczołów łojowych określana jest łojotokiem. Włosy tłuste szybko tracą objętość, wymagają codziennego mycia - inaczej wyglądają nieestetycznie, mają skłonność do łupieżu i nadmiernego wypadania. Sprawdź, jak dbać o włosy przetłuszczające się oraz jak tworzyć naturalne kosmetyki DIY do pielęgnacji włosów tłustych. 

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się
Spis treści:
  1. Dlaczego włosy się przetłuszczają?
  2. Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?
  3. Kosmetyki DIY do włosów przetłuszczających się

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Do przyczyn przetłuszczania się włosów zaliczamy:

  • nadmierną aktywność gruczołów łojowych,
  • zaburzenia hormonalne (wpływ androgenów i progesteronu pobudzających wytwarzanie łoju),
  • niewłaściwą pielęgnację (zwłaszcza zbyt częste mycie szamponami powodującymi przesuszenie skóry głowy, przegrzewanie skóry głowy częstymi zabiegami z udziałem lokówki, prostownicy, wałków termicznych, suszenie włosów gorącym powietrzem),
  • stres
  • źle zbilansowaną dietę (niedostateczną ilość wody, niedobór witamin A, C, E, B2, PP, nadmiar cukrów i tłuszczów), 
  • czynniki genetyczne.

Problem przetłuszczania się skóry głowy dotyczy najczęściej nastolatków w okresie dojrzewania oraz osób w wieku 25-50 lat.

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

W pielęgnacji włosów przetłuszczających sprawdzą się składniki aktywne regulujące pracę gruczołów łojowych oraz hamujące nadmierne wytwarzanie łoju. Szampony, odżywki i maseczki do włosów wzbogacaj o składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, składniki łagodzące swędzenie skóry głowy oraz nawilżające. Nawilżanie skóry głowy jest istotnym elementem pielęgnacji tłustych włosów.

Włosy przetłuszczające myj codziennie. Zwracaj uwagę na temperaturę wody stosowanej do mycia i płukania włosów. Woda powinna być letnia, zbyt zimna lub zbyt gorąca woda może pobudzać gruczoły łojowe. Włosy przetłuszczające się susz łagodnym strumieniem powietrza o umiarkowanej, temperaturze, nigdy gorącym. Najlepiej pozostaw je do samoczynnego wyschnięcia. Unikaj też częstych zabiegów termicznych i nakryć głowy ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin. 

Odżywki i maski do włosów przetłuszczających się stosuj tylko na włókno włosa, unikaj kontaktu produktu ze skórą głowy.

Kosmetyki DIY do włosów przetłuszczających się

Gwarantem pięknych włosów jest zdrowa skóra głowy, dlatego podstawą pielęgnacji włosów przetłuszczających się jest dobór odpowiedniego szamponu. Równie istotne jest stosowanie dobrze dopasowanych do rodzaju włosów odżywek, masek, wcierek, mgiełek i płukanek

Szampony DIY do włosów przetłuszczających się

Substancje myjące stosowane w szamponach do włosów przetłuszczających się powinny skutecznie usuwać nadmiar sebum i jednocześnie nie przesuszać skóry. Włosy przetłuszczające się wymagają codziennego mycia. Tym bardziej postaw na łagodne detergenty, nie podrażniające i nie naruszające bariery hydrolipidowej skóry.

W pielęgnacji włosów tłustych sprawdzą się glukozyd decylowy i laurylowy zawarte w Bazie szamponowej ekologicznej. Baza ta skutecznie myje, a jednocześnie jest delikatna dla skóry głowy, dobrze się pieni i sprawdza w codziennej pielęgnacji. Bazę możesz wzbogacić o składniki aktywne takie, jak:

  • Niacynamid – reguluje pracę gruczołów łojowych, przeciwdziała wypadaniu włosów i poprawia ich kondycję. Niacynamid jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, dlatego bardzo dobrze łączy się z bazą szamponową  lub detergentową MS.
  • Ekstrakt z wierzby białej - jest bogaty w salicylany działające przeciwbakteryjnie i lekko złuszczająco. Ekstrakt z wierzby białej zawiera również katechiny i taniny działające ściągająco i regulujące wydzielanie sebum.
  • Ekstrakt ze skrzypu polnego włosy szybko przetłuszczające się to włosy słabe, łamliwe, cienkie. Wymagają składników wzmacniających, remineralizujących, odbudowujących. Skrzyp polny jest zielem bogatym w krzem, który wzmacnia, pogrubia i uelastycznia włosy, przeciwdziała ich wypadaniu. Ekstrakt ze skrzypu polnego dostarcza również cynku, magnezu, potasu, wapnia i żelaza, witamin B i C5.
  • Olejek z drzewa herbacianego - działa oczyszczająco, łagodząco, przeciwbakteryjnie, ogranicza aktywność gruczołów łojowych. Olejek z drzewa herbacianego wprowadzamy do szamponu po wcześniejszym wymieszaniu z bio-solubilizatorem lub detergentami
  • Hydrolaty o działaniu regulującym wydzielanie łoju, o których przeczytasz poniżej.

Poza tym szampony do włosów przetłuszczających się warto wzbogacić o składniki kondycjonujące i łagodzące takie, jak:

  • Fitokeratynaroślinna alternatywa keratyny. Fitokeratyna jest hydrolizatem aminokwasów pozyskiwanych z kukurydzy, soi i pszenicy. Fitokeratyna jest mieszaniną aminokwasów i protein o różnych wielkościach cząsteczki. Działa dwutorowo – mniejsze cząsteczki wnikają w głąb włosa, większe tworzą na powierzchni włosa ochronną, regenerującą powłokę. Fitokeratyna jest łatwo rozpuszczalna w wodzie i glicerynie.
  • Alantoinadziała łagodząco, kojąco, ochronnie, poprawia nawilżenie skóry.
  • Prowitamina B5 (d-pantenol) - łatwo wnika w głąb włosów gdzie wiąże wodę, poprawia rozczesywanie włosów, zmniejsza skłonność do rozdwajania końcówek, zamyka łuki włosowe, optycznie pogrubia włosy, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, przywraca włosom połysk, miękkość, sprężystość, objętość. D-pantenol przyspiesza wzrost włosów i przeciwdziała ich wypadaniu.

szampon do włosów tłustych

Odżywki DIY do włosów przetłuszczających się

Odżywki do włosów mają za zadanie kondycjonować włókno włosa, zamykać łuski włosowe, dzięki czemu włosy stają się bardziej gładkie, lśniące i odporne na utratę wody. Odżywki do włosów przetłuszczających się powinny mieć lekką konsystencję i możliwie małą zawartość fazy olejowej. Dobrą bazą do tworzenia odżywek DIY do włosów przetłuszczających się jest Bazowa odżywka do włosów ekologiczna. Wzbogać ją o składniki kondycjonujące takie, jak m.in.:

  • Bioferment z bambusajest źródłem krzemu, flawonoidów, aminokwasów, wzmacniających cebulki włosów i wspomagających ich wzrost. Bioferment z bambusa jest naturalną alternatywą dla powszechnie stosowanych w kosmetykach do włosów silikonów. Bioferment z bambusa ułatwia rozprowadzanie kosmetyku, poprawia rozczesywanie włosów, zapobiega rozdwajaniu końcówek, nawilża, nadaje włosom miękkość, elastyczność i blask.
  • Kwas hialuronowywłosy pielęgnowane odżywkami z kwasem hialuronowym stają się miękkie, puszyste, gładkie.
  • Bio-kompleks minerałówpołączenie cynku, miedzi, magnezu, żelaza i krzemu, wygładza łuskę włosa i poprawia wchłanianie substancji kondycjonujących w łodygę włosa.

Doskonałą propozycją dla włosów przetłuszczających się będą także odżywki z glinką. Ten rodzaj odżywek możemy nakładać na całą długość włosów oraz skórę głowy. W pielęgnacji włosów sprawdzą się szczególnie glinka biała i glinka zielona. Glinki pochłaniają nadmiar sebum i zanieczyszczeń, działają oczyszczająco, remineralizująco, detoksykująco, delikatnie peelingują skórę głowy ułatwiając usuwanie sebum.

Do przygotowania odżywki do włosów z zieloną glinką możesz wykorzystać bazową odżywkę do włosów ekologiczną. Możesz również przygotować produkt 2w1 – peelingującą maskę glinkową na bazie hydrolatu (podobnie jak maskę do twarzy) dodając do niej peeling algowy.

Maski DIY do włosów przetłuszczających się

Maski do włosów to skoncentrowane odżywki, zawierające wyższe stężenia składników aktywnych. Odżywki najlepiej stosować po każdym myciu, maski dwa razy w tygodniu.

Intensywnie regenerujące składniki polecane do masek do włosów przetłuszczających się to m.in.:

  • Honeyquatpochodna miodu, posiadająca zdolność wiązania wody, zapewniająca włosom optymalny poziom nawilżenia. Honeyquat poprawia rozczesywanie włosów, chroni końcówki przed przesuszeniem i rozdwajaniem, przywraca włosom miękkość i gładkość.
  • Algi spirulina poprawiają mikrokrążenie krwi w skórze głowy dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej odżywione, a co za tym idzie włosy mocniejsze, bardziej odporne na zrywanie. Spirulina działa nawilżająco i łagodząco.
  • Olej tamanu nawilża, łagodzi swędzenie skóry, stany zapalne, normalizuje pracę gruczołów łojowych, chroni włosy przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych. Jest olejem suchym, szybkoschnącym, polecanym do pielęgnacji włosów z łojotokiem i łupieżem.
  • Olej jojoba działa łagodząco, nawilżająco, sebostatycznie, przeciwbakteryjnie. Wzmacnia cebulki włosów, regeneruje i nawilża skórę głowy. Olej jojoba jest biozgodny ze skórą, ma przyjemną suchą konsystencję, nie pozostawia tłustego filmu. 

hydrolat na włosy

Płukanki i mgiełki DIY do włosów przetłuszczających się

Płukanki i mgiełki do włosów przetłuszczających się poprawiają kondycję skóry głowy, „wyciszają” gruczoły łojowe, odświeżają. Płukanki stosuj na umyte włosy, mgiełki zarówno na włosy mokre, jak i suche.

Płukanki i mgiełki przygotujesz na bazie hydrolatów. W pielęgnacji włosów przetłuszczających się świetnie sprawdzą się szczególnie:

  • Hydrolat lawendowy - działa odświeżająco, regeneruje i łagodzi skórę głowy, przeciwdziała rozwojowi bakterii i grzybów,
  • Hydrolat neroli - działa ściągająco, bakterio- i grzybostatycznie, reguluje wydzielanie sebum, odświeża, jego delikatny cytrusowy zapach działa relaksująco,
  • Hydrolat rozmarynowy - oczyszcza, reguluje pracę gruczołów łojowych, wzmacnia włosy, działa łagodząco,
  • Hydrolat szałwiowy - działa ściągająco, oczyszczająco, przeciwgrzybiczo, łagodzi łojotok, wzmacnia włosy i stymuluje ich wzrost,
  • Hydrolat z zielonej herbaty - intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia, działa przeciwbakteryjnie i ogranicza wydzielanie sebum,
  • Hydrolat jałowcowy - działa sebostatycznie, oczyszczająco, przeciwbakteryjnie,

Wymienione hydrolaty możesz także stosować bezpośrednio na włosy i skórę głowy. 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Szampon do włosów przetłuszczających się z solą Epsom
Szampon do włosów przetłuszczających się z solą Epsom

Receptura na szampon DIY z solą Epsom z bazy szamponowej, która delikatnie myje i nie podrażnia skóry głowy. Sól Epsom reguluje pracę gruczołów łojowych. Szampon sprawdzi się jako łagodny produkt do mycia włosów i skóry głowy dotkniętej problemem łupieżu (może być stosowany na zmianę z szamponem leczniczym).

Wskazania: Pielęgnacja włosów, Włosy tłuste
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 g do butelki 200 ml :
(90%) 180 g Baza szamponowa EKOLOGICZNA
(10%) 20 g Sól Epsom (siarczan magnezu)

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Agnieszka, 18.02.2024

Świetny artykuł, szeroko podejmujący temat. Sama jestem na etapie tworzenia własnych, naturalnych środków pielęgnacyjnych. Chemii mam dość, więc z wielką przyjemnością zarówno przeczytałam artykuł, jak i biorę się za komponowanie następnych specyfików dostosowanych do moich potrzeb. Artykuł bardzo pomógł, dziękuję :-)

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

0
Zadaj pytanie
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.