9 zasad bezpiecznego używania kwasu w pielęgnacji

Jesień i wczesna wiosna to najlepsze okresy w roku, w których warto zastanowić się o włączeniu kwasów do swojej codziennej pielęgnacji. Wiele osób obawia się jednak stosowania kwasów kosmetycznych ze względu na możliwe wystąpienie podrażnień lub innych działań niepożądanych. Ostrożność podczas stosowaniu kwasów jest jak najbardziej wskazana, ale znając kilka podstawowych zasad możemy uczynić pielęgnację kwasami zarówno bezpieczą, jak i skuteczną. Poznaj 9 zasad bezpiecznego stosowania kwasów w pielęgnacji. 

9 zasad bezpiecznego używania kwasu w pielęgnacji
Spis treści:
  1. Wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj kwasów
  2. Pielęgnację kwasami zacznij od niskich stężeń
  3. Zanim zastosujesz kosmetyk z kwasami, sprawdź, czy Cię nie podrażnia
  4. Stosując kwasy, chroń skórę przed słońcem 
  5. Nie nakładaj kwasów na aktywne zmiany zapalne
  6. Nie łącz kwasów z niektórymi składnikami
  7. Nie stosuj kwasów non stop, przestrzegaj odpowiedniej częstotliwości stosowania
  8. Przestrzegaj przeciwwskazań do stosowania kwasów
  9. Cierpliwie czekaj na efekty stosowania kwasów

Wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj kwasów

Przygodę z kwasami rozpocznij od poznania ich właściwości. Znajomość mechanizmu działania i charakterystycznych cech każdego z kwasów jest niezbędna, by można było je stosować bezpiecznie.

Jeśli masz cerę tłustą, trądzikową, mieszaną, sięgnij po kwas migdałowy, kwas salicylowy, kwas azelainowy. Kwas migdałowy zaliczamy do grupy kwasów AHA (α-hydroksylowych), salicylowy – BHA (β-hydroksylowych), natomiast kwas azelainowy jest kwasem dikarboksylowym. Wszystkie przyczyniają się do redukcji zmian trądzikowych: zaskórników, przebarwień potrądzikowych, nadmiaru sebum.

Jeżeli twoja cera jest wrażliwa i skłonna do podrażnień idealnym dla niej rozwiązaniem będą kwasy PHA (polihydroksylowe) – kwas laktobionowy i glukonolakton. Oba związki działają nawilżająco, łagodząco, antyoksydacyjnie, spłycają drobne zmarszczki i pobudzają procesy odnowy skóry. Oba kwasy wykazują właściwości złuszczające (choć słabsze, niż kwasy AHA i w wyższych stężeniach), ale w przeciwieństwie do kwasów AHA, ryzyko podrażnień jest znacznie mniejsze.

Kwasy PHA sprawdzą się również przy cerze naczyniowej i z trądzikiem różowatym.

Do cery z przebarwieniami idealny będzie kwas migdałowy. Na przebarwienia potrądzikowe sprawdzi się również kwas azelainowy. Dzięki właściwościom złuszczającym kwasy przyczyniają się do eliminacji nadmiaru melaniny nagromadzonej w naskórku.

Przy cerze dojrzałej, wymagającej rewitalizacji, poprawy kondycji, kolorytu, uelastycznienia sprawdzą się kwas migdałow i kwas mlekowy. Warto sięgnąć również po kwasy PHA: kwas laktobionowy i glukonolakton oraz kwas ferulowy o silnym działaniu antyoksydacyjnym.

Jeżeli twoja cera jest zmęczona, poszarzała, pozbawiona blasku sięgnij po kwas mlekowy i kompleks Multifruit – wieloowocowe kwasy AHA.

Jeżeli masz wątpliwości, który kwas wybrać, skonsultuj się z kosmetologiem. Kosmetolog oceni stan twojej skory, dobierze odpowiedni kwas, określi optymalną częstotliwość stosowania. Wizyta u kosmetologa jest ważna szczególnie, jeśli planujesz peelingi chemiczne zawierające wysokie stężenia kwasów.

Jeśli wybierzesz już odpowiedni rodzaj kwasów dla siebie, skorzystaj z naszych gotowych Zestawów DIY, gdzie znajdziesz odmierzone składniki, potrzebne akcesoria oraz szczegółową instrukcję wykonania sowjego idelanego serum z kwasami

zestaw DIY z kwasami PHA 16%

Pielęgnację kwasami zacznij od niskich stężeń

Często popełnianym błędem jest zaaplikowanie skórze produktu z 20-30% kwasów bez jej wcześniejszego przygotowania i znajomości w jaki sposób reaguje na kwasy. Kwasy kosmetyczne to składniki o silnym działaniu, ingerujące w funkcjonowanie bariery naskórkowej. Skórę należy odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli masz w planach peelingi chemiczne zawierające wysokie stężenia kwasów.

Pielęgnację skóry za pomocą kwasów zacznij od niskich stężeń. Każdy surowiec ma inny zakres dozowania – dokładne informacje o zalecanym stężeniu znajdziesz w opisach produktów w naszym sklepie oraz na etykietach surowców. Pielęgnację kwasami rozpocznij od stężenia 2-3% w kremie czy toniku. Po 1-2 tygodniach możesz zwiększyć ilość kwasu do 5%, następnie do 10%. W trakcie obserwujemy jak zachowuje się skóra.

W przypadku peelingów chemicznych z kwasem migdałowym zasada jest podobna. Zaczynaj od preparatu zawierającego 10% kwasu, następnie wprowadzaj preparaty z wyższymi stężeniami (wyższe stężenia wymagają użycia neutralizatora).

Pamiętaj, że część kwasów wykazuje działanie złuszczające dopiero przy stężeniu powyżej kilkunastu procent. Przy mniejszych stężeniach kwasy działają nawilżająco, wygładzająco, wyrównują koloryt skóry. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających kilka procent kwasów (do 10%) jest dobrym przygotowaniem skóry do wykonania peelingu chemicznego zawierającego 20-30% kwasów.

kwasy kosmetyczne ECOSPA

Zanim zastosujesz kosmetyk z kwasami, sprawdź, czy Cię nie podrażnia

Kwasy kosmetyczne to surowce o intensywnym działaniu, mogące wywoływać podrażnienia. Przed pierwszym zastosowaniem kosmetyku z danym kwasem wykonaj próbę uczuleniową. Nałóż niewielką ilość kosmetyku na skórę przedramienia i obserwuj jej reakcję. Jeżeli w bardzo krótkim czasie pojawi się zaczerwienienie, pieczenie i tym podobne reakcje zrezygnuj ze stosowania tego produktu.

Faktem jest, że podczas pierwszych aplikacji kosmetyków z kwasami mogą pojawić się podrażnienia. Kwasy w określonych stężeniach działają złuszczająco, a zatem pojawi się uczucie ściągnięcia i łuszczenie naskórka. Jeśli niepożądane efekty utrzymują się przez kilka dni, bądź nasilają się – zrezygnuj z dalszego stosowania.
Przy cerze trądzikowej po zastosowaniu kwasów może wystąpić wysyp zaskórników i krostek. Jest to zjawisko normalne, o ile po kilku dniach ustąpi. 

Stosując kwasy, chroń skórę przed słońcem 

Kwasy kosmetyczne mogą uwrażliwiać skórę na wpływ promieniowania słonecznego. Peelingi chemiczne zawierające wysokie stężenia kwasów docierają głębiej niż do warstwy rogowej naskórka – skóra zostaje niejako pozbawiona bariery ochronnej i jest bardziej narażona na poparzenia słoneczne.

Przed planowanym peelingiem chemicznym zrezygnuj z ekspozycji skóry na słońce, a w trakcie stosowania kosmetyków z kwasami aplikuj krem z filtrem minimum SPF 30. Najlepiej sięgnąć po kosmetyki z filtrami mineralnymi tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu, tworzące na powierzchni skóry ekranującą warstwę odbijającą promieniowanie słoneczne.

Brak ochrony przed UV w trakcie stosowania kwasów może powodować przebarwienia. Melanocyty są komórkami bardzo wrażliwymi na wpływ słońca. Jednym z mechanizmów obronnych skóry przed wpływem UV jest pogrubienie naskórka. Jeżeli złuszczamy kwasami zewnętrzne warstwy komórek naskórka, skóra traci ochronę i jest bardziej podatna na niszczący wpływ promieniowania UV.

kwasy i ochrona przed słońcem

Nie nakładaj kwasów na aktywne zmiany zapalne

Aktywne zmiany zapalne, otarcia, podrażnienia, skaleczenia i świeże blizny są przeciwwskazaniem do stosowania kwasów. Kwasy stosuj jedynie na zdrową skórę. Nakładając kosmetyki z kwasami zabezpiecz znamiona, omijaj okolicę ust i wrażliwą skórę okolic oczu.

Nie łącz kwasów z niektórymi składnikami

Niacynamid + kwasy

Łączenie w jednym produkcie niacynamidu i kwasów nie jest dobrym pomysłem z uwagi na różne zakresy pH jakie preferują te składniki. Kwasy, jak sama nazwa wskazuje, działają w niskim pH 2-4. Dla niacynamidu najbardziej optymalne jest pH 6-7. W nieodpowiednim pH składniki kosmetyczne nie będą efektywnie działać.

Możesz za to stosować niacynamid i kwasy o różnych porach tzn. kwasy na noc, niacynamid na dzień.

Retinol + kwasy

Stosownie kwasów jest zabronione w trakcie doustnej terapii retinoidami i 6 miesięcy po jej zakończeniu. Jeżeli stosujesz kosmetyki z retinolem zrezygnuj ze stosowania kwasów AHA. Połączenie to może potęgować podrażnienia skóry i uwrażliwiać skórę na wpływ słońca. Jeżeli stosujesz retinol od dłuższego czasu i twoja skóra dobrze go toleruje, możesz włączyć do pielęgnacji kwasy PHA.

Witamina C + kwasy

Połączenie kwasów i witaminy C może powodować podrażnienia, dlatego nie powinno się stosować ich łącznie. Jeżeli chcesz stosować kwasy i witaminę C o różnych porach dnia (wieczorem kwasy, rano witaminę C) bacznie obserwuj reakcje skóry. Do takiego duetu wybierz formy witaminy C rozpuszczalne w olejach – są bardziej stabilne niż forma podstawowa – kwas askorbinowy.

nie łącz kwasów z retinolem

Nie stosuj kwasów non stop, przestrzegaj odpowiedniej częstotliwości stosowania

Stosowanie jednocześnie toniku, kremu i serum z kwasami nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli nakładasz na noc krem z kwasem, zrezygnuj ze stosowania serum. Serum zawierające kilka lub kilkanaście procent kwasów stosuj dwa razy w tygodniu zamiast kremu. Wybierz jeden lub dwa rodzaje kwasów, nie łącz ze sobą więcej niż dwóch kwasów.

Peeling z kwasami zawierający powyżej 15% kwasów stosuj 1-2 razy w tygodniu. Pielęgnacyjną kurację kwasami kontynuuj przez 4-6 tygodni, po czym zrób 1-2 tygodni przerwy.

Stosowaniu kwasów może towarzyszyć podrażnienie, zaczerwienie naskórka i uczucie ściągnięcia – zadbaj o intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Przestrzegaj przeciwwskazań do stosowania kwasów

Zrezygnuj ze stosowania kosmetyków z kwasami jeżeli:

  • jesteś w ciąży i karmisz piersią,
  • masz alergię na kwasy, bądź inne alergie skórne,
  • masz aktywną infekcję bakteryjną, wirusową, grzybiczą, 
  • masz aktywną opryszczkę, rany, otarcia, podrażnienia, świeże blizny i stany zapalne skóry,
  • jesteś w trakcie doustnej terapii retinoidami bądź przed upływem 6 miesięcy od jej zakończenia,
  • masz zdiagnozowane choroby dermatologiczne m.in. AZS, grzybicę, łuszczycę,
  • przyjmujesz leki (m.in. przeciwzapalne, antybiotyki, kardiologiczne) lub zioła uwrażliwiające skórę na wpływ słońca,
  • jesteś w trakcie fototerapii.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy kwasy są dla ciebie bo np. chorujesz na choroby ogólnoustrojowe, koniecznie poproś o poradę dermatologa.

Cierpliwie czekaj na efekty stosowania kwasów

Cykl odnowy naskórka trwa około 28 dni. Skóra jest żywym organizmem, zachodzące w niej procesy metaboliczne potrzebują określonego czasu. By zaobserwować wyraźną poprawę stanu skóry, musisz uzbroić się w cierpliwość. Stosowanie kosmetyków z kwasami o wysokim stężeniu lub za często w celu przyspieszenia efektów jest zdecydowanie złym pomysłem, który przynosi więcej szkody niż pożytku.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Tonik z kwasem migdałowym 5% i kwasami PHA 10%
Tonik z kwasem migdałowym 5% i kwasami PHA 10%

Receptura na tonik DIY z kwasem migdałowym i PHA. Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA. Działa dwukierunkowo: złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, poprawiając tym samym koloryt skóry, a także wykazuje działanie antybakteryjne, co sprawia, iż łagodzi stany zapalne i zmiany trądzikowe. Kwasy PHA nawilżają, przyspieszają regenerację komórek. Tonik o działaniu złuszczającym polecany do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, mieszanej, cery z przebarwieniami i bliznami oraz dojrzałej.

Wskazania: Przebarwienia, Rozszerzone pory, Trądzik
Poziom trudności:
średni
Składniki na 50 g do butelki 50 ml :
(75%) 37.5 g Woda destylowana
(5%) 2.5 g Kwas migdałowy
(5%) 2.5 g Kwas laktobionowy
(5%) 2.5 g Glukonolakton
(10%) 5 g Mleczan sodu 60%
9 zasad bezpiecznego używania kwasu w pielęgnacji nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla 9 zasad bezpiecznego używania kwasu w pielęgnacji .
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.