Jak dbać o zarost? Pielęgnacja brody i wąsów

Pielęgnacja brody i wąsów powinna stać się stałym punktem codziennej higieny każdego mężczyzny, który zdecydował się na zapuszczenie zarostu. Jest tak samo ważna, jak pielęgnacja skóry, czy włosów. Jak zadbać o zarost, by był nawilżony, lśniący i zdrowy?

Jak dbać o zarost? Pielęgnacja brody i wąsów
Spis treści:
  1. Jak zbudowany jest włos?
  2. Czym jest zarost?
  3. Jak dbać o brodę?
  4. Jakie są najlepsze oleje do pielęgnacji brody?

Jak zbudowany jest włos?

Włos, to martwy wytwór naskórka. Składa się z łodygi i cebulki umieszczonej w mieszku włosowym. Kontakt pomiędzy cebulką włosa, a organizmem następuje przez silnie unaczynioną brodawkę włosa. W górnej części mieszków włosowych umiejscowione są gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum (tłuszczu), który rozprowadzany jest na skórę głowy i włosy. Włos zbudowany jest w 80% z białka - keratyny, 15% to woda, a pozostałe składniki to pigment oraz tłuszcze. Łodyga włosa otoczona jest osłonką włosa zbudowaną z łusek, które pod wpływem kwaśnego pH zamykają się, powodując wygładzenie włosa i wzrost połysku. Włosy na brodzie są przykładem owłosienia terminalnego - ostatecznego. Oznacza to, że zaczynają wyrastać w okresie rozpoczęcia dojrzewania. Zarost rośnie szybciej niż włosy na głowie, nawet około 20 cm w ciągu roku. 

Czym jest zarost?

Włosy u podstawy są grubsze, z tego też powodu im są krótsze tym są bardziej szorstkie. W trakcie wzrostu włos ulega ścieraniu, końcówki się rozdwajają i stają się ostrzejsze. Włosy nie rosną równomiernie, więc zarost jest mieszaniną miększych, starszych i bardziej trwałych, młodych włosów. Wraz z wiekiem zarost robi się coraz gęstszy, a szczyt osiągany jest w wieku około 40 lat. Włosy są wtedy najmocniejsze i najgrubsze. Z upływem lat stają się coraz rzadsze i cieńsze. Z tego powodu broda seniora jest miękka i miła w dotyku. Na twardość zarostu ma wpływ:

  • niska temperatura, a często również klimatyzacja, która powoduje, że włos staje się bardziej twardy i szorstki;
  • przesuszenie, powodujące wzrost ich łamliwości;
  • twarda woda, która sprawia, że włos gorzej się układa, jest oporny na układanie i twardy.

Jak dbać o brodę?

Jesteś tym, co jesz! Jak w każdym aspekcie życia, podstawą pięknego zarostu jest właściwie zbilansowana dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały oraz aktywność fizyczna. Włos jest tworem martwym, jego porost i kondycja zależą więc od składników czynnych dostarczanych z organizmu przez brodawkę i macierz włosa. To, co jesz widoczne jest zarówno na głowie, brodzie, jak i na skórze. 

  1. Brodę należy myć. Podczas mycia usuwane są z łodyg włosów, oraz ze skóry pozostałości martwego naskórka, sebum, pyłów ciał stałych, kurzu, czy nawet wspomnienia po minionych posiłkach. Zarost utrzymany w czystości jest miękki, puszysty i wizualnie bujniejszy, a przede wszystkim lepiej się prezentuje.
  2. Włos wyczesany to piękny włos. Częste czesanie brody zmiękcza i wygładza włos. Do tego zabiegu polecane są zwykłe szczotki lub kartacze, czyli specjalne szczotki wykonane z sierści dzika. Regularne szczotkowania pozwala równomiernie rozprowadzić na łodydze włosa sebum, czyli naturalny środek chroniący łodygę przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto proces ten zwiększa ukrwienie skóry, a co za tym idzie cebulka włosa otrzymuje więcej tlenu oraz składników odżywczych.
  3. Oleje, olejki i pomady. To dzięki nim broda będzie miękka, lśniąca i ładnie będzie się układać. Rodzaj stosowanego kosmetyku zależy od indywidualnych upodobań oraz właściwości włosów.

Jakie są najlepsze oleje do pielęgnacji brody?

Do pielęgnacji brody i zarostu doskonale nadają się:

 Do oleju bazowego warto dodać:

Przetestowane receptury na kosmetyki do pielegnacji brody znajdziesz tutaj.

Olej arganowy (tradycyjny)

Olej arganowy jest doskonały na dojrzałą i starzejącą się skórę, wzmacniając barierę naskórkową poprawia nawilżenie skóry, chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek, wzmacnia paznokcie i włosy. Olej arganowy zawiera szereg fitosteroli, posiada właściwości antyzapalne i chroniące skórę (stigmasterol). Zawiera butyrospermol pielęgnujący skórę przed i po opalaniu.

Olej arganowy (tradycyjny)
27,90 zł 30 ml

Olej jojoba (złoty) zimnotłoczony

Olej jojoba jest bogaty w witaminę E, fitosterole, kwasy tłuszczowe oraz skwalen. Posiada wysoką zgodność biologiczną ze skórą, dzięki czemu szybko się wchłania i doskonale nawilża.  Działa przeciwbakteryjnie, redukując stany zapalne. Świetnie nawilża skórę, usuwając nadmiar tłuszczu. Może być stosowany w pielęgnacji skóry dzieci, a także kobiet w ciąży. Świetnie sprawdzi się także w pielęgnacji cery wrażliwej, suchej i dojrzałej.

Olej jojoba (złoty) zimnotłoczony
17,90 zł 30 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Olejek do codziennej pielęgnacji brody
Olejek do codziennej pielęgnacji brody

Przepis na olejek DIY do codziennej pielęgnacji brody. Miks olejów roślinnych o lekkiej konsystencji zapewni odpowiednią ochronę zarostu na co dzień. Oleje z orzechów laskowych, z pestek winogron i ryżowy ułatwią rozczesywanie, wygłądzą, pozostawią w łosy lśniące i zdrowe. Ekstrakt z kadzidłowca hamuje rozwój grzybów i bakterii. Nie pozostawia jednocześnie na powierzchni zarostu tłustego filmu. Receptura polecana do pielęgnacji brody.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 30 g do butelki 30 ml :
(35%) 10.5 ml Olej z orzechów laskowych
(35.48%) 10.64 ml Olej z pestek winogron rafinowany
(28.5%) 8.55 ml Olej ryżowy rafinowany
(0.02%) 0.01 ml Ekstrakt CO2 kadzidłowy (Boswellia Serrata)
(1%) 0.3 ml Olejek bergamotowy (FCF, bez bergaptenu)
Jak dbać o zarost? Pielęgnacja brody i wąsów nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak dbać o zarost? Pielęgnacja brody i wąsów.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.