Oleje tłoczone na zimno-co musisz wiedzieć o olejach

Oleje kosmetyczne to tłuszcze roślinne pozyskiwane z różnych części roślin takich, jak nasiona, owoce lub pestki. Każdy olej posiada swoje unikalne właściwości pielęgnacyjne, dzięki czemu odpowiednio dobrany olej może skutecznie poprawić stan różnych typów cery. Oleje, dzięki bogactwu zawartych w nich kwasów tłuszczowych, wpływają m.in. na poprawne funkcjonowanie płaszcza lipidowego skóry, od którego zależy jej prawidłowe nawilżenie. Aby w pełni korzystać z dobroczynnych właściwości olejów roślinnych na skórę, wybieraj tylko oleje najwyższej jakości, nierafinowane i tłoczone na zimno

Oleje tłoczone na zimno-co musisz wiedzieć o olejach
Spis treści:
  1. Olej tłoczony na zimno - co to właściwie znaczy?
  2. Czym różni się olej tłoczony na zimno od oleju rafinowanego?
  3. Jak wybrać dobrej jakości olej roślinny do pielęgnacji?
  4. Najpopularniejsze oleje stosowane w pielęgnacji

Olej tłoczony na zimno - co to właściwie znaczy?

Olej tłoczony na zimno to olej otrzymywany w procesie, w którym temperatura nie przekracza 40-50oC. Tłoczenie na zimno pozwala uzyskać najwyższą jakość oleju do stosowania w pielęgnacji skóry. Jest to naturalna i najstarsza metoda otrzymywania olejów. Niska temperatura procesu pozwala zachować cenne składniki aktywne zawarte w olejach, nie niszczy ich. Oleje tłoczone na zimno są bogactwem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli, glikolipidów, fosfolipidów, tokoferoli, polifenoli i wielu innych związków. 

Czym różni się olej tłoczony na zimno od oleju rafinowanego?

Oleje rafinowane to oleje tłoczone w dużo wyższej temperaturze - około 160°C, a następnie poddawane procesowi rafinacji czyli oczyszczania. Podczas rafinacji temperatura sięga nawet 300°C! Wysokie temperatury procesu pozbawiają oleje wielu cennych składników aktywnych. Oleje rafinowane charakteryzują się dużo jaśniejszą barwą niż oleje tłoczone na zimno, ponieważ naturalne składniki barwiące są usuwane w procesie rafinacji. W procesie rafinacji oleje tracą również swój specyficzny smak i zapach. Do olejów rafinowanych dodawane są syntetyczne antyoksydanty w celu przedłużenia trwałości.

Oleje rafinowane są dużo tańsze, stąd ich powszechne zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Oleje tłoczone na zimno górują nad nimi bogactwem składników aktywnych, a o te właśnie nam chodzi w pielęgnacji skóry.Olej migdałowy ECOSPA

Jak wybrać dobrej jakości olej roślinny do pielęgnacji?

Olej dobrej jakości to olej tłoczony na zimno – to już wiesz. Wybierając olej do swojej skóry, zwracaj uwagę, czy jest to olej 100% naturalny, to znaczy nie zawiera domieszek składników syntetycznych. Istotne jest opakowanie oleju – wybieraj tylko oleje pakowane w butelki z ciemnego szkła, które chronią surowiec przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a tym samym przed procesem jełczenia. Wybierając olej kosmetyczny zwróć uwagę, czy posiada on certyfikaty świadczące o ekologicznym pochodzeniu surowca np. Ecocert. Masz wówczas pewność, że olej który wybierasz jest 100% naturalny oraz został wytworzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. 

Najpopularniejsze oleje stosowane w pielęgnacji

Olej jojoba charakteryzuje się przyjemną, „suchą” konsystencją, szybkim wchłanianiem, wysoką biozgodnością ze skórą. Sprawdzi się przy każdym typie skóry, również z egzemą i AZS. Uzupełnia ubytki płaszcza hydro-lipidowego, nawilża skórę i zapobiega jej ponownemu przesuszeniu.

Olej ze słodkich migdałów, to najbardziej uniwersalny olej stosowany w kosmetologii. Szerokie zastosowanie w różnych rodzajach kosmetyków zaskarbił sobie lekką konsystencją, szybkim wchłanianiem i brakiem lepkiej, tłustej warstwy po aplikacji na skórę. Podobnie, jak olej jojoba, nadaje się do każdego typu skóry.

Olej z pestek moreli charakteryzuje się przyjemnym, orzechowym aromatem. Sprawdzi się przy każdym typie cery, szczególnie polecany jest do skóry suchej, pozbawionej witalności. Bardzo dobrze się rozprowadza i szybko wchłania. Intensywnie nawilża, regeneruje, ujędrnia skórę.

Olej arganowy to jeden z najbardziej znanych olejów kosmetycznych. Pochodzi z Maroka i, z uwagi na swe liczne właściwości, jest niekiedy określany mianem „Marokańskiego złota”. Olej arganowy działa nawilżająco, łagodząco, przeciwzmarszczkowo, antyoksydacyjnie, chroni skórę przed wpływem promieniowania UV, pielęgnuje włosy.

Olej makadamia  sprawdzi się zwłaszcza w pielęgnacji cery dojrzałej i przesuszonej. Działa regenerująco, wygładzająco, ochronnie. Polecany jest również do pielęgnacji skóry z problemem cellulitu i rozstępów. Bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy. Regeneruje włosy, przeciwdziała rozdwojonym końcówkom, nawilża włosy bez efektu obciążania.

Olej z awokado jest olejem o bogatej, tłustej konsystencji. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery przesuszonej, wymagającej intensywnej regeneracji. Regeneruje, wygładza, chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników środowiska zewnętrznego.

Olej z nasion czerwonej maliny działa nawilżająco, przeciwzmarszczkowo, antyoksydacyjnie, regenerująco, rozświetlająco, łagodząco. Jest bogatym źródłem kwasu linolowego, odgrywającego ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Kwas linolowy wzmacnia barierę lipidową naskórka i jest wykorzystywany do produkcji ceramidów, warunkujących prawidłowe funkcje barierowe skóry. 

Olej z czarnuszki (czarnego kminu) jest polecany do pielęgnacji cery alergicznej, podrażnionej, suchej, dojrzałej i trądzikowej. Jest bogatym źródłem witamin, soli mineralnych, kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, aminokwasów i protein. Błyskawicznie się wchłania.

jak stosować oleje w pielęgnacji

Jak stosować oleje w pielęgnacji?

Oleje możesz stosować na wiele sposobów, najpopularniejsze to:
Olej bezpośrednio na skórę

Oleje kosmetyczne możesz aplikować bezpośrednio na skórę w postaci czystej. Taka 100%-owa pielęgnacja olejami jest polecana szczególnie jesienią i zimą na najbardziej przesuszone partie skóry.

Serum olejowe na jedną aplikację

Zmieszaj w dłoni 2 składniki i w ten sposób przygotuj serum olejowe na jedną aplikację. Aplikuj na dłoń 3 krople oleju i 2 krople kwasu hialuronowego lub 3 krople oleju i 1 kroplę witaminy E i nałóż na twarz. 

Olejowe serum do twarzy

Serum to skoncentrowana dawka składników aktywnych. Stosuj je kilka razy w tygodniu zamiast kremu. Oleje naturalne służą jako baza/składnik, w którym rozpuszcza się szereg substancji aktywnych m.in.: olejki eteryczne, skwalan, koenzym Q10, maceraty, olej z alg fucus, olej z alg Laminaria, retinol, witamina C w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu.

Olej jako składnik kremów, mleczek i balsamów do twarzy i ciała

W recepturach kremów najlepiej łączyć oleje bardziej tłuste z tymi o lżejszych konsystencjach, szybko wchłaniającymi się. Pozwoli to zróżnicować walory aplikacyjne kremu. Oleje naturalne nie lubią grzania do wysokich temperatur, dlatego przygotowując krem najlepiej stopić składniki fazy olejowej (woski, masła, emulgator) w zlewce, a oleje dodać do stopionej mieszaniny i wymieszać. Oleje możesz dodawać również do gotowej już emulsji, podczas jej chłodzenia, w temperaturze około 40°C.

Olej jako oliwka do ciała

Oliwka jest połączeniem olejów naturalnych i składników aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach. By nadać jej piękny naturalny zapach, sięgnij po olejki eteryczne. Oliwki do ciała redukują suchość i szorstkość skóry, regenerują, wspomagają naturalną barierę lipidową naskórka, poprawiają jego kondycję. Po oliwki warto sięgać zwłaszcza jesienią i zimą, gdy skóra jest tym bardziej narażona na przesuszenie.
Oliwki i olejowe serum nie zawierają w składzie wody, a zatem nie musisz dodawać do nich konserwantów. Warto za to sięgnąć po antyutleniacz – witaminę E miks naturalnych tokoferoli, która będzie chronić produkt przed zmianą koloru, zapachu, spadkiem jakości.

Olej jako składnik olejku do demakijażu

Naturalne oleje sprawdzą się zwłaszcza przy wodoodpornych tuszach do rzęs, eyelinerach, intensywnie kryjących podkładach. Szybko i bez pocierania skóry rozpuszczają składniki kosmetyków kolorowych, usuwają je bez efektu pandy. Metoda demakijażu olejami doczekała się oddzielnej nazwy w kosmetologii – jest to metoda OCM – oil cleansing method. Metoda OCM nie zaburza funkcjonowania naturalnego płaszcza hydro-lipidowego naskórka.

Olej do olejowania włosów

Oleje naturalne możesz wykorzystać nie tylko w pielęgnacji skóry, ale też włosów. Olejowanie włosów to zabieg polegający na zaaplikowaniu włosom odpowiedniej do ich kondycji (włosy wysoko-, średnio- i niskoporowate) mieszaniny olejów, pozostawieniu na określony czas i zmyciu. Zabieg regularnie powtarzany regeneruje nawet najbardziej zniszczone włosy, przywraca im miękkość, blask i elastyczność, poprawia układanie, zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Olej do masażu

Olej poprawia poślizg dłoni na skórze, masaż jest prostszy do wykonania i przyjemniejszy dla osoby poddającej się zabiegowi. Oprócz rozluźnienia mięśni i relaksu zyskujemy miękką, elastyczną, nawilżoną skórę.

 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Bazowy olejek do demakijażu
Bazowy olejek do demakijażu

Receptura na bazowy olejek do demakijażu to doskonały wybór dla osób chcących zrobić swój pierwszy olejek myjący. Witamina E działa antyoksydacyjnie oraz ochronnie. Uelastycznia skórę oraz chroni przed promieniowaniem UV. Emulgator pomaga usuwać zanieczyszczenia z jej powierzchni. Dodatek ulubionego naturalnego oleju pozwala otrzymać produkt dostosowany do indywidulanych potrzeb skóry. Olejek nie tylko usuwa makijaż, ale również pielęgnuje i nawilża cerę.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 ml kosmetyku :
(88%) 176 ml Olej sojowy ekologiczny
(10%) 20 ml Emulgator do olejków myjących
(2%) 4 ml Witamina E - Miks naturalnych tokoferoli T70
Oleje tłoczone na zimno-co musisz wiedzieć o olejach nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Oleje tłoczone na zimno-co musisz wiedzieć o olejach.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.