Metoda OCM - wykonaj oczyszczanie twarzy olejami

Metoda OCM przywędrowała do nas wraz z modą na pielęgnację azjatycką i polega na oczyszczaniu skóry twarzy naturalnymi olejami roślinnymi. W czym tkwi sekret skuteczności OCM, jakie niesie korzyści oraz jak prawidłowo wykonać oczyszczanie twarzy olejami? 

Metoda OCM - wykonaj oczyszczanie twarzy olejami
Spis treści:
  1. OCM - czym jest?
  2. OCM - jak działa?
  3. OCM - dla kogo?
  4. OCM - jak dobrać odpowiedni olej?
  5. Jak przygotować mieszankę do OCM?
  6. OCM - jak wykonać?
  7. OCM - jakie efekty zauważysz?
  8. OCM - o czym warto pamiętać?

OCM - czym jest?

OCM – oil cleansing method – to metoda oczyszczania skóry twarzy olejami roślinnymi, zwykle mieszanką oleju rycynowego i oleju bazowego odpowiednio dobranego do potrzeb skóry. Metoda OCM to jeden z najdelikatniejszych sposobów na oczyszczanie cery. Sprawdzi się przy każdym typie skóry (również tłustej i trądzikowej), a odpowiednio dobrany olej zapewnia efekt 2w1: oczyszczania i pielęgnacji.

OCM - jak działa?

Metoda OCM opiera się na prostej zasadzie „podobne rozpuszcza podobne”. Oleje naturalne skutecznie usuwają sebum – mieszaninę substancji tłuszczowych oraz kosmetyki kolorowe mające postać olejowo-woskowych past lub emulsji „tłustych” (woda w oleju). Oczyszczanie olejami doskonale sprawdza się przy makijażu wykonanym kosmetykami wodoodpornymi.

Jak zapewne wiesz, tłuszczu nie da się zmyć samą wodą, wtedy sięgamy po środki powierzchniowo czynne, np. detergenty. W procesie mycia detergenty usuwają ze skóry zanieczyszczenia, ale też negatywnie wpływają na strukturę warstwy lipidowej naskórka. Metoda OCM to oczyszczanie bez użycia detergentów, nie zaburzające funkcjonowania naturalnego płaszcza hydro-lipidowego skóry.

OCM - dla kogo?

Metoda OCM jest odpowiednia dla każdego typu skóry. Polecana jest szczególnie cerze suchej i dojrzałej z niedoborem lipidów płaszcza hydro-lipidowego naskórka oraz składników NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). Doskonale sprawdza się również przy cerze wrażliwej, której problemy wynikają z nieszczelności bariery lipidowej i wzrostu przepuszczalności naskórka.

Największe wątpliwości budzi stosowanie OCM przy cerze mieszanej, trądzikowej i tłustej. Pamiętaj, że nadprodukcja sebum często jest reakcją obronną na nadmierne przesuszenie skóry. Stosując OCM przy wymienionych typach skóry, zachowaj szczególną ostrożność i starannie dobieraj oleje dopasowane do Twojego typu skóry. Nieodpowiednio dobrany olej może pogorszyć stan cery i wywołać nadprodukcję sebum, co skutkuje zapchaniem gruczołów łojowych i pogłębieniem trądziku. Dobrze dobrany olej może z kolei przynieść szybkie rezultaty w poprawie kondycji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Sprawdź poniżej, jak wybrać odpowiedni olej do typu cery. 

OCM - jak dobrać odpowiedni olej?

Stosując oleje w swojej pielęgnacji, zawsze zwracaj uwagę na jakość produktu. Wybieraj tylko oleje najwyższej jakości tłoczone na zimno, nierafinowane. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór 100% naturalnych olejów roślinnych.

Aby zastosować metodę OCM do oczyszczania twarzy, wykorzystaj mieszankę dwóch olejów: wybranego oleju bazowego oraz oleju rycynowego.

Olej rycynowy doskonale wiąże zanieczyszczenia, jest biozgodny z sebum, działa antybakteryjnie, antyoksydacyjnie, nawilżająco, łagodząco i zmiękczająco. Osoby, u których olej rycynowy wywołuje podrażnienia, mogą zastąpić go olejem jojoba.

Olej bazowy dobieraj z uwzględniemiem typu cery i jego właściwości pielęgnacyjnych. Postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku wybierania oleju do pielęgnacji, tzn. jeśli na codzień sięgasz po oleje bogate w NNKT, np. olej z wiesiołka lub olej z ogórecznika, to możesz również użyć ich do oczyszczania skóry. 

Oleje do cery suchej

Skóra sucha potrzebuje olejów intensywnie regenerujących, bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Do olejowego oczyszczania skóry suchej sprawdzą się m.in.: olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej awokado, olej z kiełków pszenicy, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej shea, olej sezamowy.

Oleje do cery normalnej

Oleje do cery normalnej powinny przede wszystkim nawilżać i chronić skórę przed szkodliwym wpływem czynników środowiska zewnętrznego. Do oczyszczania skóry normalnej metodą OCM sprawdzą się m.in.: olej jojoba, olej z pestek moreli, olej arganowy, olej z pestek winogron, olej makadamia, olej z czarnej porzeczki.

Oleje do cery mieszanej

Cera mieszana jest przesuszona na policzkach i nadmiernie przetłuszcza się w strefie T. Do oczyszczania cery mieszanej metodą OCM warto sięgnąć po oleje o lekkiej konsystencji, szybko rozprowadzające się i nie pozostawiające tłustej warstwy, taki jak m.in.: olej z pestek winogron, olej lniany, olej z ogórka, olej z zielonej herbaty, olej z nasion truskawki, olej konopny.

Oleje do cery tłustej i trądzikowej

Do oczyszczania cery tłustej wykorzystaj oleje o lekkiej, nietłustej konsystencji, bogate w kwas linolowy. Niedobór tego składnika przyczynia się do blokowania porów skóry, powstawania zaskórników i wyprysków. Sięgnij po: olej tamanu, olej jojoba, olej z nasion dzikiej róży, olej sacha inchi, olej z nasion chia, olej z pestek malin, olej z czarnego kminku.

Oleje do cery dojrzałej

Cera dojrzała to cera sucha, pozbawiona elastyczności, skłonna do podrażnień i przebarwień. W pielęgnacji cery dojrzałej postaw na intensywne nawilżenie i regenerację. Do oczyszczania cery dojrzałej metodą OCM sprawdzi się: olej z opuncji figowej, olej arganowy, olej z rokitnika, olej z nasion dzikiej róży, olej makadamia, olej z nasion marchwi, olej śliwkowy.

Oleje do cery wrażliwej i naczynkowej

W pielęgnacji cery wrażliwej potrzebne są składniki odbudowujące warstwę lipidową naskórka i przywracające skórze właściwe funkcje barierowe. Do olejowego oczyszczania cery wrażliwej wypróbuj: olej z nasion czerwonej maliny, olej z rokitnika, olej z dzikiej róży, olej z czarnej porzeczki, olej perilla, olej z awokado, olej z czarnuszki.

Jak przygotować mieszankę do OCM?

Aby przygotować mieszankę do OCM, wykorzystaj następujące proporcje olejów:

  1. Cera sucha, dojrzała, wrażliwa: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
  2. Cera normalna: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
  3. Cera tłusta, mieszana, trądzikowa: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego

Mieszaninę olejów najlepiej przygotuj bezpośrednio przed zabiegiem.

Możesz też wypróbować inną metodę oczyszczania twarzy stosując olejek wykonany z oleju bazowego i emulgatora do olejków myjących. Olejek do demakijażu zawierający emulgator, w kontakcie z wodą, zamienia się w delikatnie oczyszczające mleczko. Sprawdź recepturę na Bazowy olejek do demakijażu.  

OCM - jak wykonać?

Oczyszczanie twarzy olejami jest proste. Na zabieg zarezerwuj sobie kilka- kilkanaście minut. Gdy stworzysz już swoją mieszankę, przystąp do oczyszczania według poniższych kroków. 

Krok 1: Zwilż skórę twarzy wodą lub hydrolatem.

Krok 2: Oleje (mieszaninę oleju bazowego i rycynowego) nałóż na skórę opuszkami palców i wykonaj delikatny masaż skóry twarzy. Okolicę oczu możesz oczyścić wykonując bardzo delikatne ruchy opuszkami palców lub przykładając na kilka chwil wacik nasączony olejami

Krok 3: Po wykonaniu demakijażu, zbierz olej z twarzy przy pomocy muślinowej ściereczki zwilżonej ciepłą wodą. 

Krok 4: Masaż olejem i zmywanie ściereczką powtarzaj do momentu, aż uznasz, że skóra jest czysta, a na ściereczce nie pozostały ślady kosmetyków. Przed każdym użyciem ściereczki, przepłukuj ją w ciepłej wodzie.   

Krok 5: Na koniec przemyj twarz chłodną wodą, osusz i aplikuj tonik, aby przywrocić skórze odpowiednie pH. Do końcowego przemycia twarzy możesz użyć również delikatnej pianki do mycia twarzy zawierającej łagodne środki powierzchniowo czynne, np. Pianki do mycia twarzy z d-pantenolem.

OCM - jakie efekty zauważysz?

Efekty i korzyści jakie niesie ze sobą metoda OCM to:

  • dokładne oczyszczenie skóry,
  • brak podrażnień, uczucia ściągnięcia, zaczerwienia skóry,
  • wyraźne zmiękczenie i wygładzenie naskórka,
  • regeneracja skóry, ujednolicenie kolorytu,
  • poprawa nawilżenia,
  • poprawa elastyczności skóry i wygładzenie drobnych zmarszczek.

OCM - o czym warto pamiętać?

Pamiętaj, że każda cera jest inna. Zanim znajdziesz idealny dla siebie olej do oczyszczania, przetestuj kilka propozycji. Podobnie jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania zabiegu. Możesz wykonywać go codziennie lub tylko wtedy, gdy robisz mocny, wodoodporny makijaż. Dostosuj metodę OCM do indywidualnych potrzeb twojej skóry.

 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Oliwka do demakijażu do cery trądzikowej
Oliwka do demakijażu do cery trądzikowej

Przepis na oliwkę DIY do demakijażu. Olejek drzewa herbacianego działa silnie przeciwtrądzikowo. Łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne. Wspomaga walkę z wykwitami skórnymi. Oleje obecne w recepturze nie zatykają porów, działają nawilżająco i regenerująco na skórę. Oliwka przeznaczona do pielęgnacji cery trądzikowej.

Wskazania: Trądzik
Poziom trudności:
łatwy
Metoda OCM - wykonaj oczyszczanie twarzy olejami nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Metoda OCM - wykonaj oczyszczanie twarzy olejami.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.