Właściwości i zastosowanie skwalanu w kosmetyce

Czy jest możiwe zastosowanie jednego produktu kosmetycznego jako krem do twarzy, krem pod oczy, balsam do stóp, a nawet wcierkę do włosów? Tak – wystarczy wprowadzić do swojej pielęgnacji skwalan. To wyjątkowo wszechstronny surowiec lipidowy, który ujędrnia skórę, poprawia jej nawilżenie, a także pielęgnuje włosy. Tylko jeden produkt, a tak wiele zastosowań! W poniższym artykule przeczytasz o właściwościach, zastosowaniu i sposobach użycia skwalanu.

Właściwości i zastosowanie skwalanu w kosmetyce
Spis treści:
  1. Czym jest skwalan?
  2. Jakie właściwości ma skwalan?
  3. Jakie zastosowanie ma skwalan w kosmetyce?
  4. Jak stosować skwalan?

Czym jest skwalan?

Skwalan to organiczny związek chemiczny, nasycona postać skwalenu - czyli węglowodoru alifatycznego, który jest składnikiem płaszcza lipidowego naszej skóry. Sam skwalan znajduje się natomiast w składzie ludzkiego sebum. W przemyśle kosmetycznym występuje zazwyczaj jako surowiec pochodzenia roślinnego – wytwarzany z oliwek lub trzciny cukrowej. Ma postać cieczy. Z racji konsystencji zaliczany jest do lekkich, suchych olejów, nie pozostawia bowiem tłustej warstwy na skórze po zastosowaniu. Nie wykazuje też działania komedogennegonie zatyka ujść gruczołów łojowych i nie powoduje powstawania wyprysków, czy zaskórników. Dzięki temu, świetnie nadaje się do pielęgnacji nawet wymagającej skóry, alergicznej, ze skłonnością do przetłuszczania i mieszanej.

Jakie właściwości ma skwalan?

Skwalan charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum działania. Badania kliniczne i konsumenckie potwierdzają, że skwalan działa ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo, natłuszczająco i nawilżająco. Rozjaśnia skórę oraz poprawia jej elastyczność. Stymuluje rotację komórek. Chroni przed działaniem wolnych rodników. Do tego zmiękcza, wygładza i zmniejsza widoczność zmarszczek. Doskonale więc radzi sobie zarówno z pielęgnacją cery młodej, jak i dojrzałej.

Skwalan wspaniale sprawdza się także w pielęgnacji włosów. Przede wszystkim nawilża je, natłuszcza i zmniejsza ich łamliwość. Chroni farbowane pasma przed wypłukiwaniem koloru. Uszczelnia także ich łuski. Dodany do odżywki do włosów ułatwia transport składników odżywczych, wzmacniając działanie kosmetyku. Skwalan zmniejsza mikrouszkodzenia powstałe podczas codziennej pielęgnacji i ułatwia rozczesywanie – również mokrych włosów. Oprócz tego, skwalan doskonale wzmacnia pasma włosów i chroni je przed wysokimi temperaturami podczas suszenia i prostowania.

Jakie zastosowanie ma skwalan w kosmetyce?

Z racji na silne właściwości nawilżające, natłuszczające i ochronne, skwalan świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji twarzy i ciała, a także włosów. Wyjątkowo skutecznie pomaga przywrócić skórze i włosom równowagę.

serum ze skwalanem

Skwalan na twarz i ciało

Skwalan zmiękcza skórę, natłuszcza ją i nawilża. Może więc być stosowany jako emolient. Z powodzeniem zastąpi cały szereg kosmetyków: krem do twarzy i pod oczy, balsam do ciała, krem zmiękczający do stóp, czy nawet bazę pod makijaż. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry, nawet tłustej i mieszanej. W przypadku cery suchej i wrażliwej łagodzi podrażnienia, poprawia nawilżenie, chroni przed nadmiernym odparowywaniem wody. Skwalan wykazuje także działanie antyoksydacyjne. Wzmacnia ochronną barierę lipidową oraz chroni skórę przed wolnymi rodnikami.

Skwalan jest niezrównany w pielęgnacji cery suchej, podrażnionej, naczynkowej, a także dojrzałej. Wyraźnie wygładza i zmniejsza widoczność zmarszczek. Równie dobrze działa na skórę odwodnioną i poprawia regenerację jej bariery lipidowej. Dzięki skwalanowi Twoja skóra szybko odzyska młody wygląd i blask.

Skwalan chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi

Skwalan wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Chroni też przed promieniowaniem UV. Pomaga goić drobne uszkodzenia skóry i stany zapalne. Jest hipoalergiczny. Mogą go więc bezpiecznie stosować osoby wrażliwe i alergicy, którzy nie tolerują olejów roślinnych. 

Pielęgnacja włosów skwalanem

Skwalan równie dobrze wpływa na kondycję włosów, szczególnie tych z tendencją do puszenia się i łamania. Skwalan silnie poprawia ich nawilżenie, zmiękcza, zwiększa elastyczność i sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia

Nadaje się również do stosowania jako kosmetyk termoochronny i skutecznie zabezpiecza fryzurę przed wysoką temperaturą podczas modelowania. Ułatwia też rozczesywanie – nawet zaraz po umyciu.

Skwalan, regularnie stosowany, chroni także przed utratą koloru. Z powodzeniem można go wcierać we włosy i w skórę głowy, by zapewnić pasmom odpowiednie nawilżenie, wygładzenie oraz wzmocnienie. 

krem ze skwalanem

Jak stosować skwalan?

Skwalan z powodzeniem może być stosowany zarówno jako dodatek do kremów, czy balsamów do ciała DIY, jak i w pełni samodzielnie - bezpośrednio na skórę. Wystarczy zaledwie kilka kropli tego składnika, by wzbogacić działanie swoich kremów i balsamów. Jego drobne cząsteczki dobrze transportują składniki odżywcze w głąb skóry. Dzięki temu wzmacnia działanie innych substancji zawartych w kosmetykach. 

Zauważalne efekty stosowania skwalanu według badań konsumenckich są już widoczne po trzech tygodniach stosowania.

Skwalan jest to bardzo prosty w użyciu suchy olej. Warto zaopatrzyć się w butelkę z pipetą, by móc go precyzyjnie dozować. Wystarczy zaledwie kilka kropli:

  • do wcierania w skórę twarzy jako serum,
  • jako składnik kremu odmładzającego pod oczy,
  • jako olejowa baza pod makijaż,
  • jako składnik balsamu do ciała,
  • jako zmiękczający preparat do łokci i stóp,
  • jako składnik kremów do rąk,
  • jako olejowa wcierka do włosów i skóry głowy,
  • jako utrwalacz do perfum – wystarczy wetrzeć w nadgarstki, szyję czy też skórę za uszami kroplę skwalanu i dopiero wtedy skropić te miejsca perfumami.

Skwalan jest wyjątkowo uniwersalnym surowcem kosmetycznym, który pomaga nam zadbać o piękno i młody wygląd skóry i włosów. Dzięki skwalanowi zmiękczymy twardą i zrogowaciałą skórę oraz nadamy blasku naszym włosom. Skwalan jest prosty w użyciu, ma wiele zastosowań i jest prosty w użyciu. Może zastąpić cały szereg innych kosmetyków, a także znacząco wzbogacić ich działanie. Wprowadź do swojej pielęgnacji skwalan już dziś i sprawdź jego cudowne właściwości na swojej skórze.

Naturalny skwalan z trzciny cukrowej i z oliwek zamówisz w naszym sklepie.

Skwalan z trzciny cukrowej

Skwalan z trzciny cukrowej wykazuje właściwości ujędrniające, zmiękczające, wygładzające, chroni skórę przed nadmierną utratą wody, poprawia przenikanie substancji aktywnych. Może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów.

Skwalan z trzciny cukrowej ekologiczny
24,90 zł 30 ml

Skwalan roślinny z oliwek

Skwalan posiada właściwości wygładzające, nawilżające, zmiękczające, stabilizuje strukturę lipidów skórnych. Łatwo wnika w skórę, dzięki czemu pomaga w przenoszeniu substancji aktywnych w głąb skóry.

Skwalan roślinny 100% z oliwek
22,90 zł 30 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z bazy do cery suchej z olejem waniliowym i skwalanem
Krem z bazy do cery suchej z olejem waniliowym i skwalanem

Przepis DIY na krem z bazy do cery suchej z olejem waniliowym. Baza silnie nawilża i chroni skórę przed czynnikami stresowymi. Olej waniliowy regeneruje i wygładza skórę, zmiejsza widoczność zmarszek oraz nadaje delikatnego blasku. Skwalan nawilża i wygładza skórę oraz ułatwia przenikanie w jej głąb innych substancji czynnych. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej.

Wskazania: Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Właściwości i zastosowanie skwalanu w kosmetyce nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Właściwości i zastosowanie skwalanu w kosmetyce.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.