10 kroków koreańskiej pielęgnacji

Koreańska filozofia pielęgnacji cery nie słynie z minimalizmu i prostoty. Bazuje na 10 przemyślanych etapach pielęgnacji. Każdy z 10 kroków jest ważny i ma swoje uzasadnienie. Do każdego z etapów wykorzystuje się kosmetyki z bogatym składem, o aktywnym działaniu. Niestety “kosmetyk koreański” nie zawsze równa się “kosmetyk naturalny”. My jesteśmy zwolennikami naturalnej pielęgnacji, wysokiej jakości surowców kosmetycznych, a jednocześnie aktywnie działających formuł kosmetycznych. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przewodnik po 10 krokach koreańskiej pielęgnacji na podstawie naturalnych kosmetyków DIY, które każdy z nas może wykonać w domowym zaciszu.

10 kroków koreańskiej pielęgnacji
Spis treści:
  1. Czym jest koreańska pielęgnacja?
  2. Koreańska pielęgnacja twarzy krok po kroku

Czym jest koreańska pielęgnacja?

Koreańska pielęgnacja podbiła serca kobiet na całym świecie. Poradnik wydany w 2016 roku "Sekrety urody Koreanek" napisany przez nas Charlotte Cho to jedna z najpopularnieszych i najlepiej sprzedających się pozyji książkowych o pielęgnacji. Koreańska pielęgnacja to tak naprawdę nic innego, jak sposób na osiągnięcie idealnie nawilżonej, rozświetlonej i zdrowej skóry. Rytuał pielęgnacji koreańskiej składa się z 10 kroków, które tylko pozornie wydają się się być trudne i czasochłonne. Tak naprawdę większość z tych kroków jest Ci dobrze znana i wykonywana przez Ciebie codziennie, jak oczyszczanie, tonizowanie, czy nawilżanie. Koreańska pielęgnacja zakłada także kilka nowości zachęcających do rozszerzenia swojego codziennego rytuału pielęgnacyjnego, aby móc w pełni cieszyć się piękną, młodą cerą. 

Koreańska pielęgnacja twarzy krok po kroku

Krok 1. koreańskiej pielęgnacji - Oczyszczanie cery olejkiem myjącym

Najważniejszym krokiem pielęgnacji koreańskiej jest dokładny demakijaż i oczyszczenie skóry. Dobry demakijaż powienien usuwać wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry - kosmetyki kolorowe, sebum, pot, patogenne bakterie, a także zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego (m.in. pył, kurz).

Demakijaż oczu i ust 

Przed przystąpieniem do oczyszczania cery olejkiem myjącym, zmyj makijaż oczu i ust za pomocą naturalnego płynu dwufazowego DIY, który wykonasz w ciągu kilku minut. Do wykonania dwufazowego płynu do demakijażu potrzebujesz naturalnego hydrolatu i oleju roślinnego dobranego do rodzaju cery, a także gliceryny roślinnej oraz ekologicznego konserwantu w proszku. Zobacz, jak zrobić dwufazowy płyn do demikajażu.

Demakijaż twarzy olejkiem myjącym

Po dokładnym demakijażu oczu i ust przejdź do oczyszczania cery hydrofilowym olejkiem myjącym. Olejek myjący DIY wykonasz z kilku podstawowych składników - dowolnego oleju roślinnego, emulgatora do olejków myjących i witaminy E. Połącz olej roślinny z emulgatorem w proporcji 9:1, dodaj pół łyżeczki witaminy E na 100 ml olejku i dokładnie wymieszaj. Olejek myjący nałóż na lekko wilgotną skórę omijając okolicę oczu. Wykonując koliste ruchy wmasuj olejek myjący w skórę twarzy, szyi i dekoltu. Zmyj olejek lekko ciepłą wodą. Po połączeniu z wodą, olejek przekształci się w białą emulsję, która dokładnie rozpuści i zemulguje makijaż.

Krok 2. koreańskiej pielęgnacji - Oczyszczanie cery kosmetykiem na bazie wody

Po pierwszym kroku demakijażu na skórze nadal pozostają resztki zanieczyszczeń i olejku myjącego, dlatego konieczne jest, aby dokładnie umyć skórę twarzy, szyi i dekoltu kosmetykiem na bazie wody zawierającym w składzie łagodne środki myjące. Kosmetykami na bazie wody są pianki, żele i płyny do mycia. W warunkach domowych wypróbuj recepturę na żel do mycia twarzy z witaminą C, który będzie wyjątkowo delikatny i łagodny dla Twojej skóry. Oczyszczanie cery kosmetykiem na bazie wody powinnaś wykonywać rano i wieczorem po demakijażu skóry.

mycie pianką myjącą

Krok 3. koreańskiej pielęgnacji - Eksfoliacja

Po oczyszczaniu cery przychodzi czas na eksfoliację, czyli złuszczanie martwych komórek naskórka, które należy wykonywać 1-3 razy w tygodniu. Odpowiednio dobrany peeling wyrówna teksturę skóry, usunie suche skórki, poprawi koloryt i nada cerze zdrowego, promiennego wyglądu. 

Jaki rodzaj peelingu wybrać?

W kosmetologii wyróżnia się kilka rodzajów peelingów. Najpopularniejszymi są peelingi mechaniczne (scruby), chemiczne (kwasowe) i enzymatyczne.

Peelingi mechaniczne są przeznaczone dla cery tłustej, mieszanej, zmęczonej, grubej. Do wykonania peelingu mechanicznego użyj kwasu hialuronowego HMW 1% i korundu kosmetycznego. Wymieszaj korund z kwasem hialuronowym w proporcji 1:3. Uzyskaną mieszankę nałóż na twarz, wykonaj delikatny masaż, a następnie zmyj ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Peeling mechaniczny możesz wykonywać 1 raz w tygodniu.

Peelingi chemiczne sprawdzają się u osób z cerą trądzikową, tłustą, mieszaną, normalną i dojrzałą. Koreanki najczęściej wybierają właśnie ten rodzaj peelingu. Popularną formą aplikacji peelingu chemicznego wśród azjatek jest stosowanie płatków nasączonych roztworem kwasów kosmetycznych. Takie płatki możesz wykonać również w domu. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić Płatki nawilżające z kwasem mlekowym 5%. W okresie zimowym płatki z kwasem mlekowym możesz stosować 1 raz na 2 dni.

Jeśli Twoja cera jest sucha, wrażliwa lub naczynkowa wybierz peeling enzymatyczny z enzymem z dyni. Peeling enzymatyczny jest też świetną alternatywą dla peelingów chemicznych, z których warto zrezygnować w okresie wiosenno-letnim. Wykonanie peelingu enzymatycznego jest bardzo proste. Wystarczy połączyć kwas hialuronowy HMW 1% z enzymem z dyni w proporcji 9:1. Peeling nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Zmyj po upływie ok. 10 minut. Peeling enzymatyczny możesz wykonywać nawet 2 razy w tygodniu.

robienie peelingu DIY

Krok 4. koreańskiej pielęgnacji - Tonizacja

Do tonizacji możesz użyć hydrolatu dobranego do rodzaju Twojej skóry. Koreańskie firmy kosmetyczne często skupiają się na kosmetykach o działaniu antyoksydacyjnym, zapobiegającym procesom starzenia się skóry. Hydrolaty ECOSPA są pozyskiwane z wysokiej jakości surowców roślinnych o wielokierunkowym działaniu. Najlepsze właściwości antyoksydacyjne posiada hydrolat oczarowy. Hydrolat z czystka, hydrolat eukaliptusowy i hydrolat szałwiowy walczą z trądzikiem. Hydrolat kocanki włoskiej jest najlepszym naturalnym tonikiem na przebarwienia i blizny potrądzikowe. Hydrolat rumianku rzymskiego i hydrolat bławatkowy łagodzą i koją skórę. Hydrolat różany nawilża i regeneruje skórę. Hydrolat neroli działa sebostatycznie, ogranicza wydzielanie sebum. Tonik jest obowiązkowym krokiem pielęgnacji, ponieważ podczas tonizacji przywracamy skórze odpowiedni fizjologiczny odczyn pH.

Krok 5. koreańskiej pielęgnacji - Nawilżanie esencją

Esencją można nazwać kosmetyk, który jest intensywniejszą wersją toniku, a jednocześnie mniej skoncentrowaną formą serum. Esencja posiada płynną konsystencję i bogaty skład. Koreańskie esencje zawierają w składzie substancje nawilżające (humektanty), antyoksydanty, substancje poprawiające koloryt skóry i nadające jej młodzieńczego blasku. Koreanki zwracają szczególną uwagę na zdrowy blask, rozświetlenie i promienność skóry, co jest tzw. efektem “chok-chok”. Esencja DIY może składać się z ekstraktów roślinnych (np. ekstraktu z wąkroty azjatyckiej, ekstraktu z zielonej herbaty lub ekstraktu z prawoślazu), żelu hialuronowego lub innego humektantu (d-pantenolu, mleczanu sodu lub gliceryny). Jako baza domowej esencji DIY świetnie sprawdzi się hydrolat z zielonej herbaty, który posiada właściwości przeciwutleniające, łagodzące i oczyszczające. Esencję stosuj codziennie aplikując na twarz za pomocą atomizera. Po rozpyleniu mgiełki wklepuj ją delikatnie w skórę, aż do całkowitego wchłonięcia. Wypróbuj przepis na Nawilżający tonik-mgiełka z hydrolatem z zielonej herbaty i biofermentem z bambusa.

Krok 6. koreańskiej pielęgnacji - Serum dobrane do potrzeb cery

Serum to najbardziej skoncentrowany, aktywnie działający kosmetyk dobrany do aktualnych potrzeb skóry. Jeśli borykasz się z trądzikiem lub z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych (pot. porami), użyj serum z kwasem migdałowym 10%. Pamiętaj, że taka kuracja nie powinna trwać dłużej, niż 4 tygodnie. Po zastosowaniu serum z kwasami polecamy omijać 7 krok pielęgnacji koreańskiej (maseczka w płachcie), a przed aplikacją kremu odczekać przynajmniej 5 minut. Dla osób z cerą dojrzałą, zmęczoną lub naczynkową polecamy serum z witaminą C 10% lub serum z witaminą C 15%

aplikowanie serum na skórę

Krok 7. koreańskiej pielęgnacji - Maseczka w płachcie

Cena sklepowej maseczki w płachcie waha się w granicach od 9 do 30 złotych. Naturalny, a jednocześnie tańszy odpowiednik maseczki w płachcie możesz wykonać w domu, dzięki 100% naturalnej, bawełnianej maseczce w płachcie DIY w pastylce oraz odpowiednio dobranych surowców naturalnych do przygotowanie roztworu do nasączania maseczek. Jako produkt do nasączania maseczki możesz użyć Zestawu DIY Serum anti-aging z ekstraktami z jabłka i zielonej herbaty lub wypróbować recepturę na Esencję do maseczek w płachcie z azeloglicyną i ekstraktem z miłorzębu. Wyjmij pastylkę z opakowania ochronnego i wrzuć do przygotowanej esencji. Wystarczy 15 ml esencji na bazie hydrolatu. Esencje zawierające minimum 50% kwasu hialuronowego przygotuj około 1-2 godzin przed nakładaniem maseczki (pastylka potrzebuje więcej czasu na rozwinięcie się). Maseczkę w płachcie aplikuj na ok. 10 minut, stosuj 1-3 razy w tygodniu (według potrzeb Twojej skóry).

Krok 8. koreańskiej pielęgnacji - Pielęgnacja okolic pod oczami

Skóra pod oczami jest bardzo cienka, dlatego starzeje się najszybciej i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do pielęgnacji skóry pod oczami zastosuj odpowiednie oleje roślinne. Jeśli borykasz się z pierwszymi zmarszczkami, użyj oleju z opuncji figowej. Jeśli Twoim problemem są zasinienia i obrzęki, używaj oleju z nasion pietruszki lub oleju z ogórka. Aby ulepszyć działanie oleju możesz wymieszać olej ze skwalanem lub wykonać Serum olejowe pod oczy z olejem z ogórka i maceratem arniki.

Krok 9. koreańskiej pielęgnacji - Intensywne nawilżanie kremem

Po wykonaniu ośmiu powyższych kroków przyszedł czas na nawilżanie skóry kremem. W pielęgnacji europejskiej krem do twarzy jest najpopularniejszym kosmetykiem. Koreanki też nie zapominają o tym kroku. Głównym zadaniem kremu jest nawilżanie, dlatego dobry krem do twarzy powinien zawierać w składzie substancje nawilżające, np. kwas hialuronowy, glicerynę lub d-pantenol. W naszej bazie receptur znajdziesz mnóstwo receptur na kremy nawilżające DIY. Krem możesz wykonać od podstaw lub skorzystać z naszej ekologicznej bazy kremowej, z którą wykonasz swój idealny krem w kilka minut. Wypróbuj przepis na Nawilżającey krem z aloesem do cery odwodnionej lub Lekki krem z ekstraktem z prawoślazu i olejem arbuza do cery wrażliwej.

nawilżanie kremem

Krok 10. koreańskiej pielęgnacji - Nałożenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym

Według koreańskiej filozofii pielęgnacji skóry stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest obowiązkowym krokiem porannego rytuału dbania o urodę. W warunkach domowych nie jesteśmy w stanie wykonać kremu z filtrem o wysokim stopniu ochrony. Jeśli jednak nie zależy Ci na intensywnej ochronie przed promieniowaniem słonecznym, możesz wykonać własny krem z filtrem fizycznym i olejem z pestek malin

Wskazówka

Sprawdź, jakie surowce azjatyckie mamy w naszej ofercie, dostosuj swoją pielęgnację do pielęgnacji azjatyckiej i niech Twoja skóra będzie “chok-chok” ;) 

surowce do koreańskiej pielęgnacji

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z biofermentem bambusa, olejkiem neroli i ekstraktem z wąkroty azjatyckiej do cery naczynkowej
Krem z biofermentem bambusa, olejkiem neroli i ekstraktem z wąkroty azjatyckiej do cery naczynkowej

Przepis DIY na krem z biofermentem z bambusa. Obecny w kremie bioferment z bambusa nawilża, wygładza oraz zmiękcza skórę. Pozostawia na jej powierzchni miłe, aksamitne wykończenie. Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej poprawia wytrzymałość naczyń krwionośnych. Głównym składnikiem kremu jest baza kosmetyczna, która silnie nawilża i pielęgnuje skórę. Dodatek olejeku neroli nadaje słodki cytrusowy zapach. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery suchej, naczynkowej, z tendencją do rumienia.

Wskazania: Naczynka, Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy

Oceny i komentarze

3 opinie
Oceń wpis 5.0 3 opinie
5.0
3 oceny
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Julia, 13.06.2021

Dziękuję za ten artykuł, bardzo mi pomógł w ustaleniu kolejności używania produktów, pierwsza strona, na której znalazłam skrupulatnie i przejrzyście opisaną koreańską pielęgnację, właśnie tego szukałam ?

5.0 Juela, 18.12.2020

Wspanialy artykul, jasny, prosty, przejrzysty, dziękuję..

5.0 Edyta, 24.02.2020

Jestem tu nowa i dopiero uczę się prawidłowej pielęgnacji. Jednak bardzo podoba mi się możliwość zrobienia swoich kosmetyków. Rewelacyjne porady :)

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

0
Zadaj pytanie
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.