Kwas hialuronowy - rodzaje, który wybrać

Poszukiwanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry może okazać się dużym wyzwaniem. Dopiero co dowiedziałaś się o istnieniu alfa-, beta-, polihydroksykwasów oraz o tym, że kwas hialuronowy nie należy do żadnej z tych grup. Spędziłaś dużo czasu w poszukiwaniach kwasu hialuronowego, ale okazało się, że sklepy internetowe oferują różne rodzaje tego produktu. 1% kwas hialuronowy, 1,5% kwas hialuronowy, 3% kwas hialuronowy, HMW, LMW, ULMW, potrójny kwas hialuronowy, żel hialuronowy, kwas hialuronowy w formie proszku… Jeśli nie wiesz czym się różnią poszczególne rodzaje kwasu hialuronowego oraz który z nich wybrać, zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika.

Kwas hialuronowy - rodzaje, który wybrać
Spis treści:
  1. Kwas hialuronowy czy hialuronian sodu?
  2. Kwas hialuronowy w formie żelu czy w formie proszku?
  3. Kwas hialuronowy HMW, LMW, ULMW, potrójny - czym się różnią?
  4. Który kwas hialuronowy wybrać?

Kwas hialuronowy czy hialuronian sodu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w kosmetykach zazwyczaj stosuje się sól sodową kwasu hialuronowego (INCI: Sodium Hyaluronate). Hialuronian sodu jest pochodną kwasu hialuronowego, która ze względu na swoją budowę chemiczną lepiej rozpuszcza się w wodzie. Posiada też mniejszą cząsteczkę, dlatego ma większą szansę na efektywną poprawę kondycji skóry.

Kwas hialuronowy w formie żelu czy w formie proszku?

W ofercie ECOSPA znajdziesz kwasy hialuronowe w formie proszku oraz w formie roztworu wodnego o żelowej konsystencji. W formie proszku występuje kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW oraz kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy ULMW. Są to czyste sole kwasu hialuronowego, które nie zawierają żadnych dodatków i nie nadają się do bezpośredniego stosowania na skórę. Przed zastosowaniem trzeba je rozpuścić w wodzie lub w hydrolacie. Kwas hialuronowy HMW 1%, potrójny kwas hialuronowy 1,5% oraz  potrójny kwas hialuronowy 3% występują w formie roztworu wodnego. Oprócz pochodnych kwasu hialuronowego w stężeniu 1%, 1,5% lub 3%  zawierają w składzie też wodę oraz konserwant.

Wodne roztwory kwasu hialuronowego są idealną pożywką dla mikroorganizmów, dlatego wymagają zastosowania konserwantów. Niezakonserwowany roztwór trzeba trzymać w lodówce i zużyć w ciągu kilku dni od momentu przygotowania.

Kwas hialuronowy HMW, LMW, ULMW, potrójny - czym się różnią?

Powyższe oznaczenia mówią nam o masie cząsteczkowej hialuronianu sodu zawartego w składzie danego produktu:

  • HMW – kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 1,0 - 1,8 mln Da
  • LMW – kwas hialuronowy małocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 100 000 - 400 000 Da
  • ULMW - kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 3000 - 10000 Da.

Im mniejsza masa cząsteczkowa, tym większa możliwość przenikania przez barierę rogową naskórka. 

Potrójny kwas hialuronowy zawiera w składzie 3 rodzaje kwasu o różnej masie cząsteczkowej:

  • SLMW - masa cząsteczkowa poniżej 10000 Da
  • LMW - masa cząsteczkowa 100 000 - 400 000 Da
  • HMW - masa cząsteczkowa 1,0 - 1,8 MDa.

Który kwas hialuronowy wybrać?

Kwasy hialuronowe w formie proszku 

Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW i kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy ULMW sprawdzą się u osób, które chcą wykonać własny kosmetyk od podstaw, własnoręcznie dobrać konserwant i rozpuszczalnik (np. zamiast wody użyć hydrolat). 

Kwasy hialuronowe w formie gotowego roztworu 

Kwas hialuronowy HMW 1%, potrójny kwas hialuronowy 1,5%, potrójny kwas hialuronowy 3% polubią osoby, które nie mają czasu na przygotowanie własnego produktu. 

Kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy ULMW 

Kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy sprawdzi się w kosmetykach DIY do twarzy, szyi i dekoltu o aktywnym działaniu nawilżającym i zapobiegającym starzeniu się skóry (np. w serum lub w tzw. “boosterach”). Jego roztwór najmniej wyczuwalny na powierzchni skóry.

Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW i żel hialuronowy 1% 

Sprawdzą się w kosmetykach do włosów (np. w maseczkach lub odżywkach) lub do ciała (w balsamach, okładach antycellulitowych, maskach, peelingach). Żel hialuronowy 1% jest dość gęsty, dlatego stanowi świetną bazę dla peelingu enzymatycznego z enzymem z dyni lub peelingu korundowego.

Potrójny kwas hialuronowy 1,5%

Potrójny kwas hialuronowy 1,5% jest najpopularniejszym produktem wśród wszystkich dostępnych rodzajów kwasu hialuronowego ze względu na swoją uniwersalność i optymalną konsystencję. Najlepiej sprawdzi się do stosowania w połączeniu z ulubionym olejem roślinnym. Można go aplikować pod krem lub łączyć z kremem wzbogacając jego właściwości nawilżające. Znajduje zastosowanie w kosmetykach do włosów (np. do “tuningowania” maski lub odżywki) ale też w balsamach do ciała, tonikach, peelingach itd.

Potrójny kwas hialuronowy 3% 

Potrójny kwas hialuronowy 3% jest gęstszą i bardziej skoncentrowaną wersją potrójnego kwasu hialuronowego 1,5%, co przekłada się też na lepszą wydajność tego produktu. Najlepiej sprawdzi się jako baza serum nawilżających, dodatek do maseczek z glinki lub jako kluczowy składnik kremów dla każdego rodzaju skóry.

Kwas hialuronowy 1,5%

  • Jest to mieszanka trzech kwasów hialuronowych o różnej wielkości cząsteczki. Dzięki temu nawilża skórę oraz zapobiega utracie wody (TEWL).
  • Wypróbuj kwas hialuronowy 1,5% bezpośrednio na skórę lub połącz go z witaminą C w nadającym blasku antyoksydacyjnym serum
Potrójny kwas hialuronowy 1,5% roztwór
19,90 zł 30 ml

Kwas hialuronowy 1%

  • Kwas ten zawiera w swoim składzie długie łańcuchy kwasu hialuronowego. Oznacza to, ze po aplikacji na skórę tworzy na jej powierzchni warstwę okluzyjna zabezpieczajacą skóre przed nadmierną utratą wody.
  • Idealnie sprawdzi się jako dodatek do kosmetyków do pielęgnacji włosów.
Kwas hialuronowy HMW 1% roztwór
12,90 zł 30 ml

Nasza ekspertka radzi

Który kwas hialuronowy wybrać jako bazę do serum?

Kwas hialuronowy 3% stosowany bezpośrednio na skórę, po wyschnięciu pozostawia na niej nieprzyjemne uczucie ściagnięcia. Na powierzchni skóry tworzy się delikatna powłoczka, która po wyschnięciu może wygladać jak płatkowo-łuszcząca sie skóra. Wykonując serum jako bazę najlepiej wykorzystać kwas hialuronowy 1,5% lub 3% w ilości maksymalnie do 50% masy gotowego produktu.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej
Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej

Przepis DIY na nawilżający krem z potrójnym kwasem hialuronowym i d-pantenolem. D-pantenol łagodzi i nawilża, olej z czerwonej maliny regeneruje, wygładza, poprawia elastyczność, nawilża, pozostawia skórę miękką i miłą w dotyku. Witamina E działa przeciwutleniająco, a potrójny kwas hialuronowy nawilża, łagodzi, uspokaja. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
zaawansowany
Kwas hialuronowy - rodzaje, który wybrać nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Kwas hialuronowy - rodzaje, który wybrać.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.