Domowe sposoby na komary, kleszcze i meszki

Komary i meszki potrafią zepsuć wakacyjny spacer, ognisko, czy zwyczajny wieczór na tarasie. Na szczęście istnieją naturalne i bezpieczne dla ludzi oraz środowiska sposoby na pozbycie się niechcianych towarzyszy. Na specjalną uwagę zasługują naturalne olejki eteryczne. Sprawdź, które olejki są najbardziej skuteczne w odstraszaniu owadów oraz jak samodzielnie przygotować naturalny środek na komary i meszki.

Domowe sposoby na komary, kleszcze i meszki
Spis treści:
  1. Jak chronić się przed komarami i kleszczami?
  2. Co odstrasza komary, kleszcze i meszki?

Komary zwabia wydychany przez nas dwutlenek węgla oraz emitowane przez organizm ciepło. Przyciąga je również kwas mlekowy będący składnikiem potu. Kąsając wydzielają do krwi człowieka substancję przeciwdziałającą krzepnięciu krwi. W miejscu ukąszenia powstaje charakterystyczny bąbel, obrzęk i zaczerwienienie. Co ciekawe kąsają tylko samice.

Meszki pozostawiają na skórze ślady po wielokrotnych ukąszeniach. Ślady te mają postać drobnych ranek z obrzękiem i zaczerwienieniem.

Kleszcz wbija się w skórę niezauważony, jego ukąszenie nie boli. Lokalizuje się najczęściej tam, gdzie skóra jest cienka i delikatna – pod pachami, na szyi, w zgięciach stawów. Powinien zostać jak najszybciej usunięty ze skóry w całości, za pomocą pęsety lub szczypców. Kleszcz przekazuje patogeny do organizmu człowieka po około 24 godzinach od wczepienia się w skórę. Nie powinno się smarować skóry, w którą wczepił się kleszcz za pomocą tłuszczu (np. masła) gdyż to nasila u niego ślinotok i przyspiesza przenikanie do krwi człowieka patogenów. Ślad po ukąszeniu kleszcza należy obserwować przez kilka dni. Powiększający się rumień powinien zostać jak najszybciej skonsultowany z lekarzem.

Jak chronić się przed komarami i kleszczami?

Wybierając się na spacer po lesie wybierz ubrania z długimi rękawami i nogawkami, zakryte buty oraz ochronę głowy. Ubrania powinny być wykonane z przewiewnej bawełny – komary wabi zapach potu. Warto również wybierać ubrania o jasnych, pastelowych barwach.

Przed spacerem zastosuj spray ochronny na bazie olejków eterycznych. Przebywając na powietrzu unikaj stosowania intensywnych, kwiatowych i owocowych perfum, które zwabiają komary. Po powrocie z łąki czy lasu obejrzyj dokładnie całe ciało pod kątem obecności kleszczy. Im szybciej zostaną usunięte, tym lepiej.

Do ochrony balkonów i tarasów możesz zastosować kominek aromaterapeutyczny. Uwalniana z niego woń olejków eterycznych będzie tworzyć osłonę przed niechcianymi towarzyszami. Na wieczór sprawdzą się też świece zapachowe zawierające olejki o działaniu odstraszającym owady. Świece zapewniają podwójny efekt – brak komarów i ciepłe, przyjemne, światło.

Komary odstrasza woń pewnych roślin i ziół. Tarasy i balkony warto ozdobić przy pomocy: pelargonii, lawendy, bazylii, goździków, mięty, melisy, anyżu, tymianku.

Co odstrasza komary, kleszcze i meszki?

Środki odstraszające owady nazywane są repelentami. Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się w roli repelentów z uwagi na ich lotność, biodegradowalność (a zatem bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego) i brak działania toksycznego. Największą skutecznością charakteryzują się olejki zawierające geraniol – alkohol monoterpenowy o słodkim różano-cytrusowym zapachu. Mechanizm działania geraniolu na owady jest dość skomplikowany i wiąże się z oddziaływaniem substancji na neuroprzekaźniki układu nerwowego owada. Geraniol odstrasza również kleszcze.

Olejki eteryczne na komary, kleszcze i meszki

Naturalnymi repelentami na komary są olejki: olejek lawendowy, olejek paczulowy, olejek mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy, olejek trawy cytrynowej, olejek goździkowy, olejek geraniowyolejek szałwii muszkatołowej, olejek rozmarynowy, olejek tymiankowy.

Olejki eteryczne odstraszające kleszcze to: olejek drzewa herbacianegoolejek paczulowy, olejek geraniowy, olejek lawendowyolejek cedrowy.

Najskuteczniejszym środkiem odstraszającym meszki jest olejek waniliowy.

Olejki eteryczne zapewniają ochronę trwającą do dwóch godzin. By zwiększyć skuteczność preparatu, warto stosować mieszaninę kilku (3-5) olejków.

Produkt aplikujemy na skórę na około 30 minut przed wyjściem z domu. Pamiętaj jednak, że olejków eterycznych nie stosujemy na skórę w postaci nierozcieńczonej (jedynym wyjątkiem jest olejek z drzewa herbacianego). Pewnych olejków nie stosujemy także u dzieci (m.in.: goździkowy, eukaliptusowy, szałwiowy, miętowy, z drzewa herbacianego) i u kobiet w ciąży (m.in.: rozmarynowy, szałwii, goździkowy, lawendowy, eukaliptusowy). 

Przepis na spray DIY odstraszający komary i meszki

Spray odstraszający komary przygotujesz mieszając olejek tymiankowy, olejek trawy cytrynowej, olejek mięty pieprzowej i olejek lawendowy z bio-solubilizatorem, który ułatwia rozpuszczenie olejków w wodzie. Olejki z bio solubilizatorem dodaj do wody destylowanej, a na koniec dodaj konserwant. Wszystko dokładnie wymieszaj. Roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem (triggerem) lub butelki szklanej z atomizerem. Sprawdź dokładne proporcje i sposób przygotowania Sprayu odstraszającego komary.

Jak łagodzić ukąszenia owadów?

Mimo, że swędzenie towarzyszące ukąszeniom jest uciążliwe, zmian skórnych powstałych po ukąszeniach owadów nie należy drapać. Drapanie zwiększa ryzyko infekcji i nasila dotkliwy efekt. Miejsce ukąszenia przemyj wodą z mydłem. Możesz zastosować również Punktową, bezolejową emulsją łagodzącą ukąszenia na bazie Olivemu z dodatkiem łagodzących olejków eterycznych oraz D-pantenolu. Efekt swędzenia pomoże zredukować także zimny okład (np. lód). 

Składniki łagodzące ukąszenia owadów to m.in.:

  • sól Epsom, czyli siarczan magnezu, jest powszechnie stosowana w kąpielach relaksujących, uśmierzających ból mięśni i stawów. Działa łagodząco, kojąco, niweluje swędzenie i obrzęki, przyspiesza regenerację skóry. Na ukąszenia warto stosować sól Epsom w postaci okładów – rozpuść sól w wodzie, namocz w niej gąbkę i przyłóż do skóry w miejscu ukąszenia.
  • Olejek lawendowy - jest powszechnie znanym środkiem relaksującym i uspokajającym, uławiającym zasypianie. Lawenda nie tylko odstrasza owady, ale też łagodzi odczyny skórne w miejscach po ukąszeniach.
  • Hydrolat oczarowy niweluje zaczerwienienia i podrażnienia skóry, łagodzi świąd po ukąszeniach owadów, przyspiesza gojenie skóry.
  • Hydrolat rumiankowy - łagodzi podrażnienia, działa ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwświądowo. Hydrolat z rumianku jest dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry.
  • Żel z aloesu - wykazuje działanie łagodzące i osłaniające, dzięki zawartym w nim polisacharydom i glikoproteinom. Związki te aktywują wyspecjalizowane komórki skóry (tzw. komórki Langerhansa) odpowiedzialne za procesy naprawcze w uszkodzonej skórze. Polisacharydy aktywują również czynnik wzrostu komórek naskórka, dzięki czemu pobudzają tworzenie włókien kolagenu, a przez to gojenie uszkodzeń. Ponadto wiążą duże ilości wody zapobiegając przesuszeniu skóry.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Spray odstraszający komary
Spray odstraszający komary

Receptura na domowy spray odstraszający komary. Olejki eteryczne: lawendowy, tymiankowy, trawy cytrynowej i mięty pieprzowej wykazują silne repelencyjne (odstraszające) właściwości. Olejki eteryczne dodatkowo łagodzą napięcia, orzeźwiają i przynoszą ulgę. Spray skutecznie odstrasza komary i umożliwia spokojne biwakowanie. 

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 ml kosmetyku :
(30%) 60 ml Woda destylowana
(0.6%) 1.2 ml Olejek tymiankowy
(0.7%) 1.4 ml Olejek trawy cytrynowej
(0.6%) 1.2 ml Olejek lawendowy Francja ekologiczny
(0.6%) 1.2 ml Olejek mięty pieprzowej
Domowe sposoby na komary, kleszcze i meszki nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Domowe sposoby na komary, kleszcze i meszki.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.