Pielęgnacja skóry dojrzałej

Skóra każdej z nas z biegiem czasu traci jędrność i elastyczność. Jest to proces całkowicie naturalny, a zmarszczki nie powinny stanowić powodu do wstydu. Ostatnia dekada przyniosła globalną zmianę myślenia na temat procesu starzenia. Zaakceptowaliśmy fakt, że starzenie się skóry jest procesem nieuchronnym i zamiast z nim walczyć, akceptujemy go. Akceptacji towarzyszy świadoma pielęgnacja i radość płynąca z czerpania z życia pełnymi garściami. Czym jest świadoma pielęgnacja skóry w wieku dojrzałym, która spowolni powstające zmiany i dłużej pozwoli nam cieszyć się gładką i elastyczną skórą? Sprawdź.

Pielęgnacja skóry dojrzałej
Spis treści:
  1. W jakim wieku skóra staje się dojrzała?
  2. Jakie czynniki wpływają na starzenie się skóry?
  3. Pielęgnacja skóry dojrzałej - krok po kroku

Cera dojrzała - czyli jaka?

Włókna kolagenowe występują w skórze właściwej, gdzie wraz z włóknami elastyny tworzą gęstą mocną sieć, która stanowi stabilne rusztowanie dla skóry. Po 25 roku życia zaczynają zanikać pierwsze włókienka kolagenowe. Rusztowanie staje się słabsze, zanika lub rozpada się część poprzecznych połączeń w sieci. Skutkiem tych zmian jest spadek jędrności skóry, staje się ona bardziej wiotka, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Jest to czas, w którym siły rozpadu zaczynają dominować nad syntezą. Niestety nie da się zatrzymać tego procesu, ale można go znacznie spowolnić. 

Na obraz skóry dojrzałej składają się następujące elementy:

  • zmarszczki, pogłębiające się w miarę upływu lat, będące następstwem spadku aktywności fibroblastów (komórek wytwarzających kolagen), degradacji włókien kolagenu i elastyny, spadku ilości kwasu hialuronowego. Na powstawanie zmarszczek wpływają również stale poruszające się mięśnie mimiczne, odpowiedzialne za wyrażanie emocji. Przy pracy mięśni mimicznych dochodzi do ciągłego kurczenia i rozkurczania skóry właściwej.
  • suchość skóry, spowodowana ubytkami płaszcza hydrolipidowego naskórka i spadkiem ilości kwasu hialuronowego,
  • coraz cieńszy naskórek, zwiększający podatność skóry na podrażnienia,
  • spadek elastyczności, związany z degradacją struktury włókien kolagenowych,
  • opadanie owalu twarzy, związane z zaburzeniami w obrębie struktury włókien kolagenu i elastyny i ograniczeniem ilości podściółki tłuszczowej,
  • ziemisty kolor skóry powodowany wolniejszym oddzielaniem się martwych komórek warstwy rogowej naskórka, pogrubianiem się tej warstwy oraz procesami glikacji (przyłączanie się cząsteczek cukrów do cząsteczek białek skóry powodujące zesztywnienie białek, a zatem spadek elastyczności skóry).

W jakim wieku skóra staje się dojrzała?

Proces starzenia się skóry zaczyna się około 25 r.ż. Tempo, z jakim na skórze uwidaczniają się kolejne objawy starzenia zależy w dużej mierze od stylu życia i pielęgnacji. Bywa że skóra 30-latki, która pali papierosy, nie używa kremów przeciwsłonecznych i kładzie się spać długo po północy wygląda gorzej, niż skóra 50-latki która od zawsze dbała o nawilżanie skóry, relaks i prawidłową dietę. Starzenie się skóry jest bardzo indywidualnym procesem, przebiegającym inaczej u każdego z nas.

Pewnym wyznacznikiem jest okres menopauzy, kiedy w organizmie kobiety spada poziom estrogenu i progesteronu, co przekłada się negatywnie na kondycję skóry. W ciągu 5 lat od wejścia w okres menopauzy skóra traci aż 30% obecnego w niej kolagenu. Staje się coraz cieńsza, traci jędrność, elastyczność i wyraźny owal, naczynia krwionośne mają większą tendencję do pękania. Jest to ostatni moment, aby rozpocząć pielęgnację intensywnie nawilżającą, regenerującą i stymulującą skórę do odnowy.

kosmetyki DIY do cery dojrzałej

Jakie czynniki wpływają na starzenie się skóry?

Starzenie się skóry wywoływane jest przez dwa rodzaje czynników:

  • wewnątrzpochodne - związane z postępującym upływem lat, uwarunkowaniami genetycznymi, stanem zdrowia organizmu, procesem menopauzy i szeregiem innych procesów zachodzących w organizmie związanych z nieuchronnym upływem czasu,
  • zewnątrzpochodne – na tę grupę składa się zespół czynników, takich jak: wpływ promieniowania słonecznego, styl życia, dieta, ilość ruchu, stres, zanieczyszczenie środowiska. Dobra wiadomość jest taka, że na większość tych czynników mamy wpływ. Możemy nimi sterować tak, by opóźnić moment, w którym oznaki starzenia się skóry stają się wyraźnie widoczne.

Szczególną uwagę nalezy zwrócić na wpływ promieniowania słonecznego. Skóra przez lata wystawiana na wpływ słońca, pozbawiona ochrony, pokrywa się siecią zmarszczek elastotycznych (elastoza to nagromadzenie się w skórze zdegenerowanych włókien elastyny), plamami soczewicowatymi. Staje się szara i ziemista. Pamiętajmy, że promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną powstawania przebarwień skóry.

Najsileniejszy wpływ na przyspieszanie procesu starzenia skóry ma promieniowanie UVA. Wnika ono głębiej, niż promieniowanie UVB (dociera do skóry właściwej), przyczynia się do powstawania nadmiaru wolnych rodników, reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o szkodliwym działaniu promieniowania IR (podczerwonego) oraz emitowanego przez ekrany laptopów i smartfonów promieniowania HEV (wysokoenergetycznego światła niebieskiego). Promieniowanie IR i HEV generuje większe ilości wolnych rodników niż UVA, pobudza aktywność enzymów wywołujących degradację kolagenu i elastyny, skraca żywotność fibroblastów (komórek skóry wytwarzających włókna kolagenu i elastyny).

Jak pielęgnować skórę dojrzałą?

Najważniejsze kroki w pielęgnacji skóry dojrzałej to:

  • nawilżanie – w skórze dojrzałej wyhamowuje produkcja kwasu hialuronowego, poza tym ubytki płaszcza hydrolipidowego naskórka przyczyniają się do zwiększonej transepidermalnej utraty wody. Skóra dojrzała w codziennej pielęgnacji potrzebuje składników wiążących wodę w naskórku (kwas hialuronowy, Hydromanil) oraz składników okluzyjnych (emolientów) – takich, które stworzą na jej powierzchni ochronny film, przeciwdziałający utracie wody. W roli emolientów doskonale sprawdzą się naturalne oleje i masła. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe uzupełniają ubytki cementu międzykomórkowego, poprawiając tym samym funkcje ochronne skóry.
  • ochrona przed promieniowaniem UV – krem na dzień z filtrami UV to must have codziennej pielęgnacji. Promieniowanie słoneczne przyspiesza proces starzenia się skóry, wywołuje tzw. elastozę czyli degenerację włókien elastynowych, przyczynia się do powstawania przebarwień skory.
  • ochrona przed niszczącym wpływem wolnych rodników – to zadanie dla antyoksydantów. Dlaczego wolne rodniki tlenowe są groźne dla skóry? Wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe i materiał genetyczny komórek, co przyczynia się do przyspieszonego starzenia się organizmu. Do silnych antyoksydantów zaliczamy m.in.: witaminy C, E, A ekstrakt z zielonej herbaty, koenzym Q10.
  • regeneracja i stymulowanie odnowy – wraz z wiekiem w skórze wyhamowuje produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra potrzebuje stymulacji, pobudzenia do bardziej intensywnej pracy. Takim pobudzającym bodźcem jest m.in. witamina A – retinol, która stymuluje pracę fibroblastów, co przekłada się na zwiększone wytwarzanie włókien kolagenu i elastyny. Retinol redukuje zmarszczki, zwiększa elastyczność skóry, rozjaśnia przebarwienia.

składniki aktywne do cery dojrzałejPielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy zaczyna się od starannego demakijażu. Etap demakijażu kończymy aplikacją toniku. Na dzień nakładamy intensywnie nawilżający krem z filtrami UV, na noc krem regenerujący o bogatej natłuszczającej konsystencji. Kilka razy w tygodniu warto sięgnąć po serum lub maskę – skoncentrowane dawki składników aktywnych. Pielęgnacji od zewnątrz powinna również towarzyszyć pielęgnacja od wewnątrz – picie odpowiedniej ilości wody, dieta bogata w witaminy, mikroelementy i kwasy tłuszczowe. W ECOSPA mamy szeroki wybór przetestowanych receptur na kremy i sera do twarzy przeznaczone do pielęgnacji cery dojrzałej. Sięgnij po Bogaty krem z olejem z opuncji figowej do cery dojrzałejKrem z koenzymem Q10 2% i olejową witaminą C 5% do cery dojrzałej lub Serum z olejem z dzikiej róży, skwalanem i  witaminami A i E do cery dojrzałej. Więcej receptur na Sera i Kremy do cery dojrzałej znajdziesz w naszej Bazie receptur. 

Pielęgnacja okolic oczu

Skóra wokół oczu charakteryzuje się odmienną budową, niż skóra pozostałych części twarzy. Przede wszystkim jest znacznie - bo aż czterokrotnie! – cieńsza. Warstwa skóry właściwej w skórze okolicy oczu jest zbudowana z delikatnej siateczki włókien kolagenu i elastyny. W skórze okolicy oczu znajdziemy znikomą ilość gruczołów łojowych, przez co jest ona bardzo podatna na przesuszenie

Skóra wokół oczu pokrywa rozbudowany system mięśni mimicznych odpowiedzialnych za ruchy powiek chroniące gałkę oczną przed przesuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Jest zatem stale poddawana rytmom skurczu i rozkurczu, a przez to bardzo podatna na powstawanie zmarszczek. To właśnie wokół oczu już około 25 roku życia pojawiają się pierwsze drobne zmarszczki.

Z uwagi na wyjątkową delikatność skóry, kremy i sera pod oczy powinny charakteryzować się lekką, szybko wchłaniającą się konsystencją, nie wymagającą pocierania. Jednocześnie powinny zawierać intensywnie natłuszczające oleje, które zniwelują suchość skóry. Kremy pod oczy wklepuj delikatnymi ruchami opuszków palców. 

Częste problemy skóry okolicy oczu to cienie i obrzęki. Cienie pod oczami powodowane są zastojem krwi i limfy, płytkim umiejscowieniem naczyń krwionośnych, czynnikami genetycznymi, jak i niehigienicznym trybem życia. Obrzęki powstają wskutek zastoju limfy. Problem obrzęków pod oczami, popularnie określanych mianem „worków” wywoływany jest zaburzeniami pracy układu limfatycznego i kruchością naczyń włosowatych.

naturalna pielęgnacja szyi i dekoltuSkładniki polecane do kremów pod oczy DIY to m.in.:

W naszej bazie receptur znajdziesz receptury na naturalne kosmetyki DIY do pielęgnacji okolic oczu. Wypróbuj Serum nawilżające pod oczy redukujące cienie i opuchnięcia lub Regenerujący krem pod oczy z masłem awokado i olejem malinowym.

Pielęgnacja szyi i dekoltu

Skórę szyi i dekoltu często traktujemy po macoszemu, pomijając je w codziennej pielęgnacji. Tymczasem skóra szyi zdradza wiek wcześniej, niż skóra twarzy. Pozbawiona nawilżenia, natłuszczenia i ochrony przeciwsłonecznej szybko pokrywa się siateczką zmarszczek i przebarwieniami.

Skóra szyi jest cienka, podparta luźną tkanką łączną, w której umiejscowione są naczynia krwionośne i limfatyczne. Typowa dla procesu starzenia się organizmu utrata tkanki tłuszczowej potęguje wiotkość skóry szyi, spadek jędrności, uwydatnia bieg żył i ścięgien.

Zmarszczki i bruzdy na skórze szyi powstają wskutek osłabienia struktury kolagenu, ale również osłabienia napięcia mięśni. Mogą przebiegać pionowo (tzw. „skóra indycza”) lub poziomo.

składniki aktywne pod oczyCiekawostka

Ostatnie dwie dekady, które upłynęły pod znakiem rozwoju technologicznego nadały nam miano „pokolenia pochylonych głów”. Nie bez przyczyny – większą część doby spędzamy pochyleni nad ekranem laptopa i smartfona. Pochylona pozycja skutkuje obciążaniem kręgów szyjnych, bólami głowy, problemami z kręgosłupem, ale też horyzontalnymi zmarszczkami skóry szyi.

Skórę szyi i dekoltu warto codziennie nawilżać i natłuszczać za pomocą lekkich balsamów lub mleczek do ciała, bazujących na naturalnych masłach i olejach roślinnych. Cienka skóra szyi jest podatna na reakcje alergiczne, dlatego też najlepiej zrezygnować z perfumowania balsamów. Na skórę dekoltu nakładamy kosmetyk za pomocą ruchów kolistych, na skórę szyi – ruchów pionowych w kierunku czubka głowy. 

Nakładając rano krem na dzień, aplikuj go również na skórę szyi i dekoltu. Pozwoli to uniknąć przebarwień posłonecznych.

W składzie balsamów i kremów do pielęgnacji skóry szyi i dekoltu nie może zabraknąć składników liftingujących i napinających, takich jak np. Tens'Up. Składnik jest mieszaniną oligosacharydów pozyskiwanych z korzenia cykorii oraz drzewa tara. Związki te wyraźnie napinają powierzchnię skóry, redukują zmarszczki, a jednocześnie pobudzają fibroblasty do wytwarzania kolagenu. Sprawdż recepturę DIY na Lekki nawilżający krem do szyi i dekoltu z kwasem hialuronowym, zieloną herbatą i olejem jojoba.

Skóra szyi będzie wdzięczna również za codzienne ćwiczenia mięśni.

Pielęgnacja skóry dojrzałej - krok po kroku

W pielęgnacji cery dojrzałej systematyczność nabiera szczególnego znaczenia. Gdy procesy zachodzące w skórze zwalniają, na efekty stosowania kremów i maseczek trzeba poczekać trochę dłużej, nie warto się jednak zniechęcać. Regularne stosowanie kosmetyków bazujących na składnikach nawilżających, regenerujących i ochronnych procentuje zadbaną, pełną blasku cerą. Odpowiednia pielęgnacja to lepsze samopoczucie i większa pewność siebie, w obliczu których zmarszczki chowają się w cień.

Łagodne oczyszczanie

Staranny demakijaż to konieczny element wieczornej pielęgnacji. Przy skórze dojrzałej warto sięgnąć po mleczka do demakijażu. Mleczka to kosmetyki oczyszczające mające postać emulsji, a zatem zawierające fazę wodną i olejową. Oleje pozwalają w skuteczny i prosty sposób usunąć wodoodporny makijaż, sebum i szereg zanieczyszczań osadzających się na powierzchni skóry w ciągu dnia. Mleczka kosmetyczne nie naruszają bariery lipidowej naskórka.

Skóra dojrzała jest skórą przesuszoną, a zatem należy unikać intensywnie pieniących kosmetyków do mycia, które mogą potęgować efekt przesuszenia. Sięgaj po delikatne żele oparte na łagodnych detergentach takich jak np. Glukozyd decylowy, Sodium Cocoyl Isethionate, Mydło kastylijskie, czy Sodium Lauroyl Lactylate.

Jeśli masz skórę dojrzałą, wypróbuj metodę oczyszczania OCM – oil cleansing method, która polega na oczyszczaniu skóry za pomocą olejów roślinnych. Więcej na temat OCM dowiesz się z artykułu "Metoda OCM - jak wykonać oczyszczanie twarzy olejami?"

Procesom starzenia się skóry towarzyszy wzrost wartości pH skóry, dlatego warto do codziennego rytuału oczyszczania skóry włączyć tonik. Toniki przywróci skórze kwaśne pH, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu naskórka, a także prawidłowe funkcje barierowe skóry – ochronę przed szkodliwym wpływem czynników środowiska zewnętrznego. Sprawdź nasze przepisy DIY na domowe toniki do twarzy lub po prostu sięgnij po hydrolat, który także doskonale spełni funkcje toniku. 

łagodne oczyszczanie ceryNawilżanie i regeneracja

Nawilżanie jest podstawą zdrowia i urody skóry. W kremach i balsamach do codziennej pielęgnacji nie powinno zabraknąć składników wiążących wodę w naskórku, ale też tych zapobiegających ucieczce wody z głębszych warstw skóry – maseł i olejów.

Ostatnie kilkanaście miesięcy w kosmetologii upłynęło pod znakiem badań znaczenia mikrobiomu skóry dla jej prawidłowego funkcjonowania, znaczenia probiotyków i prebiotyków. Probiotyki i prebiotyki wspomagają skórę w pełnieniu funkcji barierowych, chronią przed szkodliwym wpływem patogenów i czynników drażniących pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Wspomagają regenerację skóry i pomagają utrzymać właściwą równowagę pomiędzy bytującymi na skórze pożytecznymi i pasożytniczymi drobnoustrojami. Przygotowując regenerujący krem DIY dodaj do niego Probacillus revive – probiotyk oraz Bioferment z ryżu.

Probacillus revive otrzymywany podczas fermentacji bakterii Lactobacillus Lactis wspomaga odnowę komórkową, działa antyoksydacyjnie, poprawia jędrność i napięcie skóry, niweluje drobne zmarszczki, nawilża, poprawia koloryt skóryBioferment z ryżu nawilża, przyspiesza regenerację, stymuluje produkcję struktur białkowych i lipidowych skóry, przez co poprawia integralność płaszcza hydrolipidowego naskórka.

Swój własny krem DIY dla cery dojrzałej w łatwy sposób przygotujesz samodzielnie używając naszej ekologicznej bazy kremowej - gotowej emulsji, którą możesz wzbogacić o naturalne składniki np.:  pseudokolagen – roślinny kolagen, koenzym Q10, witamina E, witamina C, witamina A.

Peelingi enzymatyczne

Skóra dojrzała przybiera szary, ziemisty odcień, wynikający z nagromadzenia martwych komórek naskórka. Poprawę kolorytu skóry przyniesie regularne stosowanie peelingów enzymatycznych. Peelingi enzymatyczne zawierają w składzie enzymy rozkładające wiązania białkowe pomiędzy komórkami naskórka. Peelingi enzymatyczne działają łagodniej niż peelingi kwasowe, niosą mniejsze ryzyko podrażnień. Warto wykonywać je 2 razy w tygodniu. Peeling enzymatyczny DIY przygotujesz wykorzystując enzym z dyni. Wybrany składnik połącz z kwasem hialuronowym lub wypróbuj naszą recepturę na Peeling z enzymem z dyni 10%. W naszej ofercie znajdziesz także gotowy Zestaw DIY Peeling enzymatyczny.

maseczki z glinki do cery dojrzałejMaseczki regenerujące

Nakładanie maseczki 2 razy w tygodniu może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy kondycji skóry dojrzałej. Maseczki pomogą nawilżyć i ujędrnić skórę, wygładzić, rozświetlić i ujednolicić jej koloryt. W dodatku skóra dostaje zastrzyk substancji aktywnych, za które z pewnością podziękuje. Do wykonania domowej maseczki wykorzystaj glinki kosmetyczne będące bogactwem składników mineralnych o doskonałych właściwościach antyoksydacyjnych i oczyszczających. Do maseczki do skóry dojrzałej najlepiej sprawdzą się: Glinka różowa FrancuskaGlinka żółta IlliteGlinka biała KaolinGlinkę pomarańczową Francuską. Wystarczy, że wybraną glinkę połączysz z wodą lub hydrolatem aż do uzyskania konsystencji pasty. Do maseczek możesz także dodawać wybrane składniki aktywne

Wykorzystaj nasze receptury na maseczki DIY z najlepszej jakości glinek kosmetycznych. Wypróbuj Maseczkę z glinki pomarańczowej z hydrolatem bananowym do cery dojrzałej lub Maseczkę z glinki żółtej do cery dojrzałej, naczynkowej. Więcej receptur na maseczki do cery dojrzałej znajdziesz w kategorii Maseczki.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z algami aosa i glinką białą do cery dojrzałej
Maseczka z algami aosa i glinką białą do cery dojrzałej

Przepis na maseczkę DIY do cery dojrzałej. Algi aosa działają antyoksydacyjne, oczyszczająco, przeciwzapalnie i ujędrniająco. Glinka biała uczestniczy w biosyntezie kolagenu i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Tlenek glinu posiada właściwości ściągające i zabliźniające, tlenek magnezu działa przeciwzapalnie. Olej marula wykazuje działanie nawilżające i przeciwstarzeniowe. Kwas hialuronowy działa nawilżająco. Maska polecana do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej.

Poziom trudności:
bardzo łatwy
Pielęgnacja skóry dojrzałej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja skóry dojrzałej .
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.