Jak zrobić peeling fizyczny i chemiczny DIY?

Jednym ze sposobów na poprawę wyglądu Twojej skóry jest peeling (złuszczanie). Istota zabiegu sprowadza się do usunięcia z powierzchni skóry martwych, zrogowaciałych komórek. Na powierzchni skóry, szczególnie po lecie tworzy się grubsza warstwa rogowa przez co skóra wygląda na zmęczoną, szarą.

Jak zrobić peeling fizyczny i chemiczny DIY?

Jak peeling działa na naszą skórę?

  • odświeża skórę odsłaniając młodsze warstwy naskórka,
  • udrażnia ujścia gruczołów łojowych,
  • redukuje ilość zaskórników,
  • ułatwia wchłanianie przez skórę substancji czynnych (warstwa rogowa jest główną barierą powstrzymującą przenikanie substancji do skóry).

Jakie są rodzaje peelingów?

  • peeling fizyczny (z użyciem surowców ścierających takich jak algi, korund, sól morska, cukier czy też zmielone pestki owoców),
  • peeling chemiczny (z użyciem naturalnych hydroksykwasów). 

Czym jest peeling fizyczny (mechaniczny)? 

Peeling fizyczny (mechaniczny) z użyciem surowców ścierających polega na masowaniu ciała ścierająco-peelingującą materią. Ważne jest aby surowiec peelingujący (eksfoliant) był drobny i jednolity, gdyż użycie niewłaściwego materiału może doprowadzić do uszkodzenia skóry. Aby peeling był przyjemniejszy i łatwiejszy do przeprowadzenia, do substancji ścierającej np. soli morskiej dodaj oleje roślinne oraz olejki eteryczne. Oprócz zapewnienia poślizgu oleje będą również skutecznie regenerować i pielęgnować skórę.

Jak wykonać peeling fizyczny?

Najlepszym miejscem do wykonania peelingu mechanicznego jest kabina prysznicowa lub wanna. Przygotowaną masę peelingującą nakładaj dłońmi na ciało i masuj przez kilka minut. Jeśli używasz do peelingu sól morską, pamiętaj aby nakładać ją na suchą skórę. Po zetknięciu z wodą sól zbyt szybko się rozpuści. Peeling mechaniczny możesz również aplikować na twarz, z tym, że ruchy i ucisk powinien być lżejszy, a surowiec peelingujący delikatniejszy (drobniejszy). Peelingów mechanicznych nie zaleca się stosować u osób z cerą trądzikową. Po zakończonym zabiegu weź krótką kąpiel, aby delikatnie spłukać resztki pozostałego na skórze peelingu. Użyj tylko niewielką ilość, najlepiej łagodnego żelu lub płynu myjącego, gdyż ważne jest aby cienka warstwa użytych w peelingu olejów pozostała na ciele.  

Czym jest peeling chemiczny?

Drugim sposobem przeprowadzenia peelingu jest peeling chemiczny z wykorzystaniem naturalnych kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). W tym przypadku wykorzystuje się chemiczną aktywność kwasów. Kwasy AHA działają na połączenia martwych komórek naskórka. Kiedy połączenia te są osłabione lub wręcz zerwane, martwe komórki naskórka mogą być łatwo usunięte z powierzchni skóry. Kwasy AHA mają niską wartość pH i tym samym posiadają potencjał drażniący. Z tego względu wprowadzone zostały ograniczenia, jeśli chodzi o dopuszczalne stężenie tego typu składników. W kosmetykach do użytku domowego może być to maksymalnie 10% stężenia, w kosmetykach profesjonalnych, używanych w gabinetach pod okiem kosmetyczki do 30%. Wyższe stężenia stosowane przez dermatologów do leczenia chorób i zmian skórnych mogą być aplikowane tylko pod ścisłym nadzorem lekarza. 

Jak stosować kwasy AHA w domu? 

  • Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z kwasami AHA na początek zaleca się stosowanie tego typu kosmetyków nie częściej, niż raz w tygodniu. Z czasem można zwiększać częstotliwość stosowania produktów z kwasami, jednak w przypadku osób ze skórą wrażliwą nie powinno to być częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Peelingi chemiczne stosuj okresowo, z przerwami, gdyż skóra "przyzwyczaja się" do działania kwasów AHA. Badania potwierdziły, że po 2-3 miesiącach nieprzerwanego stosowania maleje ich skuteczność, a po 4 miesiącach skuteczność jest bardzo mała.
  • Po peelingach unikaj słońca i solarium. Stosowanie kwasów w stężeniach powyżej 10% powinno odbywać się pod okiem kosmetyczki bądź dermatologa. W terapiach z wysokim stężeniem kwasów w pierwszych kilkunastu dniach dochodzi do bardzo dużego wysuszenia skóry. 
  • Peeling chemiczny możesz wykonać np. w formie wodnego serum. Najlepszą bazą dla kwasów AHA będą hydrolaty o niskim pH (3-4). Kwasy AHA możesz również dodać do emulsji, stworzysz w ten sposób mleczka oczyszczające i kremy. Przy nakładaniu peelingu używaj bawełnianych płatków kosmetycznych. Nakładając płatkiem peeling na twarz jednocześnie będziesz usuwać martwe komórki naskórka. 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Peeling twarzy z karnalitową solą z Morza Martwego
Peeling twarzy z karnalitową solą z Morza Martwego

Przepis na peeling twarzy z karnalitową solą. Peeling mechaniczny na bazie zmikronizowanej soli karnalitowej z Morza Martwego już po kilkunastu minutach sprawi, że skóra na twarzy będzie rozjaśniona, świeża i miękka. Zawarte w soli magnez, potas, wapń będą remineralizować skórę, a olej jojoba lub arganowy w połączeniu z olejkiem z drzewa różanego będą skutecznie działać nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. Peeling polecany do pielegnacji cery dojrzałej.

Wskazania: Oczyszczanie, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 40 g do słoika 60 ml :
(74.1%) 29.64 g Peeling solny z Morza Martwego
(24.7%) 9.88 g Olej arganowy (ze świeżych orzechów)
(1.2%) 0.48 g Olejek drzewa różanego
Jak zrobić peeling fizyczny i chemiczny DIY? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak zrobić peeling fizyczny i chemiczny DIY?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.