Jak regulować pH kosmetyków DIY?

Wartość pH kosmetyku jest bardzo ważnym parametrem, zarówno z punktu widzenia funkcjonowania skóry, jak i przygotowania samej receptury. Konserwanty, niektóre zagęstniki i część substancji aktywnych wymagają określonego pH, aby wykazywać odpowiednie działanie. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat pH skóry i kosmetyków.

Jak regulować pH kosmetyków DIY?

Czym jest pH?

Z podręcznikowej definicji dowiadujemy się, że pH to ujemny logarytm stężenia jonów wodorowych.

Czym są jony? Pod wpływem rozpuszczalnika (np. wody) cząsteczki substancji rozpuszczonej ulegają dysocjacji na jony. Jony naładowane dodatnio to kationy, ujemnie – aniony. Rozpad ten nosi w chemii nazwę dysocjacji elektrolitycznej. W przypadku wody proces ten możemy zobrazować następującą reakcją:

H2O + H2O ↔ H3O+ + OH-

Jeżeli w roztworze wodnym przeważają jony wodorowe (precyzyjniej mówiąc: hydroniowe lub oksoniowe) (H3O+), roztwór ma kwaśne pH. Jeżeli przeważają jony wodorotlenowe (OH-) – roztwór ma pH zasadowe.

Skala pH obejmuje wartości od 0 do 14. Wartość 0-6 wskazują na odczyn kwasowy. Roztwór o pH 2 będzie silnie kwaśny, a ten o pH 5,5 – słabo kwaśny.
Wartości 8-14 to pH zasadowe (alkaliczne). Analogicznie: roztwór o pH 8 jest słabo zasadowy, o pH 13 – silnie zasadowy. Wartość 7 to odczyn obojętny, typowy dla wody. W czystej wodzie wszystkie jony wodorowe są zobojętnione przez jony wodorotlenowe. pH wyznaczamy jedynie dla kosmetyków zawierających wodę, nie zbadamy go np. dla olejków.

Jakie jest prawidłowe pH skóry?

Skóra ma pH lekko kwaśne, w zakresie 4,5-5,5. Kwaśny charakter powierzchniowych warstw skóry wynika m.in. z aktywności enzymów.

Warto również wiedzieć że:

  • pH skóry zmienia się w zależności od warstwy - naskórka, zbudowanego z pięciu warstw: rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej i podstawnej, skóry właściwej i tkanki podskórnej. pH warstwy rogowej naskórka to 4,5–5. Im głębiej, tym jest ono wyższe, W warstwach graniczących ze skórą właściwą wynosi ono około 7,2-7,4.
  • pH skóry jest różne w zależności od okolicy ciała - wyższe pH obserwujemy m.in. w okolicach pach, co ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu.
  • pH skóry zmienia się wraz z wiekiem. pH skóry noworodka jest bliskie 7 i stopniowo spada w ciągu pierwszego miesiąca życia. Podobnie podwyższone wartości obserwujemy u osób starszych, co tłumaczy osłabione funkcje ochronne skóry i zwiększoną wrażliwość skóry seniorów.

Jak zadbać o dobre pH skóry?

Dlaczego prawidłowe pH skóry jest ważne?

  • Kwaśne pH wpływa na funkcjonowanie mikrobiomu skóry, zdrową równowagę pomiędzy bakteriami pożytecznymi i chorobotwórczymi.
  • Kwaśne pH skóry gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie skóry jako bariery ochronnej. Podwyższone pH skutkuje zaburzeniami funkcji barierowych skóry – zwiększeniem przepuszczalności, a więc ryzykiem wnikania do skóry drobnoustrojów, alergenów i cząstek zanieczyszczeń obecnych w powietrzu oraz utratą wody z głębszych warstw skóry.

By zadbać o prawidłowe pH skóry, należy unikać m.in. zasadowych mydeł. Do mycia skóry warto wybierać delikatne żele, czy pianki o pH kwaśnym. Po umyciu skóry warto zastosować tonik – kosmetyk dedykowany właśnie przywracaniu skórze fizjologicznego pH. Toniki to kosmetyki o kwaśnym pH, wzbogacone m.in. o hydrolaty, ekstrakty i inne substancje aktywne adekwatne do potrzeb danego typu cery. Przygotowując kremy i balsamy DIY również warto zadbać o ich kwaśne pH. Jak to zrobić? 

Jak zmierzyć pH kosmetyku DIY?

Kosmetyki są złożoną mieszaniną kilkunastu lub kilkudziesięciu składników chemicznych, dlatego też pH kosmetyku nie można wyliczyć matematycznie – trzeba je zmierzyć.

Papierki wskaźnikowe

Papierki wskaźnikowe umożliwiają szybki pomiar pH. Jest to specjalna bibułka nasączona odpowiednim wskaźnikiem (indykatorem) zmieniającym barwę papierka w zależności od pH układu. Pomiar pH polega na zanurzeniu papierka w kosmetyku i porównaniu barwy jaka się na nim pojawia z dołączoną skalą.

Do wyboru masz:

Papierki DUAL to papierki dwukolorowe. Dla każdej wartości dwa kolory znajdujące się na papierku przyjmują określoną barwę, którą porównuje się z dołączoną skalą. Porównanie barwy dwukolorowego papierka ze skalą pH jest łatwiejsze i daje dokładniejsze wyniki.

Elektroniczny pH-metr

Elektroniczy pH-metr to urządzenie wyposażone w elektrodę, docelowy element odpowiadający za detekcję pH w roztworze. Na końcu elektrody umieszczona jest szklana membrana czuła na obecność jonów wodorowych. Do niej dołączona jest druga elektroda -  elektroda referencyjna, mająca za zadanie zapewnić stały potencjał referencyjny, w stosunku do którego zostanie zmierzony potencjał czujnika pH (potencjał to pojęcie fizyczne, którego nie będziemy bardziej szczegółowo wyjaśniać).

Reakcja elektrody czułej na pH jest zależna od stężenia jonów wodorowych. Sygnał, który uzyskujemy jest pochodną kwasowego lub zasadowego charakteru roztworu. Elektroda referencyjna z kolei, nie reaguje na stężenie jonów H3O+ w roztworze próbki. Zawsze wytwarza taki sam, stały potencjał, stanowiący punkt odniesienia, do którego mierzony jest potencjał czujnika pH.

Różnica potencjałów pomiędzy dwiema elektrodami - referencyjną i czułą na pH jest miarą ilości jonów wodorowych w roztworze, dającą wartość pH badanej próbki.

W teorii brzmi skomplikowanie, w praktyce jest bardzo prostym pomiarem. Zanurzamy szklaną elektrodę w badanej próbce i uzyskujemy po krótkim czasie precyzują wartość pH na elektronicznym wyświetlaczu.

Jak wyregulować pH kosmetyku, aby było neutralne dla skóry?

pH regulujemy za pomocą odpowiednich surowców - kwasów lub zasad (wodorotlenków). Jeśli pH kosmetyku jest zbyt wysokie i chcemy je obniżyć – wykorzystujemy kwas mlekowy lub kwas cytrynowy. Odwrotnie – jeśli chcemy pH podnieść, ponieważ jest zbyt mocno kwaśne – stosujemy wodorowęglan sodu lub mleczan sodu.

Surowce te najlepiej dodawać kroplami, dokładnie mieszając kosmetyk po każdej kropli i sprawdzając, jak zmienia się pH za pomocą papierka wskaźnikowego.

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy ma postać 80% roztworu, łatwo rozpuszczalnego w wodzie. Sam surowiec charakteryzuje się pH < 2. Jest najczęściej wykorzystywany w płynach do higieny intymnej. 

Kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy jest białym proszkiem rozpuszczalnym w wodzie. Do regulacji pH kosmetyków najprościej sporządzić roztwór kwasu cytrynowego.

Do przygotowania roztworu 50%-owego potrzebujesz 10 gram kwasu cytrynowego i 10 g wody. Wymieszaj dokładnie do rozpuszczenia kwasu i dodawaj kroplami do produktu, sprawdzając pH za pomocą papierków wskaźnikowych.

Mleczan sodu 

Mleczan sodu jest solą kwasu mlekowego i zasady sodowej. Surowiec jest 60% roztworem mleczanu sodu w wodzie. Charakteryzuje się słabo zasadowym pH, będzie lekko podwyższał pH kosmetyków.

Wodorowęglan sodu 

Wodorowęglan sodu, czyli inaczej kwaśny węglan sodu lub soda oczyszczona to biały krystaliczny proszek. Do regulacji pH kosmetyków najlepiej stosować go w postaci wodnego roztworu. 1%-owy roztwór w wodzie ma pH ok 9. 1%-owy roztwór w hydrolacie z rumianku rzymskiego - pH ok. 7.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Regulujący tonik do cery tłustej z hydrolatem jałowcowym i witaminą B3
Regulujący tonik do cery tłustej z hydrolatem jałowcowym i witaminą B3

Receptura DIY na regulujący tonik do cery tłustej. Hydrolat jałowcowy z jagód działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz sebostatycznie. Witamina B3 ogranicza wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia i działa ujedrniająco. Probacillus Revive - probiotyk zapewnia optymalne nawilżenie i regenerację skóry. Tonik polecany do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, mieszanej.

Wskazania: Rozszerzone pory, Trądzik
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 50 g do butelki 50 ml :
(81%) 40.5 g Hydrolat jałowcowy z jagód ekologiczny
(6%) 3 g Witamina B3 - Niacynamid
(8%) 4 g Probacillus Revive - probiotyk
(4%) 2 g Leucidal Max
(1%) 0.5 g Mleczan sodu 60%

Oceny i komentarze

2 opinie
Oceń wpis 5.0 2 opinie
5.0
2 oceny
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Marzena, 8 kwi 2021

Cudowny sklep kocham ten sklep zaczynam dzięki wam robić kosmetyki dziękuje .I tyle wiedzy w jednym miejscu .

5.0 Nana, 9 kwi 2020

Przydatne informacje na początek przygody z wytwarzaniem kosmetyków. :)

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

0
Zadaj pytanie
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.