Kosmetyki DIY - jak przeliczyć gramy na mililitry?

Czujesz, że DIY jest dla Ciebie? Masz juz za sobą pierwsze próby robienia własnych kosmetyków w domu, a nawet kupiłeś już potrzebne akcesoria do odmierzania składników? Nadal jednak zastanawiasz się, jak na wadze odmierzyć mililitry?! Zapoznaj się z tym krótkim wpisem, w którym podpowiadamy, jak to zrobić! 

Kosmetyki DIY - jak przeliczyć gramy na mililitry?

Jak na wadze odmierzyć mililitry?

Na wadze odmierzamy składniki w gramach, natomiast opakowania na kosmetyki zazwyczaj podają nam jednostkę objętości w mililitrach. Jak zatem korzystając z wagi laboratoryjnej dopasować wagę receptury do pojemności? Poznaj prosty wzór, który pomoże Ci uporać się z tym problemem. 

Wzór!

GĘSTOŚĆ = WAGA (gramy)/POJEMNOŚĆ (ml) 

d = m/v

przeliczanie gramów na mililitry

Czym jest gęstość substancji?

Gęstością (d), czyli masą włąściwą, nazywamy stosunek masy (m) do objętości (v) danej substancji. Gęstość cieczy podaje się w g/cm3. Gęstość określa, ile gram danej substancji = ilu mililitrom. Dla każdej substancji gęstość jest inna, ale do robienia domowych kosmetyków możemy przyjąć ogólne gęstości dla danej grupy substancji, zawarte w tabelce poniżej.

składniki przybliżona wartość gęstości (g)
woda, hydrolaty, wodne ekstrakty 1
oleje roślinne, masła kosmetyczne 0,92
skwalan 0,82
emulsja (krem, balsam) 1
żel hialuronowy 1
gliceryna 1,26

Jeśli chcesz poznać dokładną gęstość wybranego produkty, to w naszym sklepie w specyfikacji każdego surowca kosmetycznego podajemy taką informację. Przykład dla Oleju arganowego poniżej.

Jak przeliczyć mlililitry na gramy?

Jeśli chcemy odmierzyć na wadze tyle oleju ze słodkich migdałów, aby zmieścił się w butelce 200 ml, wykorzystajmy wzór na gęstość.

gęstość = 0,92

pojemność = 200

waga = ?

Korzystamy ze wzoru na gęstość d = waga / objętość

0,92 = waga/200

waga = 200 x 0,92

waga = 184

Wynik: 200 ml oleju ze słodkich migdałów jest równe 184 gramy i tyle musimy odmierzyć na wadze.

Życzę Wam powodzenia w tworzeniu swoich kosmetyków DIY. Zachęcam Cię również do odwiedzenia wpisu Odmierzanie w domowym laboratorium, w którym opisuję, jak odmierzać poszczególne składniki i jakie akcesoria przydadzą Ci się w domowym laboratorium.

Kosmetyki DIY - jak przeliczyć gramy na mililitry? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Kosmetyki DIY - jak przeliczyć gramy na mililitry?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.