Toniki do twarzy

Toniki do twarzy

Tonizowanie twarzy to niezbędny element codziennej pielęgnacji. Tonik przywraca skórze odpowiednie pH, oczyszcza i odświeża. Wykonaj własny tonik do twarzy DIY. Wybierz hydrolat i składniki aktywne odpowiednie dla Twojego typu skóry. Zajrzyj do sprawdzonych receptur na toniki do twarzy DIY!

Trudność receptury
Zaznaczono: 0 Wyczyść filtry
Typ skóry
Zaznaczono: 0 Wyczyść filtry
Potrzeby skóry
Zaznaczono: 0 Wyczyść filtry
Działanie
Zaznaczono: 0 Wyczyść filtry
Zastosowanie
Zaznaczono: 0 Wyczyść filtry
Dla kogo
Zaznaczono: 0 Wyczyść filtry
Filtruj Sortuj
Trudność receptury
Typ skóry
Potrzeby skóry
Działanie
Zastosowanie
Dla kogo
46 receptur w tej kategorii
Tonik glukonolakton 2% i niacynamid 2%
średni
6 składników 6 składników
Zobacz
Tonik do cery z przebarwieniami trądzikowej z azeloglicyna 10% i witaminą B3 2%
łatwy
6 składników 6 składników
Zobacz
Złuszczający tonik z kwasem mlekowym 3% i mocznikiem 5%
średni
5 składników 5 składników
Zobacz
Płyn tonizujący do cery z rozszerzonymi ujściami mieszków włosowych - porami
łatwy
5 składników 5 składników
Zobacz
Tonik do cery trądzikowej z niacynamid 2%
łatwy
5 składników 5 składników
Zobacz
Nawilżający tonik-mgiełka z hydrolatem z zielonej herbaty i biofermentem z bambusa
łatwy
3 składniki 3 składniki
Zobacz
Tonik z kwasem migdałowym 5% do cery z wypryskami trądzikowej
łatwy
3 składniki 3 składniki
Zobacz
Tonik z kwasem migdałowym 5% i kwasami PHA 10%
średni
5 składników 5 składników
Zobacz
Płyn tonizujący do cery z trądzikiem różowatym
łatwy
4 składniki 4 składniki
Zobacz
Płyn tonizująco-regenerujący do cery dojrzałej z ginkgo i zieloną herbatą
łatwy
7 składników 7 składników
Zobacz
Złuszczający tonik z azeloglicyną
łatwy
3 składniki 3 składniki
Zobacz
Płyn tonizujący do cery trądzikowej z olejkiem drzewa herbacianego
łatwy
3 składniki 3 składniki
Zobacz

Czym jest tonik?

Tonik to roztwór wodny lub wodno-alkoholowy składający się z wody, substancji czynnych i pomocniczych. W ECOSPA proponujemy stosowanie jedynie toników bez udziału alkoholu. Innymi słowy, tonik to płyn oparty na bazie wody lub hydrolatu, zawierający w sobie składniki aktywne, takie jak, np. ekstrakty roślinnewitaminy, kwasy kosmetyczne. Używanie toniku to drugi, a jednocześnie bardzo ważny krok w pielęgnacji, który nie powinien być pomijany w codziennym rytuale dbania o zdrowie skóry.

Jak działa tonik?

Główną rolą toniku jest przywrócenie skórze prawidłowego, lekko kwaśnego pH po jej myciu. Dodatkowo tonik usuwa pozostałości zanieczyszczeń z powierzchni skóry (m. in. makijażu, sebum). Tonik, w zależności od zastosowanych składników, może mieć także szereg dodatkowych właściwości dostosowanych do potrzeb skóry. Może wykazywać działanie ściągające, nawilżające, kojące, oczyszczające, a także złuszczające, czy przeciwzmarszkowe.

Toniki nawilżające

Tonik nawilżający jest odpowiedni dla każdego typu cery, także tej nadmiernie przetłuszczającej się. Skład toniku nawilżającego powinien być oparty na naturalnych humektantach, czyli substancjach, które wiążą w skórze wodę, jak na przykład kwas hialuronowy, posiadający doskonałe właściwości nawilżające i chroniące naskórek przed utratą wody. Bazę toniku nawilżającego powinien stanowić hydrolat o podobnych właściwościach, np. delikatny hydrolat różany lub lawendowy. Dodatkowo tonik nawilżający warto wzbogacić d-pantenolem, biofermentami i ekstraktami roślinnymi, np. ekstraktem z jabłka, który posiada również właściwości rozjaśniające. Sprawdź recepturę na Nawilżający tonik-mgiełka z hydrolatem z zielonej herbaty i biofermentem z bambusa lub Tonik do cery suchej z ekstraktem z jabłka.

Toniki dla skóry wrażliwej 

Jeśli masz skórę wrażliwą, podrażnioną, naczynkową, zwróć uwagę, aby w Twoim toniku znalazły się takie składniki, jak ekstrakt z arniki, ekstrakt z kasztanowca, ekstrakt z miłorzębu, wzmacniająca naczynia krwionośne - witamina C, żel z aloesu, d-pantenol oraz bardzo delikatny i kojący hydrolat bazowy, np. hydrolat oczarowy, hydrolat bławatkowy, hydrolat lipowy, czy hydrolat z krwawnika. Zadaniem toniku dla skóry wrażliwej powinno być działanie łagodzące, kojące oraz wzmacniające skórę. Wypróbuj recepturę na Płyn tonizujący do cery wrażliwej z aloesem oraz Płyn tonizujący bławatkowy.

Toniki dla skóry trądzikowej 

Jeżeli Twoja skóra zmaga się z niedoskonałościami, stanami zapalnymi, nadprodukcją sebum lub trądzikiem do swojego toniku wybieraj składniki o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym i regulującym wydzielanie sebum. Do takich składników zalicza się ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, olejek drzewa herbacianego, kwas salicylowy, kwas migdałowy, niacynamid. Najlepsze hydrolaty bazowe do toniku dla cery trądzikowej to te o działaniu ściągającym, matującym i oczyszczającym skórę, jak: hydrolat czystka ladanowego, hydrolat szałwii lekarskiej, hydrolat jałowcowy, hydrolat eukaliptusowy. Sprawdź recepturę na Tonik z kwasem szikimowym i hydrolatem jałowcowym lub Płyn tonizujący do cery trądzikowej z olejkiem drzewa herbacianego.

Toniki złuszczające

Okresowo możesz także stosować toniki eksfoliujące, które są odpowiednie dla każdego typu cery. Stosowanie toniku o działaniu złuszczającym delikatnie złuszcza martwy naskórek kwasami kosmetycznymi w niskim stężeniu. Dzięki czemu skóra staje się rozjaśniona, odświeżona, jej koloryt zostaje wyrównany, spłycają się drobne zmarszczki. W naszej ofercie znajdziesz bogatą ofertę kwasów kosmetycznych: kwas salicylowy, migdałowy, szikimowy, glukonolakton. Jeżeli chcesz dobrać kwas kosmetyczny odpowiedni dla siebie, zapoznaj się z artykułem Rodzaje kwasów kosmetycznych: AHA, BHA, PHA. Wypróbuj także recepturę na Tonik do cery naczyniowej z kwasem laktobionowym 4% lub Tonik z kwasami PHA 15% i hydrolatem z zielonej herbaty.

Jak stosować tonik do twarzy?

Swój tonik DIY możesz przygotować w butelce z zakrętką i aplikować na wacik, którym przecierasz twarz. Drugim sposobem, o wiele bardziej wygodnym, jest wykonanie toniku w butelce szklanej z atomizerem, który ułatwia aplikację bezpośrednio na skórę. Aplikacja w postaci mgiełki jest delikatna i przyjemna, ale także ogranicza naszej planecie produkcję śmieci w postaci płatków kosmetycznych.