![Regulatory pH](https://ecospa.pl/media/cache/category_photo/6946481df7149f0a5720a05221a30defd2e5936e.webp)
Regulatory pH
Czy wiesz, że pH swoich domowych kosmetyków możesz regulować za pomocą odpowiednich surowców kosmetycznych? W naszej ofercie znajdziesz najlepszej jakości regulatory pH, które służą do podwyższania lub obniżania wartości pH w bezpieczny, prosty i szybki sposób.
Co to jest pH?
pH to parametr, który definiuje kwasowość lub zasadowość roztworu. Skala pH obejmuje wartości od 0 do 14, gdzie wartość 0-7 wskazuje na odczyn kwasowy. Wartość pH pomiędzy 7 a 14 oznacza odczyn zasadowy (alkaliczny), a pH równe 7 to odczyn obojętny.
Po co regulować pH?
Prawidłowe pH skóry ma odczyn lekko kwaśny, w zakresie 4,5-5,5. Utrzymanie właściwego pH jest niezwykle ważne. Chroni mikrobiom, dzięki czemu skóra prawidłowo spełnia swoje funkcje bariery ochronnej. Zbyt wysokie pH może sprawić, że skóra stanie się przesuszona i podatna na podrażnienia, zbyt niskie może z kolei powodować nadmierną produkcję sebum, co skutkuje pojawieniem się na twarzy niedoskonałości.
Surowce do regulacji pH
Wśród surowców kosmetycznych do regulacji pH najpopularniejsze to: Kwas mlekowy, Mleczan sodu, Wodorowęglan sodu i Kwas cytrynowy. Czym charakteryzują się te składniki i jak zastosować je w regulacji pH Twojego domowego kosmetyku.
Kwas mlekowy
Kwas mlekowy 80% roztwór łatwo rozpuszcza się w wodzie, a jego pH wynosi < 2. Świetnie nadaje się do obniżania pH kosmetyku. Jego wysokie stężenia sprawia, że niewielka ilość (1 kropla) obniża znacznie odczyn. Możesz przygotować 40% roztwór kwasu mlekowego, będzie wygodniejszy w użyciu. 5g kwasu mlekowego wymieszaj z 5g wody destylowanej, wymieszaj, przelej do butelki 10ml z pipetką. Opisz i naklej etykietę (termin 3 miesiące) trzymaj w lodówce. Kwas mlekowy często stosuje się w płynach do higieny intymnej, gdyż dobrze wpływa na naturalną florę bakteryjną intymnych części ciała. Sprawdza się też w balsamach i kremach.
Kwas cytrynowy
Kwas cytrynowy ma postać białego proszku rozpuszczalnego w wodzie. Roztworem kwasu cytrynowego możesz obniżyć pH kosmetyku w kierunku odczynu kwaśnego. Aby sporządzić roztwór, wymieszaj 5 g kwasu cytrynowego i 5 g wody destylowanej, dobrze wymieszaj, przelej do buteleczki 10ml z pipetką. Opisz i naklej etykietę (termin przydatności 3 m-ce), trzymaj w lodówce. Taki roztwór, niewielkimi porcjami, 2-3 krople jednorazowo dodawaj do kosmetyku, aż uzyskasz pożądaną wartość pH.
Mleczan sodu
Mleczan sodu jest solą sodową kwasu mlekowego i służy do podwyższania pH i stablizacji roztworu. Sprawdza się jako regulator pH emulsji kosmetycznych – np. balsamów i kremów. Zaletą mleczanu sodu jest fakt, że jest on też składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego skóry stąd oprócz funkcji regulacji pH działa również nawilżająco na skórę. W przypadku gdy 60% mleczan sodu nie podnosi znacznie odczynu (zalecane stężenie do 5%) możesz użyć wodorowęglan sodu.
Wodorowęglan sodu
Wodorowęglan sodu występuje w postaci białego proszku. Aby regulować pH kosmetyku, stosuj wodorowęglan w postaci roztworu wodnego, który dodawany w niewielkiej ilości do kosmetyku będzie podwyższał wartość pH. Naważ 1g wodorowęglanu sodu oraz 9 gram wody destylowanej, wymieszaj. Przelej do buteleczki 10ml z pipetką, opis i nakrej etykietę (termin przydatności 3-miesiące) trzymaj w lodówce.
Zestaw START Regulacja pH
W naszeym sklepie dostępny jest również gotowy Zestaw START do regulacji pH w domowym laboratorium, który zawiera: Mleczan sodu 60%, Kwas mlekowy 80%, Łyżka miarowa poj. 1,0 ml, Papierki pH 1-14, Papierki pH DUAL 3.5 - 6.8, podziałka pH 0.5.
Jak mierzyć pH kosmetyku?
Aby zmierzyć pH kosmetyku wykorzystaj do tego celu uniwersalne papierki wskaźnikowe dostępne w naszej ofercie:
- Papierki pH 1 - 14 - umożliwają szybki pomiar w zakresie 1-14 jednostek pH.
- Papierki pH DUAL 1-12, podziałka pH 1.0 - polecane do badania odczynnika pH w zakresie od 1 do 12.
- Papierki pH DUAL 3.5-6.8, podziałka pH 0.5 - papierki służą do badania odczynnika pH w zakresie od 3.5 do 6.8.
Aby wykonać pomiar pH badanego roztworu zanurz papierek w roztworze na 1 sek., a następnie odczekaj 30-60 sek. i porównaj zabarwienie paska ze skalą kolorystyczną.