Odmierzanie w domowym laboratorium

Robienie kosmetyków DIY to ukłon w stronę naturalnej, świadomej pielęgnacji ciała. Robiąc własne kosmetyki wiesz, jakie dokładnie składniki znajdują się w Twoim kremie, serum czy szamponie. DIY to także świetna zabawa, możliwość testowania wielu receptur oraz przyjemne, twórcze zajęcie odpowiednie dla każdego. Jeżeli chcesz wkroczyć w świat naturalnych kosmetyków DIY, a równocześnie masz obawy, czy sobie poradzisz, to specjalnie dla Ciebie tworzymy treści, które pomogą Ci wykonać pierwsze kroki w DIY. W tym artykule opowiemy Ci, jakie akcesoria mogą być niezbędne w Twoim domowym laboratorium oraz jak z nich korzystać, by prawidłowo odmierzać składniki kosmetyków. 

Odmierzanie w domowym laboratorium

Czym odmierzać składniki kosmetyków DIY?

Do odmierzania składników przydatne będą akcesoria laboratoryjne takie, jak zlewka skalowana, waga, cylinder miarowy, łyżeczki i pipety miarowe. Brzmi skomplikowanie? Dowiedz się, do czego służy każde z tych narzędzi.

zlewki do laboratorium DIY

Zlewka skalowana

Zlewka to najpopularniejsze naczynie laboratoryjne. Swoim kształtem przypomina szklankę. Zlewki ECOSPA zostały wyprodukowane ze szkła borokrzemowego 3.3, wykazującego wysoką odporność na działanie roztworów zasadowych, kwasów oraz wysoką temperaturę. Posiadają wylew ułatwiający przelanie cieczy do innego naczynia. Na ściance zlewki znajduje się skala. Zlewkę najczęściej wykorzystuje się je jako naczynie, w którym na wadze odważamy określone ilości surowców. W połączeniu z łaźnią wodną może również służyć do podgrzewania płynów, jak olej lub topienia surowców, np. maseł kosmetycznych. Zlewka jest bardzo pzydatna w robieniu takich kosmetyków, jak krem, serum, masło do ciała czy żel do mycia twarzy. Zlewka to jedne z tych akcesoriów, które zawsze powinnaś mieć w swoim laboratorium. W ECOSPA dostępne są zlewki o pojemnościach 25 - 600 ml. Aby przygotować 30 ml serum do twarzy, wybierz zlewkę o pojemności 50 ml, a jeśli chcesz uważyć sporą butlę szamponu, zastosuj zlewkę o pojemności 400 lub zlewkę 600 ml. Wszystkie dostępne zlewki znajdziesz w kategorii Akcesoria, w zakładce Cylindy i zlewki.

odważanie składników za pomocą zlewki

Waga laboratoryjna

Waga jest najbardziej przydatnym narzędziem w domowym laboratorium. Służy do odważania odpowiedniej ilości surowca za pomocą zlewki. Ustaw zlewkę na wadze i wciśnij przycisk TARA, aby wyzerować wagę. Teraz możesz przystąpić do odważania składników Twojego kosmetyku. Pamiętaj, że jeśli Twój kosmetyk składa się np. z 5 składników, nie musz sumować ich wagi w pamięci, czy na kartce. Wystarczy, że po odważeniu każdego składnika, wciśniejsz przycisk TARA i wyzerujesz wagę. Wtedy odmierzanie każdego kolejnego składnika zaczynasz od wartości zerowej. 

waga elektroniczna do odmierzania składników

W naszej ofercie posiadamy wagę elektroniczną 500 g, która waży z dokładnością do 0,1 g oraz wagę elktroniczną 200 g z dokłądnością do 0,01 g. Ta druga jest bardziej precyzyjna i pozwala odważać niewielkie iości surowców, np. ekstrakty roślinne, czy witaminy kosmetyczne, których do kosmetyku dodajemy stosunkowo niewiele.

cylinder miarowy

Cylinder miarowy

Cylinder miarowy, zwyczajowo nazywany menzurką, służy do odmierzania określonej objętości (ml, cm3) cieczy. Jest to wysokie, wąskie naczynie z podziałką na ściance, pozwalającą na odmierzanie składników płynnych, np. hydrolatów, olejów, czy baz do mycia. Cylinder miarowy najczęściej posiada plastikową albo szklaną nóżkę oraz wylew ułatwiający wylewanie z niej płynu. Podczas odmierzania cieczy cylindrem miarowym zwróć uwagę na jego pojemność. Odmierzana objetość powinna być dopasowana do wielkości cylindra. Nie należy odmierzać 20 ml płynu cylindrem o maksymalnej objętości 1 l – błąd pomiaru będzie zbyt wysoki. Kolejną ważną zasadą jest dokładność odczytu zadanej objętości. Podczas odczytu Twoje oczy powinny znajdować się na poziomie menisku cieczy. Odmierzanie wykonuj tak, aby menisk dolny znajdował się na równi z kreską wyznaczającą określoną objętość. W naszej ofercie znajdziesz cylindry miarowe z hartowanego szkła lub z tworzywa o pojemności od 10 do 100 ml.

pipety i łyżeczki miarowe

Pipety i łyżki miarowe

Do odmierzania niewielkich ilości składników w mililitrach (ml) użyteczne będą pipety miarowe oraz łyżki miarowe. Pipety poprzez zasysanie płynu pozwalają odmierzyć objętość płynów z dokładnością do 0,25 ml i 0,5 ml. Łyżki miarowe służą zarówno od odmierzania płynów, jak i składników sypkich, np. glinki czy algi. W naszej ofercie znajdziesz pipetę miarową 1 ml z podziałką co 0,25 ml, pipetę miarową 3 ml z podziałką co 0,5 ml oraz łyżki miarowe o pojemności od 0,15 ml do 2,5 ml. 

odmierzanie za pomocą łyżeczki miarowej

Inne akcesoria 

Jeśli przygotowujesz kosmetyki niewymagające precyzyjnego odmierzania, np. okłady, maseczki, płukanki, do odmierzania składników możesz stosować kuchenne łyżeczki i łyżki oraz kroplomierze znajdujące się w szyjkach buteleczek np. olejków eterycznych. 

Przelicznik ECOSPA. 

ilość ilość [ml lub g]
20 kropli 1 mililitr (ml) olejku eterycznego
40 kropli 2 mililitry (ml) olejku eterycznego
60 kropli itd. 3 mililitry (ml) olejku eterycznego
1 łyżeczka 5 -10 mililitrów (ml) płynu w zależności od wielkości łyżeczki
1 łyżka stołowa ok. 15 mililitrów (ml) płynu w zależności od wielkości łyżki
1 łyżka miarowa 0,5/1 ml ok. 0,5 grama (g) substancji sypkiej: gumy ksantanowej, guar, celulozowej, wielkocząsteczkowego kwau hialuronowego.
1/2 łyżki miarowej 0,5/1 ml ok. 0,25 grama (g) substancji sypkiej: gumy ksantanowej, guar, celulozowej, wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego
1 łyżka miarowa 0,15 ml

ok. 0,075 grama (g) gumy ksantanowej, guar, celulozowej, wielkocząsteczkowego kwau hialuronowego.

 

 

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Nana, 9 kwi 2020

Przydatne inforrmacje. Dzięki za nie :)

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

0
Zadaj pytanie
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.