Jak zrobić mydło glicerynowe DIY? 6 prostych kroków

Mydła glicerynowe są ciekawą alternatywą dla powszechnie stosowanych mydeł sodowych, dostępnych w drogeriach. Są proste do wykonania samodzielnie, mają naturalny skład, nie zawierają detergentów, ani sztucznych substancji zapachowych. Mydełka glicerynowe są delikatne dla skóry i nie powodują reakcji alergicznych, dzięki czemu mogą być stosowane także przez dzieci i osoby z wrażliwą skórą.

Jak zrobić mydło glicerynowe DIY? 6 prostych kroków

Mydła gliecrynowe DIY

Ważnym składnikiem mydeł glicerynowych jest gliceryna roślinna, czyli gęsta, bezbarwna i bezwonna ciecz, która doskonale rozpuszcza się w wodzie. Gliceryna posiada silne właściwości nawilżające oraz zmiękczające, chroni skórę przed nadmierną utratą wody oraz łagodzi podrażnienia. Gliceryna świetnie nadaje się jako składnik domowych mydeł glicerynowych DIY, które w kilka chwil możesz przygotować własnoręcznie, dzięki gotowym glicerynowym bazom mydlanym dostępnym w naszej ofercie.

Bazy mydlane ECOSPA stanowią idealną podstawę do tworzenia oryginalnych mydełek glicerynowych DIY. Nadają się do barwienia i łączenia z innymi składnikami, jak olejki eteryczne, kolorowe barwniki, czy susz kwiatowy. Mydła z bazy glicerynowej mogą być nie tylko ciekawą i bezpieczną alternatywą codziennej pielęgnacji skóry, ale także oryginalnym pomysłem na niecodzienny prezent dla Twoich bliskich. Samo tworzenie mydełek daje wiele satysfakcji. To twórcza i kreatywna zabawa, w którą możesz wciągnąć całą rodzinę. Nauka poprzez zabawę to fantastyczny sposób na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi.

Akcesoria potrzebne do zrobienia mydeł DIY

Przed przystąpieniem do robienia mydełek DIY, przygotuj swoje miejsce pracy oraz potrzebne akcesoria. Pamiętaj o dokładnym umyciu i dezynfekcji rąk oraz wszystkich akcesoriów potrzebnych do przygotowania mydełek. Przydatne akcesoria:

Składniki mydeł glicerynowych DIY

Aby zrobić mydło glicerynowe DIY, wybierz odpowiednią dla siebie bazę glicerynową. Jeśli jesteś początkujący w DIY, sięgnij po Bazę mydlaną glicerynową ULTRA BIAŁĄ, dzięki której otrzymasz efekt kremowego, mlecznego mydła lub Bazę mydlaną glicerynową KRYSTALICZNĄ, z którą stworzysz oryginalne przezroczyste, kolorowe mydełka DIY. 

Pamiętaj!

Z każdą bazą pracuje się trochę inaczej. Bazy mydlane glicerynowe mogą mieć różną temperaturę topnienia i inaczej reagować na wysoką temperaturę. Przetestuj kilka rodzajów baz mydlanych glicerynowych i wybierz swoją ulubioną!

Aby Twoje mydełka DIY nabrały charakteru i atrakcyjnego wyglądu, dobierz dodatkowe składniki pielęgnacyjno-ozdobne. Na początek wystarczą:

Wybierz jeden zapach olejku eterycznego, np. olejek mandarynkowy oraz jeden kolor barwnika, np. barwnik pomarańczowy. W ofercie ECOSPA znajdziesz szeroki wybór naturalnych olejków eterycznych oraz barwników do mydeł, z którymi możesz tworzyć ciekawe połączenia zapachowo-kolorystyczne według swoich upodobań.

Jak zrobić mydło DIY - Krok 1 - Przygotowanie bazy mydlanej

Jeśli Twoje stanowisko pracy jest gotowe i wybrałeś już bazę mydlaną odpowiednią dla siebie, przystąp do podzielenia bazy na mniejsze kawałki. Do tego celu użyj tarki kuchennej. Zetrzyj kawałek bazy glicerynowej na tarce o grubych oczkach. Ścieranie bazy na tarce pozwoli uzyskać małej wielkości glicerynowe wiórki, które pod wpływem wysokiej temperatury szybko się stopią. 

Jak zrobić mydło DIY - Krok 2 - Ważenie bazy mydlanej 

W naczyniu odpornym na wysokie temperatury, np. w szklanej zlewce 250 ml, za pomocą wagi kuchennej lub laboratoryjnej, odważ potrzebną ilość wiórków glicerynowych na wybraną foremkę do mydła. Na jedną formę w kształcie kwadratu będziesz potrzebować ok. 70 g bazy. Na foremkę okrągłą odważ ok. 60 g bazy mydlanej

Pamiętaj!

Zanim zważysz odpowiednią ilość bazy, najpierw postaw puste naczynie na wadze i wciśnij przycisk TARE! 

Ilość bazy mydlanej na daną formę do mydła z oferty ECOSPA:

Kształt formy Ilość bazy mydlanej w (g)
Forma do mydła - Okrągła 60 g + 3-5 g
Forma do mydła - Kwadrat 70 g + 3-5 g
Forma do mydła - Owal 75 g + 3-5 g
Forma do mydła - Prostokąt 95 g + 3-5 g

Ekspertka radzi

Ilość bazy potrzebnej na daną formę do mydła to ilość bazy, która dokładnie mieści się w danej foremce. Pamiętaj, że w czasie kolejnego etapu robienia mydełek DIY i podgrzewania naczynia z odważoną bazą, niewielka jej część może osadzać się i pozostać na ściankach naczynia, dlatego zawsze warto odważyć + 3-5 g bazy więcej.

Jak zrobić mydło DIY - Krok 3 - Topienie bazy mydlanej

Zanim przystąpisz do topienia odważonej i startej na tarce bazy mydlanej, przygotuj kąpiel wodną.  Kąpiel wodna, inaczej zwana łaźnią wodną polega na ogrzewaniu naczynia wraz z jego zawartością w garnku z gorącą wodą. Na dnie garnka połóż listek ręcznika papierowego, który zamortyzuje ewentualne obijanie naczynia o ścianki garnka w czasie podgrzewania. Poziom wody kąpieli wodnej powinien sięgać maksymalnie do 1/3 wysokości zanurzonego naczynia.

Do przygotowanej kąpieli wstaw naczynie z bazą glicerynową. Woda podgrzeje zanurzone naczynie i umieszczone w nim wiórki glicerynowe, które zaczną powoli się topić. Podgrzewaj bazę w łaźni wodnej, delikatnie mieszając wiórki do momentu, aż całkowicie się rozpuszczą. Nie mieszaj zbyt energicznie, żeby baza za bardzo się nie spieniła. Większość baz mydlanych zwykle topi się w temperaturze 65-75 stopni Celsjusza. Baza mydlana glicerynowa KRYSTALICZNA najlepiej topi się w temperaturze ok. 75 stopni Celsjusza. Temperatura topienia Bazy mydlanej glicerynowej ULTRA BIAŁEJ to ok. 67 stopni Celsjusza. Użyj termometru, aby sprawdzić temperaturę topionej bazy. 

Jak zrobić mydło DIY - Krok 4 - Dodawanie składników do bazy mydlanej

Gdy baza mydlana całkowicie się rozpuści, wyjmij naczynie z kąpieli wodnej, ale nie wyłączaj palnika. Pipetką miarową nabierz odrobinę wybranego barwnika i dodaj 1-2 kropli barwnika do rozpuszczonej bazy mydlanej. Wstaw naczynie z powrotem do kąpieli wodnej i dokładnie, ale delikatnie wymieszaj składniki, aż barwnik połączy się z bazą i nada jej koloru. Ponownie wyjmij naczynie z kąpieli wodnej i pipetką miarową odmierz wybrany olejek eteryczny. Na formę w kształcie okrągłym odmierz 1 ml, czyli ok. 40 kropli olejku eterycznego i dodaj go do bazy. Wstaw jeszcze na chwilkę naczynie z bazą mydlaną do kąpieli wodnej i ponownie delikatnie wymieszaj wszystkie składniki. 

Ilość olejku eterycznego na daną formę do mydła z oferty ECOSPA

Kształt formy do mydła Ilość olejku w (g) i kroplach
Forma do mydła - Okrągła 1 ml (ok. 40 kropli)
Forma do mydła - Kwadrat 1,5 ml (ok. 60 kropli)
Forma do mydła - Owal 1,5 ml (ok. 60 kropli)
Forma do mydła - Prostokąt 2 ml (ok. 80 kropli)

Jak zrobić mydło DIY - Krok 5 - Przelewanie gotowego mydła do formy

Wyjmij naczynie z zabarwioną i pachnącą bazą mydlaną z kąpieli wodnej i jednym strumieniem przelej do formy do mydła. Jeśli na powierzchni mydła pojawią się pęcherzyki powietrza, spryskaj mydełko delikatnie alkoholem (spirytusem rektyfikowanym 96%). Jeżeli Twoje mydełko wylało się poza wgłębienie formy, nie przejmuj się. Po zastygnięciu mydła, możesz odciąć tę część nożykiem.

Jak zrobić mydło DIY - Krok 6 - Studzenie mydła w formie

Mydło pozostaw w formie tak długo, aż baza glicerynowa całkowicie zastygnie. W zależności od wielkości mydła i temperatury w pomieszczeniu zastyganie może trwać nawet 1-3 godzin. Aby przyspieszyć ten proces, mydełko można wstawić do lodówki. Gdy mydło dobrze zastygnie, delikatnie wyjmij je z formy. Twoje mydełko glicerynowe DIY jest gotowe! Możesz owinąć je folią spożywczą, dzięki temu zachowa swoją świeżość i atrakcyjny wygląd na dłużej.

Baza mydlana glicerynowa ULTRA BIAŁA

Baza mydlana biała, pochodzenia roślinnego, używana do produkcji białych i kolorowych mydeł glicerynowych. Baza jest bezwonna, zakres koloru zaś rozciąga się od kremowego po biały. Gliceryna roślinna - główny składnik bazy - to naturalny humektant, który działa na skórę nawilżająco i chroni przed nadmierną utratą wody. Baza posiada lekko zasadowe pH (ok. 7,8). Mydła produkowane na tej bazie, mogą mieć niemal każdy kolor, zapach, oraz substancje dodatkowe.

Baza mydlana glicerynowa ULTRA BIAŁA
15,00 zł 500 g

Baza mydlana glicerynowa KRYSTALICZNA

Baza mydlana transparentna ECOSPA, pochodzenia roślinnego, używana do produkcji przezroczystych i kolorowych mydeł glicerynowych. Baza jest bezwonna, przezroczysta. Gliceryna roślinna - główny składnik bazy - to naturalny humektant, który działa na skórę nawilżająco i chroni przed nadmierną utratą wody. Baza posiada lekko zasadowe pH (ok. 7,8). Mydła produkowane na tej bazie, mogą mieć niemal każdy kolor, zapach, oraz substancje lecznicze.

Baza mydlana glicerynowa KRYSTALICZNA
15,00 zł 500 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Mydło glicerynowe DIY Jałowiec
Mydło glicerynowe DIY Jałowiec

Receptura DIY na 100% naturalne mydło DIY z bazy glicerynowej KRYSTALICZNEJ z olejkiem jałowcowym z jagód. Mydło oczyszcza i nawilża skórę oraz chroni ją przed utratą wody. Olejek jałowcowy o świeżym, leśnym zapachu pobudza ciało i umysł oraz likwiduje oznaki zmęczenia. Dodatkowo stymuluje krążenie krwi i limfy, co sprzyja likwidacji cellulitu i spłycaniu rozstępów.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na formę do mydła - Prostokąt 1 motyw :
(98.99%) 90 g Baza mydlana glicerynowa KRYSTALICZNA
(0.02%) 0.02 g Barwnik błękitny
(0.99%) 0.9 g Olejek jałowcowy z jagód

Oceny i komentarze

3 opinie
Oceń wpis 5.0 3 opinie
5.0
3 oceny
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Patryk, 17 mar 2021

Ciężko jest znaleźć lepszy poradnik tego typu, dobra robota! Zamierzam korzystać z niego cały czas

5.0 Kasia, 5 sie 2020

Świetne zdjęcia mydełek DIY! Już kupuję produkty do zrobienia własnych mydełek glicerynowych. :)

5.0 Martyna, 5 sie 2020

Świetne zdjęcie mydełek DIY! Już kupuję produkty do zrobienia własnych glicerynowych mydełek. :)

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

3
Zadaj pytanie
Magda, 13 wrz 2021
Jaką jest data ważności mydeł glicerynowych i kul do kąpieli zrobionych samodzielnie w domu?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, kule kąpielowe można przechowywać do 6 miesięcy, mydełka glicerynowe do 12 miesięcy. Bardzo ważne podczas przechowywania jest, aby kosmetyki te były szczelnie zapakowane, ponieważ absorbują wilgoć z powietrza, co w konsekwencji powoduje skróceniu ich terminu ważności.
Klaudia, 15 kwi 2021
Czy po zrobieniu mydła należy sprawdzić jego pH?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, robiąc mydła z naszych baz glicerynowych nie ma potrzeby sprawdzania jego pH, ponieważ bazy te mają już zoptymalizowaną recepturę i posiadają pH ok. 7,8.
Kasia, 24 lis 2020
Wpis ten zachęcił mnie do stworzenia własnych mydełek :) W związku z tym mam pytanie, czy glicerynowa baza mydlana w płynie (zakupiona już w postaci płynnej)może stężeć? Czy nadaje się ona do wytworzenia mydła w kostce? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :)
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, mydła w płynie oraz mydła w postaci stałej znacznie różnią się od siebie, przede wszystkim pod względem składu, dlatego też płynna baza nie będzie odpowiednia do zrobienia mydełek w kostce. Polecamy wybrać do tego celu odpowiednią dla Ciebie bazę glicerynową ;)
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.