Jak zrobić mydło glicerynowe DIY? 6 prostych kroków

Mydła glicerynowe są ciekawą alternatywą dla powszechnie stosowanych mydeł sodowych, dostępnych w drogeriach. Są proste do wykonania samodzielnie, mają naturalny skład, nie zawierają detergentów, ani sztucznych substancji zapachowych. Mydełka glicerynowe są delikatne dla skóry i nie powodują reakcji alergicznych, dzięki czemu mogą być stosowane także przez dzieci i osoby z wrażliwą skórą.

Jak zrobić mydło glicerynowe DIY? 6 prostych kroków
Spis treści:
  1. Mydła gliecrynowe DIY
  2. Akcesoria potrzebne do zrobienia mydeł DIY
  3. Składniki mydeł glicerynowych DIY
  4. Jak zrobić mydło DIY - Krok 1 - Przygotowanie bazy mydlanej
  5. Jak zrobić mydło DIY - Krok 2 - Ważenie bazy mydlanej 
  6. Jak zrobić mydło DIY - Krok 3 - Topienie bazy mydlanej
  7. Jak zrobić mydło DIY - Krok 4 - Dodawanie składników do bazy mydlanej
  8. Jak zrobić mydło DIY - Krok 5 - Przelewanie gotowego mydła do formy
  9. Jak zrobić mydło DIY - Krok 6 - Studzenie mydła w formie

Mydła gliecrynowe DIY

Ważnym składnikiem mydeł glicerynowych jest gliceryna roślinna, czyli gęsta, bezbarwna i bezwonna ciecz, która doskonale rozpuszcza się w wodzie. Gliceryna posiada silne właściwości nawilżające oraz zmiękczające, chroni skórę przed nadmierną utratą wody oraz łagodzi podrażnienia. Gliceryna świetnie nadaje się jako składnik domowych mydeł glicerynowych DIY, które w kilka chwil możesz przygotować własnoręcznie, dzięki gotowym glicerynowym bazom mydlanym dostępnym w naszej ofercie.

Bazy mydlane ECOSPA stanowią idealną podstawę do tworzenia oryginalnych mydełek glicerynowych DIY. Nadają się do barwienia i łączenia z innymi składnikami, jak olejki eteryczne, kolorowe barwniki, czy susz kwiatowy. Mydła z bazy glicerynowej mogą być nie tylko ciekawą i bezpieczną alternatywą codziennej pielęgnacji skóry, ale także oryginalnym pomysłem na niecodzienny prezent dla Twoich bliskich. Samo tworzenie mydełek daje wiele satysfakcji. To twórcza i kreatywna zabawa, w którą możesz wciągnąć całą rodzinę. Nauka poprzez zabawę to fantastyczny sposób na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi.

Akcesoria potrzebne do zrobienia mydeł DIY

Przed przystąpieniem do robienia mydełek DIY, przygotuj swoje miejsce pracy oraz potrzebne akcesoria. Pamiętaj o dokładnym umyciu i dezynfekcji rąk oraz wszystkich akcesoriów potrzebnych do przygotowania mydełek. Przydatne akcesoria:

Składniki mydeł glicerynowych DIY

Aby zrobić mydło glicerynowe DIY, wybierz odpowiednią dla siebie bazę glicerynową. Jeśli jesteś początkujący w DIY, sięgnij po Bazę mydlaną glicerynową ZENI białą, dzięki której otrzymasz efekt kremowego, mlecznego mydła lub Bazę mydlaną glicerynową ZENI przezroczystą, z którą stworzysz oryginalne przezroczyste, kolorowe mydełka DIY. 

Pamiętaj!

Z każdą bazą pracuje się trochę inaczej. Bazy mydlane glicerynowe mogą mieć różną temperaturę topnienia i inaczej reagować na wysoką temperaturę. Przetestuj kilka rodzajów baz mydlanych glicerynowych i wybierz swoją ulubioną!

Aby Twoje mydełka DIY nabrały charakteru i atrakcyjnego wyglądu, dobierz dodatkowe składniki pielęgnacyjno-ozdobne. Na początek wystarczą:

Wybierz jeden zapach olejku eterycznego, np. olejek mandarynkowy oraz jeden kolor barwnika, np. barwnik pomarańczowy. W ofercie ECOSPA znajdziesz szeroki wybór naturalnych olejków eterycznych oraz barwników do mydeł, z którymi możesz tworzyć ciekawe połączenia zapachowo-kolorystyczne według swoich upodobań.

Jak zrobić mydło DIY - Krok 1 - Przygotowanie bazy mydlanej

Jeśli Twoje stanowisko pracy jest gotowe i wybrałeś już bazę mydlaną odpowiednią dla siebie, przystąp do podzielenia bazy na mniejsze kawałki. Do tego celu użyj tarki kuchennej. Zetrzyj kawałek bazy glicerynowej na tarce o grubych oczkach. Ścieranie bazy na tarce pozwoli uzyskać małej wielkości glicerynowe wiórki, które pod wpływem wysokiej temperatury szybko się stopią. 

Jak zrobić mydło DIY - Krok 2 - Ważenie bazy mydlanej 

W naczyniu odpornym na wysokie temperatury, np. w szklanej zlewce 250 ml, za pomocą wagi kuchennej lub laboratoryjnej, odważ potrzebną ilość wiórków glicerynowych na wybraną foremkę do mydła. Na jedną formę w kształcie kwadratu będziesz potrzebować ok. 70 g bazy. Na foremkę okrągłą odważ ok. 60 g bazy mydlanej

Pamiętaj!

Zanim zważysz odpowiednią ilość bazy, najpierw postaw puste naczynie na wadze i wciśnij przycisk TARE! 

Ilość bazy mydlanej na daną formę do mydła z oferty ECOSPA:

Kształt formy Ilość bazy mydlanej w (g)
Forma do mydła - Okrągła 60 g + 3-5 g
Forma do mydła - Kwadrat 70 g + 3-5 g
Forma do mydła - Owal 75 g + 3-5 g
Forma do mydła - Prostokąt 95 g + 3-5 g

Ekspertka radzi

Ilość bazy potrzebnej na daną formę do mydła to ilość bazy, która dokładnie mieści się w danej foremce. Pamiętaj, że w czasie kolejnego etapu robienia mydełek DIY i podgrzewania naczynia z odważoną bazą, niewielka jej część może osadzać się i pozostać na ściankach naczynia, dlatego zawsze warto odważyć + 3-5 g bazy więcej.

Jak zrobić mydło DIY - Krok 3 - Topienie bazy mydlanej

Zanim przystąpisz do topienia odważonej i startej na tarce bazy mydlanej, przygotuj kąpiel wodną.  Kąpiel wodna, inaczej zwana łaźnią wodną polega na ogrzewaniu naczynia wraz z jego zawartością w garnku z gorącą wodą. Na dnie garnka połóż listek ręcznika papierowego, który zamortyzuje ewentualne obijanie naczynia o ścianki garnka w czasie podgrzewania. Poziom wody kąpieli wodnej powinien sięgać maksymalnie do 1/3 wysokości zanurzonego naczynia.

Do przygotowanej kąpieli wstaw naczynie z bazą glicerynową. Woda podgrzeje zanurzone naczynie i umieszczone w nim wiórki glicerynowe, które zaczną powoli się topić. Podgrzewaj bazę w łaźni wodnej, delikatnie mieszając wiórki do momentu, aż całkowicie się rozpuszczą. Nie mieszaj zbyt energicznie, żeby baza za bardzo się nie spieniła. Większość baz mydlanych zwykle topi się w temperaturze 65-75 stopni Celsjusza. Baza mydlana glicerynowa KRYSTALICZNA najlepiej topi się w temperaturze ok. 75 stopni Celsjusza. Temperatura topienia Bazy mydlanej glicerynowej ULTRA BIAŁEJ to ok. 67 stopni Celsjusza. Użyj termometru, aby sprawdzić temperaturę topionej bazy. 

Jak zrobić mydło DIY - Krok 4 - Dodawanie składników do bazy mydlanej

Gdy baza mydlana całkowicie się rozpuści, wyjmij naczynie z kąpieli wodnej, ale nie wyłączaj palnika. Pipetką miarową nabierz odrobinę wybranego barwnika i dodaj 1-2 kropli barwnika do rozpuszczonej bazy mydlanej. Wstaw naczynie z powrotem do kąpieli wodnej i dokładnie, ale delikatnie wymieszaj składniki, aż barwnik połączy się z bazą i nada jej koloru. Ponownie wyjmij naczynie z kąpieli wodnej i pipetką miarową odmierz wybrany olejek eteryczny. Na formę w kształcie okrągłym odmierz 1 ml, czyli ok. 40 kropli olejku eterycznego i dodaj go do bazy. Wstaw jeszcze na chwilkę naczynie z bazą mydlaną do kąpieli wodnej i ponownie delikatnie wymieszaj wszystkie składniki. 

Ilość olejku eterycznego na daną formę do mydła z oferty ECOSPA

Kształt formy do mydła Ilość olejku w (g) i kroplach
Forma do mydła - Okrągła 1 ml (ok. 40 kropli)
Forma do mydła - Kwadrat 1,5 ml (ok. 60 kropli)
Forma do mydła - Owal 1,5 ml (ok. 60 kropli)
Forma do mydła - Prostokąt 2 ml (ok. 80 kropli)

Jak zrobić mydło DIY - Krok 5 - Przelewanie gotowego mydła do formy

Wyjmij naczynie z zabarwioną i pachnącą bazą mydlaną z kąpieli wodnej i jednym strumieniem przelej do formy do mydła. Jeśli na powierzchni mydła pojawią się pęcherzyki powietrza, spryskaj mydełko delikatnie alkoholem (spirytusem rektyfikowanym 96%). Jeżeli Twoje mydełko wylało się poza wgłębienie formy, nie przejmuj się. Po zastygnięciu mydła, możesz odciąć tę część nożykiem.

Jak zrobić mydło DIY - Krok 6 - Studzenie mydła w formie

Mydło pozostaw w formie tak długo, aż baza glicerynowa całkowicie zastygnie. W zależności od wielkości mydła i temperatury w pomieszczeniu zastyganie może trwać nawet 1-3 godzin. Aby przyspieszyć ten proces, mydełko można wstawić do lodówki. Gdy mydło dobrze zastygnie, delikatnie wyjmij je z formy. Twoje mydełko glicerynowe DIY jest gotowe! Możesz owinąć je folią spożywczą, dzięki temu zachowa swoją świeżość i atrakcyjny wygląd na dłużej.

Baza mydlana glicerynowa ZENI biała

Glicerynowa baza mydlana firmy ZENI, pochodzenia roślinnego jest bezwonna i ma intensywny biały kolor. Baza do mydeł ZENI nie zawiera SLS-ów i posiada lekko zasadowe pH (ok. 8). Jej głównym składnikiem jest gliceryna roślinna - naturalny humektant, który nawilża i chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Baza mydlana biała doskonale sprawdza się do mycia rąk oraz całego ciała. Jest używana do produkcji białych i kolorowych mydeł glicerynowych DIY z wykorzystaniem metody Melt & Pour (“stopić i wlać”).

Baza mydlana glicerynowa biała Premium
35,90 zł 1000 g

Baza mydlana glicerynowa ZENI przezroczysta

Glicerynowa baza mydlana firmy ZENI pochodzenia roślinnego jest transparentna i bezzapachowa. Przezroczysta baza do mydeł ZENI nie zawiera SLS-ów i posiada lekko zasadowe pH (ok. 8). Występuje w niej duże stężenie gliceryny - naturalnego humektanta, dzięki czemu nawilża i chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Baza mydlana bardzo dobrze sprawdza się do mycia rąk oraz całego ciała. To podstawowy surowiec do produkcji przezroczystych i kolorowych mydeł domowej roboty z wykorzystaniem metody Melt & Pour (“stopić i wlać”).

Baza mydlana glicerynowa przezroczysta Premium
35,90 zł 1000 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Mydło glicerynowe DIY Jałowiec
Mydło glicerynowe DIY Jałowiec

Receptura DIY na 100% naturalne mydło DIY z bazy glicerynowej z olejkiem jałowcowym z jagód. Mydło oczyszcza i nawilża skórę oraz chroni ją przed utratą wody. Olejek jałowcowy o świeżym, leśnym zapachu pobudza ciało i umysł oraz likwiduje oznaki zmęczenia. Dodatkowo stymuluje krążenie krwi i limfy, co sprzyja likwidacji cellulitu i spłycaniu rozstępów.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na formę do mydła - Prostokąt 1 motyw :
(98.99%) 90 g Baza mydlana glicerynowa przezroczysta Premium
(0.02%) 0.02 g Barwnik błękitny
(0.99%) 0.9 g Olejek jałowcowy z jagód

Oceny i komentarze

4 opinie
Oceń wpis 5.0 4 opinie
5.0
4 oceny
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Faustyna , 03.11.2022

Super. Przystępnie, ciekawie, zachęcająco. Dziękuję!

5.0 Patryk, 17.03.2021

Ciężko jest znaleźć lepszy poradnik tego typu, dobra robota! Zamierzam korzystać z niego cały czas

5.0 Kasia, 05.08.2020

Świetne zdjęcia mydełek DIY! Już kupuję produkty do zrobienia własnych mydełek glicerynowych. :)

5.0 Martyna, 05.08.2020

Świetne zdjęcie mydełek DIY! Już kupuję produkty do zrobienia własnych glicerynowych mydełek. :)

Pytania i odpowiedzi

4
Zadaj pytanie
Natalia, 23.02.2022
Czy do bazy można dodać olej aby mydło było bardziej nawilżające/ natłuszczające? Bardzo często myję dłonie i podstawowej recepturze brakuje mi np. oleju migdałowego czy magicznych właściwości maseł do ciała. Jeśli nie zaszkodzi to samemu mydłu, to w jakich proporcjach stosować dodatkowe składniki?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, dziękujemy za wiadomość. Oleje i masła można dodawać do baz glicerynowych Stephenson w ilości do 5%. Bazy ZENI niestety nie łączą się z olejami.
Magda, 13.09.2021
Jaką jest data ważności mydeł glicerynowych i kul do kąpieli zrobionych samodzielnie w domu?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, kule kąpielowe można przechowywać do 6 miesięcy, mydełka glicerynowe do 12 miesięcy. Bardzo ważne podczas przechowywania jest, aby kosmetyki te były szczelnie zapakowane, ponieważ absorbują wilgoć z powietrza, co w konsekwencji powoduje skróceniu ich terminu ważności.
Klaudia, 15.04.2021
Czy po zrobieniu mydła należy sprawdzić jego pH?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, robiąc mydła z naszych baz glicerynowych nie ma potrzeby sprawdzania jego pH, ponieważ bazy te mają już zoptymalizowaną recepturę i posiadają pH ok. 7,8.
Kasia, 24.11.2020
Wpis ten zachęcił mnie do stworzenia własnych mydełek :) W związku z tym mam pytanie, czy glicerynowa baza mydlana w płynie (zakupiona już w postaci płynnej)może stężeć? Czy nadaje się ona do wytworzenia mydła w kostce? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :)
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, mydła w płynie oraz mydła w postaci stałej znacznie różnią się od siebie, przede wszystkim pod względem składu, dlatego też płynna baza nie będzie odpowiednia do zrobienia mydełek w kostce. Polecamy wybrać do tego celu odpowiednią dla Ciebie bazę glicerynową ;)
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.