Jak zrobić musujące kule do kąpieli DIY?
Musujące kule kąpielowe to niezwykle prosty i skuteczny sposób, aby poczuć się w swojej wannie jak w profesjonalnym salonie SPA. Po zanurzeniu w wodzie kule kąpielowe delikatnie musują i uwalniają do kąpieli pielęgnacyjne i aromaterapeutyczne składniki. Sprawdź, jak zrobić musujące kule kąpielowe DIY w domu z naturalnych składników.
- Co to jest kula kąpielowa?
- Jak zrobić kule kąpielowe DIY?
- Receptura na musujące kule kąpielowe - nagietek i pomarańcza
- Jak zrobić kule kąpielowe - krok 1
- Jak zrobić kule kąpielowe - krok 2
- Jak zrobić kule kąpielowe - krok 3
- Jak zrobić kule kąpielowe - krok 4
- Jak zrobić kule kąpielowe - krok 5
- Jakie inne składniki można dodać do kul kąpielowych?
- Przechowywanie kul kąpielowych
- Kule kąpielowe na prezent
- Zestawy START Kule kąpielowe
- Kule kąpielowe dla dzieci
Co to jest kula kąpielowa?
Kula kąpielowa to mieszanina dwóch podstawowych składników: kwasu cytrynowego i wodorowęglanu sodu. Połączenie tych dwóch surowców tworzy reakcję kwasowo-zasadową, która sprawia, że kula kąpielowa po zanurzeniu w wodzie zaczyna się rozpuszczać i delikatnie musować. Wykonanie kuli kąpielowej jest niezwykle proste i daje nieograniczone możliwości tworzenia. Kule kąpielowe mogą mieć niemal dowolny kształt, kolor i zapach. Dodawaj do kul kąpielowych dodatkowe składniki, jak susze kwiatowe, oleje roślinne, olejki eteryczne, glinki, barwniki i spraw, by Twoja kula kąpielowa była wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Podaruj kulę kąpielową na prezent lub zorganizuj w swoim domu kreatywne warsztaty z tworzenia kul kąpielowych. Wciągnij w sensoryczną zabawę swoje dzieci, które z pewnością pokochają musujące, pachnące i kolorowe kąpiele w towarzystwie kul kąpielowych.
Jak zrobić kule kąpielowe DIY?
Robienie kul kąpielowych DIY jest bardzo proste, przyjemne i może być świetną zabawą. Wystarczy połączyć wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy i Twoje ulubione dodatki. Przy odrobinie praktyki staniesz się mistrzem tworzenia kul kąpielowych, którymi będziesz obdarowywać swoją rodzinę i przyjaciół. Przed przystąpieniem do tworzenia kul kąpielowych, odpowiednio przygotuj swoje miejsce pracy oraz potrzebne akcesoria. Pamiętaj o dokładnym umyciu i dezynfekcji rąk oraz wszystkich akcesoriów, których będziesz używał do domowej produkcji kul kąpielowych.
Receptura na musujące kule kąpielowe - nagietek i pomarańcza
Akcesoria potrzebne do tworzenia kul kąpielowych
- Zlewka skalowana 250 ml
- Zlewka skalowana 50 ml
- Miska do mieszania składników
- Waga kuchenna lub waga laboratoryjna
- Moździerz do rozdrabniania suszu
- Łyżka
- Forma do kul kąpielowych - średnica 6 cm
- Ręcznik papierowy
- Alkohol rektyfikowany 95% w butelce ze spryskiwaczem
Składniki na 4 musujące kule kąpielowe
Do produkcji kul kąpielowych polecamy składniki najlepszej jakości ECOSPA. Wybieraj tylko 100% czysty Wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy, bez antyzbrylaczy i dodatkowych składników. Sięgnij po 100% naturalne składniki kosmetyczne:
- 250 g Wodorowęglanu sodu
- 125 g Kwasu cytrynowego
- 13 g Maceratu nagietka lekarskiego ekologicznego
- 1 g Olejku pomarańczowego ekologicznego
- 4 g Suszonych płatków nagietka
- ok. 4 g Hydrolatu oczarowego do spryskiwania kul kąpielowych
Wskazówka
Wszystkie składniki kul kąpielowych są 100% bezpieczne w stosowaniu, ale zachowaj szczególną ostrożność podczas tworzenia kul kąpielowych z dziećmi. Pamiętaj, że kwas cytrynowy może szczypać, jeśli dostanie się w skaleczenia lub zadrapania, a także będzie bardzo drażniący dla oczu. Przypilnuj, aby dziecko nie pocierało oczu rękami po kontakcie z kwasem cytrynowym.
Jak zrobić kule kąpielowe - krok 1
Przygotuj dużą miskę. Za pomocą wagi laboratoryjnej lub kuchennej odważ kolejno w zlewce 250 ml wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy. Przesyp do miski i dokładnie wymieszaj łyżką lub dłońmi.
Jak zrobić kule kąpielowe - krok 2
W zlewce odważ płatki nagietka lekarskiego. Porcjami przesypuj susz do moździerza i rozcieraj nagietek tłuczkiem rozdrabniając go na mniejsze kawałki. Dodaj susz do pozostałych suchych składników i wymieszaj.
Jak zrobić kule kąpielowe - krok 3
Na wadze do szklanej zlewki 50 ml odważ macerat nagietka lekarskiego i olejek pomarańczowy. Dodaj do sypkich składników i zacznij ugniatać masę dłońmi.
Jak zrobić kule kąpielowe - krok 4
Spryskuj masę hydrolatem oczarowym i cały czas ugniataj dłonią do momentu, aż masa zacznie się lepić i przypominać konsystencję mokrego piasku. Według naszych obliczeń, należy spryskać masę hydrolatem oczarowym ok. 13 razy.
Wskazówka
Ściśnij masę w dłoni. Jeśli po otwarciu dłoni masa zachowa swój kształt i przypomina mokry piasku, masa na kule jest gotowa. Jeśli nadal się rozsypuje, ponownie spryskaj masę hydrolatem oczarowym i ugniataj, aż uzyskasz pożądany efekt.
Jak zrobić kule kąpielowe - krok 5
Gdy masa jest gotowa, nałóż ją w dwie części foremki i lekko ubij. Połącz dwie części formy, (złóż półkule razem), ściśnij i przytrzymaj przez kilka sekund. Następnie, delikatnie otwórz formę (bez skręcania), wyjmij z niej kulę i przełóż na tacę lub na ręcznik papierowy. W podobny sposób, z pozostałej masy uformuj resztę kul. Gotowe kule przykryj ręcznikiem papierowym i zostaw do wyschnięcia na kilka godzin lub najlepiej do następnego dnia.
Wskazówka
Jeśli masa przykleja się do formy i dwie połówki nie chcą się ze sobą skleić, spryskaj masę hydrolatem oczarowym i spróbuj ponownie połączyć formę. Kule można delikatnie spryskać z góry hydrolatem oczarowym, aby powstała twarda skorupka (wzmocni kule).
Chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące samodzielnego robienia musujących kul kąpielowych? Zajrzyj do naszego wpisu blogowego FAQ.
Jakie inne składniki można dodać do kul kąpielowych?
Skrobia do kul kąpielowych
Aby kule unosiły się na wodzie, dodaj do kul kąpielowych skrobi kukurydzianej i zrób kule bez dodatku olejów roślinnych (tylko soda, kwas cytrynowy i olejki eteryczne).
Barwniki do kul kąpielowych
Kule kąpielowe mogą mieć niemal każdy kolor, dzięki dodatkowi wodnych barwników lub maceratów roślinnych. Dodawaj po 1 kropli barwnika, aż do uzyskania pożądanej barwy.
Glinki lub algi mikronizowane do kul kąpielowych
Do swoich kul kąpielowych możesz dodawać glinki kosmetyczne lub algi mikronizowane. Dodatki te nie tylko zmienią kolor Twojej kuli kąpielowej, ale także nadadzą jej właściwości pielęgnacyjnych. Dodaj około 1 - 10% surowca do kul kąpielowych.
Olejki eteryczne do kul kąpielowych
Olejki eteryczne dodane do kuli kąpielowej sprawią, że kule kąpielowe będą pachniały tak, jak sobie wymarzysz, np. mandarynką, różą lub lawendą, a Twoja kąpiel nabierze aromaterapeutycznego charakteru. Będzie rozpieszczać nie tylko Twoje ciało, ale także zmysły. Olejki eteryczne dodawaj w stężeniu 0,5 - 2% (2 - 20 ml) na 1 kg kilogram surowca. Najbardziej optymalne stężenie olejku to 1,5 - 2%. Taka ilość nadaje kąpieli delikatny zapach.
Sól Epsom do kul kąpielowych
Magnez zawarty w soli Epsom wykazuje pozytywny wpływ na system nerwowy. Sól Epsom dodana do kuli kąpielowej działa relaksująco, rozluźniająco, łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, regeneruje naskórek. Dodaj ok. 5% soli Epsom do kuli kąpielowej.
Susze kwiatowe do kul kąpielowych
Suszone kwiaty lub zioła nie tylko posiadają właściwości pielęgnacyjne, ale także są wspaniałą ozdobą kul kąpielowych.
W naszej ofercie znajdziesz całą masę składników idealnych do tworzenia kul kąpielowych, a także akcesoria przydatne do robienia kul, formy do kul kąpielowych oraz zestawy START kule kąpielowe z odmierzonymi składnikami. Zainspiruj się naszymi przetestowanymi recepturami na kule kąpielowe DIY.
Przechowywanie kul kąpielowych
Kule kąpielowe DIY przechowuj w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci. Idealny będzie woreczek strunowy, zamykany pojemnik szklany lub plastikowy. Szczelne zamknięcie pomoże zachować zapach kuli kąpielowej, a także ochroni ją przed wilgocią, która może spowodować niechciane musowanie kuli. Tak zabezpieczone kule kąpielowe można przechowywać do 6 miesięcy.
Kule kąpielowe na prezent
Samodzielnie robione kule kąpielowe mogą być wspaniałym, spersonalizowanym prezentem dla bliskiej osoby. Podaruj swojej mamie w prezencie na Dzień Mamy Różane kule kąpielowe w kształcie serca. Stwórz zestaw 3 różnych kul kąpielowych, zapakuj w eleganckie pudełko, napisz krótki liścik z życzeniami i opisem każdej kuli, a potem podaruj najlepszej przyjaciółce w prezencie świątecznym.
Zestawy START Kule kąpielowe
Jeśli przytłacza Cię samodzielne komponowanie składników na kule kąpielowe, wybierz jeden z naszych gotowych zestawów START Kule kąpielowe, w których znajdziesz dokładnie odmierzone składniki, potrzebne akcesoria oraz szczegółową instrukcję przygotowania kul kąpielowych. Z zestawem START Kule kąpielowe stworzysz Kule różane w kształcie kuli i w kształcie serca, kule lawendowe oraz kule z nagietkiem i mandarynką. Zestaw START Kule kąpielowe to także fantastyczny pomysł na prezent dla kogoś, kto lubi twórcze i kreatywne zajęcia, a także dla osób ceniących naturalną pielęgnację. Z zestawu ucieszy się także każda mama i dziecko, którzy lubią wspólne sensoryczne zabawy.
Kule kąpielowe dla dzieci
Kule kąpielowe to ciekawy pomysł na urozmaicenie kąpieli dziecka. Dzieci uwielbiają kąpiele w towarzystwie zabawnie musującej kuli kąpielowej, a Ty możesz być całkowicie spokojna, że kula kąpielowa wykonana ze składników ECOSPA jest całkowicie bezpieczna dla skóry Twojego dziecka, nie wywoła podrażnień, ani reakcji alergicznych. Musisz tylko pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne mogą być stosowane u dzieci. Unikaj olejków: cynamonowego, goździkowego, z werbeny, eukaliptusowego, trawy cytrynowej, ylang-ylang, szałwiowego, kardamonowego. Te olejki mogą być zbyt drażniące dla delikatnej skóry Twojego dziecka. Na 100% możesz za to wypróbować olejek mandarynkowy, olejek pomarańczowy, lawendowy lub rumianku rzymskiego i mieć spokojną głowę, że kąpiel Twojego dziecka będzie w 100% bezpieczna. Żeby jeszcze bardziej urozmaicić pluski w wannie, w trakcie tworzenia musującej kuli kąpielowej skryj w jej wnętrzu mini zabawkę, np. figurkę ulubionej postaci, czy mały breloczek. Taka nieoczekiwana niespodzianka, tuż po rozpuszczeniu kuli przedłuży radość Twojego dziecka z kąpieli i zachęci do ponownej zabawy.