Kule kąpielowe DIY - Pytania i odpowiedzi - FAQ

Kule kąpielowe to doskonały sposób, aby urozmaicić swoją codzienną kąpiel. Kula kąpielowa wrzucona do wody zaczyna delikatnie musować uwalniając do wody dobroczynne dla Twojej skóry składniki. Robienie kul kąpielowych jest bardzo proste. W dodatku to świetna zabawa. Kule kąpielowe bywają jednak czasem kapryśne. Może zdarzyć się, że nie chcą się lepić, rozsypują się lub po wrzuceniu do wody słabo musują. Sprawdź, na jakie problemy możesz trafić podczas robienia swoich domowych kul kąpielowych i jak im zaradzić. Odpowiadamy też na najczęściej zadawane przez Was pytania.

Kule kąpielowe DIY - Pytania i odpowiedzi - FAQ
Spis treści:
  1. 1. Co sprawia, że kula kąpielowa musuje?
  2. 2. Jakie akcesoria są potrzebne do tworzenia kul kąpielowych? 
  3. 3. Czy mogę użyć innego hydrolatu, niż hydrolat oczarowy?
  4. 4. Czy można dodać glinki kosmetyczne jako składnik kul kąpielowych?
  5. 5. Jakie dodatkowe składniki można dodać do kul kąpielowych?
  6. 6. Jak zabarwić kule kąpielowe? 
  7. 7. Jak dużo barwnika mogę dodać do kul?
  8. 8. Jak nadać zapach moim kulom kąpielowym?
  9. 9. Jak dużo olejku eterycznego mogę dodać do kul?
  10. 10. Jakie formy są najlepsze do robienia kul kąpielowych?
  11. 11. Dlaczego moja kula kąpielowa zaczyna musować przed wyschnięciem?
  12. 12. Dlaczego moje kule kąpielowe kruszą się i rozpadają?
  13. 13. Dlaczego moje kule do kąpieli są nierówne/nie są idealnie kuliste?
  14. 14. Dlaczego moje kule kąpielowe nie musują lub słabo musują?
  15. 15. Jak długo kule kąpielowe powinny pozostać w formie?
  16. 16. Jak wyjąć kulę kąpielową z formy?
  17. 17. Jak przechowywać kule kąpielowe?
  18. 18. Czy kule kąpielowe są bezpieczne do stosowania podczas ciąży?
  19. 19. Czy kule kąpielowe są bezpieczne dla dzieci?
  20. 20. Jak mogę zapakować kule na prezent?

1. Co sprawia, że kula kąpielowa musuje?

Kiedy kula do kąpieli wchodzi w kontakt z wodą, wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy reagują, tworząc pęcherzyki dwutlenku węgla. Jest to reakcja kwasowo-zasadowa, w której wodorowęglan sodu jest słabą zasadą, a kwas cytrynowy słabym kwasem.

2. Jakie akcesoria są potrzebne do tworzenia kul kąpielowych? 

Aby robić kule kąpielowe, nie potrzebujesz profesjonalnego laboratorium, ani wielu akcesoriów. Wystarczą Twoje dłonie oraz:

Przydatna, ale niekonieczna może być także zlewka szklana 250 ml oraz łyżka miarowa lub pipetka do odmierzania składników płynnych. W pogotowiu miej także łyżkę kuchenną, ręczniki papierowe oraz alkohol rektyfikowany do dezynfekcji akcesoriów. 

3. Czy mogę użyć innego hydrolatu, niż hydrolat oczarowy?

Do robienia kul kąpielowych możesz użyć dowolnego hydrolatu. Hydrolat oczarowy jest najczęściej polecany ze względu na neutralny zapach. 

4. Czy można dodać glinki kosmetyczne jako składnik kul kąpielowych?

Do kul kąpielowych możesz dodawać składniki ozdobne, jak i pielęgnacyjne. Glinka kosmetyczna jest świetnym dodatkiem, który nie tylko zmieni kolor kuli, ale także wzbogaci kulę o właściwości pielęgnacyjne. Dodaj ok. 2% glinki na 1 kulę kąpielową. 

5. Jakie dodatkowe składniki można dodać do kul kąpielowych?

Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Do kul kąpielowych dodawaj ulubione olejki eteryczne, oleje kosmetyczne, glinki, algi morskie, peelingi, sole kąpielowe, susze kwiatowe, susze owocowe, barwniki. Jeśli robisz kulę kąpielową dla dziecka, możesz ukryć w jej wnętrzu mini niespodziankę, np. figurkę ulubionej postaci z bajki, spinkę do włosów, czy breloczek.

Olejki eteryczne do kul kąpielowych

Olejki eteryczne dodane do kuli kąpielowej nadadzą jej pożądany zapach. Wypróbuj olejek drzewa różanego, olejek lawendowy lub olejkek mandarynkowy, a potem zafunduj sobie relaksującą, aromaterapeutyczną kąpiel. Pamiętaj tylko o zalecanych stężeniach stosowanych olejków eterycznych. 

Oleje kosmetyczne i maceraty do kul kąpielowych

Oleje roślinne i maceraty są doskonałym dodatkiem do kul kąpielowych. Wybierz swój ulubiony olej lub macerat i dodaj do kuli. Dzięki temu Twoja kula kąpielowa nabierze właściwości pielęgnacyjnych. Kula kąpielowa po zanurzeniu w wodzie zacznie uwalniać dobroczynne składniki zawarte w oleju i maceracie. Oleje i maceraty zadbają o nawilżenie i regenerację skóry, a po kąpieli pozostawią ją gładką oraz miłą w dotyku. Pamiętaj, że niektóre oleje i macearty mogą zmieniać kolor kuli kąpielowej. Im olej lub macerat ma ciemniejszą, intensywniejszą barwę, tym Twoja kula kąpielowa nabierze więcej koloru. Jeśli zależy Ci na śnieżnobiałej kuli kąpielowej, wybieraj oleje o neutralnej barwie, np. olej kokosowy frakcjonowanyolej sojowy.

Glinki i algi morskiej do kul kąpielowych 

Dodatek glinek lub mikronizowanych alg morskich wzbogaci kule o dodatkowe właściwości pielęgnujące, także nada kulom barwę. Dodatek glinki zielonej sprawi, że kąpiel z kulą kąpielową będzie działać oczyszczająco, poprawi krążenie krwi, a także złagodzi stany zapalne skóry. Algi laminaria mikronizowane będą działać detoksykująco, antycellulitowo i ujędrniająco. Wybierz glinkę lub algi odpowiednie do swojej kuli kąpielowej.

Susze kwiatowe do kul kąpielowych

Dodatek suszonej lawendy, płatków róż, czy suszonego nagietka sprawi, że kula kąpielowa będzie prezentować się pięknie, a kąpiel w wodzie wypełnionej suszonymi kwiatami sprawi, że poczujesz się, jak w profesjonalnym salonie SPA. 

6. Jak zabarwić kule kąpielowe? 

Do barwienia kul kąpielowych możesz użyć barwników dostępnych w naszej ofercie, ale kule możesz barwić także naturalnymi glinkami kosmetycznymi, czy miką. Nie polecamy używać pigmentów, ponieważ mają tendencję do pozostawiania nieestetycznych smug.

7. Jak dużo barwnika mogę dodać do kul?

Do kuli kąpielowej wystarczy dodać niewielką ilość barwnika. Zacznij od 1 kropli i stopniowo dodawaj więcej, aż osiągniesz kolor, z którego jesteś zadowolony. Ponieważ soda oczyszczona i kwas cytrynowy są białe, nie jest łatwo uzyskać ciemne odcienie, takie jak czerwony lub granatowy. Aby uzyskać ciemny kolor swojej kuli kąpielowej, użyj większej ilości barwnika. Pamiętaj jednak, że im więcej barwnika w kuli, tym woda w kąpieli będzie ciemniejsza i może barwić zarówno wannę, jak i skórę. 

8. Jak nadać zapach moim kulom kąpielowym?

Kule kąpielowe mogą mieć niemal każdy zapach. W ECOSPA proponujemy aromaty w oparciu o naturalne olejki eteryczne, dzięki którym możesz nadać swojej kuli kąpielowej zapach kwiatowy, cytrusowy, czy korzenny. Zrób lawendową kulę do kąpieli lub kulę kąpielową o zapachu pomarańczy z nagietkiem. Zapach kulom kąpielowym możesz nadać także poprzez dodanie intensywnie pachnących olejów kosmetycznych, np. Olej śliwkowy obłędnie pachnie marcepanem, a Olej z nasion truskawki przywodzi na myśl słoneczne, czerwcowe dni. 

9. Jak dużo olejku eterycznego mogę dodać do kul?

Dodatek olejków eterycznych w kuli kąpielowej nie powinien stanowić więcej, niż 0,5% całej receptury. Zajrzyj do naszych przetestowanych receptur na kule kąpielowe lub na stronę wybranego przez siebie olejku eterycznego, aby poznać maksymalne zalecane stężenia.

10. Jakie formy są najlepsze do robienia kul kąpielowych?

Najlepiej sprawdzą się sztywne, niewyginające się formy do kul kąpielowych, plastikowe lub ze stali nierdzewnej. Sprawdź wszystkie dostępne formy do kul kąpielowych na ECOSPA.pl i wybierz formę w kształcie kuli lub serca

11. Dlaczego moja kula kąpielowa zaczyna musować przed wyschnięciem?

Kula kąpielowa może musować przed wyschnięciem z powodu zbyt dużej wilgotności w powietrzu lub/i zbyt dużej ilości hydrolatu użytego do zwilżenia składników. Na robienie kul kąpielowych postaraj się wybierać suche i bezdeszczowe dni. Jeśli mimo to, Twoja kula kąpielowa zacznie musować przed wyschnięciem, spróbuj ją rozkruszyć i dodać do masy małą ilości wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego w proporcji 2:1. Wtedy procentowy udział wody się zmniejszy.

12. Dlaczego moje kule kąpielowe kruszą się i rozpadają?

Kula kąpielowa się kruszy, gdy masa jest zbyt sucha. Spryskuj masę hydrolatem oczarowym, aż uzyskasz konsystencję mokrego piasku. Innym powodem pękania kul kąpielowych może być także jakość wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego. Wodorowęglan sodu z dodatkiem antyzbrylacza będzie się gorzej lepił. Lepkość masy poprawi też dodanie niedużej ilości maseł i olejów roślinnych.

13. Dlaczego moje kule do kąpieli są nierówne/nie są idealnie kuliste?

Robienie kul kąpielowych wymaga wprawy. Jeśli niedokładnie wymieszasz składniki, Wodorowęglan sodu może zlepiać się w grudki. Użyj swoich dłoni, aby rozbić powstałe grudki, ugniataj masę, aż uzyskasz gładką teksturę. Nie zawsze od pierwszego razu kule kąpielowe wychodzą idealne. Praktyka czyni mistrza! Pamiętaj, aby napełnić obie części foremek kopiastą ilością masy i połączyć dwie połówki formy jednym ruchem. Nie przekręcaj foremek podczas wykonywania tej czynności. 

14. Dlaczego moje kule kąpielowe nie musują lub słabo musują?

Jeśli Twoja kula kąpielowa nie musuje po zanurzeniu w wodzie, możesz spróbować zwiększyć ilość kwasu cytrynowego w przepisie. Zacznij od zmieszania 2 części wodorowęglanu sodu i 1,5 części kwasu cytrynowego. Efekt musowania może nie być satysfakcjonujący także wtedy, gdy użyjesz za dużej ilości oleju. Zabezpieczaj gotową kulę kąpielową przed kontaktem z wilgocią poprzez szczelne owinięcie folią. Ta prosta czynność także pozwoli zachować musujące właściwości kuli kąpielowej.

15. Jak długo kule kąpielowe powinny pozostać w formie?

Kule kąpielowe powinny pozostać w formie i schnąć przez minimum 2-3 godziny, a najlepiej przez całą noc. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością foremek na każdą kulę, możesz też suszyć kule kąpielowe w połowie formy, lub też pozostawić je na miękkiej powierzchni, np. suchym, bawełnianym ręczniku i przykryć listkiem papierowego ręcznika.

16. Jak wyjąć kulę kąpielową z formy?

Jeżeli kula wystarczająca wyschła, powinna bez problemu odejść od formy. Wystarczy zdjąć jedną połówkę formy i delikatnie wyjąć kulę. Jeśli, pomimo długiego schnięcia, kula nie odchodzi od formy, trzymając kulę w dłoni, bardzo delikatnie obróć formę w poziomie tak, jakbyś odkręcała słoik.

17. Jak przechowywać kule kąpielowe?

Kule kąpielowe DIY przechowuj w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci, np. w pojemniku lub woreczku strunowym. Pomoże to chronić kule do kąpieli przed wilgocią i zapobiega wysychaniu lub utracie zapachu. 

18. Czy kule kąpielowe są bezpieczne do stosowania podczas ciąży?

Jeśli robisz kule kąpielowe dla kobiety w trakcie trwania ciąży, zwróć szczególną uwagę na rodzaj i zawartość olejków eterycznych lub całkowice z nich zrezygnuj na korzyść pachnących olejów roślinnych, jak np. Olej śliwkowy . Niektóre z olejków eterycznych, jak olejek lawendowy, czy olejek trawy cytrynowej są zakazane w stosowaniu w I trymestrze ciąży i bezwzględnie należy ich unikać.

19. Czy kule kąpielowe są bezpieczne dla dzieci?

Kule kąpielowe stanowią super dodatek do dziecięcej kąpieli. Urozmaicają kąpiel, a dzieci cieszą się na widok radośnie musującej kuli. Kule kąpielowe wykonane z naszych składników są 100% naturalne i bezpieczne dla dzieci. Wypróbuj przepis na mandarynkowe kule kąpielowe i spraw frajdę swojemu dziecku. Pamiętaj, zawsze przed wyborem olejku eterycznego do dziecięcej kuli kąpielowej, wcześniej sprawdź, czy dany olejek eteryczny nie ma przeciwwskazań w stosowaniu u dzieci. 

20. Jak mogę zapakować kule na prezent?

Własnoręcznie przygotowane kule kąpielowe to idealny prezent dla bliskiej osoby. Zapakuj kule kąpielowe w pudełko prezentowe ECOSPA lub samodzielnie stwórz oryginalne opakowanie. Włóż kulę w papierową torebkę i przewiąż sznurkiem. Wykorzystaj lniany woreczek, przezroczystą folię lub papier do pieczenia. Dobierz naturalne dekoracje, wstążki, suszone owoce, gałązki. Stwórz przywieszkę z życzeniami i podaruj najlepszy prezent 100% hand made.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Musujące kule kąpielowe - mandarynkowa
Musujące kule kąpielowe - mandarynkowa

Receptura na musujące, mandarynkowe kule kąpielowe DIY. Olej z pestek moreli silnie nawilża, regeneruje i rewitalizuje skórę. Nadaje jej miękkości i elastyczności. Olejek eteryczny z mandarynek nada kulom i Twojej kąpieli przyjemny, relaksujący, cytrusowy zapach.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 400 g na 4 duże kule :
(62.89%) 251.56 g Wodorowęglan sodu
(30.45%) 121.8 g Kwas cytrynowy
(5.03%) 20.12 g Olej z pestek moreli
(0.63%) 2.52 g Olejek mandarynkowy
(1%) 4 g Hydrolat oczarowy ekologiczny

Oceny i komentarze

2 opinie
Oceń wpis 5.0 2 opinie
5.0
2 oceny
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Anna, 07.09.2023

bardzo fajny szczegółowy opis, żałuje tylko że kule schną na tyle długo ze nie mogę ich zrobić z dziećmi podczas warsztatów

5.0 Gosia, 22.10.2020

Genialny wpis! Odpowiada na wszystkie wątpliwości dotyczące robienia kul kąpielowych.

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

3
Zadaj pytanie
Aneta, 04.11.2021
Mam trochę głupie pytanie, ale czy sama kula wystarczy żeby się umyć czy należy także użyć jakiegoś żelu w trakcie tej kąpieli?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, kule kąpielowe mają za zadanie urozmaicić nam kąpiel, nawilżyć skórę oraz ukoić nasze zmysły aromatem olejków eterycznych :) Nie zawierają one substancji myjących, przez co same w sobie nie nadają się jako produkt do mycia. Do mycia ciała polecamy wykorzystać opracowane przez nas żele myjące https://ecospa.pl/receptury/zele-pod-prysznic lub bardziej efektowne płyny do kąpieli :) https://ecospa.pl/plyny-do-kapieli
Maria, 04.01.2021
Niektóre kule robią się miękkie-wykonane według tej samej receptury. Dlaczego?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, najprawdopodobniej masa do lepienia kul kąpielowych była zbyt mało zwilżona, przez co kule nie do końca się skleiły, co może powodować późniejsze kruszenie ich. Woda z masy podczas klejenia odparowuje, dlatego należy mieć pod ręką hydrolat i uzupełniać wilgoć w miarę potrzeby. Istnieje tez możliwość, że nałożyła Pani zbyt mało masy do foremki, przez co składniki kuli nie by odpowiednio "ugniecione". Proszę zwrócić uwagę na te elementy podczas kolejnego lepienia, ale skoro część kul się Pani udała, to z pewnością dojdzie Pani do wprawy i następnym razem wszystkie kule wyjdą wspaniale :)
Justyna, 06.12.2020
Jak mam zapakować kule do kąpieli gdy chcę wysłać paczkę kurierem aby była w odpowiednim kształcie, a nie rozsypała się i była cała ?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, Gotowe, suche i twarde kule najlepiej szczelnie zwinąć. W paczce natomiast należy użyć wypełniacza, który uniemożliwi przemieszczanie się kul w środku paczki podczas transportu.
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.