Olejek lawendowy - 12 powodów, by mieć go w domu
Olejek lawendowy od dawna króluje wśród wszystkich olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii. Jego wyjątkowe właściwości lecznicze doceniał nawet Hipokrates. Olejek lawendowy był szeroko stosowany podczas I wojny światowej do leczenia ran i poparzeń. Niepowtarzalny, kwiatowo-ziołowy zapach lawendy od wieków jest doceniany również przez perfumiarzy na całym świecie. Wraz ze wzrostem popularności surowców naturalnych, olejek lawendowy coraz częściej można spotkać w składach kosmetyków do pielęgnacji całego ciała.
- Wpływa relaksująco na układ nerwowy
- Ma działanie dezodorujące
- Poprawia jakość snu
- Pomaga podczas infekcji układu oddechowego
- Łagodzi oparzenia słoneczne
- Jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym
- Łagodzi ból
- Zmniejsza wypadanie włosów
- Jest naturalnym środkiem do odświeżania powietrza
- Redukuje łupież
- Dodatek do domowych środków do sprzątania
- Jest skutecznym środkiem odstraszającym owady
Wpływa relaksująco na układ nerwowy
Domowa aromaterapia z użyciem olejku lawendowego uspokaja nasz układ nerwowy, sprzyja głębokiej medytacji, przywróceniu wewnętrznych sił, wspomaga leczenie depresji i stanów lękowych, zapewnia wewnętrzną harmonię. Podgrzej wodę w swoim kominku aromaterapeutycznym, dodaj do wody ok. 10-15 kropli olejku lawendowego, rozluźnij się i ciesz się zabiegiem domowej aromaterapii.
Ma działanie dezodorujące
Naturalny, w 100% czysty olejek lawendowy posiada działanie dezodorujące. Olejek ten jest bogaty m.in. w octan linalilu oraz linalol, które odpowiadają za przyjemny kwiatowo-ziołowy zapach lawendy oraz jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Olejek lawendowy możesz dodać do naturalnego dezodorantu z ałunu.
Poprawia jakość snu
Pamiętaj, że organizm najlepiej odpoczywa w nocy. Dlatego, jeśli cierpisz na bezsenność, nie lekceważ tego problemu. Aromaterapia z olejkiem lawendowym wpływa na poprawę jakości snu. Oprócz typowego zabiegu aromaterapii z użyciem kominku zapachowego możesz też wykonać masaż ciała naturalną oliwką do masażu. Aby wykonać oliwkę do masażu DIY wystarczy wymieszać olej sezamowy z kilkoma kroplami olejku lawendowego (1-2 krople olejku na 10 ml oleju).
Pomaga podczas infekcji układu oddechowego
Do przeprowadzania domowej inhalacji będziesz potrzebować dużego ręcznika, miski, gorącej wody i olejku lawendowego. Wlej do miski gorącą wodę, dodaj 10 kropli olejku lawendowego, pochyl głowę na odległość ok. 30 cm nad miską, okryj głowę ręcznikiem, głęboko oddychaj. Jeśli para będzie zbyt gorąca dodaj do miski odrobinę zimnej wody. Zabieg inhalacji powinien trwać ok. 6-10 minut.
Łagodzi oparzenia słoneczne
Aby złagodzić objawy oparzenia słonecznego, wymieszaj 1 łyżeczkę dowolnego oleju roślinnego z ½ łyżeczki żelu z aloesu, dodaj 6 kropli olejku lawendowego. Uzyskaną mieszankę aplikuj na schłodzoną pod prysznicem skórę.
Jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym
Olejek lawendowy znajduje zastosowanie w kosmetykach do cery trądzikowej, tłustej, mocno zanieczyszczonej. Może być stosowany punktowo na stany zapalne. Sprawdza się jako środek wspomagający leczenie grzybicy paznokci. W tym celu może być łączony z olejkiem drzewa herbacianego i olejem tamanu.
Łagodzi ból
Olejek lawendowy łagodzi bóle głowy i mięśni. Jeśli odczuwasz ból głowy, wykonaj masaż skroni z użyciem oliwki z olejkiem lawendowym lub przeprowadź zabieg aromaterapii. Ból mięśni świetnie niwelują kąpiele z solą Epsom i olejkiem lawendowym. Przepis znajdziesz tutaj.
Zmniejsza wypadanie włosów
Jeśli borykasz się z problemem nadmiernego wypadania włosów, przed każdym myciem włosów wykonuj masaż głowy z użyciem olejku lawendowego. Do 1/2 łyżeczki oleju bazowego (np. oleju sezamowego) dodaj 5-7 kropli olejku lawendowego. Uzyskaną mieszankę wcieraj w skórę głowy, pozostaw na ok. 30-40 minut, a następnie zmyj za pomocą szamponu.
Jest naturalnym środkiem do odświeżania powietrza
Lawenda świetnie maskuje zapachy różnego pochodzenia. Oprócz tego posiada właściwości terapeutyczne, dzięki czemu świetnie zastępuje sklepowe spraye do odświeżania powietrza. Poznaj przepis na domowy odświeżacz powietrza z naturalnych olejków eterycznych.
Redukuje łupież
Ze względu na działanie przeciwgrzybiczne, olejek lawendowy świetnie sprawdza się w kosmetykach do pielęgnacji skóry głowy dotkniętej problemem łupieżu. Olejek lawendowy możesz dodać do gotowego szamponu (ok. 10 kropli na 100 ml szamponu), do maseczek glinkowych oraz do peelingów solnych na skórę głowy.
Dodatek do domowych środków do sprzątania
Olejek lawendowy jest idealnym dodatkiem do domowej roboty środków do sprzątania. Olejek lawendowy możesz stosować podczas prania dziecięcych ubranek lub pościeli. Więcej na temat domowych środków do sprzątania przeczytasz w artykule “Ekosprzątanie z ECOSPA”.
Jest skutecznym środkiem odstraszającym owady
Wiele owadów nie lubi zapachu lawendy, co czyni ją bezpieczną alternatywą dla chemicznych środków odstraszających owady. Aby zapobiec przedostaniu się owadów do Twojego domu, wieczorem zapal świeczkę w kominku zapachowym i dodaj do miseczki z wodą kilkanaście kropli olejku lawendowego. Można też wykonać spray odstraszający owady. Instpirację na własną recepturę znajdziesz tutaj.
Olejek lawendowy Grosso
Lawenda Grosso cechuje się silniejszym zapachem niż inne jej odmiany, ponieważ zawiera więcej olejków eterycznych w swoim składzie. Sam olejek eteryczny ze względu na wyższą zawartość kamfory w swoim składzie uznawany jest za produkt o niższych walorach zapachowych.