Aromaterapia w kosmetyce
Aromaterapia jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Ta alternatywna metoda łagodzenia lub usuwania dolegliwości opiera się na bogactwie naturalnych olejków eterycznych przy wykorzystaniu najczulszego z ludzkich zmysłów, czyli węchu. Sprawdź, na czym polega aromaterapia, jakie są właściwości wybranych olejków eterycznych i jak stosować je w domu.
Powonienie, tak jak zmysł smaku, należy do zmysłów chemicznych. Dzięki niemu możemy wykryć oraz zidentyfikować bodźce, jakimi są cząsteczki określonych związków chemicznych lub ich mieszaniny (odoranty). W przypadku zmysłu węchu, tylko niewielką ilość bodźców chemicznych rozpoznajemy w sposób świadomy. Większość reakcji na zapachy znajdujące się w naszym otoczeniu ma charakter podświadomy. Liczne badania naukowe udowadniają znaczący wpływ zapachów zarówno na nasz stan fizyczny, jak i psychiczny, a badania archeologiczne wskazują na zdolność człowieka do oddzielania substancji pachnących z surowców roślinnych już 5 tysięcy lat p.n.e.
Na czym polega aromaterpia?
Aromaterapia polega na wprowadzeniu do organizmu naturalnych substancji chemicznych pochodzących z olejków eterycznych poprzez skórę lub płuca. Bez względu na sposób aplikacji olejku eterycznego (w postaci kosmetyku, kąpieli, masażu czy wziewnie), olejki w pierwszej kolejności oddziałują na zmysł węchu. Mimo, iż w swojej pierwotnej formie aromaterapia służyła jako zastępstwo medycyny klasycznej, w dzisiejszych czasach ma głównie działanie profilaktyczne, wspomagające utrzymanie dobrej kondycji psychicznej i fizycznej oraz łagodzące codzienne dolegliwości.
W aromaterapii wykorzystuje się olejki eteryczne otrzymywane poprzez destylację parą wodną różnych części roślin: owoców, kwiatów, skórek owoców, korzeni, kory, a nawet drewna. Pod względem trwałości i intensywności, olejki możemy uszeregować od najsilniejszych olejków drzewnych, poprzez olejki korzenne, kwiatowe, ziołowe do najłagodniejszych olejków cytrusowych.
Jakie właściwości mają wybrane olejki eteryczne?
Olejek sosnowy
Olejek sosnowy nalezy do grupy olejków drzewnych. Otrzymywany jest poprzez destylację świeżych igieł sosny Pinus sylvestris. Ma świeży, ziołowy, lekko-balsamiczny zapach. Ceniony jest ze względu na swoje właściwości antyseptyczne i łagodzące objawy infekcji wirusowych. Dzuiała pobudzająco i odświeżająco. Usuwa objawy zmęczenia, relaksuje i pozwala sie odprężyć. Dodatkowo działa wykrztuśnie, przeciwwirusowo, dlatego często jest wykorzystywany do inhalacji.
Olejek lawendowy
Olejek lawendowy należy do grupy olejków ziołowych. Pozyskiwany jest z różnych odmian lawendy, z czego najchętniej wykorzystywana jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Posiada charakterystyczny kwiatowo-ziołowy zapach. Olejek lawendowy ma szerokie działanie w aromaterapii. Doskonale relaskuje, przywraca równowagę, uspokaja, działa przeciwdepresyjnie i łagodzi stany lękowe. Olejek lawendowy polecany jest także na problemy z bezsennością. Ułatwia zasypianie, wykazuje działanie przeciwbólowe, niwelując bóle głowy i migreny. Jest także skutecznym środkiem odstraszającym owady.
Olejek wetiwerowy
Olejek wetiwerowy klasyfikuje się pośród olejków drzewnych. Otrzymywany jest z korzeni i kłączy wetiwerii pachnącej pochodzącej z Azji Południowo-Wschodniej. Pachnie intesywnie, słodko i balsamicznie. Ma działanie uspokajające, łagodzące napięcia nerwowe, poprawiające nastrój i ułatwiające zasypianie. Działa antyspetyczne i odkażające.
Olejek drzewa herbacianego
Olejek herbaciany to olejek ziołowy o wyraźnym, orzeźwiającym, dość ostrym, ziołowym zapachu. Otrzymywany jest przez destylację z parą wodną liści i gałązek drzewa Melaleuca alternifolia L. Jest to jeden z olejków o najmocniejszym działaniu przeciwiwrusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Stososwany w infekcjach wirusowych łagodzi objawy kaszlu, kataru, czy bólu gardła. Ma działanie odświeżające. Olejek drzewa herbacianego stosowany w pielęgnacji doskonale oczyszcza i odkaża skórę, dlatego polecany jest polecany jest na problemy skórne związane z trądzikiem.
Olejek pomarańczowy
Olejek pomarańczowy nalezy do grupy olejków cytrusowych. Otzrymywany jest poprzez destylację parą wodną skórek pomarańczy. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w aromaterapii, ceniony za słodki, odświeżający, pobudzający zapach pomarańczy. Olejek pomarańczowy poprawia nastrój, pobudza, energetyzuje, pomaga w leczeniu depresji, łagodzi objawy stresu. Doskonale wpływa nie tylko na ciało, ale także na umysł. Poprawia koncentrację, pobudza umysł.
Olejek drzewa różanego
Olejek drzewa różanego nalezy do grupy olejków drzewnych. Otrzymywany jest w procesie w procesie destylacji z drewna drzewa różanego. Cechuje sie korzenno-kwiatowym, słodkim zapachem. Olejek drzewa różanego skutecznie poprawia samopoczucie, głęboko relaksuje i działa przecidepresyjnie. Jest uznawany także za naturalny afrodyzjak. Pomaga w łagodzeniu bólu głowy oraz przy przeziębieniu.
Olejek imbirowy
Olejek imbirowy otrzymywany jest za pomocą destylacji z parą wodną kłączy imbiru Zingiber officinale. Posiada intensywny, miodowo – korzenny, ostry zapach. Uznawany jest za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków. Wykazuje działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Łagodzi bóle głowy, zwiększa koncentrację, likwiduje mdłości, pobudza i odświeża. Olejek imbirowy jest także skuteczny w zwalczaniu objawów infekcji wirusowej. Łagodzi kaszel, katar i ból gardła.
Olejek cynamonowy z kory
Olejek cynamonowy nalezy do grupy olejków korzennych. Jest otrzymywany z szarobrązowej kory Cynamonowca cejlońskiego w procesie destylacji z parą wodną. Charakteryzuje go intensywny, korzenny, słodko-ostry zapach. Olejek cynamonowy to jeden z najsilniejszych antyseptyków. Działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Doskonały w łagodzeniu obajwów infekcji. Posiada silne właściwości rozgrzewające.
Olejek cytrynowy
Olejek cytrynowy to olejek z grupy olejków cytrusowych, otrzymywany otrzymywany przez wyciskanie na zimno skórki ze świeżych owoców cytryny Citrus limonum. Olejek cytrynowy ccechuje słodki, świeży, intensywny zapach, który energetyzuje i odświeża. Podobnie, jak olejek pomarańczowy działa pozytywnie na nastrój, łagodzi stres, wzmacnia pamięć i koncentrację.
Olejek palmarosa
Olejek palmarosa otrzymywany jest przez destylację z parą wodną świeżych liści palczatki Cymbopogon martinii. Olejek ma intensywny, słodki, kwiatowo-różany zapach. Działa uspokajająco, poprawia nastrój, udrażnia drogi oddechowe, łagodzi bóle głowy.
Jak stosować olejki eteryczne w domowej aromaterapii?
Kominek aromaterapeutyczny
Najpopularniejszą metodą korzystania z dobrodziejstw olejków eterycznych w domowej aromaterapii jest wykorzystanie kominka zapachowego. Do miseczki umiejscowionej w górnej części kominka wlej ciepłą wodę. Do wody dodaj ulubiony olejek eteryczny lub mieszankę olejków w ilości ok. 15-20 kropli na 20 m2 pomieszczenia. Do wnętrza kominka włóż małą, zapaloną świeczkę. Ciepło świecy podgrzeje wodę, co pozwoli lotnym cząsteczkom olejku eterycznego rozprzestrzenić się w powietrzu. W zależności od potrezb użyj olejku eukaliptusowego podczas przeziębienia. Wybierz olejek lawendowy, gdy chcesz ukoić ból głowy, a na uspokojenie nerwów sięgnij po olejek geraniowy. Jeśi chcesz dodać sobie energii i wzmocnić koncentrację, użyj olejku grejpfruta różowego lub olejku rozmarynowego. Możesz też łączyć olejki ze sobą tworząc własne kompozycje zapachowe.
Masaż aromaterapeutyczny
Kolejnym doskonałym sposobem przeprowadzenie zabiegu aromaterpii jest zastososwanie olejku w masażu ciała. Wybierz olej bazowy, np. olej jojoba, olej ze słodkich migdałów lub olej morelowy i dodaj do niego wybrany olejek eteryczny. Możesz przygotować porcję na raz, aby masować wybraną partię ciała. Wtedy wystarczy na dłoń wylać trochę oleju bazowego i dodać 1-2 krople olejku eterycznego, a następnie aplikować na skórę. Możesz też przygotować większą ilość olejku do masażu wzbogaconego dodatkowymi składnikami, inspirując się naszymi recepturami. Oliwka różana do masażu doskonale poprawia nasrój i relaksuje zmęczone ciało i umysł. Antycellulitowa intensywna oliwka do ciała
Kąpiel aromaterapeutyczna
Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych to bardzo prosty i skuteczny sposób na wykonanie zabiegu domowej aromaterapii. Do wanny wypełnionej gorącą wodą dodaj 3-4 krople olejku eterycznego zmieszanego z 1 łyżką oleju bazowego, np. oleju z pestek winogron. Zanurz ciało w kąpieli i zażywaj relaksu przez ok. 15 minut. Poza właściwościami aromaterapeutycznymi, kąpiel wpłynie poztywnie na skórę ciała, dzięki nawilżającym i regenrującym właściwościom oleju.
Inhalacje z olejkami eterycznymi
Inhalcje olejkami eterycznymi to bardzo dobra metoda na walkę z infekcją i łagodzenie jej objawów takich, jak kaszel, katar, ból gardła, czy niedrożne zatoki. Świetnie poradzą sobie olejek sosnowy, jodłowy, tymiankowy, drzewa herbacianego, czy olejek eukaliptusowy. Wystarczy do miseczki wypełnionej gorącą, parującą wodą dodać 2 krople wybranego olejku, pochylić głowę nad miską i przykryć ręcznikiem. Zabieg powinien trwać ok. 10 minut.
Olejki eteryczne jako składnik kosmetyków DIY
Z dobrodziejstw aromaterapii możesz także korzystać dodając olejki eteryczne do swoich kosmetyków DIY. Poza właściwościami aromaterapeutycznymi i nadawaniu ulubionego zapachu Twoim kosmetykom, olejki będą pielęgnować Twoje ciało. Każdy olejek eteryczny wyróżnia inne działanie pielegnacyjne. Olejek drzewa różanego dodany do kremu do twarzy będzie działał odmładzająco i przeciwzmarszczkowo. Olejek petitgrain dodany do żelu pod prysznic, poza działaniem odświeżającym i energetyzującym, działa oczyszczająco, ściągająco i antyspetycznie. Olejek jałowcowy z jagód wzmocni antycellulitowe działanie Twojej oliwki do ciała.