15 naturalnych afrodyzjaków wśród olejków
Na co dzień otacza nas bogaty świat zapachów. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, do naszych komórek węchowych dociera w każdej chwili tysiące bodźców. Większość reakcji na zapachy ma charakter podświadomy. Świadome reakcje na zapach to zwykle reakcje na znane sytuacje, np. te związane ze wspomnieniami takie, jak zapach ulubionej potrawy z dzieciństwa, zapach pierwszej miłości. Zmysł węchu jest najbardziej czułym zmysłem człowieka, a docierające do mózgu bodźce zapachowe silnie oddziałują na organizm ludzki, samopoczucie, stan psychiczny oraz fizyczny.
Czym jest aromaterpia i olejek eteryczny?
Aromaterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny naturalnej. Polega na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych, wprowadzanych do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje) lub poprzez skórę (masaż, kąpiel, kosmetyki, maści lecznicze).
Olejek eteryczny jest silnym koncentratem otrzymywanym z surowców roślinnych, pachnących części roślin: kwiatów, liści, korzeni, drewna, kory, nasion, owoców najczęściej przez destylację parą wodną lub wodą.
Olejki eteryczne mogą mieć różne właściwości i zastosowanie. Poszczególne olejki mogą działać relaksująco, uspokajająco, przeciwbólowo, przeciwwirusowo, bakterio- i grzybostatycznie, poprawiająco koncentrację, czy polepszająco nastrój. Niektóre uznawane są za naturalne afrodyzjaki, pomagające wzbudzać moc pożądania seksualnego. Można je stosować w kominkach aromaterapeutycznych, jako dodatek do kąpieli, czy do masażu.
Które olejki eteryczne mają właściwości afrodyzjaków?
Oto niektóre z olejków afrodyzjaków i ich krótka charakterystyka:
- Olejek z drzewa różanego – częsty składnik kobiecych perfum, ma właściwości uspokajające, przeciwdepresyjne, tonizujące i przeciwzapalne. Korzystnie wpływa na rozchwiany system nerwowy. Posiada korzenno-drzewno-kwiatowy zapach z nutami kamfory i gałki muszkatołowej. Wykazano, że olejek różany może podnosić libido u kobiet.
- Olejek drzewa sandałowego – jeden z najcenniejszych olejków w aromaterapii, znany od czasów starożytnych. Wykorzystywany jako środek kojący, uspokajający, łagodzący napięcia. To również skuteczny środek w leczeniu zaburzeń seksualnych. Posiada słodki, delikatny, drzewny zapach.
- Olejek jaśminowy – jest słynnym afrodyzjakiem. Posiada egzotyczny, zmysłowy zapach. Ma właściwości rozluźniające, euforyzujące. W aromaterapii stosowany często przeciw depresji i wyczerpaniu nerwowemu.
- Olejek szałwiowy – działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Ma ziemisty, ziołowy zapach. Łagodzi napięcia nerwowe, również te na tle seksualnym, rozluźnia i odpręża. Większe dawki wywołują euforię, pobudzają.
- Olejek geraniowy – ma charakterystyczny różany zapach z miętową nutą. Łagodzi depresje, napięcia nerwowe zaburzenia seksualne, zmienne stany emocjonalne, objawy przeziębienia. Ma właściwości przeciwwirusowe.
- Olejek paczuli - stosowany od starożytności. Jego zapach pobudza seksualną aktywność. Dodatkowo działa antydepresyjnie. Posiada zapach drzewno-ziemisto-korzenny.
- Olejek Ylang-Ylang – jest wykorzystywany głównie w perfumerii. Może być skutecznym środkiem na uspokojenie. W wielu krajach Azji uznawany jest za silny afrodyzjak. Jego zapach określa się jako zniewalający i przełamujący wszelkie opory.
- Olejek rozmarynowy – zapach tego olejku jest uznawany za wzorzec zapachu ziołowego. Korzystnie wpływa na zmęczenie fizyczne i umysłowe, zaburzenia pamięci, oziębłość seksualną, bóle głowy.
- Olejek goździkowy – to łagodny afrodyzjak, który ma jeszcze inne właściwości: łagodzi bóle reumatyczne, artretyczne, nerwobóle. Polecany jest w chorobach dróg oddechowych, przeziębieniach. Olejek wzmacnia system obronny organizmu, pobudza i rozjaśnia umysł. Posiada bogaty zapach korzenno-balsamiczno-owocowy ze świeżymi nutami drzewnymi.
- Olejek bergamotowy – jest naturalnym dezodorantem, niweluje przykry zapach skóry i potu. Łagodzi napięcia nerwowe, stres, przeciwdziała apatii, lekko pobudza. Leczy infekcje gardła, katar. Jest szeroko wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.
- Olejek neroli – ma właściwości uspokajające, łagodzi napięcia nerwowe. Posiada piękny, świeży, kwiatowy zapach, który delikatnie pobudza. Ceniony jest w aromaterapii, jak również kosmetyce pielęgnacyjnej. Ma delikatny, przyjemnie słodki, cytrusowy zapach.
- Olejek cynamonowy – otrzymywany jest z kory lub liści cynamonu. Ma zastosowanie w łagodzeniu nerwobóli, objawów przeziębienia, zmęczenia umysłowego. Poprawia koncentrację. Masaż z dodatkiem olejku działa rozgrzewająco, poprawia krążenie, pobudza zmysły.
- Olejek imbirowy – w niektórych wierzeniach Azji imbirowi przypisuje się działanie magiczne, ze względu na niezwykłe kształty kłączy podobne do postaci ludzkich. Jest delikatnym afrodyzjakiem, ma właściwości przeciwbólowe, łagodzi bóle mięśniowe, bóle stawów, bóle pourazowe. Charakteryzuje się ciepłym, przyprawowo-leśnym zapachem ze słodką, cytrusową nutą. Od wieków uznawany jest za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków.
- Olejek palmaroza – posiada intensywny, kwiatowy zapach . Łagodzi napięcia nerwowe, depresje. Jest łagodnym afrodyzjakiem, który działa pobudzająco.
- Olejek kopru włoskiego - Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, uspokajające. Działa oczyszczająco, uznawany za łagodnie działający afrodyzjak.
Olejek palmaroza
Olejek palmarozy ma działanie stymulujące. Reguluje produkcję sebum. Podobnie jak olejek neroli i lawendowy, stymuluje odnowę komórek skóry, przez co jest polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej