Jak przechowywać kosmetyki DIY, aby były trwalsze?

Warunki, w których przechowujemy kosmetyki DIY mają istotny wpływ na ich jakość i trwałość. Co sprzyja trwałości kosmetyku? Czego unikać? Gdzie przechowywać domowe kosmetyki? Sprawdź! 

Jak przechowywać kosmetyki DIY, aby były trwalsze?
Spis treści:
  1. Kosmetyki DIY z konserwantem czy bez?
  2. Co zrobić, aby Twoje kosmetyki DIY służyły Ci jak najlepiej?
  3. Gdzie przechowywać kosmetyki DIY?
  4. Jak długo można używać kosmetyków DIY po otwarciu?

Kosmetyki DIY z konserwantem czy bez?

Głównym składnikiem kremów do twarzy, balsamów, mleczek, serum, żeli do mycia, czy płynów micelarnych jest woda. Woda jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Poza tym, codziennie wkładamy do słoiczka z kremem opuszki palców, otwieramy butelki, odkręcamy korki. Narażamy tym samym kosmetyk na kontakt z mikroorganizmami obecnymi na naszej skórze i w powietrzu. 

Konserwanty mają za zadanie uniemożliwiać rozwój bakterii, grzybów i pleśni w masie kosmetyku, a także zapewnić trwałość i niezmienną jakość produktu w ciągu całego okresu użytkowania. Dodatek konserwantu do kosmetyku na bazie składników wodnych jest więc jak najbardziej pożądany. Jak wybrać bezpieczny i skuteczny kosnerwant? 

W naszej ofercie dostępne są jedynie bezpieczne konserwanty, dopuszczone do użytku w ekologicznych kosmetykach przez jednostki certyfikujące takie, jak ECOCERT lub COSMOS. Wypróbuj konserwant w płynie, konserwant w proszku lub Leucidal Max będący nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych konserwantów. Jego formuła oparta jest na bakteriach probiotycznych, które ograniczają wzrost mikroorganizmów. 

Pamiętaj!

 Aby konserwant skutecznie chronił Twój kosmetyk, zawsze przestrzegaj zalecanych stężeń podawanych w naszych recepturach na kosmetyki DIY. Wykonując własny przepis, sprawdź wartość zalecanego dozowania wybranego konserwantu na karcie produktu lub na etykiecie opakowania

 

Czy wiesz, że nie wszystkie kosmetyki DIY wymagają dodania konserwantu? Formuły tłuszczowe, niezawierające wody, np. olejki do twarzy, ciała i włosów, masła do ciała, masełka do ust, oleje do masażu nie są podatne na zakażenia mikrobiologiczne. Kosmetyki na bazie maseł, olejów lub wosków zabezpieczamy przed spadkiem jakości jedynie poprzez dodanie dodając antyoksydantu, np. witaminę E, która chroni naturalne oleje przed procesem jełczeniem.

nabieranie kremu szpatułką

Co zrobić, aby Twoje kosmetyki DIY służyły Ci jak najlepiej?

1. Przede wszystkim pamiętaj o higienie podczas tworzenia własnych kremów, balsamów, czy serum. Kosmetyki DIY powinny być przygotowywane w sterylnych, higienicznych warunkach. Wszystkie akcesoria, których będziesz używał w trakcie robienia kosmetyjów oraz blat, na którym będziesz pracował powinny być starannie zdezyfnekowane, np. spirytusem rektyfikowanym 96%. 

2. Chroń swoje kosmetyki przed mikroorganizmami. Przed każdą aplikacją na skórę umyj ręce. Do nabierania kremu ze słoiczka możesz wykorzystać także szpatułkę bambusową dostępną w naszej ofercie. Wypróbuj także opakowanie na krem DIY w postaci butelki airless, w której masa kosmetyku nie ma kontaktu z powietrzem, światłem, ani patogenami. Jeżeli przechowujesz kosmetyki w słoiczkach i butelkach – pamiętaj o dokładnym dokręcaniu nakrętek.

3. Kosmetykom DIY nie służą wysokie temperatury. Przechowuj je z dala od źródeł światła i unikaj miejsc o dużej wilgotności. Co to dokładnie oznacza?

dezynfekcja akcesoriów do robienia kosmetyków

Gdzie przechowywać kosmetyki DIY?

Kosmetyki DIY przechowuj w miejscu suchym, o niskiej wilgotności powietrza, umiarkowanej temperaturze i bez dostępu do światła słonecznego, czy intensywnego światła halogenów lub innych typów żarówek wykorzystywanych w mieszkaniach.

Szampony, odżywki do włosów, mydła i żele pod prysznic, ze względu na funkcjonalność, trzymamy zwykle w łazience. Często do łazienki trafiają też kremy, sera oraz toniki. Choć to pomieszczenie nie jest najlepszym miejscem dla Twoich kosmetyków DIY, to jeśli decydujesz się na przechowywanie kosmetyków w łazience, koniecznie pamiętaj wtedy, aby starannie zamykać opakowania oraz aby nie stawiać produktów bezpośrednio przy grzejniku. Kremy, balsamy, sera, olejki do twarzy i ciała, toniki, płyny micelarne najlepiej przechowywać jednak w szufladzie lub w szafce w sypialni.

przechowywanie kosmetyków w łazience

Które kosmetyki przechowywać w lodówce?

Mówi się, że niska temperatura przedłuża trwałość. W przypadku kosmetyków nie ma to jednak praktycznego zastosowania. Receptury kosmetyków są skomponowane tak, by zapewnić produktowi stałą jakość przy przechowywaniu w temperaturze pokojowej.

W lodówce możesz przechowywać kremy z wysoką zawartością składników aktywnych, witamin, peptydów, aminokwasów. Przechowywanie kremów pod oczy w lodówce to dodatkowy bonus dla skóry – podczas aplikacji zyskujemy efekt chłodzenia, sprzyjający ustępowaniu cieni i worków pod oczami.

Długotrwałe przechowywanie w niskiej temperaturze płynów do demakijażu czy toników, zawierających trudno rozpuszczalne w wodzie substancje stałe, (np. alantoinę, niektóre kwasy kosmetyczne) może skutkować krystalizacją tych składników. Również w niektórych olejach przechowywanych w niskiej temperaturze obserwujemy krystalizację, wytrącanie się na dnie wyraźnej, białej warstwy. Tych kosmetyków lepiej nie przechowuj w lodówce. 

W lodówce najlepiej czują się hydrolaty, które nie zawierają konserwantów. Aby jak najdłużej zachować świeżość i właściwości hydrolatu, przechowuj go w niskich temperaturach 0-6°C.

przechowywanie kosmetyków w lodówce

Które kosmetyki przechowywać na półce?

Jeżeli na półkę nie pada bezpośrednio światło słoneczne, a temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 25°C, możesz ustawić na niej kremy do twarzy, kremy do ciała, kosmetyki myjące, kosmetyki do włosów oraz olejki do twarzy i ciała. Jeżeli przechowujesz kosmetyki na półce, wybierz opakowania z ciemnego szkła lub nietransparentnego PET-u.

Jak długo można używać kosmetyków DIY po otwarciu?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, regulujące przemysł kosmetyczny wyróżnia dwie daty określąjące okres przydatności kosmetyku :

  • Datę minimalnej trwałości, którą muszą posiadać na opakowaniu kosmetyki o trwałości do 30 miesięcy włącznie. Poprzedzona jest ona na opakowaniu określeniem „najlepiej zużyć przed końcem” lub symbolem klepsydry;
  • PAO (period after opening, trwałość po otwarciu) - umieszczany na produktach o minimalnej trwałości dłuższej niż 30 miesięcy. Znak PAO informuje o okresie, w którym po otwarciu opakowania, produkt jest bezpieczny i może być stosowany bez szkody dla konsumenta.

Okres przydatności po otwarciu, zgodnie z Rozporządzeniem, przedstawiony jest na opakowaniu w postaci otwartego słoiczka i umieszonej na nim liczby określającej ilość miesięcy (np. 3M, 6M, 12M). 

Czas przydatności po otwarciu określany jest na podstawie testów stabilności samej masy kosmetyku oraz masy zapakowanej w docelowe opakowanie. Testy stabilności polegają na obserwacji, w jaki sposób zachowuje się masa w podwyższonej i obniżonej temperaturze (np. -5°, 0°, 35°, 45° i 50°C, w zależności od metodyki badania) przez okres 1-6 miesięcy (na ogół przez 3 miesiące). Dlaczego próbki masy są testowane w podwyższonej temperaturze? Idealnie byłoby obserwować masę kosmetyku przez okres 36 miesięcy, jednak żaden producent nie ma tyle czasu. Istnieje w chemii reguła mówiąca, że podwyższenie temperatury procesu o 10°C przyspiesza przebieg reakcji 2-3 razy. Podwyższenie temperatury badania pozwala skrócić jego czas. 

Każda z receptur, które znajdziesz na naszej stronie posiada termin przydatności kosmetyku DIY. Po upływie tego czasu nie powinieneś stosować kosmetyku. Najprostszą metodą dopilnowania tego terminu jest zapisanie daty przygotowania kosmetyku na etykiecie. Nasze receptury mają czas przydatności od 1 do 6 miesięcy, dla olejków – 12 miesięcy.

opisywanie etykiety na kosmetyki DIY

Jeżeli modyfikujesz nasze receptury DIY lub tworzysz swoje – najlepiej zużyj produkt w przeciągu 1 miesiąca od przygotowania. Opracowując własne przepisy możesz także podjąć się obserwacji próbek przez dłuższy okres czasu. Jak to zrobić?

Przygotuj opakowanie z produktem stworzonym według Twojej własnej receptury, opisz datę przygotowania, odstaw w suche miejsce o umiarkowanej temperaturze i obserwuj co miesiąc. Obserwacje możesz prowadzić również częściej – np. co dwa tygodnie.

Zwracaj uwagę na to, czy zapach i kolor produktu są bez zmian, czy produkt nie rozrzedza się lub nie gęstnieje. Zamieszaj w opakowaniu bagietką, by sprawdzić, czy masa jest jednorodna, czy nie pojawiły się grudki lub kropelki oleju. Zmierz pH za pomocą papierków wskaźnikowych i porównaj z wartością pH zmierzoną w dniu przygotowania kosmetyku. 

Zapisuj obserwacje i prowadź je przez kilka miesięcy (np. przez rok). Jeżeli produkt nie zmienił swoich właściwości np. przez 6 miesięcy, oznacza to, że przez taki czas możesz go bez obaw używać. Jeżeli zauważysz że np. po 4 miesiącach produkt zmienia barwę z białej na żółtą oznacza to, że zaszły w nim niekorzystne zmiany i nie powinien być on stosowany dłużej niż przez okres 3 miesięcy.

Jak przechowywać kosmetyki DIY, aby były trwalsze? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak przechowywać kosmetyki DIY, aby były trwalsze?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.