Jak stosować hydrolaty w pielęgnacji włosów?

Ekologiczne hydrolaty chętnie wykorzystywane są w pielęgnacji twarzy. Tonizują, oczyszczają, odświeżają, skutecznie redukują szereg niedoskonałości i przywracają skórze naturalnie zdrowy wygląd. Hydrolaty doskonale pielęgnują także włosy i skórę głowy. Dowiedz się, jak stosować hydrolaty w pielęgnacji włosów oraz jak wybrać odpowiedni hydrolat do swoich potrzeb.

Jak stosować hydrolaty w pielęgnacji włosów?
Spis treści:
  1. Jak dobrać hydrolat do typu włosów?
  2. Jak stosować hydrolaty na włosy?

Jak dobrać hydrolat do typu włosów?

Kosmetyki do pielęgnacji włosów powinno dobierać się na podstawie stanu i potrzeb skóry głowy, a nie włosów. Włosy, które myjemy, czeszemy i modelujemy są tak naprawdę strukturami martwymi. Żywym elementem włosa jest mieszek włosowy i cebulka włosowa zlokalizowane w skórze głowy i to te elementy budowy włosa wymagają odpowiedniej pielęgnacji. 

Twoje włosy są słabe i wypadają? Przyczyną taiego stanu zwykle jest słaba kondycja mieszków włosowych, niedostateczne zaopatrywanie ich w tlen i substancje aktywne. Masz problem ze zbyt szybkim przetłuszczaniem się włosów? Przyczyną jest nadmierne wytwarzanie łoju przez gruczoł łojowy połączony z mieszkiem włosowym. Borykasz się z problemem łupieżu? Drożdżak Malassezia furfur, główny winowajca łupieżu, żyje na skórze głowy, nie na włosach. Twoje włosy są suche i szorstkie w dotyku, pozbawione połysku, wchłaniają wilgoć z otoczenia pusząc? Przyczyną suchości włosów jest niedobór lipidów na ich powierzchni i co za tym idzie zbyt duża utrata wody z wnętrza włosa. Niedobór lipidów wynika z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych skóry głowy. 

Przyczyna stanu włosów zawsze tkwi w kondycji skóry głowy, a życie włosa toczy się pod skórą. Aby nadać włosom piękny, zdrowy wygląd zadbaj o kondycję skóry głowy, która jest odzwierciedleniem wyglądu Twoich włosów.

Hydrolaty do włosów przetłuszczających się

Przetłuszczanie się włosów związane jest z nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe. Łój spełnia dla włosów funkcje ochronne, zwiększa odporność na uszkodzenia, izoluje od wpływu czynników atmosferycznych, przeciwdziała utracie wody. Przyczyną nadmiernego wydzielania łoju mogą być: zła dieta, zaburzenia hormonalne, stres, nadmierne pocenie się, niewłaściwa pielęgnacja. Włosy przetłuszczające się wymagają stosowania kosmetyków zawierających składniki aktywne o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych, oczyszczającym, nawilżającym i wzmacniającym. Stosowanie odpowiednich hydrolatów może w znaczny sposób uregulować przetłuszczanie się włosów. Poniżej kilka propozycji. 

Hydrolat sosnowy ekologiczny

Hydrolat sosnowy otrzymywany jest metodą destylacji z parą wodną igieł sosny Pinus Sylvestris. Igły sosny (i pozyskiwany z nich hydrolat) są źródłem flawonoidów, terpenów garbników, witaminy C i antyoksydantów. Hydrolat sosnowy zawiera również siarkę, która wzmacnia strukturę włosów. Hydrolat sosnowy działa oczyszczająco, odświeżająco, reguluje wydzielanie sebum. Przywraca świeżość przetłuszczającym się włosom i pozwala zmniejszyć częstotliwość ich mycia. 

Hydrolat szałwii lekarskiej ekologiczny

Hydrolat szałwiowy pozyskiwany jest na drodze destylacji z parą wodną liści i kwiatów szałwii Salvia Officinalis. Liście szałwii są źródłem m.in. kwasu rozmarynowego, kwasu ursolowego, flawonoidów, garbników, triterpenów, saponin i soli mineralnych. Hydrolat z szałwii działa oczyszczająco, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, dezynfekująco, ściągająco. Dawniej szałwia była stosowana w leczeniu ropnego zapalenia mieszków włosowych. Ziołolecznictwo wykorzystuje szałwię w leczeniu łojotoku, trądziku i stanów zapalnych skóry. Doświadczenia te z powodzeniem można przejąć w pielęgnacji przetłuszczających się włosów. Hydrolat szałwiowy poprawia kondycję włosów, wzmacnia je, przywraca połysk, stymuluje wzrost włosów, ogranicza ich wypadanie. Warto łączyć go z hydrolatem rozmarynowym.

Hydrolat mięty pieprzowej ekologiczny

Liście i ziele mięty Mentha Piperita poddane procesowi destylacji z parą wodną dają hydrolat miętowy. W składzie hydrolatu miętowego znajdziemy m.in. flawonoidy, garbniki, sole mineralne, kwas rozmarynowy. Hydrolat miętowy charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, łagodzącym, odświeżającym, chłodzącym. Hydrolat miętowy ściąga ujścia gruczołów łojowych, co przyczynia się do redukcji ilości wydzielanego sebum. Co więcej, zawarty w hydrolacie z mięty mentol poprawia mikrokrążenie krwi w skórze, dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej odżywione i dotlenione.

Hydrolat melisy lekarskiej ekologiczny

Hydrolat melisy otrzymywany jest z liści rośliny Melissa Officinalis, poprzez destylację z parą wodną. Swoje właściwości zawdzięcza obecności soli mineralnych, flawonoidów, garbników, witaminy C, fenolokwasów, śluzów, karotenów. Hydrolat z melisy działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, łagodzi podrażnienia skóry głowy. Wykorzystywany jest w pielęgnacji cery łojotokowej, a zatem sprawdzi się również przy przetłuszczających się włosach.

Hydrolat z krwawnika ekologiczny

Hydrolat z krwawnika powstaje w procesie destylacji kwiatów Krwawnika pospolitego Achillea Millefolium. Kwiaty krwawnika są bogate w azulen, garbniki, flawonoidy, witaminy, sole mineralne, przechodzące w wyniku procesu destylacji do hydrolatu. Hydrolat z krwawnika wykazuje właściwości sebostatyczne, reguluje wydzielanie łoju, przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń skóry. 

wcierka do skóry głowy DIY

Hydrolaty do włosów suchych i słabych

Problemy typowe dla włosów suchych – szorstkość w dotyku, rozdwojone końcówki, elektryzowanie, skłonność do puszenia, brak połysku, problemy z układaniem, kruchość, tendencja do łamliwości – wynikają z niedoboru płaszcza lipidowego. W przeciwieństwie do włosów szybko przetłuszczających się, mamy tutaj do czynienia z niewystarczającą produkcja sebum. Włosy suche potrzebują składników aktywnych, które będą zamykać rozchylone łuski, nabłyszczać włosy i nawilżać skórę głowy.

Włosy cienkie, słabe i delikatne mają tendencję do wypadania, szybkiej utraty połysku. Ich średnica jest na ogół o 25% mniejsza, niż włosów zdrowych. Występowanie włosów słabych i delikatnych jest na ogół uwarunkowane genetycznie. Może wynikać również ze złej diety, nerwowego trybu życia, problemów hormonalnych. Włosy cienkie, słabe i delikatne potrzebują składników, które będą odżywiać cebulki włosa, wzmacniać je, pobudzać wzrost włosów i chronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Hydrolat różany ekologiczny

Ekologiczny hydrolat różany jest otrzymywany w procesie destylacji parą wodną kwiatów róży damasceńskiej Rosa Damascena. Do wyprodukowania 1 l hydrolatu destylarnia używa 1 kg kwiatów róży damasceńskiej. Hydrolat różany jest bogaty m.in. w antocyjany i kwas galusowy charakteryzujące się działaniem antyoksydacyjnym. Hydrolat różany działa łagodząco, kojąco, uspokajająco na wrażliwą skórę głowy. Nawilża, przywraca skórze odpowiednie pH, przeciwdziała szkodom wywoływanym przez wolne rodniki. Działanie antyoksydacyjne, doskonale nam znane z pielęgnacji twarzy, jest istotne również w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nadmiar wolnych rodników przyczynia się do uszkodzenia mieszków włosowych i komórek barwnikowych, prowadzący m.in. do przedwczesnego siwienia włosów. Hydrolat różany pobudza krążenie w skórze głowy, dzięki czemu cebulki włosa są lepiej odżywione, a włosy grubsze i mocniejsze.

Hydrolat geraniowy ekologiczny

Ekologiczny hydrolat geraniowy jest otrzymywany z rośliny Pelargonium X asperum poprzez destylację parą wodną. Hydrolat geraniowy działa oczyszczająco, tonizująco, intensywnie nawilża skórę głowy i minimalizuje szkodliwy wpływ czynników środowiska zewnętrznego. Nadaje włosom blask i poprawia ich kondycję. Włosy muśnięte mgiełką z hydrolatu geraniowego zyskują delikatny zapach o różanej nucie. 

Hydrolat z zielonej herbaty ekologiczny

Hydrolat z zielonej herbaty pozyskiwany jest metodą destylacji z para wodną liści ekologicznej zielonej herbaty. Hydrolat z zielonej herbaty to skarbnica polifenoli, witamin A, C, E, K, witamin z grupy B, soli mineralnych, węglowodanów, aminokwasów, karotenoidów, kwasów organicznych. Flawonoidy i polifenole zawarte w hydrolacie z zielonej herbaty wykazują pozytywny wpływ na tempo wzrostu włosów. Ziołolecznictwo wykorzystuje zieloną herbatę m.in. w terapii łysienia angrogenowego. Liście zielonej herbaty są źródłem EGCG – galusanu epigalokatechiny – silnego antyutleniacza, który przyspiesza różnicowanie się komórek brodawki włosa i wzrost włosów. Hydrolat zielonej herbaty intensywnie nawilża skórę głowy, łagodzi podrażnienia, wzmacnia cebulki włosów. Działa przeciwbakteryjnie i ogranicza wydzielanie sebum. Sprawdzi się w zasadzie przy każdym rodzaju skóry głowy – przesuszonej, wrażliwej, przetłuszczającej się i z problemem łupieżu. 

Hydrolat z nagietka

Hydrolat z nagietka pozyskiwany jest w procesie destylacji z parą wodną organicznych suszonych kwiatów nagietka Calendula Officinalis. Hydrolat z nagietka to bogactwo karotenoidów, fitosteroli, polifenoli, saponin, polisacharydów. Hydrolat nagietkowy przeciwdziała przesuszeniu skóry głowy, poprawia kondycję cebulek włosowych, przez co włosy stają się mocniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia. Hydrolat nagietka działa antyoksydacyjnie, przeciwdziała uszkodzeniom mieszków włosowych wywoływanym przez wolne rodniki. Przywraca włosom blask, łagodzi podrażnienia skóry głowy.

hydrolat jako mgiełka do włosów

Hydrolaty na łupież

Łupież jest chorobą skóry głowy polegającą na przewlekłym, przyspieszonym złuszczaniu warstwy rogowej naskórka. Objawia się w postaci nieestetycznych białych płatków osypujących się z włosów. W zdrowej skórze „cykl życiowy” komórek skóry trwa około 28 dni, przy łupieżu cykl ten ulega skróceniu do 7-15 dni. Łupież przyjmuje główne dwie postaci: suchą lub tłustą. Główną przyczyną rozwoju łupieżu są grzyby Malassezia furfur. By pozbyć się problemu łupieżu i przeciwdziałać mu należy stosować składniki o działaniu przeciwgrzybiczym, oczyszczającym, regulującym wydzielanie sebum, łagodzącym, nawilżającym, wzmacniającym.

Hydrolat rozmarynowy ekologiczny 

Hydrolat rozmarynowy otrzymywany jest poprzez destylację parą wodną rozmarynu lekarskiego Rosmarinus Officinalis. Hydrolat rozmarynowy jest bogaty w triterpeny, garbniki, flawonoidy, fitosterole. Rozmaryn działa przeciwgrzybiczo m.in. na szczepy Candida albicans, głęboko oczyszcza skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych, wzmacnia włosy, działa łagodząco. Hydrolat rozmarynowy warto łączyć z hydrolatem szałwiowym. Połączone, ze zdwojoną siłą redukują łupież i przywracają włosom świeżość i witalność. Hydrolat rozmarynowy sprawdzi się również w pielęgnacji włosów skłonnych do wypadania – poprawia krążenie krwi w skórze, dzięki czemu cebulki są lepiej odżywione i dotlenione. Hydrolat rozmarynowy stymuluje wzrost włosów, zmniejsza ich łamliwość, poprawia odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Ciekawostka

Problem łupieżu i wypadania włosów często idą w parze. Pod wpływem niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego i stresu oksydacyjnego wywołanego nadmiarem wolnych rodników tlenowych, w mieszkach włosowych rozwijają się stany zapalne, które skutkują nadprodukcją sebum. Nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy jest dobrym środowisko bytowania drożdżaków Malassezia – głównego winowajcy łupieżu. Łupieżowi towarzyszy podrażnienie, swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy, przyczyniające się do osłabienia i miniaturyzacji mieszków włosowych, a co za tym idzie – wypadania włosów. Hydrolaty o wielokierunkowym działaniu – przeciwłupieżowym, ograniczającym wydzielanie sebum i przeciwdziałającym wypadaniu włosów, to skuteczna pielęgnacja problematycznej skóry głowy.

Hydrolat tymiankowy ekologiczny

Hydrolat tymiankowy jest w 100% naturalnym hydrolatem pozyskiwanym poprzez destylację parą wodną tymianku Thymus Vulgaris. Hydrolat tymiankowy reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwłupieżowo, grzybostatycznie, przeciwbakteryjnie, oczyszczająco, zapobiega wypadaniu włosów. Poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co przekłada się na poprawę kondycji mieszków włosowych. Warto łączyć hydrolat tymiankowy z hydrolatem rozmarynowym. 

Hydrolat lawendowy ekologiczny

Hydrolat lawendowy otrzymywany jest z kwiatów lawendy wąskolistnej Lavandula Angustifolia poprzez destylację z parą wodną. Zawdzięcza swe właściwości bogactwu garbników, antocyjanów, soli mineralnych i kwasów organicznych. Hydrolat lawendowy pobudza krążenie w skórze głowy, przyspiesza jej regenerację, nawilża skórę, działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia. Przeciwdziała rozwojowi bakterii i grzybów zapobiegając rozwojowi łupieżu.

Hydrolat jałowcowy z jagód ekologiczny
 
Hydrolat jałowcowy pozyskiwany poprzez destylację parą wodną jagód jałowca Juniperus Communis. Hydrolat jałowcowy działa sebostatycznie, oczyszczająco, bakteriostatycznie. Sprawdzi się w pielęgnacji włosów z łupieżem, przetłuszczających się, wypadających.

Hydrolaty do wrażliwej skóry głowy

Wrażliwa skóra głowy swędzi, reaguje nietolerancją np. na nowe kosmetyki, jest zaczerwieniona i trudna w pielęgnacji. Często towarzyszy jej problem nadmiernego wypadania włosów. Podobnie, jak wrażliwa skóra twarzy potrzebuje składników kojących, łagodzących, tonizujących i nawilżających. 

Hydrolat rumianku rzymskiego ekologiczny

Ekologiczny hydrolat rumianku rzymskiego jest otrzymywany z kwiatów Chamaemelum Nobile poprzez destylację z parą wodną. Hydrolat rumianku rzymskiego zawiera m.in. flawonoidy, śluzy, azulen. Działa łagodząco, kojąco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Od pokoleń stosowany jest w pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy, sprawdzi się również przy wrażliwej skórze głowy. Hydrolat rumianku rzymskiego będzie delikatnie rozjaśniał włosy, nadawał im słoneczny blask.

Hydrolat bławatkowy

Ekologiczny hydrolat bławatkowy otrzymywany jest z kwiatów Centaurea Cyanus poprzez destylację parą wodną. Hydrolat bławatkowy jest bogaty w witaminę C, śluzy, sole mineralne. Hydrolat bławatkowy działa łagodząco na podrażnienia i stany zapalne, przeciwalergicznie, ściągająco. Doskonale znany jako środek łagodzący podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu, z powodzeniem sprawdzi się w pielęgnacji wrażliwej skóry głowy. W przeciwieństwie do hydrolatu rumiankowego, hydrolat bławatkowy będzie nadawał włosom popielaty odcień.

Hydrolat lipowy

Hydrolat lipowy otrzymywany jest w procesie destylacji parą wodną kwiatów lipy Tilia Tomentosa. Hydrolat lipowy zawdzięcza swe działanie obecności flawonoidów, fitosteroli, kwasów organicznych, związków śluzowych, minerałów, garbników. Wzmacnia włosy, nadaje im połysk, elastyczność i charakterystyczny złocisty blask. Działa tonizująco i łagodząco, zmiękcza, koi, nawilża, chroni wrażliwą skórę głowy.

naturalne hydrolaty do włosów

Jak stosować hydrolaty na włosy?

Hydrolaty na włosy możesz stosować na kilka różnych sposobów. Jako dodatek do szamponów, masek i odżywek. Z hydrolatów możesz przygotować płukanki, wcierki i mgiełki do włosów DIY. Hydrolaty warto stosować codziennie. Sprawdzą się również jako przygotowanie włosów przed zabiegiem olejowania.  

Płukanka do włosów DIY

Płukanka do włosów to po prostu mieszanina wody lub hydrolatu i składników aktywnych. My zdecydowanie rekomendujemy robienie własnych płukanek DIY na bazie hydrolatów. Płukanka ma za zadanie przede wszystkim tonizowanie skóry głowy i ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Przywracając skórze głowy prawidłowe pH na poziomie 4-5, dzięki czemu łuski włosa są domknięte, a włos jest bardziej gładki, lśniący. W zależności od dodanych składników aktywnych, płukanka może mieć szereg dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych dobranych do Twoich potrzeb. Płukankę przygotujesz w bardzo prosty sposób. Wystarczy zmieszać ze sobą kilka składniki. Sprawdź recepturą na Tonizującą płukankę do włosów tłustych z niacynamidem. Zamiast wody destylowanej, użyj hydrolatu rozmarynowego lub szałwiowego. Płukankę stosuj kilka razy w tygodniu. Umyte, mokre włosy spłucz obficie płukankę, wykonaj masaż skóry głowy opuszkami palców, delikatnie wytrzyj włosy ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia.

Serum do włosów DIY

Serum na bazie hydrolatów działa na podobnej zasadzie, jak płukanka. Dodaj do hydrolatu wybrane składniki aktywne dbające o kondycję włosów i skóry głowy. Masz do dyspozycji nawilżający d-pantenol kwas hialuronowy, żel z aloesu, fitokeratynę – roślinną alternatywę keratyny, szereg ekstraktów roślinnych. Serum najwygodniej aplikować za pomocą butelki z atomizerem. Spryskaj płynem głowę (tworząc na niej wcześniej przedziałki) a następnie wetrzyj kosmetyk w skórę głowy opuszkami palców. Wypróbuj recepturę na Keratynowo-pantenolowe lekkie serum DIY na włosy lub Keratynowo-niacynamidowe lekkie serum na włosy.

Mgiełka do włosów DIY

Mgiełka do włosów to kosmetyk który odświeża włosy, wygładza, przywraca blask, nawilża i chroni przed wpływem czynników środowiska zewnętrznego. Ma lekka formę, nie obciąża włosów. Jest szybką metodą na to by przywrócić fryzurze zadbany wygląd w trakcie podróży, czy upalnego dnia w centrum miasta. Do przygotowania mgiełki do włosów polecam szczególnie honeyquat –pochodną miodu. Składnik ten wnika w głąb włosa, poprawia nawilżenie, nadaje włosom miękkości, jedwabistej gładkości i poprawia rozczesywanie. Wypróbuj recepturę na Ochronną mgiełkę do włosów z zielona herbatą.    

maseczka do skóry głowy ze spiruliną

Maseczka do włosów DIY

Regularne stosowanie maseczek do włosów jest konieczne, aby zachować włosy w dobrej kondycji, zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, puszeniu się fryzury, przesuszeniu włókna włosa. Maseczki do włosów sprawiają że włosy są miękkie, gładkie, lśniące, dobrze się układają i łatwo rozczesują. Maseczki do włosów są emulsjami, a zatem do ich przygotowania możesz wykorzystać szereg substancji aktywnych pozytywnie wpływających na stan włosów i skóry głowy, zarówno tych rozpuszczających się w wodzie, jak i tych rozpuszczalnych w olejach. Wystarczy wymieszać ze sobą składniki tak, jak w Maseczce ze spiruliną na skórę głowy.

Baza przed olejowaniem 

Hydrolaty warto stosować jako bazę/podkład przed zabiegiem olejowania włosów. Nawilżą i wygładzą włókno włosa, uporządkują niesforne, elektryzujące się kosmyki, będą zapobiegać nadmiernemu obciążeniu włosów olejami.

Jak stosować hydrolaty w pielęgnacji włosów? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak stosować hydrolaty w pielęgnacji włosów?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.