Piękno ukryte w naturze - korzyści stosowania glinki czerwonej

Glinka czerwona to jedna z najchętniej stosowanych glinek. Oczyszcza skórę w sposób skuteczny, a jednocześnie łagodny, dzięki czemu świetnie nadaje się do cery wrażliwej i naczynkowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o glince czerwonej: właściwościach, efektach i zastosowaniach w domowej pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz włosów.

Piękno ukryte w naturze - korzyści stosowania glinki czerwonej
Spis treści:
  1. Glinka czerwona – czym jest i co zawiera?
  2. Oczyszczenie skóry za pomocą czerwonej glinki
  3. Zastosowanie glinki czerwonej w walce z naczynkami i cellulitem
  4. Jak glinka czerwona działa na włosy?
  5. Jak stosować glinkę czerwoną w domowej pielęgnacji?
  6. Receptury DIY z wykorzystaniem glinki czerwonej

Glinka czerwona – czym jest i co zawiera?

Glinki to naturalne sproszkowane oraz oczyszczone z zanieczyszczeń minerały wydobywane z wnętrza ziemi. Można wyróżnić wiele rodzajów glinek – każda z nich cechuje się innym kolorem, składem chemicznym oraz właściwościami. Obok zielonej, białej, różowej czy żółtej glinki, najpopularniejsza jest glinka czerwona.

Czym charakteryzuje się glinka czerwona Illite? Pochodzi ona z Francji i zawiera szereg cennych dla skóry pierwiastków, takich jak: glin, sód, mangan, tytan i żelazo. To właśnie żelazu zawdzięcza swój intensywny i niebanalny kolor.

Oczyszczenie skóry za pomocą czerwonej glinki

Jak w przypadku każdej glinki, głównym zadaniem pielęgnacyjnym glinki czerwonej jest oczyszczanie skóry. Doskonale adsorbuje ona nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia, a także działa ściągająco, matująco i antyseptycznie. To wszystko sprawia, że stanowi doskonały produkt dla osób posiadających cerę tłustą, mieszaną i trądzikową.

Zastosowanie glinki czerwonej w walce z naczynkami i cellulitem

Ze wszystkich rodzajów glinek to właśnie glinka czerwona jest najbardziej polecana dla posiadaczy cery naczynkowej oraz osób zmagających się z trądzikiem różowatym. Regularnie stosowana, uszczelnia i wzmacnia drobne naczynka krwionośne, a także łagodzi podrażnienia. Zastosowanie glinki czerwonej nie sprowadza się jednak wyłącznie do pielęgnacji skóry twarzy. Jak jeszcze możesz wykorzystać glinkę czerwoną? Efekty jej używania zauważysz, przygotowując oczyszczające, antycellulitowe okłady na ciało.

Jak glinka czerwona działa na włosy?

Bezpośrednią przyczyną przetłuszczania się włosów jest nadmiarowa produkcja sebum. Możesz zaradzić temu problemowi, pielęgnując włosy glinką czerwoną. Skutecznie oczyści skórę głowy, działając jak delikatny peeling i zmniejszając wydzielanie łoju. Dodatkowo, taki zabieg oczyszczający z udziałem czerwonej glinki pobudza cebulki włosów do wzrostu.

Jak stosować glinkę czerwoną w domowej pielęgnacji?

Glinka czerwona jest zarówno produktem bezpiecznym, nadającym się również dla cery wrażliwej, naczynkowej czy problematycznej, jak i surowcem bardzo uniwersalnym. Możesz używać jej w pielęgnacji skóry twarzy, ciała, jak i do włosów.

Najpopularniejszym zastosowaniem glinki czerwonej są maseczki na twarz. Wystarczy że zmieszasz glinkę z wodą, ulubionym hydrolatem, naparem ziołowym lub jogurtem i tak przygotowaną mieszankę nałożysz na kilkanaście minut na twarz. Aby uniknąć podrażnień, zadbaj o to, by nie dopuścić do wyschnięcia maseczki – spryskaj twarz co jakiś czas wodą lub hydrolatem.

Aby wzmocnić działanie glinki, do maseczki warto dodać składniki aktywne, np. kwas hialuronowy, witaminy czy ekstrakty roślinne. W podobny sposób przygotujesz antycellulitowe i ujędrniające okłady na ciało.

Jak zastosować glinkę czerwoną w pielęgnacji włosów? Zrób peeling skóry głowy, nakładając odpowiednią ilość glinki na mokre włosy i wykonując delikatny masaż. Dobrym rozwiązaniem jest również dodanie glinki do swojego ulubionego szamponu do włosów.

Receptury DIY z wykorzystaniem glinki czerwonej

Uzupełniając glinkę czerwoną dodatkowymi składnikami, możesz tworzyć niezliczone kompozycje maseczek, idealnie dopasowanych do potrzeb Twojej skóry. Wypróbuj własne pomysły na maseczki z glinki czerwonej lub skorzystaj z bazy receptur znajdującej się na stronie Ecospa.

Znajdziesz w niej m.in. przepis na maseczkę nawilżającą z glinki czerwonej do cery mieszanej – glinka delikatnie, ale skutecznie oczyści skórę, a dodatek kwasu hialuronowego i kwasu mlekowego wzmocni jej działanie o właściwości nawilżające.

Twoja cera wymaga oczyszczenia, a jednocześnie łatwo ulega podrażnieniom? Sprawdź nasz prosty przepis na maseczkę z glinki czerwonej do cery tłustej i wrażliwej z hydrolatem rumiankowym. Z kolei osoby posiadające cerę mieszaną i dojrzałą będą zadowolone z efektów, jakie daje maseczka z glinki czerwonej z dodatkiem olejów roślinnych.

Chcesz wypróbować przepisy na kosmetyki DIY z użyciem czerwonej glinki inne niż maseczki? Zobacz naszą recepturę np. na mydło glicerynowe DIY z glinką czerwoną lub musujące kule kąpielowe: glinka czerwona i drzewo różane.

Bibliografia:

  • A. Smakosz, A. Stoppel, Krystaliczne czy amorficzne? Zastosowanie glinek w kosmetologii, medycynie i farmacji, Crystallus. Kryształy w Chemii i Naukach Biomedycznych
  • L. Chrząstek, B. Dondela, Homeopatia - część I w Chemistry. Environment. Biotechnology., 2014, XVII

Glinka czerwona Francuska

Zawiera cenne mikroelementy takie jak: krzem, glin, żelazo. Dokładnie oczyszcza skórę i absorbuje nadmiar sebum. Obkurcza rozszerzone pory i działa antyseptycznie. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Polecana jest do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej oraz naczynkowej.

Glinka czerwona Francuska
10,50 zł 80 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki czerwonej do cery tłustej, wrażliwej
Maseczka z glinki czerwonej do cery tłustej, wrażliwej

Prezepis DIY na maseczkę z glinki czerwonej. Hydrolat rumiankowy jest jednym z najlepszych wielofunkcyjnych hydrolatów - łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne (włącznie ze zmianami trądzikowymi). Glinka czerwona działa silnie sebostatycznie, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, regeneruje, ujędrnia i wspomaga syntezę kolagenu. Maska polecana do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, trądzikowej, a jednocześnie wrażliwej.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 15 g na jedną maseczkę :
(54%) 8.1 g Glinka czerwona Francuska
(23%) 3.45 g Woda destylowana
(23%) 3.45 g Hydrolat rumiankowy ekologiczny (z konserwantem)
Piękno ukryte w naturze - korzyści stosowania glinki czerwonej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Piękno ukryte w naturze - korzyści stosowania glinki czerwonej.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.