Glinki kosmetyczne - wszystko, co musisz wiedzieć

Lecznicze właściwości glinek były znane już w Starożytnej Mezopotamii i Egipcie. Zabiegi lecznicze wykorzystujące glinki kosmetyczne doczekały się oddzielnej nazwy – agrilloterapia. Od wielu lat glinki są niezwykle popularne w zabiegach SPA. Z mocy glinek z powodzeniem możesz korzystać także w domu. Poznaj rodzaje glinek, ich właściwości i zastosowanie, a także pomysły na kosmetyki DIY i glinkowe zabiegi w domowym SPA.

Glinki kosmetyczne - wszystko, co musisz wiedzieć
Spis treści:
  1. Glinki kosmetyczne - czym są?
  2. Glinki kosmetyczne - rodzaje 
  3. Jak stosować glinki kosmetyczne?
  4. Jak zrobić maseczkę z glinki kosmetycznej 

Glinki kosmetyczne - czym są?

Glinki kosmetyczne to występujące w przyrodzie naturalne surowce, powstające na drodze procesów geologicznych, chemicznych i biologicznych, zachodzących przez setki lat. Glinki należą do drobnokrystalicznych minerałów ilastych, mówiąc językiem chemików - są to uwodornione glinokrzemiany. Wydobywane są z wnętrza ziemi. Złoża glinek spotykane są na głębokości od 20 do 70 metrów. Glinki są cenione za działanie:

  • oczyszczające, 
  • regulujące pracę gruczołów łojowych, 
  • detoksykujące, 
  • wzmacniające,
  • remineralizujące,
  • poprawiające koloryt skóry, 
  • przyspieszające gojenie zmian trądzikowych,
  • delikatne działanie peelingujące,
  • wygładzające i ujędrniające,
  • antyseptyczne i antybakteryjne.

Glinki są źródłem mikro- i makroelementów m.in.: krzemu, sodu, magnezu, wapnia, potasu, żelaza, cynku. Krzem bierze udział  procesie syntezy kolagenu, działa przeciwtrądzikowo, przeciwzapalnie, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Magnez jest istotny dla aktywności enzymów w skórze. Wapń wpływa na proces różnicowania komórek naskórka, syntezy lipidów skórnych, prawidłowe funkcjonowanie skóry jako bariery ochronnej. Żelazo uczestniczy w transporcie tlenu w organizmie, a także w procesie syntezy melaniny. Cynk ma swój udział w syntezie kolagenu i elastyny, poprawia elastyczność skóry. Jego niedobór prowadzi do wypadania włosów i rozwoju wielu dermatoz. Dyfuzja minerałów z glinki do skóry uruchamia szereg procesów metabolicznych w skórze, poprawia kondycję skóry, rewitalizuje.

Glinki kosmetyczne - rodzaje 

Nie ma dwóch takich samych glinek, a każde złoże glinki jest unikalne. Różnice wiążą się m.in. ze składem chemicznym, proporcjami poszczególnych minerałów, rozmiarem cząstek glinki. Przygotowując kosmetyki DIY możesz wykorzystać glinkę białą, zieloną, czerwoną, różową, żółtą oraz glinkę Ghassoul.

Glinka zielona 

Glinka zielona polecana jest osobom z cerą tłustą, trądzikową i mieszaną. Dwie odmiany glinki zielonej – glinka zielona typ Illite i francuska glinka zielona Montmorillonite różnią się przewagą danego minerału w miejscu wydobywania. Illit i montmorillonit to krzemiany zaliczane do minerałów ilastych. Illit powstaje w procesie wietrzenia glinokrzemianów (głównie skaleni), montmorillonit – w procesie wietrzenia ciemnych skał magmowych. Montmorillonit i illit należą też do różnych kategorii w systemie klasyfikacji krzemianów. Obie glinki: glinka zielona typ Illite i francuska glinka zielona Montmorillonite działają:

  • oczyszczająco i matująco,
  • regulują pracę gruczołów łojowych,
  • tonizują i regulują pH skóry,
  • niwelują zaskórniki i ściągają pory,
  • poprawiają kondycję cery trądzikowej.

Glinka czerwona

Glinka czerwona zawiera dużą ilość krzemu, żelaza, wapnia, magnezu, sodu, potasu, glinu. Jak każda glinka wykazuje działanie oczyszczające, ściągające pory i wygładzające. Polecana jest szczególnie osobom z cerą naczyniową i trądzikiem różowatym. Regularnie stosowana niweluje widoczność rozszerzonych naczynek. Sprawdzi się również w pielęgnacji cery poszarzałej i zmęczonej – rewitalizuje i przywraca skórze zdrowy koloryt. Francuska glinka różowa (Montmorillonite) jest połączeniem glinki białej i czerwonej. Sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej, nadreaktywnej, ze skłonnością do zaczerwienień. 

Glinka biała

Glinka biała charakteryzuje się wysoką zawartością krzemianu glinu, soli mineralnych i mikroelementów. Polecana jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, delikatnej, ze skłonnością do alergii. Glinka biała Kaolin to jedna z najbardziej delikatnych glinek:

  • łagodzi, koi podrażnienia, wygładza,
  • przyspiesza gojenie się stanów zapalnych skóry, 
  • absorbuje zanieczyszczenia z powierzchni skóry,
  • uelastycznia, ujędrnia, remineralizuje,
  • posiada bardzo delikatne właściwości peelingujące, odpowiednie do potrzeb skóry wrażliwej. 

Glinka Ghassoul

Marokańska glinka Ghassoul jest znanym z tradycji beduińskich środkiem do oczyszczania ciała, twarzy i włosów, w ostatnich latach upowszechnionym w gabinetach SPA. Nazwę Ghassoul tłumaczy się jako „ta, która czyści”. Glinka Ghassoul wydobywana jest tylko z jednego złoża położonego w północno-zachodniej części Maroka, w pobliżu miasta Fez. Glinka kopana jest przez górników ręcznie i pakowana w dokładnie oznaczone worki tak, by nie miała kontaktu z ziemią, ani innymi materiałami. Następnie prosto z kopalni przewożona jest do zakładu przetwórczego w Fezie, gdzie poddaje się ją procesom płukania, suszenia, badaniom laboratoryjnym. Normy dotyczące zawartości minerałów i innych parametrów chemicznych glinki Ghassoul są ściśle określone w oficjalnych, zatwierdzonych przez władze Maroka rozporządzeniach. Glinka Ghassoul wymieszana z wodą przyjmuje postać błota.

  • glinka Ghassoul nałożona na skórę i włosy absorbuje zanieczyszczenia i toksyny uwalniane ze skóry wraz z potem;
  • glinka Ghassoul oczyszcza, poprawia stan nawilżenia skóry i jej elastyczność; 
  • glinka Ghassoul redukuje łuszczenie się naskórka; 
  • glinka Ghassoul polecana jest szczególnie do pielęgnacji cery tłustej, aczkolwiek sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej i alergicznej. 

Zabieg na ciało z udziałem glinki Ghassoul, połączony z peelingiem ciała np. za pomocą peelingu algowego, lub korundu to sprawdzona metoda by oczyścić i wygładzić skórę, przywrócić zdrowy koloryt i naturalny blask. Jednocześnie doskonale relaksuje - wykonywany w trakcie zabiegu masaż skóry redukuje napięcie, stres, rozluźnia mięśnie.

Glinka żółta 

Glinka żółta wyróżnia się spośród wszystkich glinek największą ilością żelaza w składzie. Maseczka z glinką żółtą Illite zwęża pory, reguluje wydzielanie sebum, sprzyja redukowaniu zmian trądzikowych. Wzmacnia skórę, odżywia, rewitalizuje, poprawia koloryt, regeneruje. Polecana jest zwłaszcza do cery suchej, zmęczonej, niedotlenionej, o niezdrowym kolorycie i z pierwszymi zmarszczkami.

Glinka fioletowa

Składa się z naturalnej glinki białej Kaolin oraz fioletu manganowego - naturalnego pigmentu mineralnego. To połączenie nadaje glince piękny, fioletowy kolor. Glinka fioletowa doskonale rozświetla skórę, przywracając jej zdrowy wygląd i blask. Oczyszcza, regeneruje, wygładza i ujędrnia skórę, a także działa antycellulitowo. Polecana jest w szczególności do cery suchej i dojrzałej, ale także normalnej. Glinka fioletowa jest świetnym dodatkiem do domowych kul kąpielowych, czy mydełek DIY. Nadaje im wyjątkowy kolor.

Glinka pomarańczowa 

Glinka pomarańczowa francuska charakteryzuje się ciepłym i pobudzającym kolorem pomarańczowym, dzięki czemu często wykorzystywana jest w chromoterapii, czyli terapii kolorami. Kolor pomarańczowy pozytywnie wpływa na nastrój. Glinka pomarańczowa jest świetnym antyoksydantem. Przyspiesza regenerację skóry i poprawia mikrokrążenie. Działa przeciwzmarszczkowo i przywraca skórze naturalny blask. Polecana jest w szczególności do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, normalnej, naczynkowej i zmęczonej. Jest doskonała do tworzenia naturalnych mydełek glicerynowych i kul kąpielowych DIY

Jak stosować glinki kosmetyczne?

Glinka na twarz 

Glinkę na twarz możesz stosować w postaci maseczek. Do przyrządzenia maseczki potrzebujesz glinki odpowiedniej do potrzeb Twojej skóry, wody destylowanej, moździerza, łyżeczki i wagi. Warto połączyć wybraną glinkę z hydrolatem, ekstraktami roślinnymi, algami. Przygotowanie maseczki z glinki jest szybkie i proste. Nakładając glinkę na twarz pamiętaj, by maseczka była cały czas wilgotna. 

Wiesz już jaka glinka odpowiada potrzebom poszczególnych typów cery, poniżej krótka ściągawka jakie inne składniki wybrać by przygotować maseczkę glinkową:

Glinki możesz dodawać do żeli do mycia twarzy i peelingów do twarzy. Jeśli dodasz do maseczki glinkowej peelingu algowego zyskasz produkt 2w1, skuteczny i oszczędzający czas.  

Glinka na ciało

Glinki na ciało możesz stosować w postaci okładów, łącząc z błotem kosmetycznym z Morza Martwego lub algami morskimi. Możesz również dodawać glinki do peelingów do ciała. Glinki polecane są do zabiegów:

  • modelujących sylwetkę, 
  • wyszczuplających, 
  • antycellulitowych, 
  • redukujących rozstępy, 
  • wygładzających 
  • detoksykujących.

Błoto kosmetyczne z Morza Martwego wydobywane jest ręcznie i suszone na słońcu. Zawiera szerokie spektrum mikro- i makroelementów. Błotne kuracje oczyszczają, wygładzają skórę, pobudzają procesy regeneracji, przyspieszają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.

Przed nałożeniem na ciało maski-okładu najlepiej wykonać peeling skóry, a sam przygotowany kosmetyk ogrzać do około 40-45o. Skórę pokrytą okładem dobrze jest owinąć folią spożywczą i ręcznikiem, czyli wykonać znany z gabinetów kosmetycznych body-wrapping. By cały zabieg był jeszcze bardziej przyjemny, warto dodać do okładu olejki eteryczne np. grejpfrutowy (o działaniu energetyzującym), lawendowy (działający odprężająco i kojąco), olejek z mięty pieprzowej (o silnym działaniu odświeżającym), olejek bergamotowy (działający wyciszająco i relaksująco). Wybór olejków eterycznych jest szeroki, każdy znajdzie coś dla siebie.  

By przygotować peeling do ciała połącz dowolny olej kosmetyczny np. olej migdałowy z wybraną glinką, dodaj sól lub cukier, korund lub peeling solny z Morza Martwego. Wymieszaj składniki, nałóż na skórę i wykonaj masaż okrężnymi ruchami. Spłucz peeling stosując naprzemiennie strumień zimnej i gorącej wody. 

Glinka na włosy 

Glinki stosowane są nie tylko w celu oczyszczania twarzy, sprawdzą się również w pielęgnacji włosów. 

Na powierzchni włosów i skórze głowy codziennie osadzają się pyły i zanieczyszczenia z powietrza, kosmetyki do stylizacji włosów, niespłukane pozostałości szamponów i odżywek. Wszystkie te czynniki tworzą na powierzchni skóry głowy warstwę, która może przyczyniać się do rozwoju łupieżu czy łojotoku, stąd warto raz w tygodniu wykonać peeling skóry głowy. Peeling do skóry głowy możesz przygotować z pomocą bazy szamponowej ekologicznej, gumy ksantanowej (do regulacji konsystencji peelingu), glinki zielonej, peelingu algowego lub cukru. Mieszaninę nałóż na skórę głowy, wykonaj masaż kolistymi ruchami, a następnie obficie spłucz wodą i umyj włosy szamponem, który stosujesz na co dzień.

Glinki możesz dodawać do szamponów - będą absorbowały nadmiar sebum oraz mikropyły gromadzące się na powierzchni włosów w ciągu dnia. Szampony z dodatkiem glinek polecane są szczególnie osobom z problemem szybkiego przetłuszczania się włosów.

Odżywka lub maska do włosów z dodatkiem glinki zielonej również sprawdzi się w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Odżywkę DIY przygotujesz łącząc bazową odżywkę do włosów ekologiczną, d-pantenol, jedwab morski, wybrany hydrolat (rumiankowy, szałwiowy, tymiankowy, rumianku rzymskiego) oraz glinkę białą lub zieloną.
Jeśli nie masz czasu na mycie włosów możesz wykorzystać glinkę białą jako suchy szampon. Nałóż glinkę na skórę głowy, wykonaj masaż opuszkami palców, pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wyczesz. Stosowanie glinki jako suchego szamponu wymaga pewnej wprawy, należy nauczyć się m.in. w jakiej ilości ją stosować. 

Glinki do kul kąpielowych i mydeł DIY

Bazą kul do kąpieli jest wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy, te składniki zapewniają im musujące właściwości. Susz kwiatowy sprawia że kula pięknie wygląda, olejki eteryczne nadają przyjemny zapach. Jeśli dodasz do kuli glinki uzyskasz delikatny efekt peelingujący, działanie remineralizujące i wygładzające. Najprostszy przepis na kule do kąpieli podaje, by do 1 szklanki sody i pół szklanki kwasu cytrynowego dodać 2 łyżki glinki.

Glinki możesz dodać również do mydła DIY, zarówno glicerynowych jak i wykonywanych metodą klasyczną.

Jak zrobić maseczkę z glinki kosmetycznej 

Przepis na maseczkę glinkową jest prosty, a jej przygotowanie nie zabiera dużo czasu. Do przygotowania maseczki potrzebujesz moździerza z tłuczkiem, bagietki z łopatką, pipetki miarowej i wagi.

Maseczka z glinki ghassoul na przebarwienia
Do sporządzenia 15 g maseczki potrzebujesz:

Do moździerza wsyp glinkę i witaminę C. Dodaj wodę oraz hydrolat. Wymieszaj całość. Maskę nałóż na twarz omijając okolice oczu, pozostaw na około 15 min. Aby maseczka nie zaschła, spryskuj ją co chwilę hydrolatem oczarowym. Następnie spłucz letnią wodą.

Tagi:

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z algami aosa i glinką czerwoną do cery trądzikowej
Maseczka z algami aosa i glinką czerwoną do cery trądzikowej

Przepis na maseczkę DIY z algami aosa i glinką czerwoną. Algi aosa działają antyoksydacyjne, ujędrniająco, pobudzają produkcję kolagenu. Glinka czerwona działa sebostatycznie, regeneruje i ujędrnia skórę, dodaje cerze blasku. Ekstrakt z wierzby białej ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Maska polecana do pielęgnacji cery trądzikowej.

Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 18 g na jedną maseczkę :
(29%) 5.22 g Glinka czerwona Francuska
(10%) 1.8 g Algi aosa (ulva lactuca) mikronizowane
(5%) 0.9 g Ekstrakt z wierzby białej
(46%) 8.28 g Hydrolat z grejpfruta (z konserwantem)
(10%) 1.8 g Sorbitol

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
Justyna, 05.11.2020

Glinkę białą używam jako jeden ze składników domowego naturalnego „antyperspirantu”. Spełnia swoją funkcję regulacji pocenia a poza tym skóra pod pachami jest gładka, bez podrażnień czy stanów zapalnych, co niestety było moim stałym problemem w przypadku stosowania drogeryjnych dezodorantów czy antyperspirantów. Polecam.

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

0
Zadaj pytanie
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.