Środki myjące mydła combo syndety

Preparaty myjące, poza swoim głównym przeznaczeniem, muszą spełnić wiele oczekiwań konsumentów.  Dobre właściwości myjące oraz pianotwórcze powinny być równoważone zadowalającymi parametrami dermatologicznymi. Ta najpopularniejsza grupa kosmetyków opiera się na tzw. surfaktantach nazywanych również środkami powierzchniowo czynnymi (SPC).

Środki myjące mydła combo syndety

Jak działają surfaktanty?

Dzięki swojej specyficznej budowie surfaktanty pozwalają na usuwanie z powierzchni mytej, nierozpuszczalnego w wodzie brudu. Na skutek działania SPC może również dochodzić do nadmiernego odtłuszczania skóry lub włosów, a nawet wymywania lipidów cementu międzykomórkowego. W stanach patologicznych skóry cząsteczki SPC mogą wnikać w warstwę rogową, powodując jej rozszczelnienie, ułatwiając tym samym przenikanie przez barierę naskórkową czynników drażniących. Metody ograniczenia ryzyka podrażnień opierają się na stosowaniu mieszanek surfaktantów o niskim potencjale drażniącym (niejonowe spc), oraz dodatków w postaci związków kompleksujących (jak hydrolizaty protein) czy substancji renatłuszczających (jak emolienty lub surfaktanty o niskim HLB). 

Ze względu na obecność specyficznych środków powierzchniowo czynnych, preparaty myjące możemy podzielić na trzy główne grupy:

  • mydła 
  • combo
  • syndety

Czym jest mydło?

Mydło to potoczna nazwa kosmetyków opartych na solach metali alkalicznych (głownie sodu lub potasu) z kwasami tłuszczowymi (np. palmitynowym, stearynowym, oleinowym). Wykazują dobre działanie myjące przy niezbyt wysokich właściwościach pianotwórczych. Ich niewątpliwą zaleta jest zdolność do ulegania biodegradacji. Największą wadą mydeł jest ich wysokie pH (powyżej 8, niekiedy nawet powyżej 10), znacznie odbiegające od fizjologicznego odczynu skóry. Niesie to ze sobą szczególne niebezpieczeństwo w przypadku cery problemowej (np. skóry wrażliwej, atopowej, suchej czy dziecięcej).

Przykładowe składniki mydła (sole kwasów tłuszczowych): Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Potassium Olivate, Sodium Tallowate, Sodium Cocoate.

Czym są syndety?

Kosmetyki typu Syndet nie zawierają w swoim składzie mydła. Najczęściej opierają się na syntetycznych składnikach myjących. Powodem tego jest niewielka dostępność naturalnych związków o dobrych właściwościach myjących. Zaleta ww. preparatów jest możliwość dopasowania pH układu do naturalnego odczynu skóry.  SPC stosowane w Syndetach często charakteryzują się bardzo silnymi właściwościami odtłuszczającymi i wysoka zdolnością do tworzenia piany.

Przykładowe środki myjące stosowane w Syndetach: Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl betaine, Laureth-6, Cocamide DEA, Laury Glucoside, Coco-glucoside. 

Czym jest produkt Combo?

Preparaty typu Combo zawierają w swoim składzie opisane wcześniej sole kwasów tłuszczowych oraz inne środki powierzchniowo czynne.  Dzięki tak skomponowanej mieszaninie charakteryzują się niższym pH niż mydła, jednak także są lekko zasadowe (powyżej 7,5). Combo może występować w postaci żelu lub kostki i charakteryzuje się nieco wyższymi właściwościami pianotwórczymi niż same mydła. Skład tego typu kosmetyków opiera się na mieszaninie związków wymienionych w obu wyżej opisanych grupach. 

Poza myjącymi i pianotwórczymi składnikami preparatów do mycia można w nich znaleźć substancje pomocnicze, wpływające na konsystencje lub trwałość kosmetyku (jak zagęstniki, konserwanty, sekwestranty, substancje perłotwórcze, elektrolity) oraz substancje czynne (łagodzące, przeciwbakteryjne, nawilżające).

Czarne mydło afrykańskie

Czarne mydło afrykańskie wykazuje dobre właściwości pieniące. Polecane jest do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej

Czarne mydło afrykańskie
11,50 zł 100 g

Mydło kastylijskie

Mydło kastylijskie to uniwersalny produkt do mycia. Łagodnie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry nie podrażniajac jej i nie przesuszajac. polecane jest anwet do pielęgnacji dzieci i niemowląt.

Mydło kastylijskie w płynie ekologiczne
10,90 zł 200 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Łagodny płyn myjący z AN również do higieny intymnej
Łagodny płyn myjący z AN również do higieny intymnej

Receptura na łagodny płyn myjący z AN. Baza detergentowa AN delikatnie myje i łagodnie oczyszcza skórę. Olejek z dzrewa herbacianego działa bakterio- i grzybostatycznie. Nadaje przyjemny zapach pozostawiając skórę czystą i świeżą. Receptura szczególnie polecana do higieny intymnej dla osób wrażliwych, z problemami skórnymi.

Wskazania: Oczyszczanie, Podrażnienie, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
średni
Składniki na 200 g do butelki 200 ml :
(44.1%) 88.2 g Woda destylowana
(30%) 60 g Baza detergentowa AN EKOLOGICZNA
(0.2%) 0.4 g Olejek drzewa herbacianego EKOLOGICZNY
(0.7%) 1.4 g Eco Konserwant - płynny
(10%) 20 g Glukozyd decylowy (Decyl Glucoside)
(15%) 30 g Mleczan sodu 60%
Środki myjące mydła combo syndety nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Środki myjące mydła combo syndety.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.