Zrób to sam - mydła glicerynowe - DIY

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w mydlanej manufakturze, mamy dla Ciebie idealną propozycję. Skorzystaj z dostępnych w naszym sklepie baz glicerynowych. Są uniwersalne i niezwykle proste w użyciu. Nadają się dla osób, które chciałyby widzieć w mydelniczce produkt własnego wyrobu. Mydła glicerynowe mogą być produkowane w zależności od inwencji twórcy, niemal w każdym kolorze, perfumowane i wzbogacane substancjami pielęgnującymi i ozdobnymi. Zasada produkcji mydeł glicerynowych jest prosta, polega głównie na stopieniu bazy, dodaniu składników, wymieszaniu i przelaniu do formy. Gdy tylko masa zastygnie i ochłodzi się, otrzymujemy pełnowartościowy, gotowy do użycia produkt.

Zrób to sam - mydła glicerynowe - DIY

Jak wykonać mydełko glicerynowe krok po kroku?

1. Odmierzanie bazy glicerynowej

Ukrój żądaną ilość bazy glicerynowej za pomocą noża kuchennego i posiekaj na drobne kawałki w celu szybszego stopienia.

2. Topienie bazy glicerynowej:

 • Za pomocą kuchenki mikrofalowej 
  Umieść bazę glicerynową w plastikowym lub szklanym naczyniu, szczelnie przykryj folią i ogrzewaj w kuchence mikrofalowej przez pół minuty. W dalszej kolejności grzej ją w 15-sekundowych przedziałach do chwili całkowitego stopienia. Nie przegrzewaj, gdyż wówczas mydło straci kolor.
 • Za pomocą łaźni wodnej
  Może to być garnek z gorącą wodą, w której zanurzone zostało naczynie z hartowanego szkła lub stali nierdzewnej. Do naczynia dodaj bazę glicerynową i mieszaj do stopienia. Uważaj, by nie przegrzać, gdyż podobnie jak w przypadku kuchenki mikrofalowej, mydło straci kolor.

3. Dodawanie składników pielęgnacyjnych i ozdobnych

 • Kolor 
  Mydła mogą mieć niemal każdy kolor, dzięki dodaniu sproszkowanych substancji (mika, pigmenty perłowe) lub rozpuszczonych w wodzie barwników.
 • Barwniki
  Jeśli marzy Ci się kolorowe mydło, dodaj do bazy kilka kropli rozcieńczonego barwnika kosmetycznego (barwniki są mocno stężone, więc łatwiej dozować je w formie rozcieńczonej). Pigmenty mogą być mieszane w celu uzyskania nowych barw, np. kolor zielony uzyskamy, gdy zmieszamy barwnik żółty z niebieskim. Dodawaj po jednej kropli barwnika mieszając, aż do uzyskania pożądanej barwy.
 • Pigmenty perłowe lub mika 
  Używaj około 1/4 - 1/2 łyżeczki pigmentu na kilogram bazy glicerynowej. Zanim dodasz pigment do mydła, rozprosz go w małej ilości wody, oleju lub alkoholu. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu grudek, a w ostatecznym efekcie mydło będzie miało jednorodną barwę i strukturę.
 • Olejki eteryczne
  Olejki eteryczne dodaje się z reguły w stężeniu 0,5-2% (5-20ml na kilogram mydła). Najbardziej optymalne jest stężenie olejku w granicach 1%. Taka ilość nadaje już mydłu zapach, a bardzo rzadko prowadzi do niezgodności. Stężenia powyżej 2% mogą negatywnie wpłynąć na kolor.
 • Inne dodatki
  Inne dodatki mogą obejmować: peelingi (np. algowy), miód, wyciągi ziołowe, olejki eteryczne, susz kwiatowy, glinki, oleje, masła itp. Po dodaniu tych składników bazę należy ochłodzić do 65 st. C, powoli mieszając, by zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza.

4. Wylewanie do form

Stopioną i ochłodzoną bazę wylej ostrożnie do formy. Aby pozbyć się nadmiaru pęcherzyków powietrza, możesz spryskać powierzchnię alkoholem (np. używając butelki z atomizerem). Poczekaj, aż masa zastygnie.

5. Usuwanie z formy, pakowanie i przechowywanie

Kiedy masa zastygnie i ochłodzi się, mydła mogą w końcu zostać wyciągnięte z formy i pokrojone (w razie potrzeby). Proces ten będzie łatwiejszy, jeśli formę włoży się na 20 minut do zamrażarki. Po wyjęciu mydło powinno zostać owinięte plastikową folią, by na długi czas zachowało atrakcyjny wygląd.

Bądż kreatywny!

 • Kostki wielobarwne
  Wielobarwne kostki możesz stworzyć poprzez wylewanie warstw o różnych kolorach. Najpierw wylej bazę jednego koloru, odczekaj 15 minut do zgęstnienia, spryskaj ją alkoholem i wylej drugą warstwę. Po ostygnięciu i wyjęciu z formy otrzymasz niepowtarzalne mydło.
 • Zatapianie substancji stałych
  W mydle możesz zatopić najrozmaitsze składniki. Doskonałym pomysłem są suszone koszyczki kwiatowe. By otrzymać takie unikatowe mydło, napełnij formę do połowy i umieść w masie wybrane kwiaty. Gdy baza się zestali, uzupełnij formę do końca. Elementy zatopione w mydełku będą widoczne po zastygnięciu bazy transparentnej.
 • Dodatki
  Kiedy baza glicerynowa zostanie całkowicie stopiona, możesz wybrać dodatki w postaci olejków eterycznych, wyciągów ziołowych, barwników i glinek, by osiągnąć porządany efekt końcowy. Składniki te powinny być dodawane w chwili, gdy baza jest już chłodna (ale nadal płynna). Wszystko należy dokładnie rozmieszać, by zapewnić dobre rozproszenie. Suche składniki, takie jak glinki, płatki owsiane, zioła, pestki owoców, powinny być dodawane w ilości 2 łyżek stołowych na kilogram mydła.

Zaleca się dodawać mniej niż 5% dodatkowych składników, jako że te mogą mieć wpływ na ostateczną teksturę oraz konsystencję mydła. W miarę zwiększania ich stężenia staje się ono coraz bardziej płynne. Jeśli nie jest to wielki problem, zawartość składników dodatkowych można zwiększyć do 10%.

Wśród składników dodatkowych często występują suszone zioła i inny materiał botaniczny. Mogą one być dodawane zarówno do samego mydła jak i na wierzch, gdy tylko baza zostanie wylana do form.

Dzięki eksperymentowaniu z warstwami można osiągnąć wiele interesujących kształtów. Pamiętaj, że kreatywność nie zna granic! Niech sama produkcja mydła sprawi Ci tyle samo radości, co efekt końcowy!

 

Nasza ekspertka radzi

Ważne!

Mydło glicerynowe jest produktem bazującym na wodzie, dlatego jego objętość z czasem może się zmniejszyć o 9%. Dokładne owijanie folią lub przechowywanie w szczelnych pojemnikach może zapobiec temu efektowi, dzięki czemu mydło będzie zdatne do użytku przez długi czas. Dobrze jest je przechowywać w mydelniczce, gdy nadmierny kontakt z wodą (np. na umywalce) znacząco zmiękcza produkt.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Mydło czekoladowe
Mydło czekoladowe

Przepis na mydło czekoladowe DIY. Mydło czekoladowe zawiera bogatą kompozycję olejów i maseł roślinnych, dzięki czemu nie tylko myje skórę, ale też ją renetłuszcza, zpobiegając TEWL - tranepidermalnej ucieczce wody ze skóry. Masło kakaowe nadaje mydłu cudowny zapach prawdziwej czekolady.

Wskazania: Oczyszczanie, Suchość
Poziom trudności:
zaawansowany
Składniki (na g kosmetyku) :
(0%) 0 g Olej kokosowy (z kopry) rafinowany Ph. Eur.
(0%) 0 g Olej ryżowy rafinowany
(0%) 0 g Masło kakaowe naturalne

Powiązane receptury

Zrób to sam - mydła glicerynowe - DIY nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Zrób to sam - mydła glicerynowe - DIY.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.