8 sposobów, jak żyć bardziej ekologicznie
Jak żyć bardziej ekologicznie i dlaczego warto wprowadzić zmiany w swoim stylu życia? Ziemia to nasza planeta, jedyny prawdziwy dom, miejsce, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie i o które powinniśmy dbać. W codziennym biegu często zapominamy o tych oczywistościach nie zdając sobie sprawy, że nawet najmniejsze zmiany w stylu życia robią ogromną różnicę. Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia na całym świecie to idealna okazja, aby rozpocząć proekologiczne zmiany w swoim życiu. Im więcej ludzi uświadomi sobie, jak kruchy jest ekosystem naszej planety, tym wspólne życie na Ziemi będzie prostsze, zdrowsze i szczęśliwsze. Ekologiczny styl życia wcale nie musi oznaczać postawienia życia na głowie, wyrzekania się ulubionych zajęć, czy pilnowania się na każdym kroku. Zmiany można wprowadzać stopniowo i z głową. W końcu każdy dąży do życia dobrego, wygodnego i przyjemnego. Gdy już zaczniesz dbać o środowisko naturalne, zobaczysz jak szybko zmieni się Twoje postrzeganie rzeczywistości, a proste czynności związane z ekologicznym trybem życia staną się Twoją codziennością, nawykiem tak prostym, jak mycie zębów, czy zjedzenie śniadania. A gdy już tak się stanie, zrobisz miejsce dla kolejnych, większych zmian w kierunku bycia bardziej eko. Na początek mamy dla Ciebie 8 łatwych i przyjemnych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Do stosowania od dziś!
8 sposobów na ekologiczne życie
1. Uczyń upcykling swoim hobby
Upcykling to znalezienie nowego zastosowania dla zużytych przedmiotów, które często z góry traktowane są jak śmieci. Upcykling to nie tylko dbałość o środowisko naturalne, ale także możliwość wyzwolenia kreatywności. Kupuj nowe rzeczy tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne. Jeśli masz w domu starą, brzydką lampę, zastanów się, jak możesz tchnąć w nią nowe życie i nadać jej świeży, nowoczesny wygląd. Ubrania, które już Ci się nie podobają przerabiaj, wymieniaj się z innymi lub oddaj potrzebującej osobie. W ostateczności wykorzystaj niepotrzebny t-shirt na szmatki do wycierania kurzu, czy kocyki dla lalek Twojego dziecka. Puste opakowania po kosmetykach, czy produktach spożywczych, np. szklane słoiki wykorzystaj na domowe przetwory, uży jako pojemniki do przechowywania suchej żywności, biżuterii, śrubek, spinaczy biurowych, czy wacików kosmetycznych. Pusty słoik nada się także jako pojemnik na świeczkę DIY lub Twoje naturalne kosmetyki domowej roboty. Kartonowe pudełko po Twoich zakupach w sklepie online oklej ozdobnym papierem i wykorzystaj do przechowywania domowych przedmiotów, jak zabawki, akcesoria biurowe, kable lub wykorzystaj na prezent, który wysyłasz do innego miasta.
Pamiętaj!
Zanim cokolwiek wyrzucisz zastanów się, czy na pewno dany przedmiot jeszcze Ci się nie przyda.
2. Przyłóż się do segregacji
Jeśli nie widzisz opcji na „drugie życie” dla przedmiotów w swoim otoczeniu, segreguj. Dzięki odpowiedniej segregacji śmieci i wyrzucaniu odpadów do odpowiednich pojemników, dajesz możliwość ponownego wykorzystania wyrzuconego surowca poprzez recykling. Twoje śmieci, zamiast trafić na wysypisko, by zanieczyszczać środowisko naturalne, zostaną przetworzone i powstaną z nich nowe, pełnowartościowe produkty. Recykling to jeden najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska, którego celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz redukcja ilości odpadów.
Ciekawostka!
Czy wiesz, że z 5 butelek PET może powstać jedna koszulka, a opakowania szklane przetwarzane są na materiały izolacyjne do ocieplania domów?
3. Oszczędzaj wodę
Czy wiesz, że kapiący kran to stara nawet 2 litrów wody dziennie? Naukowcy twierdzą, że powiększająca się z roku na rok liczba ludności na świecie oraz zachodzące zmiany w środowisku naturalnym mogą spowodować, że za kilkadziesiąt lat zasoby wody pitnej mogą się skończyć. Koniecznie wprowadź zmiany w swoim domu już od dziś. Zawsze dokręcaj kran lub napraw go jeśli jest nieszczelny. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, nie zmywaj pod bieżącą wodą. Napełnij zlew lub miskę wodą z płynem i w niej umyj naczynia. Zrezygnuj z wanny na rzecz prysznica. Wykorzystaj wodę po gotowaniu np. do podlewania kwiatów.
4. Zaprzyjaźnij się z kosmetykami DIY
Stosowanie naturalnych kosmetyków własnej produkcji to rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o środowisko naturalne, jak i zapewnić swojej skórze i włosom najlepszą, możliwą opiekę. Półprodukty kosmetyczne, z których wytwarza się domowe kosmetyki powinny być naturalne, pochodzenia roślinnego, pochodzące ze zrównoważonych upraw ekologicznych. Dzięki doskonałej jakości surowcom, masz możliwość stworzyć swój spersonalizowany kosmetyk DIY, idealnie dopasowany do potrzeb swojej skóry. Wiedz, że jeden surowiec kosmetyczny możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Masło shea możesz stosować bezpośrednio na skórę jako masło do ciała lub wykorzystać jako składnik musów do pielęgnacji skóry i kremów do twarzy. Masło shea naniesione na końcówki włosów sprawdzi się także jako silnie regenerująca kuracja nadająca włosom miękkość i blask.
5. Sprzątaj naturalnie
Eko środki do sprzątania są bezpieczne dla Ciebie, dla Twojego otoczenia, a także dla środowiska naturalnego. Nie podrażniają skóry i nie wywołują alergii. Łagodne, ekologiczne środki do sprzątania to doskonała alternatywa dla popularnych detergentów, które mogą działać na skórę drażniąco oraz są przyczyną skażenia środowiska naturalnego. Sprawdź które naturalne surowce zawsze warto mieć w domu i jak w kilka minut przygotować swój ekologiczny środek do sprzątania DIY.
6. Kupuj rozsądnie
Bądź świadomym konsumentem. Kupuj tylko tyle, ile faktycznie jest Ci potrzebne i tylko tyle, ile zużyjesz. Zawsze dokładnie przemyśl swoją decyzję zakupową i nie kupuj pod wpływem impulsu. Sporządzaj listy zakupów, które ułatwią Ci to zadanie. Trzymaj się listy i kupuj tylko produkty, które są na niej zapisane. Jeśli natomiast zauważysz w sklepie produkt, obok którego nie potrafisz przejść obojętnie, pozwól sobie na małą przyjemność i kup ten produkt. Niewielkie odstępstwa są dopuszczalne. Wyznacz granice tak, aby nie żyć w terrorze przekonań. Ważna jest równowaga, ale także dążenie do minimalizmu. Jeśli półka w Twojej łazience ugina się od kosmetyków, nie kupuj kolejnego kremu, czy balsamu. Zużyj najpierw to, co już masz i pamiętaj, że gdy data przydatności produktu minie, nie będziesz mogła go już wykorzystać i trafi do kosza.
7. Polub się ze slow fashion
Slow fashion to ideologia namawiająca do świadomego kupowania ubrań. Zamiast kupować dużo ubrań wątpliwej jakości i pochodzenia, które wytwarzane są w sposób szkodliwy dla środowiska, wybieraj materiały dobre gatunkowo. Kup jeden t-shirt z ekologicznej bawełny, zamiast pięciu tanich, syntetycznych i słabej jakości, które po kilku praniach będą nadawały się co najwyżej na ściereczki do wycierania kurzu. Wspieraj polskich, lokalnych wytwórców odzieży lub zajrzyj do second-handu. Dbaj o swoje ubrania, pierz je zgodnie z informacjami podanymi na metce i używaj odpowiednich środków. Naprawiaj, przerabiaj, wymieniaj się z przyjaciółkami. Na pewno w Twojej szafie zanjdą są ubrania, których już nie nosisz, ale mogą spodobać się Twojej znajomej. Zorganizuj szafing, który będzie nie tylko okazją do odświeżenia garderoby, ale także szansą na udane spotkanie towarzyskie, w dodatku w trosce o środowisko :)
8. Kupuj online wspólnie z przyjaciółmi
Jeśli planujesz zakupy w sklepie internetowym, zapytaj przyjaciół, czy także nie byliby zainteresowani zakupami w tym samym sklepie. Zbierz grupę znajomych i złóżcie zamówienie grupowe. Dzięki temu oszczędzicie na kosztach wysyłki, a dodatkowo zminimalizujecie ilość generowanych odpadów. Jedno zamówienie to jedno opakowanie przesyłki, jeden transport i mniej pracy dla dostawcy.