Naturalne sprzątanie - TOP produkty

Wiosna to często czas wielkich, domowych porządków. Jak sprzątać naturalnie oraz dlaczego warto sprzątać ekologicznie? Ekologiczne środki do sprzątania są bezpieczne dla Ciebie, dla Twojego otoczenia oraz dla środowiska. Nie podrażniają skóry oraz nie powodują alergii. Charakteryzują się wysoką skutecznością oraz brakiem drażniącego zapachu. Łagodne, ekologiczne środki do sprzątania stanowią dobrą alternatywę dla popularnych detergentów, które działają na skórę drażniąco oraz są przyczyną skażenia środowiska naturalnego. Dowiedz się, które produkty zawsze warto mieć w domu i jak w kilka minut przygotować swój ekologiczny środek do sprzątania DIY.

Naturalne sprzątanie - TOP produkty
Spis treści:
  1. Naturalne środki czystości
  2. Jak zrobić naturalny płyn do mycia podłóg?

Naturalne środki czystości

1. Wodorowęglan sodu

Wodorowęglan sodu, inaczej soda oczyszczona lub kwaśny węglan sodu to nieorganiczny związek chemiczny występujący w złożach mineralnych oraz wodach gruntowych, gdzie, podobnie jak w naszym organizmie, pozwala utrzymać właściwe pH. Wodorowęglan sodu stosowany jest głównie do pieczenia ciast, jako zamiennik proszku do pieczenia. Jednak to nie jedyne zastosowanie sody. Soda oczyszczona używana jest także jako dodatek do żywności regulujący pH, a także składnik musujących napojów, kul kąpielowych, czy pieniących się soli do kąpieli. Wodorowęglan sodu świetnie sprawdzi się także w kuchni, czy w łazience jako skuteczny, ekologiczny i biodegradowalny środek do sprzątania. 

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną do sprzątania?

  • Połącz wodorwęglan sodu z octem w mieszance do czyszczenia toalet, czy udrażniania rur. Wsyp do odpływu 5 łyżek sody oczyszczonej, zalej połową szklanki octu i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie spłucz wodą. Mieszanka sody i octu wyczyści, nada połysku a także usunie nieprzyjemne zapachy.
  • Do miski z wodą wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej i wstaw do lodówki. Pozbędziesz się w ten sposób nieprzyjemnych zapachów
  • Poplamiony dywan posyp wodorowęglanem sodu i okrężnymi ruchami szoruj plamę wilgotną ściereczką. 
  • Usuń nieprzyjemne zapachy z dywanu posypując jego powierzchnię sodą. Pozostaw na noc, a rano odkurz dywan.
  • Wyczyść płytki łazienkowe. Zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą w proporcji 3 części sody i jedna część wody. Utworzy się gęsta pasta, idealna do czyszczenia płytek łazienkowych, fug, usuwania pleśni, czy osadów z mydła
  • Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza obuwia. Wsyp do butów trochę sody, pozostaw na noc. Soda wchłonie brzydki zapach i wilgoć.
  • Wykorzystaj wodorowęglan sodu to usuwania tłustych plam oraz przypaleń z garnków, kuchenki, czy piekarnika. Posyp przypaloną powierzchnię sodą i umyj wilgotną gąbką.
  • Usuń przypalone resztki z kuchenki mikrofalowej. Do miseczki wlej szklankę wody i wsyp 3-4 łyżeczki sody, wymieszaj, wstaw do kuchenki i podgrzewaj 3-4 minuty. Po tym czasie wyjmij miseczkę z mikrofali, a kuchenkę przetrzyj ręcznikiem papierowym lub ściereczką.
  • Przywróć śnieżnobiałą biel swoim firankom. Soda dodana do prania firan działa jak naturalny wybielacz, zlikwiduje zażółcenia i przywróci im biały kolor,

2. Kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy to organiczny związek chemiczny powstały w procesie fermentacji skrobi w obecności grzybów. Jest to biały, sypki produkt zbudowany z drobnych, błyszczących kryształków. Kwas cytrynowy często stosowany jest w produkcji żywności jako składnik napojów, czy słodyczy. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym oraz zmiękczającym wodę, kwas cytrynowy ma także wiele zastosowań w domu. 

Jak wykorzystać kwas cytrynowy do sprzątania?

  • Pozbądź się kamienia z czajnika. Wsyp 3-4 łyżeczki kwasu cytrynowego do czajnika, zalej szklanką wody i zagotuj. Mieszankę pozostaw w czajniku na około 30 minut, po tym czasie wylej roztwór kwasu cytrynowego, a czajnik wypłucz kilka razy czystą wodą. 
  • Wyczyść armaturę, umywalkę, czy wannę z osadów z kamienia. Połącz kwas cytrynowy z wodą, tak, żeby uzyskać konsystencję pasty. Nałóż pastę na gąbkę i umyj zabrudzone powierzchnie. 
  • Usuń ciemne plamy z dłoni po obieraniu buraków za pomocą wody i kwasu cytrynowego.
  • Wyczyść nieestetyczne plamy na kubkach po kawie, czy herbacie. Na mokrą ściereczkę nasyp trochę kwasu cytrynowego i wyszoruj nią naczynia. Po tym zabiegu kubki będą czyste, jak nowe. 
  • Wykonaj płyn do zmiękczania tkanin. Zmieszaj kwas cytrynowy z wodą w proporcji 1-2 łyżki kwasku i pół szklanki wody i dodaj do prania. Wypróbuj kwas cytrynowy jako dodatek do proszku do prania. Kwas wzmocni działanie proszku i ochroni kolory przed blaknięciem.

Wskazówka

Jabłko, czy banan po obraniu zaczyna ciemnieć? Żeby zapobiec temu procesowi, skrop obrane owoce odrobiną soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego w wodzie.

3. Mydło kastylijskie

Mydło kastylijskie to naturalny produkt do mycia otrzymywany z oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Jest to bezpieczna, naturalna i biodegradowalna alternatywa dla syntetycznych detergentów. Mydło kastylijskie jest bardzo łagodne i delikatne, zarówno dla skóry, jak i czyszczonych powierzchni.

Jak wykorzystać mydło kastylijskie do sprzątania?

  • Wykorzystaj mydło jako główny składnik płynu do mycia naczyń DIY. Do pół litra mydła kastylijskiego dodaj 10 kropli olejku cytrynowego i po 5 kropli innych, ulubionych olejków eterycznych. Wymieszaj, dodaj odrobinę soli i płyn do mycia naczyń jest gotowy.
  • Mydło kastylijskie to również idealny produkt do czyszczenia drewnianych parkietów, czy mebli fornirowanych. Dodaj 3-4 łyżki mydła kastylijskiego do 2 litrów ciepłej wody i wyczyść powierzchnię. Do mieszanki możesz dodatkowo dodać 5 kropli olejku cytrynowego dla przyjemnego zapachu.
  • Połącz mydło kastylijskie  z olejkiem goździkowym oraz kwasem cytrynowym i wykonaj domowy środek do czyszczenia i odkażania zlewu kuchennego. Zmieszaj 1 łyżkę mydła kastylijskiego z 5 kroplami olejku eterycznego i szczyptą kwasu cytrynowego, nanieś mieszankę na gąbkę i umyj zlew.

4. Sól Epsom

Sól Epsom, inaczej nazywana jest sola gorzką, epsońską lub angielską. Pod względem chemicznym jest to uwodniony siarczan magnezu. Z wyglądu jest to biały, krystaliczny proszek, przypominający sól kuchenną. W smaku sól Epsom jest bardzo gorzka i stąd nazywana jest solą gorzką. Dzięki obecności siarki, sól epsom wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze

Jak wykorzystać sól epsom do sprzątania?

  • Usuń zabrudzenia i przebarwienia z płytek i  fug kuchennych, czy łazienkowych. Zmieszaj sól epsom z mydłem kastylijskim w równych proporcjach, np. 1 łyżka soli i 1 łyżka mydła i wyszoruj pastą płytki i fugi. 
  • Użyj sól epsom do płukania tkanin. Połącz 1/4 szklanki soli z 10-15 kroplami ulubionego olejku eterycznego i dodaj do prania. 
  • Wypróbuj sól Epsom jako nawóz do roślin doniczkowych. Rozpuść 1 łyżeczkę soli w 1 litrze wody i podlewaj rośliny raz w tygodniu.

5. Woda destylowana

Woda destylowana to woda pozbawiona soli mineralnych i zanieczyszczeń, dzięki zastosowaniu metody oczyszczania nazywanej destylacją. W przypadku sprzątania woda destylowana jest niezastąpiona, bo nie pozostawia smug i zacieków.

Jak wykorzystać wodę destylowaną do sprzątania?

  • Wypróbuj wodę destylowaną do mycia luster i powierzchni szklanych. Nawet, jeśli na powierzchni lustra pozostanie kropla wody destylowanej, po wyschnięciu nie będzie po niej nieestetycznego śladu. 
  • Zrób swój płyn do mycia luster i szyb DIY. Do 1 litra wody destylowanej dodaj 1 łyżeczkę mydła kastylijskiego i 10 kropli olejku limetkowego i wymieszaj. Przelej do butelki z atomizerem. 

6. Olejek cytrynowy

Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji z parą wodną, tłoczenia na zimno lub ekstrakcji rozpuszczalnikami. Olejek cytrynowy to prawdziwy numer jeden wśród olejków wykorzystywanych do sprzątania, dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, ale także świeżemu zapachowi, który kojarzy się z czystością. 

Jak wykorzystać olejek cytrynowy do sprzątania?

  • Dodaj kilka kropli olejku cytrynowego do past czyszczących, domowych płynów do mycia podłóg, czy składnik sprayów do czyszczenia mebli. Do butelki ze spryskiwaczem wlej szklankę wody, dodaj 1 łyżeczkę bazy detergentowej lub mydła kastylijskiego i 10 kropli olejku cytrynowego, wymieszaj, zakręć butelkę i spray gotowy. 

Wskazówka

Żeby wyeliminować nieprzyjemny zapach podczas odkurzania, dodaj kilka kropli olejku cytrynowego do worka do odkurzacza. Dzięki temu, podczas odkurzania w domu unosić się będzie przyjemny, cytrusowy zapach.

7. Olejek grejpfrutowy

Olejek grejpfrutowy to naturalny olejek zapachowy pozyskiwany ze skórki grejpfrutów. Wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, a ponadto posiada piękny, cytrusowy zapach

Jak wykorzystać olejek grejpfrutowy do sprzątania?

  • Wypróbuj olejek jako składnik płynów myjących do podłóg, czy mebli. Połącz 2 łyżki oliwy z oliwek z 1/2 szklanki wody, 1/2 szklanki octu oraz 15-20 kroplami olejku grejpfrutowego. Całość przelej do butelki ze spryskiwaczem. Wstrząśnij przed każdym użyciem. Spryskaj zabrudzoną powierzchnię i przetrzyj suchą ściereczką. 
  • Wykonaj domową mgiełkę odświeżającą powietrze. Zmieszaj 1/2 litra wody destylowanej z 1 łyżeczką glukozydu decylowego i dodaj 20 kropli olejku grejpfrutowego oraz 2 g eco konserwantu w płynie. Wymieszaj i odświeżacz powietrza gotowy. 
  • Dodaj olejek grejpfrutowy do środków do sprzątania DIY, np. proszku do czyszczenia dywanów, czy zapachowy dodatek do prania.

8. Glukozyd decylowy

Glukozyd decylowy (Decyl Glucoside) to delikatny niejonowy środek powierzchniowo czynny. Usuwa zabrudzenia nie niszcząc powierzchni. Jest biodegradowalny i łagodny dla środowiska.

Jak wykorzystać glukozyd decylowy do sprzątania?

  • Wykorzystaj glukozyd decylowy  jako podstawę do stworzenia płynów do mycia podłóg, płytek łazienkowych, czy kafelków.
  • Połącz glukozyd decylowy z wodą i olejkami eterycznymi i wykonaj domowy płyn do mycia szyb.
  • Zmieszaj glukozyd decylowy z wodorowęglanem sodu i użyj jako pastę do czyszczenia powierzchni kuchenki, czy zlewu
  • Zrób domowy płyn do podłogi. Zmieszaj 1 łyżkę glukozydu decylowego, 2 litry ciepłej wody i 6 kropli olejku lawendowego.

9. Olej kokosowy

Olej kokosowy to nie tylko wspaniały składnik do pielęgnacji ciała i włosów. Jego wszechstronność powoduje, że olej kokosowy znajduje także zastosowanie podczas wiosennych porządków. 

Jak wykorzystać olej kokosowy do sprzątania?

  • Wypróbuj olej kokosowy jako środek do nabłyszczania i konserwacji skórzanych mebli. Nanieś niewielką ilość oleju kokosowego na ściereczkę i przetrzyj mebel.
  • Wykorzystaj olej kokosowy jako środek chroniący kabinę prysznicową przed osadami z twardej wody i mydła. Nałóż odrobinę oleju na ściereczkę i dobrze wypoleruj powierzchnię.  

10. Olej rycynowy 

Olej rycynowy odżywi i nawilży nie tylko skórzane meble, ale także będzie wspaniałym środkiem do konserwacji mebli drewnianych. 

Jak wykorzystać olej rycynowy do sprzątania?

  • Połącz olej rycynowy z octem i wodą w proporcji 1 szklanka wody, 1/4 szklanki octu, 3 łyżki oleju i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Przed każdym użyciem dobrze wstrząśnij pojemnik. Spray, oprócz właściwości antyelektrostatycznych, czyli zapobiegających osadzaniu się drobinek kurzu, będzie nadawał meblom ładny połysk.

11. Opakowania kosmetyczne

W naszym rankingu TOP 10 produktów do sprzątania dodajemy jeszcze 11 punkt - Opakowania kosmetyczne - bez których ciężko byłoby przechowywać środki czystości. Butelka ze atomizerem lub butelka PET z triggerem posłużą jako wielorazowe opakowanie na płyn DIY do mycia szyb, spray do mycia mebli lub mgiełkę odświeżającą powietrze. Sprawdź ofertę opakowań kosmetycznych.

Jak zrobić naturalny płyn do mycia podłóg?

Składniki:

Do miski wlej bazę detergentową, dodaj olejki eteryczne i wodę. Delikatnie wymieszaj. Płyn jest gotowy

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Naturalna pasta do czyszczenia kuchni i łazienki
Naturalna pasta do czyszczenia kuchni i łazienki

Pasta do czyszczenia kuchni i łazienki to w 100% naturalny środek czyszczący do usuwania tłuszczów i zabrudzeń organicznych. Glukozyd decylowy (Decyl Glucoside), naturalny i delikatny surfaktant, bardzo dobrze usuwa zabrudzenia. Wodorowęglan sodu, czyli inaczej soda oczyszczona, to skuteczny i ekologiczny środek do sprzątania w gospodarstwie domowym. Olejek z werbeny nadaje paście delikatny cytrusowy zapach. Pasta do sprzątania bardzo dobrze się pieni i nadaje połysk czyszczonym powierzchniom. Jest całkowicie biodegradowalna i bezpieczna dla środowiska.

Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 150 g do słoika 120 ml :
(24%) 36 g Glukozyd decylowy (Decyl Glucoside)
(1%) 1.5 g Olejek z werbeny (Thymus hiemalis, Hiszpania)
(75%) 112.5 g Wodorowęglan sodu
Naturalne sprzątanie - TOP produkty nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Naturalne sprzątanie - TOP produkty.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.