Bazy kosmetyczne - czym są i jak ich używać?

Tworzenie kosmetyków DIY to sztuka doboru odpowiednich składników w odpowiednich ilościach. Uzyskanie idealnych właściwości aplikacyjnych i wyjątkowej skuteczności działania często wymaga wykonania kilkudziesięciu prób. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z kosmetykami DIY lub zależy Ci na przygotowaniu kosmetyków DIY w szybki i prosty sposób, wypróbuj gotowe bazy kosmetyczne, dzięki którym w kilka chwil przygotujesz swój spersonalizowany krem, balsam lub szampon DIY. 

Bazy kosmetyczne - czym są i jak ich używać?
Spis treści:
  1. Czym są bazy kosmetyczne?
  2. Bazy kremowe
  3. Bazy hialuronowe
  4. Bazy do mycia
  5. Jak stosować bazy kosmetyczne?

Czym są bazy kosmetyczne?

Bazy kosmetycznemieszaninami surowców kosmetycznych zapewniających kosmetykom DIY stabilność i trwałość. W skład bazy wchodzą podstawowe elementy strukturalne kremu, czy balsamu, czyli - mówiąc językiem laboratoryjnym – emulsji. Są to:

  • Emulgatory – krem z punktu widzenia chemika jest mieszaniną dwóch wzajemnie niemieszających się cieczy – oleju i wody. Jak wiemy, woda i olej zmieszane w jednym naczyniu rozdzielą się na dwie odrębne warstwy. By z połączenia oleju (np. migdałowego i kokosowego) i wody (np. wody destylowanej, gliceryny i hydrolatu różanego) możliwe było utworzenie kremu, konieczny jest emulgator. Emulgator wiąże wzajemnie składniki fazy wodnej i olejowej i nie dopuszcza do ich rozdzielenia. 
  • Zagęstniki – krem powinien mieć odpowiednią konsystencję. Konsystencję kosmetyku możemy dowolnie regulować za pomocą np. gumy ksantanowej i wosków np. wosku pszczelego, wosku Carnauba czy alkoholu cetylowego.
  • Emolienty – tzw. oleje zmiękczające. Emolienty działają nawilżająco, natłuszczająco, tworzą na powierzchni skóry ochronną warstwę. Emolienty odpowiadają również za to, czy krem jest lekki i szybko się wchłania, czy też mocniej natłuszcza i dłużej pozostaje na skórze. Do emolientów zaliczymy wszystkie oleje naturalne.
  • Zarówno krem, jak i balsam zawierają w składzie wodę, a zatem są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Koniecznym składnikiem kremu kosmetycznego są konserwanty przeciwdziałające rozwojowi drobnoustrojów.

Bazy kosmetyczne są niejako gotowym kremem, czy balsamem, do którego możesz według własnych upodobań i potrzeb Twojej skóry dodawać ulubione składniki aktywne.

Bazy kosmetyczne to idealna propozycja dla osób, które cenią naturalną pielęgnację lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kosmetykami DIY. Pracując z bazą kosmetyczną i dodając do niej ulubine składniki aktywne możesz stworzyć indywidualny, niepowtarzalny kosmetyk, tylko dla Ciebie.

Dodając poszczególne składniki aktywne (olejowe lub wodno-rozpuszczalne) zaobserwujesz, jak zmienia się konsystencja kosmetyku DIY. Stop w kąpieli wodnej 3% masła kakaowego, dodaj do bazy kremowej, dokładnie wymieszaj i odczekaj kilka minut. Czy widzisz że Twój krem stał się gęstszy, ma bardziej bogatą, odżywczą konsystencją?

 Ćwiczenie 

Do dwóch zlewek odważ taką samą ilość bazy balsamowej. Do jednej dodaj 5% oleju z awokado, a do drugiej 5% oleju perilla (z pachnotki). Wymieszaj i rozprowadź balsam na skórze. Czy widzisz, że balsam z dodatkiem oleju z awokado bardziej natłuszcza skórę, niż ten z olejem perilla? 

Dzięki bazom kosmetycznym nauczysz się, jak dobierać poszczególne surowce bazowe i aktywne do kosmetyków DIY. Praca z bazą nauczy Cię samodzielnego tworzenia kosmetyków od podstaw. Później sama wybierzesz emulgator, oleje, zagęstniki i przygotujesz z nich krem według własnego pomysłu.

Bazy kremowe

Bazy kremowe to gotowe emulsje stanowiące trzon Twojego kosmetyku DIY - podłoże, które możesz wzbogacić o określone oleje i masła kosmetyczne, algi, olejki eteryczne i szeroką gamę składników aktywnych. Bazy kremowe same w sobie działają nawilżająco, zmiękczająco i ochronnie. Dobór składników aktywnych zgodnych z potrzebami Twojej skóry pozwoli Ci stworzyć spersonalizowany krem, specjalnie dla Ciebie.

Baza kremowa

Spójrz na skład ekologicznej bazy kremowej. Znajdziesz w niej emulgatory - Sucrose Stearate, Coco Glucoside, Coconut Alcohol. Konsystencję nadają bazie guma ksantanowa (Xanthan Gum), wosk pszczeli (Cera Alba), masło kakaowe i masło shea, które jednocześnie pielęgnują skórę. Olej słonecznikowy i olej kokosowy to naturalne emolienty. Znajdziesz tutaj również pielęgnacyjne oleje: olej różany i olej z ogórecznika lekarskiego. Baza zawiera składniki nawilżające: glicerynę i sok z aloesu. Jako konserwantu użyto połączenia kwasu dehydrooctowego i alkoholu benzylowego. 80% surowców zastosowanych do przygotowania bazy to surowce pochodzenia organicznego.

Baza nie wymaga podgrzewania. Wystarczy że odważysz określoną ilość bazy, dodasz do niej wybrane składniki aktywne i dokładnie wymieszasz. Baza kremowa przyjmuje standardowo do 5% składników aktywnych, ale nasze testy wskazują że będzie stabilna również przy dodaniu 20% składników.

Inspiracje, jakich składników użyć, przykładowe receptury z uwzględnieniem potrzebnych ilości bazy i składników dodatkowych oraz metodę wykonania znajdziesz w zakładce RECEPTURY DIY. 

Baza balsamowa

Baza balsamowa jest podobna do bazy kremowej ale posiada nieco bardziej płynną konsystencję, idealną na balsamy i mleczka. Dozowanie bazy do receptury to 80-100%, co oznacza ze możesz wzbogacić ją o składniki aktywne lub aplikować w czystej postaci bez dodatków. Baza balsamowa sprawdzi się przy każdym typie skóry. Zawiera wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, 80% składników pochodzi z upraw organicznych.

Praca z bazą balsamową jest bardzo prosta – wystarczy wybrać składniki aktywne, ulubiony olejek eteryczny, wymieszać i balsam gotowy. Dzięki bazie balsamowej każdego wieczoru możesz stworzyć dla swojej skóry inny balsam.

Bazy hialuronowe

Bazy hialuronowe mają postać bezbarwnych, przezroczystych żeli. Są roztworami soli kwasu hialuronowego (sól jest bardziej stabilna niż sam kwas) w wodzie, z dodatkiem substancji konserwującej (koniecznej w środowisku wodnym!). Dzięki postaci żelu, wprowadzenie kwasu hialuronowego do receptury kremu, balsamu, serum, czy szamponu jest bardzo proste. Bazy hialuronowe możesz również aplikować bezpośrednio na skórę czy włosy. Błyskawicznie nawilżają przesuszoną skórę dłoni oraz wygładzają suche, szorstkie, rozdwojone końcówki włosów.

Potrójny kwas hialuronowy 1,5%

Potrójny kwas hialuronowy 1,5% to mieszanina trzech rodzajów kwasu hialuronowego o różnej masie cząsteczkowej – małocząsteczkowego, średnio– i wysokocząsteczkowego, działających na różnych poziomach naskórka. Kwas hialuronowy 1,5% utrzymuje właściwy poziom nawilżenia, skóra staje się elastyczna, sprężysta, jędrna i gałdka w dotyku. 

Potrójny kwas hialuronowy 3%

Ta baza, podobnie jak kwas hialuronowy 1,5% jest mieszaniną trzech postaci kwasu hialuronowego o różnych wielkościach cząsteczki, z tym że jest to roztwór 3%-owy.  Kwas hialuronowy w tej postaci ma działanie odmładzające i nawilżające. Ze względu na silne właściwości nawilżające polecany do skóry bardzo suchej i zniszczonej.

Bazy do mycia

Bazy do mycia to mieszaniny łagodnych detergentów pochodzenia naturalnego. Dzięki nim stworzysz żele do mycia twarzy i ciała, szampony, mydła DIY. Do bazy bez problemu dodasz składniki rozpuszczalne w wodzie. Jeśli chcesz dodać składniki olejowe, wymieszaj je wcześniej z Bio solubilizatorem. Solubilizator to surowiec, który umożliwia właśnie wprowadzanie składników olejowych do roztworów wodnych. Bazy do mycia dobrze się pienią, działają łagodnie, nie wysuszają skóry. Dodaj do bazy ulubione ekstrakty, hydrolaty, olejki eteryczne, nawilżający d-pantenol, łagodzącą alantoinę itd.

Mydło kastylijskie w płynie ekologiczne

Mydło kastylijskie jest uniwersalną bazą myjącą, która sprawdzi się przy tworzeniu żeli do mycia twarzy i ciała, mydeł do rąk, płynów do kąpieli. Jest delikatne, 100% naturalne i ekologiczne. Mydło kastylisjkie jest bezpieczne dla skóry i hipoalergiczne. Możesz je stosować u dzieci, a także przy bardzo wrażliwej i atopowej skórze. Nie zawiera detergnetów, ani konserwantów. Mydło kastylijskie może być stosowane solo, bez żadnych dodatków jako naturalne mydło, szampon do włosów, czy płyn do kąpieli. 

Glukozyd decylowy

Glukozyd decylowy (Decyl Glucoside) jest jednym z najbardziej delikatnych, niedrażniących detergentów. Znajduje zastosowanie w produktach myjacych jak żele, szampony, pianki czy płyny micelarne. Może być stosowany w kosmetykach dla dzieci i kosmetykach dla osób z problemami skórnymi. Dozwolony jest do stosowania w kosmetykach certyfikowanych przez Ecocert.

Baza szamponowa

Baza szamponowa zawiera substancje myjące: Decyl Glucoside i Lauryl Betaine. Glukozyd decylowy - Decyl Glucoside to jeden z najbardziej łagodnych detergentów wykorzystywanych w kosmetykach. Baza szamponowa nie zawiera SLS, parabenów ani polietylenoglikoli (PEG), które mogą wywoływać silne podrażnienie skóry i reakcje nadwrażliwości. Jednocześnie dobrze się pieni. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry (ciała jak i głowy), również wrażliwej. Baza szamponowa nie wymaga podgrzewania, wystarczy dodać ulubione składniki i delikatnie wymieszać. 

Jak stosować bazy kosmetyczne?

Stosowanie baz kosmetycznych do tworzenia własnych kosmetyków DIY jest bardzo proste. Nie musisz ich podgrzewać, a jedynie odważyć odpowiednią ilość bazy i dodać wybrane składniki aktywne, olejki eteryczne, oleje, hydrolaty itp. Ostatni krok to dokładne wymieszanie składników za pomocą bagietki. 

W przypadku bazy kremowej i balsamowej - dodanie 10-20% hydrolatu spowoduje, że baza zmieni konsystencję na bardziej płynną. Jeżeli chcesz zagęścić bazę – podgrzej w zlewce np. 2-5% masła kakaowego do półpłynnej postaci i wymieszaj dokładnie z bazą.

Jeśli dodajesz do bazy kremowej składniki olejowe – ich ilość nie powinna przekraczać 15%. Jeśli dodajesz zarówno składniki olejowe, jak i wodnorozpuszczalne, maksymalny dodatek może wynosić 20%.

Pamiętaj!

Zanim przystąpisz do tworzenia swoich kosmetyków DIY z baz kosmetycznych, zdezynfekuj alkoholem etylowym powierzchnię, na której będziesz wykonywał kosmetyk, a także wszystkie akcesoria, których będziesz używał podczas tworzenia kosmetyku: zlewki, bagietki, łyżeczki. Gotowy produkt przechowuj w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej.

Bazy kosmetyczne - czym są i jak ich używać? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Bazy kosmetyczne - czym są i jak ich używać?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.