Maseczki DIY – 6 pomysłów na domowe maseczki
https://ecospa.pl/hydrolat-blawatkowy-ekologicznyDomowe maseczki DIY to świetny sposób, aby dogłębnie oczyścić skórę, zniwelować widoczność przebarwień, ukoić podrażnienia oraz przywrócić właściwy poziom nawilżenia. Maseczki DIY są bardzo proste w przygotowaniu. Wystarczy wymieszać ze sobą kilka składników w odpowiednich proporcjach, aplikować na skórę twarzy, by w końcu oddać się pełnemu relaksowi w swoim domowym SPA. Sprawdź, jak przygotować maseczki odpowiadające różnym potrzebom skóry w zaciszu własnej łazienki. Maseczki glinkowe, algowe, peel-off, maski w płachcie...W zależności od upodobań, czasu, jakim dysponujesz i efektów, na których Ci zależy, z pewnością znajdziesz przepis na maseczkę DIY idealną dla siebie!
1. Maseczka oczyszczająca
Jeśli borykasz się z problemem zatkanych porów, krostek, nadmiernego wydzielania łoju, Twoja skóra jest poszarzała i brak jej witalności, wypróbuj maseczki DIY na bazie glinek kosmetycznych. Do oczyszczania skóry dobrze sprawdzi się maseczka na bazie Glinki zielonej Illite z hydrolatem oczarowym i węglem aktywnym bambusowym. Glinka zielona Illite pozyskiwana jest ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Stanowi bogate źródło krzemu, wapnia, potasu, magnezu, sodu, cynku. Działa oczyszczająco, dezynfekująco, zmniejsza widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych, ogranicza wydzielanie sebum. Glinka zielona doskonale usuwa zanieczyszczenia oraz reguluje nadmierne przetłuszczanie się skóry. Maseczka z glinki zielonej Illite to propozycja dla osób, którym zależy na ograniczeniu błyszczenia się skóry oraz działaniu matującym.
Węgiel aktywny to hit ostatnich lat w kosmetologii. Pozyskiwany z bambusa, najszybciej rosnącej rośliny świata, jest w 100% naturalny, a jego produkcja jest procesem przyjaznym dla środowiska. Właściwości węgla aktywnego z bambusa:
- usuwa zrogowaciały naskórek,
- absorbuje nadmiar sebum,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- wygładza skórę, zmniejsza widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych i przeciwdziała powstawaniu zaskórników,
- matowi skórę,
- ma działanie anty-pollution – oczyszcza skórę z mikropyłów zawieszonych w powietrzu i osadzających się w ciągu dnia na powierzchni skóry,
- może być wykorzystywany do oczyszczania włosów, pielęgnacji włosów z łupieżem i usuwania kamienia nazębnego.
Hydrolat oczarowy zawiera w składzie taniny o działaniu bakteriostatycznym, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Hydrolat oczarowy redukuje ilość wydzielanego sebum, wykazuje działanie antyoksydacyjne, nawilżające, ściągające, łagodzące, regenerujące.
Do przygotowania maseczki oczyszczającej warto użyć również ekstraktu wodno-glicerynowego z wierzby białej. Ekstrakt jest bogaty w salicylany, sole mineralne, polifenole i flawonoidy, nadające mu działanie bakteriostatyczne, przeciwłojotokowe, keratolityczne, ściągające, łagodzące, nawilżające. Ogranicza nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, zwęża pory skóry, odblokowuje je. Delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu skóra jest bardziej gładka, przybiera jednolity, zdrowy koloryt.
Matująca maseczka z glinką zieloną Illite i hydrolatem oczarowym
Do sporządzenia 15 g maseczki potrzebujesz:
- 7,9 g glinki zielonej Illite
- 2,6 g wody destylowanej
- 3,0 g hydrolatu oczarowego ekologicznego
- 0,8 g ekstraktu z wierzby białej
- 0,8 g węgla aktywnego bambusowego
Do moździerza lub małej miseczki wsyp glinkę i węgiel aktywny bambusowy. Dolej wodę, ekstrakt z wierzby białej oraz hydrolat oczarowy. Wymieszaj całość do postaci zawiesiny. Maseczkę nałóż na twarz omijając okolice oczu za pomocą opuszków palców lub pędzelka, pozostaw na około 15 min. Ważne, aby maseczka była cały czas wilgotna, dlatego gdy zaczyna wysychać, spryskaj ją hydrolatem oczarowym. Maseczkę spłucz letnią wodą.
Do przygotowania maseczki oczyszczającej do skóry tłustej i trądzikowej możesz także połączyć błoto z Morza Martwego z glinką żółtą Illite lub glinką zieloną. Wymieszaj je z niewielką ilością wody tak, aby otrzymać konsystencję gęstej pasty. By jeszcze bardziej wzmocnić działanie maseczki, dodaj do niej hydrolat o właściwościach oczyszczających. Polecamy hydrolat oczarowy, hydrolat z czystka ladanowego, hydrolat z szałwii lekarskiej, hydrolat rozmarynowy.
Pamiętaj!
Maseczka nałożona na twarz powinna być stale wilgotna. Dlatego, gdy zaczyna zasychać, spryskaj ją hydrolatem. Butelka z atomizerem ułatwi Ci przeprowadzenie zabiegu.
Po około 15 minutach spłucz maseczkę ciepłą wodą, przemyj twarz hydrolatem lub sporządzonym z niego tonikiem i nałóż lekki krem nawilżający. Wszystkie kosmetyki z powodzeniem możesz przygotować samodzielnie w domu. By wzmocnić działanie całego zabiegu, najlepiej w każdym z produktów zastosuj ten sam hydrolat.
2. Maseczka łagodząca
Skóra wystawiona na wpływ zanieczyszczeń powietrza dużych miast, suchego powietrza, chlorowanej wody, myta zbyt agresywnymi kosmetykami niejednokrotnie swędzi, piecze, jest podrażniona. Wymaga zastosowania składników o działaniu kojącym i łagodzącym. Do takich składników należą m.in. glinka biała Kaolin
Glinka biała Kaolin powstaje w procesie wietrzenia (kaolinizacji) skał zawierających skalenie. Głównym składnikiem tych skał jest kaolinit. Jego nazwa wzięła się od nazwy chińskiej góry Kao-ling, pierwszego źródła tego cennego surowca. Glinka biała łagodzi podrażnienia, koi i uspokaja skórę, wygładza, poprawia mikrokrążenie. Polecana jest do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, ze skłonnością do podrażnień. Glinkę białą warto łączyć z hydrolatami o działaniu łagodzącym, np. hydrolatem bławatkowym.
Hydrolat bławatkowy jest bogaty w substancje aktywne działające łagodząco, przeciwzapalnie, przeciwrodnikowo. Hydrolat bławatkowy łagodzi podrażnienia, niweluje zaczerwienienia skóry, usuwa obrzęki.
Do maseczki łagodzącej na bazie Glinki białej Kaolin i hydrolatu bławatkowego warto dodać Ekstrakt z rumianku, który łagodzi podrażnienia i niweluje dyskomfort skóry. Ekstrakt z rumianku przyspiesza regenerację naskórka i przeciwdziała reakcjom alergicznym skóry.
Łagodząca maseczka z glinką białą, ekstraktem z rumianku i hydrolatem bławatkowym
Do sporządzenia 15 g maseczki potrzebujesz:
- 7,80 g glinki białej Kaolin
- 3,45 g wody destylowanej
- 3,0 g hydrolatu bławatkowego
- 0,75 g ekstraktu z rumianku
Wymieszaj wodę, hydrolat bławatkowy i ekstrakt z rumianku, a następnie dodaj je do umieszczonej w moździerzu glinki. Mieszaj do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Nałóż na twarz, co jakiś czas spryskuj hydrolatem tak, by glinka nie zaschła. Spłucz maseczkę letnią wodą po około 15 minutach.
3. Maseczka antyoksydacyjna
Wolne rodniki tlenowe to atomy tlenu pozbawione jednego elektronu, a w związku z tym bardzo reaktywne i wywołujące w organizmie szereg destrukcyjnych procesów. Aktywność wolnych rodników jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry, dlatego też składniki o działaniu antyoksydacyjnym powinny na stałe zagościć w kosmetykach DIY. Jednym z takich składników są algi spirulina mikronizowane.
Spirulina należy do sinic (cyjanobakterii), jest bogata w chlorofil, karotenoidy, witaminy A, E, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, przeciwutleniacze, nienasycone kwasy tłuszczowe (zwłaszcza γ-linolenowy i α-linolenowy), zawiera około 60% białka i 8% tłuszczu. Jakie właściwości ma Spirulina w postaci mikronizowanej?
- Spirulina wykazuje działanie antyoksydacyjne, detoksykujące.
- Spirulina hamuje wytwarzanie wolnych rodników nasilające się m.in. pod wpływem promieniowania słonecznego. Za zdolność neutralizacji wolnych rodników odpowiada zawarty w spirulinie niebieski barwnik – fikocyjanina.
- Algi mikronizowane spirulina przywracają skórze właściwy poziom nawilżenia, poprawiają elastyczność skóry, zmniejszają szorstkość naskórka.
- Spirulina reguluje pracę gruczołów łojowych, stąd sprawdzi się również w pielęgnacji cery trądzikowej.
- Niedobór kwasu γ-linolenowego może być jedną z przyczyn rozwoju atopowego zapalenia skóry, dlatego też spirulina jest przydatna w pielęgnacji cery przesuszonej, alergicznej, skłonnej do podrażnień.
Do maseczki ze spiruliną, możesz dodać Ekstrakt wodno-glicerynowy z zielonej herbaty, który jest bogatym źródłem antyutleniaczy hamujących aktywność wolnych rodników. Dzięki temu przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Zielona herbata koi podrażnienia, nawilża, poprawia mikrocyrkulację krwi w skórze. Hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład włókien kolagenu i elastyny. Zawarte w ekstrakcie zielonej herbaty polifenole chronią skórę przed następstwami szkodliwego wpływu promieniowania słonecznego.
Hydrolat z bambusa dodany do maseczki dodatkowo wzmocni antyoksydacyjne działanie maseczki DIY.
Do sporządzenia 25 g maseczki potrzebujesz:
- 5 g alg spirulina mikronizowanych
- 2,5 g glinki zielonej Montmorillonite
- 10 g hydrolatu z bambusa
- 0,5 g ekstraktu z zielonej herbaty
- 7 g wody destylowanej
Wszystkie składniki wymieszaj w moździerzu do konsystencji zawiesiny, nałóż na skórę i pozostaw na około 15 min po czym spłucz letnią wodą. Stosuj 2 razy w tygodniu.
4. Maseczka na przebarwienia
Skuteczną bronią w walce z przebarwieniami jest Glinka czerwona Montmorillonite. Glinka czerwona Montmorillonite łagodzi trądzik różowaty, obkurcza naczynia krwionośne, redukuje widoczność teleangiektazji (rozszerzonych naczynek), sprawdzi się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami po trądziku różowatym, jak i młodzieńczym. Maseczki glinkowe na przebarwienia warto łączyć z niacynamidem, ekstraktem z lukrecji, ekstraktem z jabłka, azeloglicyną – składnikami o uznanej skuteczności w terapii przebarwień.
Niacynamid ogranicza transport melaniny z melanocytów do keratynocytów (komórek naskórka), dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się barwnika w warstwie rogowej naskórka. Hamuje aktywność tyrozynazy - enzymu uczestniczącego w procesie powstawania melaniny. Dzięki tym właściwościom od lat jest cenionym składnikiem wykorzystywanym w terapii przebarwień skóry.
Maska rozjaśniająca przebarwienia z glinką czerwoną i niacynamidem
Do sporządzenia 15 gram maseczki potrzebujesz:
- 8,0 g glinki czerwonej Montmorillonite
- 6,3 g wody destylowanej
- 0,7 g niacynamidu
Niacynamid rozpuść w wodzie, a następnie dodawaj małymi porcjami do glinki umieszczonej w moździerzu. Mieszaj do uzyskania konsystencji zawiesiny. Nałóż maseczkę na twarz na około 10-15 min następnie spłucz letnią wodą.
5. Maseczka na trądzik
Trądzik jest chorobą wymagającą leczenia pod okiem dermatologa. Niebagatelną rolę w walce z trądzikiem odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. By skutecznie walczyć z trądzikiem, należy regularnie aplikować na skórę składniki regulujące pracę gruczołów łojowych, oczyszczające skórę z nadmiaru sebum, przeciwdziałające powstawaniu zaskórników, działające przeciwbakteryjnie i łagodząco. Wszystkie te zadania z powodzeniem wypełnia glinka Multani Mitti.
Glinka Multani Mitti zawiera w swoim składzie kaolinit, duże ilości żelaza, miedź, cynk, glin. Maseczka z glinką Multani Mitti zwęża ujścia gruczołów łojowych, reguluje wydzielanie sebum, sprzyja redukowaniu zmian trądzikowych, działa rozjaśniająco i zmniejsza przebarwienia.
Wskazówka!
Przy skórze trądzikowej maseczkę glinkową należy stosować minimum 2 razy w tygodniu. Glinka Multani Mitti w połączeniu z azeloglicyną daje bardzo dobre efekty w niwelowaniu zmian trądzikowych.
Azeloglicyna jest pochodną kwasu azelainowego, równie skuteczną jak sam kwas, ale nie wywołującą podrażnień, a dodatkowo działa nawilżająco. Azeloglicyna wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, hamuje wytwarzanie sebum, działa antyoksydacyjnie.
Maseczka przeciwtrądzikowa z Multani Mitti i azeloglicyną
Do sporządzenia 20 g maseczki potrzebujesz:
- 7,1 g glinki Multani Mitti
- 6,6 g wody
- 1,3 g azeloglicyny
Wymieszaj azeloglicynę z wodą, a następnie stopniowo dodawaj do umieszczonej w moździerzu Glinki Multani Mitti, mieszając do konsystencji zawiesiny. Nałóż na twarz na około 10-15 minut, a następnie spłucz letnią wodą. W okresie nasilenia się zmian trądzikowych, maseczkę warto stosować co drugi dzień.
6. Maseczka przeciwzmarszczkowa
W pielęgnacji anti-aging warto postawić na algi morskie. Algi, innymi słowy glony, to organizmy żyjące w środowisku wodnym, będące źródłem cennych dla skóry polifenoli, kwasów tłuszczowych, lipidów, białek, aminokwasów, polisacharydów.
Należąca do grupy zielenic Ulva lactuca czyli sałata morska aktywuje metabolizm komórkowy, wpływa na syntezę kolagenu, regeneruje, poprawia elastyczność naskórka, przeciwdziała procesowi rozkładu elastyny. Alga aosa (Ulva lactuca) występuje na brzegach Wysp Brytyjskich, wybrzeżach Danii i Francji. Warto wiedzieć, że zawiera w swoim składzie białko – aosainę formującą włókna zbliżone do elastyny, w związku z czym aosaina może być stosowana jako substytut elastyny. Polisacharydy zawarte w mikronizowanych algach aosa działają immunostymulująco, antyoksydacyjnie, bakteriobójczo.
Kwas hialuronowy to składnik o silnym działaniu nawilżającym. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać nawet do 200 cząsteczek wody. Potrójny kwas hialuronowy 1,5% roztwór to połączenie kwasu hialuronowego nisko- i wysokocząsteczkowego. Połączenie to zapewnia Twojej skórze optymalne nawilżenie na każdym poziomie skóry, zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej.
Hydrolat różany (rosa damascena) ekologiczny pozyskiwany jest metodą destylacji z parą wodną płatków jednej z najcenniejszych odmian róż - róży damasceńskiej. Hydrolat różany nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, regeneruje, niweluje zaczerwienienia i obrzęki. Polecany jest do pielęgnacji każdego typu skóry. Co więcej, aksamitny zapach róży odpręża, pozwala pozbyć się napięć i stresów.
Maseczka z algami aosa i kwasem hialuronowym
Do sporządzenia 20 gmaseczki potrzebujesz:
- 1,2 g potrójnego kwasu hialuronowego 1,5%
- 3,6 g alg aosa mikronizowanych
- 15,2 g hydrolatu różanego ekologicznego
Nałóż na twarz na około 15 minut, a następnie spłucz letnią wodą.
Kwas hialuronowy wymieszaj z hydrolatem różanym. Dodawaj stopniowo do umieszczonych w moździerzu alg Aosa, mieszając do uzyskania konsystencji zawiesiny. Nałóż maseczkę na twarz na około 15 minut, a następnie spłucz letnią wodą.
Więcej przepisów na maseczki DIY odpowiadające różnym potrzebom skóry znajdziesz w naszej bazie receptur w kategorii Maseczki.