Algi - bogactwo cennych dla naszej skóry substancji

Algi morskie są samożywnymi organizmami wodnymi. Grupa ta liczy ponad 20 tysięcy gatunków, spośród których w kosmetologii najczęściej wykorzystywane są zielenice, sinice, krasnorosty i brunatnice. Algi morskie znalazły zastosowanie w kosmetykach ze względu na zawarte w nich bogactwo soli mineralnych, węglowodanów, białek, aminokwasów, witamin, polifenoli, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), barwników roślinnych. W kosmetykach wykorzystuje się algi mikronizowane, ekstrakty z alg olejowe i glicerynowe, fermenty z alg. Algi mogą być ścierniwem do peelingów do twarzy i ciała. Algi morskie to także doskonały sposób na regenerację skóry, wyszczuplanie i modelowanie sylwetki, relaks w domowym SPA. Poznaj bliżej cenne właściwości alg morskich. 

Algi - bogactwo cennych dla naszej skóry substancji
Spis treści:
  1. Algi morskie - właściwości kosmetyczne
  2. Jak stosować algi morskie na twarz?
  3. Jak stosować algi morskie na ciało?

Algi morskie - właściwości kosmetyczne

Dzięki bogactwu substancji biologicznie czynnych, algi morskie wykazują wielokierunkowe działanie:

  • algi doskonale nawilżają skórę, poprawiają jej kondycję, rewitalizują;
  • algi morskie oczyszczają skórę z toksyn;
  • algi morskie łagodzą stany zapalne;
  • algi morskie działają ochronnie – otrzymywany z alg morskich alginian tworzy na powierzchni skóry film chroniący przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia środowiska. Dzięki temu algi morskie świetnie wpisują się w modny ostatnio trend kosmetyków anti-pollution
  • algi morskie wspomagają naturalną barierę lipidową naskórka, chroniąc tym samym przed nadmierną utratą wody z naskórka i wnikaniem czynników zewnętrznych (zanieczyszczeń, alergenów, pyłów itd.);
  • algi morskie działają antyoksydacyjnie, niwelują szkodliwe następstwa działania wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia,
  • algi morskie regenerują skórę, działają ujędrniająco, wygładzająco, poprawiają koloryt skóry;
  • zawarty w algach jod przyspiesza metabolizm i wpływa na aktywność lipaz – enzymów odpowiedzialnych za rozkład tłuszczów, algi działają wyszczuplająco, wspomagają walkę z cellulitem;
  • algi zawierają dziesięciokrotnie większe ilości mikroelementów, niż rośliny lądowe - mikroelementy występują w formie łatwo przyswajalnych kompleksów, dzięki czemu łatwo przenikają przez barierę lipidową naskórka;
  • algi łagodzą podrażnienia skóry, niwelują rumień, wzmacniają naczynka,
  • algi morskie redukują nadmierną aktywność gruczołów łojowych, regulują produkcje sebum.

Algi spirulina mikronizowane

Mikronizacja jest metodą otrzymywania alg, złożoną z kilku etapów. Proces rozpoczyna się od suszenia alg na słońcu. Następnie algi poddawane są obróbce w bębnie ciśnieniowym. W trakcie tego etapu dochodzi do pękania błon komórkowych alg i uwolnienia zawartych w komórkach substancji biologicznie czynnych. Tak uzyskany materiał jest następnie filtrowany. W wyniku całego procesu otrzymujemy drobny, sypki proszek, który z powodzeniem można zastosować w maseczkach i kremach DIY.

Algi spirulina są obecne na kuli ziemskiej od 3,6 miliarda lat! Ze względu na bogactwo substancji biologicznie czynnych określane są mianem „zielonego złota” lub „mleka matki Ziemi”. Algi spirulina zawierają kompleks osiemnastu egzogennych aminokwasów (czyli takich, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać) niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, polisacharydy, długą listę witamin i mikroelementów

Algi spirulina zawierają cenny dla osób ze skórą trądzikową kwas gamma-linolenowy, który wspomaga leczenie wyprysków, podrażnień, zmian skórnych. Spirulina reguluje pracę gruczołów łojowych, działa oczyszczająco, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, działa przeciwzapalnie, łagodząco. Algi spirulina mikronizowane w połączeniu z glinką zieloną i hydrolatem wykazującym działanie przeciwtrądzikowe (m.in. hydrolat czystka ladanowego, hydrolat rozmarynowy, czy hydrolat tymiankowy) to prosta receptura DIY na oczyszczającą i detoksykującą maseczkę do twarzy. 

Ze spiruliny powstaje także ekstrakt glicerynowy, który działa nawilżająco, regenerująco, łagodząco, poprawia koloryt skóry. Polecana jest do pielęgnacji skóry suchej, zmęczonej, starzejącej się. Sprawdzi się również w przypadku skóry naczyniowej – zmniejsza rumień i wzmacnia naczynka krwionośne.

Bioferment z alg 

Bioferment z alg jest polecany do pielęgnacji włosów. Możesz dodawać go do odżywek i maseczek do włosów, szamponów, serum, wcierek, mgiełek do włosów. Bioferment jest rozpuszczalny w wodzie, powstaje na drodze fermentacji brunatnych alg Nereocystis luetkeana z udziałem bakterii Lactobacillus. Zawarte w nim polisacharydy tworzą na powierzchni włosa otoczkę, która wygładza włókno włosa, zamyka łuski, nadając włosom połysk. Odżywka do włosów zawierająca bioferment z alg nawilża włosy, ułatwia ich rozczesywanie i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Bioferment z alg sprawdzi się również w pielęgnacji skóry – działa ujędrniająco, zapewnia efekt liftingu

Peeling algowy

Peeling algowy powstaje na drodze mielenia algi Lithothamnium. Może być stosowany bezpośrednio na zwilżoną skórę twarzy, dodawany do peelingów solnych lub cukrowych, mydeł peelingujacych. Peeling algowy usuwa martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra odzyskuje zdrowy koloryt. Oczyszcza skórę, odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Jak stosować algi morskie na twarz?

Algi morskie możesz wykorzystać do przygotowania maseczek do twarzy, dodać do kremów, olejków, serum DIY. Warto też wypróbować maskę algową typu peel-off do twarzy.

Maska algowa typu peel-off łączy właściwości pielęgnacyjne zapewniane przez algi oraz ziemię okrzemkową – bogate źródło krzemu. Maska algowa peel-off nawilża, wygładza skórę, poprawia koloryt, łagodzi podrażnienia, wycisza stany zapalne i inne zmiany skórne, ujędrnia, napina. Stosowanie maski algowej peel-off jest niezwykle proste i szybkie – wymieszaj proszek z wodą w proporcji 1:3, nałóż grubą warstwę na skórę, omijając okolicę oczu, brwi i ust, ściągnij po około 15 minutach. Jak działa maska peel-off? Jej sekretem jest alginian, mówiąc językiem chemika sól wapniowa kwasu alginowego. Alginian ma właściwości żelujące, tworzy na skórze nawilżający, napinający i wygładzający film. Maskę algową typu peel-off możesz wzbogacić np. kwasem hialuronowym lub ekstraktem glicerynowym ze spiruliny.   

Maseczki z alg morskich

Maseczki z alg morskich regenerują skórę, przywracają witalność, usuwają oznaki zmęczenia.

Algi aosa (ulva lactuca) mikronizowane warto wykorzystać w maseczkach do skóry z oznakami starzenia się. Ulva lactuca, czyli sałata morska pobudza metabolizm komórkowy i syntezę kolagenu, regeneruje, poprawia elastyczność naskórka, przeciwdziała procesowi rozkładu elastyny. Zawiera białko – aosainę formujące włókna zbliżone do elastyny, w związku z czym aosaina może być stosowana jako substytut elastyny. Algi aosa warto łączyć z glinką żółtą Illite i glinką białą kaolin.

Maseczka z zielonej glinki francuskiej Montmorillonite i alg mikronizowanych spirulina sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i mieszanej. Do skóry naczyniowej warto zastosować algi morskie w połączeniu z francuską glinką różową.

Maseczki algowo-glinkowe możesz przygotować w szybki i prosty sposób przy użyciu odpowiedniej ilości wody, hydrolatu lub ekstraktu roślinnego.

Jak stosować algi morskie na ciało?

Algi morskie sprawdzą się w zabiegach mających na celu redukcję cellulitu, modelowanie sylwetki, wyszczuplanie. Algi morskie na ciało możesz stosować w postaci okładów i body wrapping, łączyć z błotem morskim i glinkami, dodawać do olejków lub balsamów. Olejek do ciała przygotowany z oleju z alg laminaria i oleju ze słodkich migdałów doskonale sprawdzi się w przypadku skóry przesuszonej, pozbawionej blasku. Masaż skóry towarzyszący wcieraniu olejków poprawia ukrwienie skóry, relaksuje, redukuje napięcie. Olej z alg fucus, czy olej z alg laminaria bez problemu połączysz z olejami kosmetycznymi.

Algi morskie na cellulit

Cellulit jest zaburzeniem polegającym na tworzeniu się obrzęków i zwłóknień w obrębie tkanki łącznej. Obserwujemy go na skórze w postaci guzków i nieregularnych zgrubień określanych jako „skórka pomarańczowa”. Związany jest m.in. z nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej i zaburzeniami metabolizmu tłuszczy, upośledzeniem przepływu krwi i limfy, czynnikami hormonalnymi, nieprawidłową dietą. Walka z cellulitem polega na wspomaganiu lipolizy, czyli procesu spalania tłuszczy, poprawie mikrokrążenia w skórze i wspieraniu procesów naprawczych w skórze. Takie właśnie właściwości posiadają algi morskie.

Algi morskie stymulują przemianę materii i usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Stanowią źródło jodu, który przyspiesza metabolizm komórkowy i spalanie tłuszczów. Zawierają witaminę C konieczną do prawidłowego procesu syntezy kolagenu, poprawiającą elastyczność naczyń krwionośnych i działają ochronnie na ich ścianki. Algi są źródłem alginianów i fukanów, które poprawiają ukrwienie skóry i stymulują wytwarzanie kolagenu, a tym samym poprawiają jędrność i napięcie skóry. 

Olej z alg fucus (ekstrakt olejowy z morszczynu pęcherzykowatego) zawiera laminarynę, która ogranicza przekształcanie się preadipocytów w adipocyty (komórki gromadzące tłuszcz) i zwiększa aktywność lipaz - czyli enzymów odpowiedzialnych za rozkład tłuszczy.

Body wrapping z algami 

Algi morskie na cellulit najlepiej stosować w postaci zabiegów body-wrapping. Zabieg należy rozpocząć od peelingu ciała. Do przygotowania peelingu możesz wykorzystać sól, cukier, korund lub peeling solny z Morza Martwego. Peeling możesz przygotować również mieszając peeling algowy z olejem z alg Laminaria. Do peelingu warto dodać olejki eteryczne o działaniu antycellulitowym np. olejek cyprysowy, olejek rozmarynowy, olejek imbirowy, olejek pieprzowy. Po wykonaniu peelingu nałóż okład na skórę i owń ciało folią spożywczą i ręcznikiem. Do przygotowania okładu wykorzystaj algi fucus mikronizowane, spirulinę, algi laminaria mikronizowane. Po około 20 minutach zmyj okład pod prysznicem. Przy zmywaniu najlepiej zastosuj naprzemiennie, intensywny strumień wody, chłodnej i gorącej. Ten prosty zabieg dodatkowo pobudza krążenie krwi w skórze, działa ujędrniająco i wygładzająco.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z algami aosa i glinką czerwoną do cery trądzikowej
Maseczka z algami aosa i glinką czerwoną do cery trądzikowej

Przepis na maseczkę DIY z algami aosa i glinką czerwoną. Algi aosa działają antyoksydacyjne, ujędrniająco, pobudzają produkcję kolagenu. Glinka czerwona działa sebostatycznie, regeneruje i ujędrnia skórę, dodaje cerze blasku. Ekstrakt z wierzby białej ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Maska polecana do pielęgnacji cery trądzikowej.

Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 18 g na jedną maseczkę :
(29%) 5.22 g Glinka czerwona Francuska
(10%) 1.8 g Algi aosa (ulva lactuca) mikronizowane
(5%) 0.9 g Ekstrakt z wierzby białej
(46%) 8.28 g Hydrolat z grejpfruta (z konserwantem)
(10%) 1.8 g Sorbitol
Algi - bogactwo cennych dla naszej skóry substancji nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Algi - bogactwo cennych dla naszej skóry substancji.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.