Algi - bogactwo cennych dla naszej skóry substancji

Algi morskie to niepozorne roślinki najczęściej zamieszkujące zbiorniki wodne. Znane są ludziom od bardzo dawnych czasów. Na Dalekim Wschodzie ceni się je od wieków jako niezwykle wartościowe źródło pożywienia, także jako surowiec kosmetyczny i zielarski. Na Zachodzie, dopiero mniej więcej na przełomie IX i XX wieku, brytyjscy badacze odkryli, że algi zawierają duże ilości jodu, a także m.in. kwasu alginowego powszechnie stosowanego później jako środek żelujący. I od tego czasu zaczęło się zainteresowanie tymi wspaniałymi roślinami.

Algi - bogactwo cennych dla naszej skóry substancji

Czym są algi?

Z punktu widzenia systematyki, algi to inaczej glony i wraz z porostami stanowią jedną z grup roślin. Niektóre z nich są organizmami jednokomórkowymi, które samotnie lub w koloniach pływają na powierzchni wody lub osiadają na dnie zbiorników. Wielokomórkowe glony (wodorosty) mogą osiągać wielkość nawet kilku metrów, zwykle są one przymocowane do podłoża tworząc swego rodzaju podwodne łąki. Klasyfikacja alg jest bardzo szeroka, gdyż jest wiele parametrów warunkujących podziały. Tworzy się je na podstawie takich cech, jak zabarwienie alg, budowa ich ścian komórkowych, skład komórek etc.

Co algi w sobie zawierają?

Algi to wielkie bogactwo cennych dla naszej skóry substancji. Zawierają duże ilości węglowodanów (szczególnie polisacharydów) protein, lipidów, różnego rodzaju mikroelementów i witamin.

Węglowodany

Polisacharydy, czyli wielocukry, stanowią aż do 60% wszystkich substancji czynnych występujących w algach. Część z nich to silnie nawilżające mukopolisacharydy (inaczej glikozoaminoglukany GAG), czyli związki zbudowane z aminocukrów i kwasów uronowych, z których dla naszej skóry najistotniejsze są: kwas hialuronowy i siarczan chondroityny.

Niektóre algi zawierają duże ilości wspomnianego wcześniej kwasu alginowego, który również ma działanie nawilżające i ochronne a także służy do regulowania konsystencji kosmetyków. W kwasy alginowe szczególnie bogate są glony z rodzaju Laminaria (listownica) i Macrocystis (wielkomorszcz)

Niektóre z polisacharydów np. laminaryna i fukoidyna wykazują działanie antykoagulujące (ze względu na obecność grup siarczanowych), stymulują mikrokrążenie krwi i limfy oraz procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Ich obecność w algach poprawia przenikanie składników aktywnych przez naskórek. Laminaryna i fukoidyna wykorzystywane są najczęściej w preparatach stosowanych do modelowania ciała, głównie o działaniu antycellulitowym. Duże ilości tych cukrów występują w takich algach, jak Fucus vesiculosus (morszczyn pęcherzykowaty) i Laminaria (listownice).

D-mannitol i sorbitol jedne z rezerwowych substancji odżywczych glonów, związki te stanowią połączenie węglowodanów z alkoholem (tzw. alkohole cukrowe). W odniesieniu do naszej skóry świetnie sprawdzają się w pielęgnacji cer mieszanych i tłustych, gdyż oprócz działania nawilżającego, regulują funkcje gruczołów łojowych i są bakteriostatykami. W mannitol szczególnie bogate są glony z rodziny Luminaria, Alaria i Arthrothamnus.

Karageniany czyli mieszanina anionowych polisacharydów, są to naturalne hydrokoloidy. W odniesieniu do skóry pełnią przede wszystkim funkcję osłonową i ochronną, a także świetnie nawilżają. Naturalnym środkiem żelującym jest również agar, występujący w dużych ilościach w wodorostach Euchema i Gracilaria. W kosmetykach głównie wykorzystywany jest jako środek poprawiajacy rozsmarowywalność, zagęszczający i żelujący.

Białka

Białka występujące w algach najczęściej mają postać glikoprotein, a więc są połączone z węglowodanami. Niezbyt wiele wiemy na ich temat. Jednym z lepiej poznanych białek jest aosaina, białko które występuje naturalnie również w skórze człowieka. Aosaina wykorzystywana jest w preparatach dla cery dojrzałej gdyż chroni elastynę zawartą w naszej skórze (hamuje aktywność elastazy - enzymu rozkładającego elastynę) odpowiadającą między innymi za elastyczność skóry. Aosainę wykorzystuje się również
w kosmetykach przeciw rozstępom i ujędrniającym skórę.

Aminokwasy zawarte w białkach alg są niezwykle cenne - wiele z nich to tzw. aminokwasy egzogenne - takie, których nasz organizm nie potrafi wytworzyc samodzielnie. Są one doskonałym składnikiem alg jako pożywienia ale także świetnie działają na skórę - nawilżając ja i chroniąc. 

Lipidy

Do najcenniejszych lipidów, jakie możemy odnaleźć w algach należą niewątpliwie nienasycone kwasy tłuszczowe: arachidonowy, eikozapentaenowy, linolowy i rzadko spotykany gamma-linolenowy (GLA). Kwasy te w znacznym stopniu przyczyniają się do odbudowy i ochrony warstwy barierowej naskórka, łagodzą podrażnienia, działają antyalergicznie, przeciwzapalnie. Jednym z bogatszych źródeł kwasu GLA jest Porphyra umbilicatis, czyli szkarłatnica pępkowa. Nienasycone kwasy tłuszczowe świetnie sprawdzają się w kosmetykach dla cer suchych, problematycznych, z zaburzeniami barierowymi, dla cer atopowych.

Witaminy

Algi to szczególnie bogate źródło witamin - niektóre z witamin występują w nich w znacznie większych ilościach niż najlepsze znane źródła wśród roślin lądowych. Algi są szczególnie bogatym źródłem karotenoidów (czyli źródła witaminy A), niektóre gatunki zawierają czterokrotnie więcej beta-karotenu niż marchew, aczkolwiek ilość karotenu
(i innych witamin) w algach zależy w dużym stopniu od warunków życiowych. Wzrasta np. przy zbyt dużym nasłonecznieniu a warunkach optymalnych do życia jest nieco mniejsza. Algi zawierają również witaminy E i C, które nie tylko chronią skórę przed wolnymi rodnikami, ale także stymulują procesy metaboliczne w niej zachodzące np. syntezę kolagenu, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają odporność skóry na czynniki zewnętrzne.

Wysoka zawartość witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12) sprawia, że algi świetnie nadają się do pielęgnacji cer łojotokowych, wpływają również na poprawę metabolizmu komórek naskórka.

Mikroelementy 

Mikroelementy, czyli pierwiastki występujące w śladowych ilościach w naszym organizmie a pełniące w nim wielką rolę, w algach występują w szczególnie dobrze przyswajalnej postaci. Dobrze się wchłaniają w układzie pokarmowym, jak też penetrują warstwę rogową naskórka. W algach odnaleźć można przede wszystkim cynk, miedź, brom, jod, wapń, żelazo, miedź, magnez i mangan a obecność tych składników sprzyja pielęgnacji każdego typu skóry, gdyż normalizuje funkcjonowanie gruczołów łojowych, pozytywnie oddziałuje na naczynia krwionośne, wpływa na metabolizm komórkowy a tym samym za sprawne funkcjonowanie komórek i ich odpowiednie podziały. Mają swój udział w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami, poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego, regulują melanogenezę, poprawiają mikrokrążenie. 

Jakie jest zastosowanie alg w kosmetyce?

Bogactwo alg sprawia, że niezwykle chętnie są stosowane w kosmetyce. Wykorzystuje się je w najróżniejszej postaci: proszku (tzw. alginatu), w postaci mikronizowanej (rozdrobnionej), jako ekstrakty tłuszczowe lub wodne - każdy z tych produktów różni się właściwościami ze względu na nieco odmienny skład. O ile na przykład ekstrakt olejowy zawiera w większym stopniu składniki o charakterze tłuszczowym a więc wolne kwasy tłuszczowe, fosfo- i glikolipidy, witaminy, związki steroidowe, to ekstrakty wodne bogate są w węglowodany, białka. 

Stosuje się zarówno czyste algi jak też łączy z innymi składnikami wzmacniającymi ich działanie. Najlepiej, jeśli są to produkty naturalne np. olejki eteryczne, glinki, ekstrakty roślinne. Algi są jednym z chętniej stosowanych produktów naturalnych w zabiegach kosmetycznych zarówno na twarz jak i na ciało. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć powinno starannie dobierać się rodzaj wykorzystywanych alg, gdyż poszczególne algi różnią się zawartością składników i dzięki temu mają określone działanie. 

Pielęgnacja ciała

W przypadku pielęgnacji ciała wykorzystuje się bardziej te algi, które zawierają składniki poprawiające krążenie krwi i limfy, działające detoksyzująco (wychwytywanie wolnych rodników) a także uelastyczniające tkankę skórną (np. poprzez hamowanie elastazy, stymulacje syntezy kolagenu).

Pielęgnacja twarzy

W pielęgnacji skóry twarzy preferowane są składniki wpływające na wzrost nawilżenia, poprawę metabolizmu i regulację różnicowanie się komórek naskórka, hamowanie melanogenezy, normalizowanie funkcji gruczołów łojowych a także ochrona przed wolnymi rodnikami.

Przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości alg sprawiają, że dobrze sprawdzają się one w pielęgnacji cer problematycznych, trądzikowych,
z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, trądzikiem różowatym.

Zrób dobraną do swojej cery maseczkę algową

Dobrodziejstwo alg można wykorzystywać w zaciszu domowym.  Z dostępnych na rynku sproszkowanych alg można wykonywać świetne maseczki na twarz, dostosowane do problemu skórnego

Skóra sucha

Dla bardziej suchych cer można dodawać odrobinę olei naturalnych jak np. olej z wiesiołka czy z pestek śliwki, olej ze słodkich migdałów. Można stosować wszystkie składniki, które sprawdzają się w pielęgnacji cery suchej:

 • nawilżające hydrolaty (które dodajemy do rozrabiania alg zamiast wody),
 • miód,
 • zioła
 • olejki eteryczne (które oprócz pozytywnego oddziaływania na skórę zneutralizują specyficzny zapach alg). 
Olej z wiesiołka zimnotłoczony, nierafinowany
11,50 zł 30 ml

Skóra tłusta, trądzikowa

Cerom łojotokowym dobrze zrobi dodatek:

 • glinki kosmetycznej
 • drożdży,
 • ekstraktów 
 • hydrolatów o działaniu przeciwzapalnym
Ekstrakt CO2 rozmarynowy EKOLOGICZNY
7,00 zł 5 ml

Skóra naczynkowa

Cery naczynkowe polubią dodatek:

 • czerwonej glinki,
 • ekstrakt z wąkroty azjatyckiej,
 • kompleksu na naczynka,
 • hydrolatu kadzidłowca.

Skład maseczki zależy od naszej fantazji a efekty działania takich produktów są szybkie a co najważniejsze naturalne i bezpieczne dla naszego zdrowia.

Hydrolat kadzidłowca
14,80 zł 100 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki ghassoul do cery dojrzałej, mieszanej
Maseczka z glinki ghassoul do cery dojrzałej, mieszanej

Przepis na maseczkę z glinki Ghassoul. Glinka wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa sebostatycznie, stymuluje syntezę kolagenu oraz przyspiesza proces gojenia ran. Pseudokolagen nawilża i tworzy delikatną powłokę na skórze. Ekstrakt z zielonej herbaty posiada działanie ujędrniające, przeciwstarzeniowe, pomaga zachować elastyczność skóry. Maska polecana do pielęgnacji cery dojrzałej, a jednocześnie mieszanej.

Wskazania: Rozszerzone pory, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 18.5 g na jedną maseczkę :
(37.84%) 7 g Marokańska glinka Ghassoul EKOLOGICZNA
(48.65%) 9 g Woda destylowana
(5.41%) 1 g Ekstrakt z zielonej herbaty EKOLOGICZNY
(8.1%) 1.5 g Pseudokolagen - roślinny kolagen
Algi - bogactwo cennych dla naszej skóry substancji nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Algi - bogactwo cennych dla naszej skóry substancji.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.