Pielęgnacja skóry wokół oczu
Skóra wokół oczu bez odpowiedniej pielęgnacji szybko pokrywa się siateczką zmarszczek, staje się zaczerwieniona, opuchnięta, przybiera fioletowo-żółty kolor. By przywrócić skórze wokół oczu zadbany, promienny wygląd i zdrowy koloryt, wystarczy przestrzegać kilku reguł. Ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry okolic oczu mają też odpowiednie składniki kosmetyków DIY aplikowanych pod oczy. Sprawdź, jakie to składniki i jak prawidłowo pielęgnować skórę pod oczami.
Co wpływa na wygląd skóry pod oczami?
Wygląd skóry wokół oczu determinowany jest jej specyficzną budową.
- Skóra pod oczami jest znacznie cieńsza (nawet czterokrotnie cieńsza), niż w innych obszarach twarzy.
- Jest pozbawiona podskórnej warstwy tłuszczowej.
- Siatka włókien podporowych w skórze wokół oczu jest delikatna i luźno ułożona, przez co skóra jest cienka, delikatna, wiotka.
- Skóra wokół oczu otacza zespół mięśni mimicznych odpowiedzialnych za ruchy powiek. Jest stale „w ruchu”, podlega skurczom i rozkurczom mięśni mimicznych. Tym samym narażona jest na powstawanie zmarszczek mimicznych.
- Ze względu na małą ilość gruczołów łojowych, skóra wokół oczu jest podatna na przesuszenie.
- Płytko unaczyniona skóra wokół oczu jest narażona na zastój krwi i limfy. Skutkuje to powstawaniem obrzęków i cieni pod oczami.
Do przyczyn powstawania cieni pod oczami zalicza się osłabienie mikrokrążenia w skórze, wynikające ze spadku elastyczności naczynek krwionośnych, a także zwiększoną przepuszczalności naczyń krwionośnych. W skórze pod oczami gromadzą się czerwone krwinki, które z czasem ulegają rozkładowi do wolnego żelaza i pigmentów nadających skórze pod oczami żółto-fioletową barwę, gromadzenia się melaniny w skórze. Obrzęki pod oczami potocznie nazywane „workami pod oczami” powstają z kolei wskutek zastoju limfy. Urodzie skóry pod oczami nie sprzyjają:
- długie godziny pracy przy komputerze,
- nieprawidłowe oświetlenie miejsca pracy,
- nieprzespane noce,
- przebywanie w zadymionych, słabo wentylowanych pomieszczeniach,
- życie w stresie,
- zanieczyszczenie środowiska,
- palenie papierosów,
- złe nawyki pielęgnacyjne.
Jak pielęgnować skórę pod oczami?
By prawidłowo pielęgnować skórę pod oczami przestrzegaj następujących zasad:
- Pamiętaj o wieczornym demakijażu. Nigdy nie kładź się spać z bez oczyszczenia skóry. Resztki makijażu pozostawione na noc powodują zaczerwienienia, podrażnienia i alergie skóry.
- Wykonując demakijaż nie pocieraj rzęs i skóry. Przyłóż do nich wacik nasączony płynem lub mleczkiem do demakijażu. Odczekaj chwilę, aż płyn zwilży kosmetyki kolorowe. Zbierz je ruchem pionowym z góry na dół i od zewnętrznego kącika oka ku wewnętrznemu. Demakijaż wykonuj dotąd, aż płatek kosmetyczny będzie zupełnie czysty.
- Krem pod oczy wklepuj delikatnie, nie naciągaj skóry.
- Aplikując krem pod oczy, wykonuj delikatny masaż od kącika wewnętrznego ku zewnętrznemu powieki górnej, a następnie od zewnętrznego kącika powieki górnej ku wewnętrznemu powieki dolnej. Masaż wspomaga odpływ limfy i przeciwdziała powstawaniu obrzęków.
- „Kurze łapki” na skórze wokół oczu pojawiają się już około 25 r. ż. dlatego codziennie aplikuj krem nawilżający.
- Zadbaj o odpowiednio długi sen i aktywny wypoczynek.
- Po nieprzespanej nocy lub przed ważnym spotkaniem, zastosuj maskę algową typu peel –off pod oczy.
- Zadbaj o rzęsy i brwi. Zastosuj kurację wzmacniającą w postaci szybko wchłaniającego się olejku z dodatkiem oleju rycynowego.
- Latem pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych lub kapeluszu z dużym rondem. Promieniowanie UV jest niebezpieczne dla oczu i dla skóry.
Prawidłowa pielęgnacja skóry wokół oczu to również regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków. Do kremów i żeli DIY wybieraj składniki o działaniu adekwatnym do potrzeb skóry wokół oczu:
- nawilżającym,
- łagodzącym podrażnienia,
- przeciwdziałającym powstawaniu obrzęków,
- rozjaśniającym cienie pod oczami,
- poprawiającym kondycję naczynek krwionośnych w skórze pod oczami oraz mikrocyrkulację krwi,
- uelastyczniającym, liftingującym,
- relaksującym i redukującym oznaki zmęczenia.
Najlepsze składniki pod oczy
Vitasource Tarczyca bajkalska
Ekstrakt z tarczycy bajkalskiej charakteryzuje się wysokim stężeniem flawonoidów, zwłaszcza bajkaliny. Przywraca skórze jędrność i elastyczność, redukuje drobne zmarszczki.
Hydromanil
Hydromanil jest mieszaniną polisacharydów wyekstrahowanych z peruwiańskiego drzewa Tara. Składniki te wykazują działanie higroskopijne, wiążą wodę w naskórku, zapewniając skórze długotrwały efekt nawilżenia.
Eye'fective
Eye'fective jest mieszaniną ekstraktów z białych kwiatów - jaśminu arabskiego i białego głogu, bogatych we flawonoidy, kwas chlorogenowy i proantocyjanidyny. Eye'fective:
- rozjaśnia cienie pod oczami,
- wygładza zmarszczki,
- stymuluje wytwarzanie kolagenu w fibroblastach,
- ogranicza opadanie górnej powieki typowe dla procesu starzenia się twarzy,
- redukuje przepuszczalność naczyń krwionośnych,
- zapobiega gromadzeniu się melaniny.
Tens’up
Tens’up jest połączeniem oligosacharydów otrzymywanych z cykorii podróżnik i peruwiańskiego drzewa Tara. Działa liftingujaco, napinająco, wiąże wodę w naskórku. Skóra wokół oczu po zastosowaniu Tens’up staje się bardziej jędrna, „kurze łapki” ulegają wypłaszczeniu.
Olej z pietruszki
Olej z pietruszki niweluje obrzęki, poprawia elastyczność skóry, wspomaga ochronną warstwę naskórka i zapobiega ucieczce wody z naskórka. Posiada właściwości rozjaśniające, poprawia koloryt skóry, nawilża i regeneruje.
Olej z ogórka
Olej z ogórka rozjaśnia i odświeża skórę wokół oczu, niweluje oznaki zmęczenia i przywraca zdrowy koloryt, nawilża, łagodzi podrażnienia, rewitalizuje skórę. Poprawia elastyczność skóry i niweluje drobne zmarszczki. Jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów, tokoferoli.
Hydrolat bławatkowy
Chaber bławatek to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych w pielęgnacji skóry wokół oczu. Hydrolat bławatkowy przeciwdziała obrzękom i cieniom pod oczami, usuwa oznaki zmęczenia i regeneruje. Hydrolat bławatkowy można by nazwać prekursorem kosmetyków chroniących przed wpływem promieniowania blue light. Pracujesz długie godziny przed monitorem? Hydrolat bławatkowy jest idealnym składnikiem do Twojego kremu DIY.
Macerat z arniki
Macerat arniki zmniejsza cienie i obrzęki wokół oczu, zapobiega powstawaniu„ worków” pod oczami, koi podrażnienia, nawilża, przywraca skórze promienny wygląd. Arnika wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, dzięki czemu usprawnia krążenie krwi i limfy.
Ekstrakt z kawy
Ekstrakt z kawy standaryzowany na zawartość kofeiny wspomaga mikrocyrkulację krwi w skórze wokół oczu, dzięki czemu zapobiega opuchnięciom i cieniom pod oczami. Ekstrakt z kawy jest również źródłem polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym.
Kwas hialuronowy
Potrójny kwas hialuronowy 3% roztwór jest mieszaniną kwasów hialuronowych o różnych rozmiarach cząsteczki. Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy wnika w głąb naskórka, wiąże wodę i wypełnia zmarszczki „od wewnątrz”. Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy tworzy na powierzchni naskórka warstwę ochronną zapobiegającą ucieczce wody z głębszych warstw skóry.