Charakterystyka i rola witaminy C w kosmetyce
Witamina C jest z jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych składników w kosmetykach naturalnych. Ceniona przede wszystkim ze względu na jej silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe i rozświetlające. Istnieją różne formy witaminy C, od których zależy jej stabilność oraz działanie w kosmetyku. Dowiedz się więcej na temat form witaminy C oraz ich właściwości i zastosowaniu w kosmetykach naturalnych.
Witamina C uznawana jest w kosmetyce za królową substancji czynnych. Powszechnie nazywana “witaminą młodości“, sprawia, że skóra nabiera blasku, staje się jędrna i odzyskuje jednolity koloryt. Wpływa pozytywnie na skórę, ale również na masę kosmetyczną, chroniąc ją przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.
Właściwości witaminy C w kosmetykach:
Witamina C jako składnik kosmetyków działa wielokierunkowo:
- wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne,
- wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne oraz redukuje zaczerwienienia, zmniejsza rumień,
- wzmacnia i ujędrnia skórę poprzez aktywny udział w bioseyntezie kolagenu,
- rozjaśnia koloryt skóry,
- wykazuje działanie rozjaśniające przebarwienia, plamy oraz blizny,
- przyspiesza procesy gojenia oraz zapobiega powstawaniu obrzęków i siniaków,
- wykazuje delikatne właściwości złuszczające, antybakteryjne oraz przeciwzapalne,
- redukuje skutki poparzeń słonecznych, zmniejszając rumień wywołany promieniowaniem słonecznym.
Jakie są formy witaminy C?
Witamina C dostępna jest w postaci wolnej lub jako połączenie z innymi związkami. Wprowadzenie pochodnych zmodyfikowało właściwości witaminy, czyniąc ją bardziej stabilną, a jednocześnie poprawiło niektóre jej cechy.
Wrażliwa i silna - Witamina C - Kwas askorbinowy
Kwas l-askorbinowy, czyli witamina C jest związkiem o charakterze hydrofilowym, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Działa bardzo szybko, nadając skórze efekt rozświetlenia zaraz po nałożeniu. Należy jednak zaznaczyć, że witamina ta nie jest trwała i stabilna w roztworze wodnym, dlatego należy zapewnić odpowiednie warunki gwarantujące jej efektywność. Cechy kwasu askorbinowego:
- formuła bezwodna lub o bardzo małej zawartości wody
- dodatek glikoli i alkoholu
- wysokie jej stężenie – 10-20%
- niskie pH < 3,5
- niska temperatura przechowywania - preparaty z witaminą C należy przechowywać w lodówce i szybko je zużyć(najlepiej w ciągu 2 tygodni)
- ochrona przed działaniem promieni słonecznych
- dodatek antyoksydantów stabilizujących
Serum z kwasem askorbinowym polecane jest do stosowania przed ważnymi wyjściami, na których skóra musi prezentować się zdrowo i promiennie jest to tak zwany „efekt bankietowy”.
Trwała i delikatna- witamina C MAP
Stabilniejszą formą związku rozpuszczalnego w wodzie jest jej fosforan magnezu (MAP), wzrost trwałości w tym przypadku łączy się niestety ze spadkiem aktywności antyoksydacyjnej. Ma to również i dobre strony, dzięki temu witamina działa mniej drażniąco od innych jej form i dlatego polecana jest do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Dodatkowo forma ta jest stabilna w pH neutralnym do lekko kwaśnego, idealnie więc sprawdzi się w preparatach emulsyjnych lub w serum. Dostępna jest również sól sodowa fosforanu askorbylu (SAP), która posiada podobne właściwości do soli magnezowej. Dodatkowo działa antybakteryjnie, dzięki czemu stosuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych.
Stabilna i wytrwała- tetraizopalmitynian askorbylu
Rozpuszczalną w olejach formą witaminy C jest natomiast tetraizopalmitynian askorbylu- ester z kwasem askorbinowym, dobrze wchłaniający się przez naskórek i wykazujący fizjologiczną aktywność witaminy C. Związek ten współdziała z witaminą E, z którą tworzy układ zapobiegający niekontrolowanym procesom utleniania w komórkach- są to tak zwane witaminy młodości. Dzięki hydrofobowym właściwościom witamina ta, nie działa tylko na powierzchni skóry, ewentualnie w wodnych przedziałach naskórka, ale przenika w głębsze jej warstwy. Dzięki temu wykazuje ona bardzo silne właściwości depigmentacyjne, oddziałowując na syntezę barwnika- melaniny. Wpływa na proces tworzenia oraz pozwala zachować prawidłową strukturę kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny. Wykazuje więc silniejsze właściwości anti-aging od innych jej form. Bardzo dobrze sprawdza się w emulsyjnych kosmetykach.
Łagodna i skuteczna - witamina C eterowa
Witamina C w postaci etylowanego kwasu askorbinowego to jedna z najstabilniejszych i najskuteczniejszych form tej witaminy. Co ciekawe, nie ulega ona tak jak jej poprzedniczkli, czyli SAP i MAP przekształceniu w skórze, tylko wykorzystywana jest od razu w takiej formie, w jakiej została naniesiona na skórę. Witamina C eterowa posiada zalety kwasu askorbinowego, czyli rozjaśnia przebarwienia, chroni i bierze udział w syntezie nowych włókien kolagenowych, jest silnym antyoksydantem oraz poprawia stan naczyń krwionośnych. Pozbawiona jest natomiast jej wad, czyli nietrwałości w roztworach oraz konieczności stosowania bardzo kwaśnego pH. Dzięki temu witamina C w formie eterowej polecana jest do pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
Obojętna i z zasadami - witamina C SAP
Witamina C SAP to sól sodowa monofosforanu kwasu askorbinowego. Dzięki swojej budowie - sól- witamina łatwo przenika przez skórne bariery lipidowe. W skórze bardzo szybko przekształca się do kwasu askorbinowego, dzięki czemu nie wykazuje tak silnego działania drażniącego. Jest to bardzo stabilna forma witaminy C, a zarazem bardzo dobrze przyswajalna. Witamina C SAP jest trwała w roztworach obojętnych oraz zasadowych. Witamina C SAP posiada bardzo zbliżone właściwości do witaminy C MAP, działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia przebarwienia, chroni włókna kolagenowe. Jest jednak cecha która ją odróżnia od soli magnezowej. Przy stężeniu około 1-02% wykazuje działanie antybakteryjne. Z tego też powodu polecana jest do pielęgnacji cery trądzikowej.
Przenikliwa i skuteczna - Glukozyd askorbylu
Witamina C w postaci glukozydu askorbylu jest połączeniem kwasu askorbinowego z cząsteczkami glukozy powstałymi w wyniku rozpadu skrobi. Po naniesieniu na skórę wnika w głębsze jej warstwy, gdzie pod wpływem enzymów powoli ulega rozpadowi uwalniając wolną formę witaminy C. Glukoazyd askorbylu chroni włókna kolagenowe przed procesami destrukcji oraz bierze udział w syntezie nowych. Ta forma witaminy C cechuje się wyjątkową zdolnością do przenikania w głębsze warstwy skóry, nawet do skóry właściwej. Dzięki temu, idealnie sprawdza się do pielęgnacji cery dojrzałej z licznymi przebarwieniami.
Palmitynian askorbylu podobnie jak tetraizopalmitynian charakteryzuje się wysoką stabilnością, niestety posiada małą aktywność biologiczną, ponieważ w skórze szybko ulega przekształceniu do czystej postaci witaminy C.
Jak dobrać formę witaminy C do potrzeb?
Gdy nasza praca wymaga spędzenia długich godzin przed monitorem komputera, a dodatkowo jest stresująca, cera jest szara, zmęczona, wymaga rozjaśnienia i usunięcia przebarwień, wówczas warto wybrać: witaminę C w postaci MAP, SAP lub glukozydu, np. serum z witaminą C MAP 5%.
Jeśli potrzebujemy opisanego wcześniej „efektu bankietowego” warto skorzystać z czystej postaci witaminy C, np. w formie serum, czy maseczki rozjaśniającej np. maseczka z glinki ghassoul na przebarwienia.
Dla cery dojrzałej z pierwszymi oznakami starzenia, najlepiej sprawdzi się witamina C w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu, w postaci kremu z koenzymem Q10 2% i olejową witaminą C 5% do cery dojrzałej lub serum lipidowe Granat + C.
Witamina C MAP
Witamina C MAP jest to jedna ze stabilniejszych form witaminy C. Idealnie sprawdzi się jako składnik kremów, mleczek do twarzy czy serum.
Kwas askorbinowy
Witamian C w postaci kwasu askorbinowego działa praktycznie natychmiastowo. Od razu po nałożeniu zauważalne są pierwsze efekty. Skóra jest lekko zaczerwieniona, ale rozjaśniona i mniej widoczne są nierówności kolorytu