Co to jest serum i jak je stosować?
Opowiemy Ci dzisiaj o wyjątkowo silnie skoncentrowanym specyfiku wynalezionym przez Francuzów – serum. Co warto wiedzieć o serum? Czy wysokie stężenie składników aktywnych jest gwarancją skuteczności? Czy serum może zastępować inne kosmetyki? Jak używać serum i do pielęgnacji jakiej skóry nadaje się najlepiej? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
Czym jest serum?
Serum to kosmetyk charakteryzujący się bardzo wysokim stężeniem składnika aktywnego. Ten jeden składnik odpowiada za silne działanie preparatu, zazwyczaj zorientowane na konkretny problem: np. ujędrnianie, wygładzanie czy też pobudzanie komórek skóry do odbudowy. Serum zostało wynalezione we Francji i bardzo dobrze przyjęło się w przemyśle kosmetycznym. Jest bardzo chętnie stosowane między innymi w modnej ostatnio pielęgnacji koreańskiej.
Jakie rodzaje serum możemy wyróżnić?
Serum można podzielić pod kilkoma względami: sposobu działania, miejsca stosowania i formuły (konsystencji).
Pod względem sposobu działania wyróżniamy następujące rodzaje:
- serum odmładzające (ujędrniające),
- serum nawilżające,
- serum witaminowe,
- serum przeciwzmarszczkowe,
- serum wygładzające (wyrównujące koloryt skóry),
- serum normalizujące do skóry problematycznej.
Jeśli chcemy sklasyfikować serum według miejsca, w którym należy je stosować, mamy do wyboru:
- serum do twarzy, np. przeciwzmarszczkowe,
- serum do ciała, np. antycellulitowe,
- serum do włosów, np. nawilżające.
Możemy także podzielić serum na rodzaje w zależności od formuły kosmetyku:
- serum wodne,
- serum wodno-żelowe,
- serum olejowe,
- serum w formie emulsji.
Jak działają poszczególne rodzaje serum?
Bardzo różnorodnie. Wszystko tak naprawdę zależy od głównego składnika aktywnego, który może mieć działanie odmładzające, wygładzające czy też nawilżające. Wiedząc, jakiej pielęgnacji potrzebuje Twoja skóra, łatwo dopasujesz odpowiednie serum do jej potrzeb. Wystarczy jedynie dokładne określenie, jaki składnik aktywny będzie w danym przypadku najbardziej skuteczny.
Serum ujędrniające
Jak sama nazwa wskazuje, tego typu serum pobudza komórki do odnowy i poprawia napięcie skóry. W ten sposób sprawia, że twarz wygląda jędrniej i młodziej. To właśnie dlatego często jest określane jako serum odmładzające. Nadaje się przede wszystkim do pielęgnacji cery po 25. roku życia, szczególnie takiej z tendencją do powstawania obrzęków i opuchlizny.
Serum nawilżające
Niezbędne, jeśli borykasz się z problemem przesuszonej i wrażliwej na zmiany temperatur cery. Sprawdzi się również, jeśli pijesz mało wody i skutek tego wyraźnie widać na Twojej skórze. Serum, z racji wysokiego stężenia składników aktywnych, działa intensywnie, znacznie skuteczniej niż kremy nawilżające, dlatego właśnie warto je okresowo wprowadzać do pielęgnacji silnie odwodnionej skóry. Efekt będzie zauważalny.
Serum witaminowe
Serum o dużym stężeniu witamin odbudowuje skórę, nawilża i zmiękcza. Pozwala także cerze odzyskać świeżość i blask. Chroni też przed widocznymi oznakami starzenia. Doskonale się sprawdzi, jeśli Twoja cera jest ziemista, blada, problematyczna i wygląda na starszą, niż jest w rzeczywistości. Poczujesz i zobaczysz różnicę!
Serum przeciwzmarszczkowe
Kiedy zauważasz, że Twoja cera stała się cieńsza i pojawiło się na niej więcej zmarszczek, na ratunek przyjdzie Ci serum przeciwzmarszczkowe. Silna koncentracja składników aktywnych działających antyoksydacyjnie i pobudzających skórę do odnowy sprawia, że drobne zmarszczki zostają wypełnione, a skóra wygląda młodziej. Serum przeciwzmarszczkowe jest wręcz niezrównane w intensywnej i skutecznej pielęgnacji cery dojrzałej.
Serum wygładzające
Serum wygładzające dba o wyrównanie kolorytu skóry, rozjaśnienie i delikatne ujędrnienie. Dzięki niemu możesz cieszyć się piękną cerą, pełną młodzieńczego blasku. Serum wygładzające będzie także doskonałe do stosowania okazyjnego, na przykład przed ważnym wyjściem. Dzięki niemu Twoja cera będzie wyglądać pięknie i zdrowo, a makijaż utrzyma się na niej dłużej.
Jak stosować serum?
Serum działa bardzo silnie, ale skóra nawet i do niego może się z czasem przyzwyczaić. Dlatego właśnie stosowanie serum jest zalecane tylko okresowo, zazwyczaj przez około miesiąc. Po tak intensywnej pielęgnacji zrób sobie przerwę od serum na kilka tygodni. Dopiero wtedy możesz ponownie zacząć go używać.
Jak nakładać serum?
Rozprowadź serum na skórze dwoma palcami. Serum nakładaj na oczyszczoną i stonizowaną skórę, jeszcze przed nałożeniem kremu na dzień. To bardzo ważne. Dzięki temu serum zostaje zabezpieczone dodatkową warstwą kosmetyku, co zwiększa jego siłę działania. Z racji na wyjątkowo silne stężenie, na jedno użycie wystarczy zaledwie kilka kropli. Aby sobie ułatwić precyzyjne dozowanie, najlepiej przelać serum do buteleczki z ciemnego szkła z pipetą.
Wskazówka
Ze względu na intensywną formułę, serum stosuje się zazwyczaj dopiero po 25. roku życia. Młodsza skóra raczej nie potrzebuje aż tak silnej i skoncentrowanej pielęgnacji.
Czy serum może zastąpić kremy, balsamy i inne specyfiki?
Ze względu na zalecany sposób stosowania – raczej nie. Serum w towarzystwie działa lepiej. Używaj serum raz na jakiś czas wraz ze swoim kremem i nie traktuj go jako zamiennika innych kosmetyków. Serum najlepiej nadaje się do wzmacniania dotychczasowej, dopasowanej do Twoich potrzeb pielęgnacji niż zastępowania jej. Tylko postępując zgodnie z tymi zaleceniami gwarantujesz sobie otrzymanie widocznych efektów.
Czy warto stosować serum?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: zdecydowanie tak! Serum ma niezwykłe właściwości i używanie go raz na jakiś czas przynosi naprawdę duże efekty. Na dodatek, jest bardzo proste w użyciu, nie wymaga wielkiego wysiłku czy znacznej zmiany dotychczasowych nawyków. Okresowe stosowanie pozwala wyraźnie podwyższyć skuteczność dotychczasowej pielęgnacji i poprawić stan skóry, włosów czy ciała.