Rola witaminy C w pielęgnacji skóry
Witamina C to jedna z najcenniejszych substancji w chemii kosmetycznej oraz kosmetologii. Często określana jest mianem „witaminy młodości”. Stanowi ona niezbędny składnik codziennej diety oraz pozwala na zachowanie zdrowej, rozświetlonej, jędrnej oraz młodej skóry.

Dlaczego nasza skóra potrzebuje witaminy C?
Wolne rodniki to indywidua chemiczne, które posiadają jeden samotny elektron. Elektrony to towarzyskie twory, które lubią budować grupy dwu lub ośmio ładunkowe.Występując pojedynczo zrobią wszystko, aby połączyć się z innym, dzięki temu cechuje je wyjątkowo wysoka aktywność. Potrafią zabrać brakujący im elektron praktycznie każdemu związkowi, z którym mają kontakt. Jeśli na swojej drodze spotkają błonę biologiczną, to przywłaszczając sobie ten maleńki ładunek niszczą ją powodując jednocześnie śmierć komórki. Z tego powodu tak istotna jest ochrona przed ich niekorzystnym wpływem. Z pomocą przychodzą antyoksydanty na czele z witaminą C. Związek ten to jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków i nie bez powodu jest tak powszechnie i chętnie stosowany.
Właściwości witaminy C
- Witamina C należy do jednych z najsilniejszych antyoksydantów, wychwytuje wolne rodniki i je unieczynnia, dzięki czemu chroni skórę przed ich destrukcyjnym wpływem.
- Ma zdolności przywracania aktywności witaminie E unieczynnionej przez rodniki
- Wykazuje właściwości chroniące aminokwasy, budujące cząsteczkę kolagenu, podstawowego “rusztowania” gwarantującego utrzymanie właściwej elastyczności i jędrności skóry. Kolagen jest bardzo dużym białkiem, które stosowane zewnętrznie nie jest w stanie wniknąć w głąb skóry i wzbogacić nasze jego pokłady. Z tego powodu, aby zachować młody wygląd skóry, należy dbać o kolagen, dostarczając mu związków budulcowych, hamujących jego rozkład lub blokujących zmiany strukturalne.
- Uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego też polecana jest do pielęgnacji skóry naczynkowej z trądzikiem różowatym. Związek ten łatwo wiąże się z metalami ciężkimi, jak też z szkodliwymi produktami przemiany materii - neutralizując ich toksyczne działanie. Zobojętnia również toksyczne metabolity zalegające w organizmie.
- W większych stężeniach działa depigmentacyjnie, a jej wpływ na tkankę łączną warunkuje skuteczność i efektywność w walce z rozstępami, bliznami oraz luźną skórą. Niezbędna jest w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki łącznej, która wraz z włóknami kolagenowymi występuje w skórze właściwej.
Jak stosować witaminę C w pielęgnacji?
Witamina C, to nie tylko składnik serum, ale również kremów, balsamów, mleczek i olejków do ciała. Ważna przy wyborze odpowiedniego kosmetyku jest znajomość formy witaminy, jaka znajduje się w gotowym produkcie. Jeśli producent deklaruje, że kosmetyk zawiera kwas askorbinowy, to najprawdopodobniej jego stężenie uległo znacznemu zmniejszeniu. W gotowych produktach należy poszukiwać stabilniejszych związków witaminy C, jak tetraizopalmitynian askorbylu, lub fosforany askorbylu. Kwas askorbinowy w postaci czystej polecany jest natomiast w kosmetykach o bardzo krótkim terminie ważności, przechowywanych w opakowaniach z ciemnego szkła, bez dostępu powietrza, np. ampułki z bursztynowego szkła. Witaminę tę można również zakupić w formie proszku i własnoręcznie przygotować sobie małą partię kosmetyku do natychmiastowego wykorzystania. Mamy wtedy pewność, że użyta substancja czynna będzie wykazywała maksymalną aktywność. Działanie witaminy C jest szczególnie skuteczne w preparatach zawierających bardzo wysoką, ponad 15% zawartość tego składnika.