Rola witaminy C w pielęgnacji skóry
Witamina C to jedna z najcenniejszych substancji w kosmetologii. Często określana jest mianem „witaminy młodości”. Pozwala na zachowanie zdrowej, rozświetlonej, jędrnej oraz młodej skóry. Witaminę C jako składnik kosmetyków może stosować każdy, niezależnie od wieku i typu skóry. Sprawdź najważniejsze właściwości witaminy C oraz dowiedz się, jak stosować witaminę C w codziennej pielęgnacji.
Dlaczego nasza skóra potrzebuje witaminy C?
Skóra każdego dnia narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, które bezpośrednio przyczyniają się do osłabienia bariery ochronnej skóry oraz jej przedwczesnego starzenia. Największym zagrożeniem dla organizmu człowieka, a w tym także dla skóry, są wolne rodniki.
Wolne rodniki to uszkodzone atomy tlenu, pozbawione jednego elektrona, które dążą do odzyskania utraconej pary i odzyskania równowagi. Wolne rodniki odbierają więc pary innym atomom, tworząc kolejne wolne rodniki. Nadmiar wolnych rodników w organizmie przyczynia się do uszkodzenia komórek, przyspieszenia procesów starzenia się całego organizmu oraz rozwoju wielu chorób.
Wiesz już, dlaczego tak istotna jest ochrona przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników? Funkcję tę doskonale spełniają antyoksydanty na czele z witaminą C. Związek ten to jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków i nie bez powodu jest tak powszechnie i chętnie stosowany. Witamina C ma zdolność stabilizacji wolnych atomów tlenu. Cząsteczki witaminy C łączą się z wolnymi rodnikami i tworzą nowe związki chemiczne, lub przekazują im swoje elektrony.
Właściwości witaminy C
- Witamina C należy do jednych z najsilniejszych antyoksydantów, wychwytuje wolne rodniki i je unieczynnia, dzięki czemu chroni skórę przed ich destrukcyjnym wpływem.
- Witamina C wykazuje właściwości chroniące aminokwasy, budujące cząsteczkę kolagenu - podstawowego “rusztowania” gwarantującego utrzymanie właściwej elastyczności i jędrności skóry. Wspaniale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, z oznakami starzenia.
- Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego też polecana jest do pielęgnacji skóry naczynkowej z trądzikiem różowatym. Związek ten łatwo wiąże się z metalami ciężkimi, jak też z szkodliwymi produktami przemiany materii - neutralizując ich toksyczne działanie. Zobojętnia również toksyczne metabolity zalegające w organizmie.
- W większych stężeniach witamina C działa depigmentacyjnie, a jej wpływ na tkankę łączną warunkuje skuteczność i efektywność w walce z rozstępami, bliznami oraz luźną skórą. Niezbędna jest w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki łącznej, która wraz z włóknami kolagenowymi występuje w skórze właściwej.
- Witamina C dodaje skórze blasku, rozświetla skórę, rozjaśnia przebarwienia.
- Witamina C ma zdolność przywracania aktywności witaminie E unieczynnionej przez wolne rodniki.
Witamina C w pielęgnacji?
Witamina C to wspaniały składnik serum, kremów, balsamów i olejków do ciała. Dostępnych jest jednak wiele form witaminy C, które różnią się stabilnością, intensywnością działania oraz wchłanialnością. W naszej ofercie zanjdziesz aż 3 formy witaminy C:
- Witamina C - Kwas askorbinowy
- Witamina C - Tetraizopalmitynian askorbylu w formie oleju
- Witamina C - kwas etyloaskorbinowy
W gotowych produktach należy poszukiwać stabilnych związków witaminy C, jak tetraizopalmitynian askorbylu. Kwas askorbinowy w postaci czystej polecany jest natomiast w kosmetykach o bardzo krótkim terminie ważności, przechowywanych w opakowaniach z ciemnego szkła, bez dostępu powietrza.
W naszym sklepie znajdziesz Witaminę C - kwas askorbinowy w formie proszku, dzięki czemu możesz własnoręcznie przygotować sobie małą partię kosmetyku DIY do natychmiastowego wykorzystania. Masz wtedy pewność, że użyta substancja czynna będzie wykazywała maksymalną aktywność. Działanie witaminy C jest szczególnie skuteczne w preparatach zawierających bardzo wysoką, ponad 15% zawartość tego składnika.
Więcej na temat form witaminy C oraz ich zastosowaniu przeczytasz w artykule: Charakterystyka, właściwości i rodzaje witaminy C w kosmetyce.
Serum z witaminą C
Serum z witaminą C to wysoce skoncentrowany produkt, dzięki któremu rozświetlisz skórę, pozbędziesz się przebarwień, wygładzisz zmarszczki i nadasz skórze blasku. Jako składnik olejowego serum z witaminą C wybierz tetraizopalmitynian askorbylu w formie oleju. Olejowa forma tej witaminy C pozwala w łatwy i szybki sposób przygotować własne serum DIY o bardzo dużej stabilności. Serum na bazie naturalnych olejów roślinnych z dodatkiem witaminy C olejowej bardzo łatwo wchłania się w skórę i przenika w głąb komórek. Aby zrobić własne domowe serum do twarzy z witaminą C przygotuj:
- (45%) 13.5 g Oleju z pestek moreli
- (43%) 12.9 g Skwalanu roślinny 100% z oliwek
- (5%) 1.5 g Witaminy E - Miks naturalnych tokoferoli T70
- (7%) 2.1 g Witaminy C - Tetraizopalmitynianu askorbylu w formie oleju
Za pomocą wagi kuchennej lub laboratoryjnej odważ w zlewce olej z pestek moreli i skwalan, wymieszaj. Następnie dodaj witaminę E oraz witaminę C i ponownie wymieszaj. Gotowe serum przelej do szklanej butelki 30 ml z pipetą.
Serum olejowe z witaminą C możesz stosować codziennie, najlepiej na noc. Aplikuj kilka kropli serum w zagłębienie dłoni i rozsmaruj na czystej skórze twarzy i dekoltu. Serum użyj zamiast kremu lub po nałożeniu aplikuj swój ulubiony krem.
Jeśli potrzebujesz lżejszej formy serum, które chcesz stosować także na dzień, np. pod makijaż, przygotuj je na bazie kwasu hialuronowego z dodatkiem witaminy c w postaci kwasu askorbinowego. Sprawdź przepis DIY na Antyoksydacyjne serum z witaminą C 15% i hydrolatem różanym lub Serum z witaminą C 10% i kwasem migdałowym 5%.
Tetraizopalmitynian askorbylu w formie oleju
Jest to olejowa forma witaminy C. Oprócz wszystkich korzystnych właściwości witaminy C ma ona zdolność do głębszego wnikania w warstwy naskórka, dzięki czemu wykazuje silniejszy efekt anti-aging.
Witamina C - Kwas askorbinowy
Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nadaje skórze efekt rozświetlenia zaraz po aplikacji. Pamiętaj, że ta forma witaminy C nie jest trwała i stabilna w roztworze wodnym, dlatego należy zapewnić odpowiednie warunki gwarantujące jej efektywność.