Witamina młodości, czyli witamina E w kosmetykach
Początek badań nad właściwościami witaminy E datowany jest na lata 20-te ubiegłego wieku. Witamina E dała się poznać jako skuteczny przeciwutleniacz. Dzięki wielu korzyściom, jakie przynosi skórze, została zapamiętana jako „witamina młodości”. Witaminę E warto dodawać do kremów do twarzy, balsamów, olejków do ciała i włosów, kremów do rąk, masełek do ust. Lista receptur DIY, w których możesz z łatwością wykorzystać witaminę E jest długa. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po witaminę E – miks naturalnych tokoferoli.
Czym jest Witamina E?
Witamina E jest mieszaniną naturalnych tokoferoli i tokotrienoli. Spośród tokoferoli największą aktywność biologiczną wykazuje D-α-tokoferol, a następnie β-tokoferol, γ i δ-tokoferol. Witamina E jest szeroko rozpowszechniona w przyrodzie. Znajdziesz ją w zielonych częściach roślin, ziarnach i nasionach. Szczególnie wysokim stężeniem witaminy E charakteryzują się kiełki. Pierwszym objawem zbyt niskiego poziomu witaminy E w organizmie jest pogorszenie stanu skóry i włosów.
Dlaczego skóra potrzebuje witaminy E?
Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach i wykazuje wysokie powinowactwo do lipidów naskórka, stąd łatwo wnika w głąb skóry. Dzięki witaminie E skóra zyskuje ochronę przed niszczącą działalnością wolnych rodników. Witamina E wpływa pozytywnie na szczelność bariery naskórkowej, dzięki czemu skóra bez przeszkód może pełnić rolę bariery ochronnej. To nie wszystko. Witamina E przynosi skórze szereg innych korzyści, o których przeczytasz poniżej.
Witamina E działa antyoksydacyjnie
Witamina E, dzięki swej specyficznej budowie jest silnym przeciwutleniaczem. Właściwości antyoksydacyjne zapewnia witaminie E obecność w cząsteczce grupy hydroksylowej –OH, która łatwo wchodzi w reakcje z wolnymi rodnikami. Witamina E chroni lipidy wchodzące w skład błon komórkowych przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Cząsteczka witaminy E potrafi wnikać swym lipofilowym („tłuszczolubnym”) końcem w głąb błony komórkowej, a część hydrofilowa (wspomniana już grupa –OH, mająca powinowactwo do środowiska wodnego) pozostaje bliżej powierzchni błony komórkowej. Witamina E - można by powiedzieć obrazowo - zakotwicza się w błonie komórkowej, wychwytuje wolne rodniki i chroni komórki przed ich szkodliwym wpływem. Witamina E przerywa łańcuchowe reakcje rodnikowe w skórze, zatrzymując tym samym bieg destrukcyjnych procesów zainicjowany przez wolne rodniki. Tokoferole potrafią wychwytywać różne typy wolnych rodników. Dzięki swej antyoksydacyjnej skuteczności, chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem.
Witaminę E warto łączyć w kosmetykach DIY z innymi składnikami o działaniu przeciwutleniającym np. witaminą C, witaminą A, biofermentem z aceroli.
Witamina E działa przeciwstarzeniowo
Wpływ wolnych rodników jest wymieniany jako jedna z podstawowych przyczyn starzenia się skóry. Wolne rodniki przyczyniają się do uszkodzenia błon komórkowych i materiału genetycznego komórki, co przyspiesza procesy starzenia. Nadmiar wolnych rodników w organizmie, wywoływany jest m.in. przez promieniowanie UV, dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska, czy spożywanie wysoko przetworzonej żywności. Prowadzi do niewydolności mechanizmów ochrony antyoksydacyjnej komórek. Stąd tak ważne jest, by dostarczać do organizmu i bezpośrednio do skóry składników przeciwdziałających destrukcyjnej działalności wolnych rodników. Witamina E jako silny antyutleniacz zmiata wolne rodniki, unieszkodliwia je i tym samym chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem.
Witamina E nawilża i łagodzi
Witamina E wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury błony komórkowej i cementu międzykomórkowego. Dzięki temu, skóra jest lepiej odżywiona i bardziej elastyczna. Następuje uszczelnienie cementu międzykomórkowego i ograniczenie transepidermalnej utraty wody (TEWL) - skóra staje się lepiej nawilżona. Witamina E poprawia strukturę skóry, przywraca jej miękkość, gładkość i elastyczność.
Krem DIY zawierający d-pantenol, witaminę E – miks naturalnych tokoferoli i witaminę C to dobra metoda na przywrócenie suchej skórze komfortu i energii.
Witamina E chroni skórę przed promieniowaniem UV
Witamina E łagodzi podrażnienia i poparzenia skóry powstałe wskutek nierozważnych kąpieli słonecznych. Witamina E zaaplikowana na skórę przed wystawieniem jej na słońce zmniejsza rumień i nadmierną wrażliwość skóry na wpływ promieniowania UV. Promieniowanie słoneczne generuje w skórze nadmiar wolnych rodników. Witamina E dzięki aktywności antyoksydacyjnej przyczynia się pośrednio do niwelowania szkodliwych następstw działania promieniowania UV na skórę. Witamina E zmniejsza uszkodzenia DNA powstające pod wpływem promieniowania UV.
Balsam do ciała z witaminą E - miksem naturalnych tokoferoli i filtrami UV jest niezbędny w wakacyjnej walizce. Planując ferie zimowe na nasłonecznionych górskich stokach również warto pamiętać o przygotowaniu kremu ochronnego DIY z witaminą E.
Witamina E rozjaśnia przebarwienia
Skuteczność witaminy E w rozjaśnianiu przebarwień jest związana ze zdolnością hamowania procesu utleniania lipidów błon komórkowych melanocytów i redukowania aktywności tyrozynazy. Tyrozynaza jest enzymem niezbędnym do procesu wytwarzania melaniny. Brak enzymu wiąże się z zahamowaniem syntezy barwnika.
Jak stosować witaminę E?
Witaminę E – miks naturalnych tokoferoli dodawaj do kremów do twarzy na dzień i na noc. Sprawdzi się przy każdym typie cery, zarówno przy cerze 30+ jak i 60+. Witaminę E najlepiej dodawaj do emulsji w temperaturze poniżej 40oC. Używaj witaminy E w balsamach do ciała, kremach do rąk, masełkach do ust, olejkach, olejowych serum. Witamina E jest prawdziwym must have, bazą skutecznie działającego kosmetyku.
Witamina E na skórę
Podsumowując w kilku punktach działanie witaminy E na skórę:
- Witamina E jest silnym antyoksydantem.
- Witamina E wspomaga działanie skóry jako bariery ochronnej.
- Witamina E uzupełnia ubytki cementu międzykomórkowego.
- Witamina E uelastycznia, wygładza, ujędrnia i nawilża skórę.
- Witamina E przeciwdziała szkodliwym następstwom promieniowania UV.
- Witamina E łagodzi podrażnienia, regeneruje.
- Witamina E rozjaśnia przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu.
- Witamina E chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Witamina E na włosy
Wolne rodniki przyczynią się do degradacji komórek skóry, ale też mają niekorzystny wpływ na cebulki i mieszki włosowe. Nadmiar wolnych rodników może przyczyniać się do upośledzenia procesu wytwarzania barwnika włosów, a co za tym idzie ich przedwczesnego siwienia. Działanie antyoksydacyjne to jeden z głównych mechanizmów warunkujących skuteczność kosmetyków przeciwdziałających siwieniu. Warto zatem dodawać witaminę E do szamponów do włosów i wcierek do skóry głowy. Do produktów na bazie wody witaminę E należy wprowadzać z użyciem solubilizatora.
Witamina E przywraca włosom połysk, gładkość, miękkość. Dodawaj miks naturalnych tokoferoli do odżywek, masek i olejków do włosów.
Witamina E na paznokcie
Lśniące, gładkie, delikatnie różowe paznokcie są wizytówką kobiety. Witamina E aplikowana na paznokcie w postaci olejku będzie je nawilżać, nabłyszczać, regenerować, uelastyczniać. Witamina E niweluje zmiany określane jako zespół żółtych paznokci.