Glinka żółta – jak ją stosować?

Zielona, biała, czerwona, żółta, różowa, niebieska - każda miłośniczka naturalnej pielęgnacji bez wahania odpowie, z czym kojarzą jej się te kolory. Oczywiście, z glinkami! Ten niepozorny różnokolorowy proszek ma ogromny potencjał pielęgnacyjny. Jak glinki działają na skórę? Między innymi detoksykująco, antyseptycznie, bakteriobójczo, przeciwzapalnie oraz oczyszczająco. Każdy rodzaj glinki – ze względu na swój unikalny skład chemiczny – ma nieco inne właściwości. Przyjrzyjmy się bliżej glince żółtej. Czytaj dalej i dowiedz się, jak glinka żółta wpływa na kondycję skóry i włosów oraz jak zastosować ją w domowej pielęgnacji.

Glinka żółta – jak ją stosować?
Spis treści:
  1. Glinki – naturalny surowiec z wnętrza Ziemi
  2. Jakie właściwości ma glinka żółta?
  3. Pielęgnacja skóry za pomocą glinki żółtej
  4. Jak glinka żółta działa na włosy?
  5. Receptury DIY z wykorzystaniem glinki żółtej

Glinki – naturalny surowiec z wnętrza Ziemi

Glinki, czyli inaczej minerały ilaste, to naturalny surowiec wydobywany z wnętrza ziemi. Minerały ilaste stanowią główny składnik skał ilastych, m.in. glin należących do najbardziej rozpowszechnionych skał osadowych. Do minerałów ilastych zaliczamy m.in. kaolinit, illit oraz montmorylonit i takie też nazwy przyjmują najpopularniejsze glinki.

Będąc naturalnym sorbentem, czyli środkiem pochłaniającym wilgoć i tłuszcz oraz neutralizującym toksyczne substancje, glinki znalazły się wysoko na liście ulubionych surowców używanych w kosmetyce. Glinki kosmetyczne resorbują ze skóry toksyny, zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum.

Jakie właściwości ma glinka żółta?

Glinki mają różny kolor, zależny od głębokości i miejsca ich wydobycia, a także od składu chemicznego. Do najpopularniejszych glinek należy glinka żółta (yellow illite clay), pod względem swojego działania i składu podobna do glinki czerwonej.

Czym charakteryzuje się glinka żółta? Działanie pielęgnujące i lecznicze tej glinki opiera się na obecności dużej ilości pierwiastków. Wyróżnia się ona wyjątkowo wysoką zawartością żelaza. Obfituje również w potas i krzem. Pierwiastki te sprawiają, że glinka żółta doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Przeciwdziała ona pojawianiu się wyprysków, łagodzi stany zapalne, oczyszcza skórę z zaskórników, a także ogranicza wydzielanie sebum i działa antyseptycznie. Glinka żółta nie tylko oczyszcza skórę, ale też – dzięki zawartości minerałów – odżywia ją, poprawia koloryt i dotlenia.

Pielęgnacja skóry za pomocą glinki żółtej

Regularne używanie żółtej glinki do twarzy sprawia, że cera wygląda zdrowo, promiennie i wyraźnie młodziej. Znikają zanieczyszczenia oraz poszarzały koloryt. Oczyszczona skóra łatwiej przyjmuje składniki aktywne zawarte w innych kosmetykach.

Jak w praktyce użyć glinki żółtej? Właściwości tego naturalnego surowca najłatwiej wykorzystasz, stosując go w postaci maseczek na twarz. Wystarczy zmieszać glinkę z wodą lub hydrolatem do uzyskania odpowiedniej konsystencji gęstej śmietany, a następnie taką mieszankę nałożyć na twarz.

Aby uniknąć podrażnień, niezwykle istotne, aby nie dopuścić do wyschnięcia maseczki glinkowej. Nawilżaj twarz, spryskując ją hydrolatem lub wodą termalną. Po około 15 minutach należy zmyć maseczkę, nałożyć tonik oraz serum lub krem.

Kiedy jeszcze sprawdza się glinka żółta? Zastosowanie tego surowca nie sprowadza się wyłącznie do twarzy. Zmiany trądzikowe często pojawiają się nie tylko na buzi, ale i na skórze pleców czy dekoltu. W takich przypadkach doskonale zdają egzamin kąpiele z dodatkiem glinki. Wsyp glinkę bezpośrednio do wody lub przygotuj musujące kule do kąpieli DIY.

Jak glinka żółta działa na włosy?

Glinka żółta jest naturalnym pochłaniaczem zanieczyszczeń oraz tłuszczu. Z tego względu doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów skłonnych do przetłuszczania się. Dodatkowym atutem glinki żółtej są jej właściwości ograniczające wydzielanie sebum. Dzięki regularnemu stosowaniu glinki skóra głowy nie wytwarza nadmiernej ilości łoju, a kosmyki dłużej pozostają sypkie i świeże. Ponadto, otrzymują dużą dawkę odżywiających i regenerujących minerałów. Jak aplikować glinkę żółtą na włosy? Dodaj ją do swojego ulubionego szamponu czy odżywki lub zastosuj bezpośrednio na skórę głowy jako peeling.

Receptury DIY z wykorzystaniem glinki żółtej

Do maseczki z żółtej glinki warto dodawać składniki pielęgnujące, takie jak: oleje, witaminy, humektanty czy ekstrakty roślinne. Dzięki przygotowywaniu maseczek DIY za każdym zyskujesz inny kosmetyk o działaniu dokładnie dopasowanym do aktualnych potrzeb Twojej skóry.

Wypróbuj np. rozświetlającą i oczyszczającą maseczkę z glinki żółtej do cery młodej z dodatkiem hydrolatu z grejpfruta. Twoja skóra jest przesuszona? Do glinki dodaj składniki odbudowujące płaszcz hydrolipidowy skóry, takie jak olej z baobabu czy D-pantenol, uzyskując maseczkę z glinki żółtej do cery wrażliwej i przesuszonej.

Glinka żółta stanowi składnik nie tylko maseczek do twarzy. Śmiało dodawaj ją do składu mydeł glicerynowych, kul kąpielowych czy kostek do demakijażu, wzbogacając swoje kosmetyki DIY o właściwości detoksykujące i oczyszczające. Na stronie Ecospa znajdziesz sprawdzone i bezpieczne receptury na domowej roboty kosmetyki z dokładnymi wskazówkami ich wykonania.

Bibliografia:

  • A. Smakosz, A. Stoppel, Krystaliczne czy amorficzne? Zastosowanie glinek w kosmetologii, medycynie i farmacji, Crystallus. Kryształy w Chemii i Naukach Biomedycznych
  • L. Chrząstek, B. Dondela, Homeopatia - część I w Chemistry. Environment. Biotechnology., 2014, XVII,
  • P. Piszcz, M. Dzwigałowska, B. Głód, Całkowity potencjał antyoksydacyjny preparatów kosmetycznych zawierających ekstrakty roślinne w Camera Separatoria, vol. 9, nr 2, 2017

Glinka żółta Illite

Charakteryzuje się większą niż inne glinki zawartością żelaza. Łagodnie oczyszcza skórę i reguluje wydzielanie sebum. Glinka żółta poprawia elastyczność oraz jędrność skóry. Sprawdza się w pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej, problematycznej, dojrzałej oraz wrażliwej.

Glinka żółta Illite
11,90 zł 100 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki żółtej do cery wrażliwej-przesuszonej
Maseczka z glinki żółtej do cery wrażliwej-przesuszonej

Przepis na maseczkę z glinki żółtej. Glinka żółta jest bogatym źródłem żelaza, które odgrywa znaczącą rolę w procesach regeneracji skóry, a także posiada właściwości przeciwutleniające. Olej z baobabu poprawia stan nawilżenia skóry oraz ją wygładza. Dodatkowo d-pantenol nadaje miękkość i elastyczność skórze. Maseczka przeznaczona do pielęgnacji skóry przesuszonej oraz cery wrażliwej.

Wskazania: Suchość, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 15 g na jedną maseczkę :
(40%) 6 g Glinka żółta Illite
(45%) 6.75 g Hydrolat rumiankowy ekologiczny (z konserwantem)
(5%) 0.75 g Prowitamina B5 - D-pantenol 75%
(10%) 1.5 g Olej z baobabu nierafinowany
Glinka żółta – jak ją stosować? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Glinka żółta – jak ją stosować?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.