Kosmetyki wielofunkcyjne - wielozadaniowe surowce kosmetyczne
Chcąc żyć bardziej świadomie, kupuj mądrze i nie uzależniaj się od nadmiaru kosmetyków. Mniej znaczy lepiej, a do tego taniej - możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wybierając kosmetyki wielofunkcyjne (multitaskery kosmetyczne) zyskujesz miejsce na półce i w wakacyjnej kosmetyczce oraz przestrzeń w swojej głowie.
- Zalety kosmetyków wielofunkcyjnych
- Bazy myjące - oczyszczanie twarzy, ciała i włosów
- Naturalne hydrolaty - tonizowanie twarzy i odświeżenie ciała
- Oleje roślinne - demakijaż, pielęgnacja skóry i włosów
- Masła kosmetyczne - regeneracja twarzy, ciała i włosów
- Naturalne sole - kąpiel i peeling ciała
- Olejki eteryczne - aromaterapia i działanie pielęgnacyjne w kosmetyku
Zalety kosmetyków wielofunkcyjnych
Wielofunkcyjne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów (kosmetyki 2w1 lub kosmetyki 3w1) pełnią różne role (multitasking), ograniczając użycie wielu kosmetyków. Praktyczne na wakacjach i w domu. Produkty wielozadaniowe zmniejszają zużycie opakowań, które trafiają do śmieci. Multifunkcjonalne kosmetyki wyrabiają w nas postawę proekologiczną, zadawalają minimalistki i uwalniają od przytłaczającej ilości produktów. Nikt chyba nie chce być zdominowany przez własne, choćby najwspanialsze kosmetyki?
Bazy myjące - oczyszczanie twarzy, ciała i włosów
- Ekologiczna baza do mycia twarzy i ciała z detergentami pochodzenia roślinnego i sokiem z aloesu „buduje” żele do mycia twarzy i pod prysznic, płyny do kąpieli i szampony do włosów DIY. Nawilża, łagodzi, nie narusza bariery hydrolipidowej, jest bezzapachowa i bezbarwna. Dodaj do niej składniki aktywne i olejki eteryczne. Dla każdej, nawet wrażliwej skóry dzieci i niemowląt.
- Baza szamponowa ekologiczna z detergentami pochodzenia roślinnego i sokiem z aloesu tworzy delikatny, pieniący się szampon i żel do mycia twarzy lub ciała DIY. Wystarczy dodać olejki eteryczne i składniki roślinne. Do mycia każdego rodzaju skóry ciała i głowy (także wrażliwej) oraz włosów. Nie narusza bariery hydrolipidowej, nawilża.
- Mydło kastylijskie w płynie ekologiczne – uniwersalny produkt myjący z olejów roślinnych do każdego rodzaju skóry i włosów dla dorosłych i dzieci. Nawilża, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. To także środek do mycia i czyszczenia kuchni i łazienki, płyn do prania dla alergików, płyn do mycia naczyń, a nawet środek do czyszczenia pędzli do makijażu i szampon do kąpieli zwierząt. Baza do kosmetyków DIY do mycia i kąpieli.
Naturalne hydrolaty - tonizowanie twarzy i odświeżenie ciała
- Hydrolat z grejpfruta (z konserwantem) oczyszcza, regeneruje, wzmacnia naczynka krwionośne, chroni przed fotostarzeniem. Znakomity jako tonik do twarzy, mgiełka do ciała lub składnik kosmetyków DIY. Do pielęgnacji skóry dojrzałej, tłustej i trądzikowej. Przeciwbakteryjny, reguluje wydzielanie sebum, obkurcza rozszerzone pory. Nawilża, wygładza włosy - stosuj jako mgiełkę lub składnik szamponu, odżywki, maski do włosów.
- Hydrolat z krwawnika ekologiczny (z konserwantem) – do skóry z trądzikiem różowatym i rozszerzonymi naczyniami oraz tłustej: garbniki ściągają rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, a kwas salicylowy, askorbinowy i glikolowy złuszczają naskórek. Stosuj jako tonik do twarzy lub aromatyczną mgiełkę, składnik peelingu i maski oraz kosmetyków DIY. Dobry na skórę głowy i przetłuszczające się włosy z łupieżem.
- Hydrolat rumiankowy ekologiczny (z konserwantem) - tonik do twarzy lub mgiełka, składnik maseczki glinkowej i kosmetyków DIY. Przeciwzapalny, łagodzi podrażnienie i świąd po ukąszeniu owadów, po opalaniu, redukuje objawy trądziku. Wspomaga leczenie łuszczycy i AZS. W aromaterapii działa uspokajająco, poprawia jakość snu. Kompres nasączony hydrolatem koi zmęczone powieki.
Oleje roślinne - demakijaż, pielęgnacja skóry i włosów
- Olej z pestek moreli - do twarzy, ciała, włosów i... ust. Lekki, dla każdej skóry, także wrażliwej i delikatnej. Używaj jako olejek do twarzy, do ciała, do masażu oraz do kosmetyków DIY. Naniesiony na włosy wzmacnia je i regeneruje, z masłem shea jest świetną maską na końcówki włosów. Z witaminą A tworzy oliwkę do skóry głowy z przymieszkowym rogowaceniem włosów.
- Olej ze słodkich migdałów regeneruje i koi skórę po opalaniu. Szybko się wchłania. Dla delikatnej skóry niemowląt i dzieci, skóry z łuszczycą i egzemą, skóry w czasie ciąży (z masłem shea), na rozstępy, do kąpieli i peelingu. Stosuj do twarzy i ciała po kąpieli lub jako bazowy olej do masażu, wzbogać nim gotowy kosmetyk lub kosmetyk DIY. Regeneruje suche, puszące się włosy. Dodaj do maski lub odżywki albo połącz z innymi olejami (maseczka regenerująca do włosów suchych).
- Olej rycynowy zimnotłoczony Ph. Eur. - do przesuszonej skóry pięt, kolan i łokci, jako składnik kremu, maści, maski oraz olejowej odżywki do brwi, rzęs i paznokci. Regeneruje, nawilża, chroni skórę i włosy - pobudza ich wzrost, wzmacnia. Stosuj jako maskę na włosy lub odżywkę na końcówki. Do twarzy i ciała używaj z innym olejem ECOSPA. Dobry olejek myjący do cery tłustej i trądzikowej. Polecany do masażu, aromaterapii.
Masła kosmetyczne - regeneracja twarzy, ciała i włosów
- Masło karite (shea) Nilotica nierafinowane (witaminy E i F) głęboko nawilża, regeneruje, redukuje zmarszczki. Dla bardzo suchej skóry, także łokci, kolan, dłoni, stóp lub skórek wokół płytki paznokcia. W ciąży na napiętą skórę brzucha, w łuszczycy, w oparzeniach słonecznych. Stosuj bezpośrednio na twarz lub ciało, dodaj do gotowego lub samodzielnie robionego kosmetyku DIY, m.in. mydeł naturalnych, pomadek do ust i maści. Nakładaj bezpośrednio na włosy lub jako dodatek do odżywek lub masek – łagodzi podrażnienia skóry głowy i wzmacnia cebulki.
- Masło z awokado jest idealne do masażu oraz jako baza w kosmetykach do cery przesuszonej, podrażnionej, dojrzałej. W czystej postaci stosuj jako balsam do ciała, do pielęgnacji ciążowego brzucha i skóry niemowlaka. Składnik kosmetyków DIY – balsamów, kremów, mydeł naturalnych, pomadek do ust i maści. Odżywia i regeneruje zniszczone włosy – używaj bezpośrednio na włosy lub w odżywce czy masce do włosów.
- Masło aloesowe z sokiem z aloesu i olejem kokosowym nawilża, koi podrażnienia, regeneruje, chroni skórę i włosy. Do cery dojrzałej i suchej, z AZS i egzemą. W kosmetykach do włosów wygładza łuski, scala rozdwojone końcówki, nawilża skórę głowy. Dobre po depilacji i po opalaniu. Stosuj w czystej postaci jako masło do ciała, do popękanych pięt, przesuszonych łokci, kolan i dłoni oraz w kosmetykach DIY.
Naturalne sole - kąpiel i peeling ciała
- Sól Epsom – łagodzi zmiany trądzikowe, AZS, łuszczycę. Świetny peeling z olejem i olejkiem eterycznym. W kąpieli relaksuje i koi układ nerwowy. Działa przeciwbólowo na stawy oraz mięśnie i podczas menstruacji. Pomaga przy grzybicy stóp i paznokci, zmniejsza obrzęk, ból po ukąszeniach owadów. Działa przeciwłupieżowo i zmniejsza przetłuszczanie się włosów w szamponach lub odżywkach DIY.
- Sól z Morza Martwego karnalitowa bogata w substancje mineralne, nawilża, wspomaga leczenie trądziku, AZS, koi układ nerwowy. Stosuj jako peeling (z olejem), do kąpieli. Uwaga: nie stosuj w zakażeniu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym skóry, w trądziku zapalnym, trądziku różowatym, przy cerze naczynkowej.
Olejki eteryczne - aromaterapia i działanie pielęgnacyjne w kosmetyku
- Olejek rozmarynowy – zapach odpręża, redukuje ból głowy i mięśni. Dodawaj do kosmetyków do twarzy, ciała czy włosów albo do kosmetyków DIY - ujędrnia skórę, pobudza krążenie, wzrost włosów, działa bakterio- i grzybostatycznie. Polecany do kąpieli i masażu. Przeciwwskazany dla kobiet w ciąży lub karmiących, dzieci poniżej 2. roku życia, przy nadciśnieniu, epilepsji.
- Olejek pomarańczowy - do aromaterapii, masaży i kąpieli. Poprawia nastrój, relaksuje mięśnie. W kremie lub masce do twarzy działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, łagodzi objawy trądziku - polecany do cery tłustej, dojrzałej i mieszanej. W kosmetykach do ciała pobudza krążenie krwi - zwalcza cellulit i rozstępy. Dodany do szamponu czy odżywki do włosów sprawi, że włosy będą się mniej przetłuszczać i lepiej rosnąć.
- Olejek z drzewa herbacianego to panaceum na problemy z łojotokiem, zaskórnikami. Przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, antygrzybiczy, pomaga leczyć łupież, koi świąd skóry głowy, hamuje przetłuszczanie się skóry głowy. Pobudza wzrost włosów oraz oczyszcza skórę głowy. Zabierz go na wakacje, bo koi świąd po ukąszeniach owadów. W inhalacjach ulży w zapaleniu zatok, kaszlu czy bólu gardła. Świetny do masażu i kąpieli. Uwaga: nie stosuj go w kosmetykach dla dzieci (oddziałuje na gospodarkę hormonalną), u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Bibliografia:
- Ewa Połowniak, Joanna Hryniewicka, Kosmetyczny minimalizm. Jak kupować mniej i wyglądać lepiej, Pascal, 2020
- Eryka Fink, Kosmetyka - Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, Medpharm, 2011