Sól Epsom – zastosowanie gorzkiej soli w kosmetyce
Sól Epsom jest znana przede wszystkim z tego, że dzięki niej można złagodzić bóle mięśni oraz stawów. Trzeba jednak wiedzieć, że ma ona znacznie szersze zastosowanie, w tym także w kosmetyce. Podpowiadamy, jak użyć siarczanu magnezu, by udoskonalić swój wygląd! Sprawdź efekty stosowania tej soli na skórę potrzebującą wygładzenia i dowiedz się, jak wykorzystać ją do pielęgnacji włosów. Poniżej znajdziesz także receptury na peelingi, dezodorant oraz kosmetyki do kąpieli ciała i stóp z solą Epsom.
Jak stosować sól Epsom?
Sól Epsom ma więcej zastosowań niż może się wydawać, ale w tym artykule skupimy się na zastosowaniu siarczanu magnezu w kosmetyce. Sól Epsom, zwana też solą angielską lub gorzką, to związek chemiczny soli kwasu siarkowego i magnezu. Ma ona postać dość dużych, białych kawałków i przypomina gruboziarnistą sól spożywczą. Dobrze rozpuszcza się w wodzie!
Od wieków wykorzystuje się jej działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Sól Epsom można dodać do relaksacyjnej kąpieli, stosuje się ją także jako bazę peelingu oraz jako dodatek do szamponu i toniku do twarzy. Jak wykorzystać sól angielską? Możesz po prostu wsypać jedną, dwie, a nawet trzy szklanki soli Epsom do wanny z ciepłą wodą, ale możesz też przygotować błyskawiczny peeling z siarczanu magnezu i wybranego oleju. Jeśli chcesz pozbyć się problemów ze skórą stóp, to musisz wiedzieć, że sól Epsom zmiękcza modzele i odciski, a także poprawia wygląd suchych pięt i pomaga w leczeniu grzybicy oraz ogranicza potliwość. Mało tego, przynosi ona ulgę obolałym i zmęczonym stopom po pracy lub treningu. Po ciężkim dniu polecamy wymoczyć nogi w wodzie z dodatkiem odświeżającej kostki do kąpieli stóp z suszoną lawendą i olejkiem drzewa herbacianego.
Wygładzające i oczyszczające właściwości soli Epsom
Ci, którzy skarżą się na przetłuszczającą się skórę z niedoskonałościami powinni wypróbować sól Epsom i przekonać się o tym, że ma ona wyjątkowe właściwości. Trzeba podkreślić, że siarka zawarta w soli Epsom wykazuje zbawienne działanie na cerę zanieczyszczoną, tłustą i trądzikową. Ogranicza ona wydzielanie sebum, oczyszcza pory, zmniejsza stany zapalne i działa przeciwbakteryjnie. Stan skóry trądzikowej ulega wyraźnej poprawie po zastosowaniu soli angielskiej! Aby przygotować łagodnie oczyszczający i zmiękczający peeling do zanieczyszczonej skóry, połącz sól Epsom z olejem tamanu (nie stosuj przy zmianach ropnych, rozszerzonych naczynkach). Warto też wiedzieć, że sól gorzka Epsom jest wykorzystywana do łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry, egzemy i łuszczycy.
Sól Epsom w pielęgnacji włosów, twarzy i ciała
Masz problem z przetłuszczającą się skórą głowy i łupieżem? Sól Epsom świetnie działa także na włosy! Dodaj jej do swojego szamponu DIY, a zobaczysz, że na efekty nie trzeba będzie czekać długo. Twoje włosy dłużej zachowają świeżość, a łupież zostanie zredukowany. Możesz też wypróbować przeciwłupieżową maskę do skóry, którą wykonasz z odżywki do włosów i gorzkiej soli. Co ciekawe, taka odżywka rozprowadzona po włosach sprawi, że zwiększą one swoją objętość.
Receptury DIY z wykorzystaniem soli Epsom (peelingi, kąpiel ciała i stóp, dezodorant)
Oprócz peelingu z soli Epsom i wybranego oleju wypróbuj także owocowy peeling do ciała. W składzie tego kosmetyku, oprócz soli angielskiej, znajdują się olejki pomarańczowy i cytrynowy, witamina E oraz olej z nasion truskawki. Dzięki tym substancjom Twoja skóra stanie się miękka w dotyku, ujędrniona i zregenerowana, a do tego będzie pięknie pachnieć cytrusami. Aby sprawić sobie prawdziwą przyjemność, przygotuj kąpiel w płatkach róży, która ukoi Twój umysł i zrelaksuje ciało po ciężkim dniu. A może wolisz zrobić musującą sól do kąpieli o zapachu róży? Postaw na Zestaw START Sól do kąpieli Róża. W jego składzie znajdują się między innymi sól Epsom, olejek palmaroza, suszone czerwone płatki róż. Ten zestaw sprawi, że w swojej wannie poczujesz się jak w SPA!
Jeśli interesują Cię produkty z solą Epsom do pielęgnacji stóp, to miej na uwadze także rewelacyjną sól do kąpieli stóp ze spiruliną. Receptura ta, oprócz siarczanu magnezu zawiera także sól z Morza Czarnego oraz olejki eteryczne. Nie zapomnij też o przepisie na naturalny cytrynowy dezodorant w sprayu, ponieważ produkt ten skutecznie chroni przed niemiłym zapachem, a do tego łagodzi podrażnienia. Jak widać, sól Epsom ma szerokie zastosowanie i można wykorzystać ją na różne sposoby!
Bibliografia:
- Ledwoń A., Lau K., Jośko-Ochojska J., Transdermalna terapia magnezem – czy to ma sens?, Annales Academiae Medicae Silesiensis, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2021, nr. 75, str. 69-77.
- Polefka T., Bianchini J., Shapiro S., Interaction of mineral salts with the skin: a literature survey, International journal of cosmetic science, 2012, nr 34 (5), str. 416-423.
- Signore R., Home Remedies for Itchy Skin and Ways to Prevent It, eMediHealth, https://www.emedihealth.com/skin-beauty/more-skin-conditions/treat-itchy-skin, [dostęp: 4 kwietnia 2023].
Sól Epsom (siarczan magnezu)
Jest stosowana w kąpielach solankowych na ból mięśni i stawów. Sól Epsom ma działanie relaksujące. Poprawia kondycję skóry tłustej i trądzikowej. Jest wykorzystywana w kosmetykach przeciwłupieżowych i sebostatycznych. Gorzka sól jest polecana jako składnik peelingów do ciała.