Jak pozbyć się cellulitu? 10 najlepszych składników aktywnych na cellulit

Zauważasz na swojej skórze nierówności i wgłębienia? Cellulit jest powszechnym zjawiskiem i dotyka większości kobiet. Jeśli ważna jest dla Ciebie gładka skóra wolna od cellulitu, nie martw się. Istnieje wiele sposobów, by poradzić sobie z tą przypadłością. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest cellulit, jakie są jego rodzaje i jak powstaje, a także poznaj dziesięć najlepszych składników aktywnych pomocnych w walce z nim.

Jak pozbyć się cellulitu? 10 najlepszych składników aktywnych na cellulit
Spis treści:
  1. Czym jest cellulit?
  2. Co powoduje cellullit?
  3. Rodzaje cellulitu
  4. Wzbogać swoje kosmetyki DIY o składniki o działaniu antycellulitowym

Czym jest cellulit?

Cellulit jest jednym z najczęstszych defektów skórnych typowych dla płci pięknej. Dotyka nawet 85% kobiet powyżej 20 roku życia. Co ciekawe, zupełnie nie zależy od wagi – nawet szczupłe osoby mogą się z nim borykać, choć u osób z nadwagą czy otyłych jest on bardziej widoczny ze względu na zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej. Fachowo nazywany jest włókniejącym zwyrodnieniem tkanki łącznej. Jak objawia się cellulit? Na skórze widoczne są wyraźne nierówności, pofałdowania i zagłębienia oraz tzw. efekt skórki pomarańczowej – pory są rozszerzone, a naskórek obrzmiały.

Oprócz objawów widocznych gołym okiem osoby dotknięte cellulitem na nogach mogą skarżyć się również na uczucie ciężkości i napięcia kończyn oraz mrowienie i drętwienie, a czasem nawet ból. Wynika z tego, że cellulit może stanowić nie tylko problem estetyczny, ale i medyczny.

Pojawia się on tam, gdzie tkanki tłuszczowej jest najwięcej, a więc najczęściej znajdziemy cellulit na udach, pośladkach, w okolicy bioder, brzucha i na ramionach.

Warto sprostować, że choć te dwa pojęcia są często mylone, cellulit nie jest tym samym, co cellulitis. Ten ostatni jest bowiem opisywany w dermatologii jako stan zapalny. W cellulicie zapalenie nie występuje.

Co powoduje cellullit?

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu? U podstaw tej przypadłości może leżeć wiele czynników. Zobacz, czym najczęściej spowodowany jest cellulit.

  • Czynniki genetyczne. Cellulit jest zależny przede wszystkim od płci – o ile stanowi problem większości kobiet, u mężczyzn prawie nie występuje. Co ciekawe, częściej też dotyka kobiety białej rasy. Zależny jest również od liczby, stanu gotowości i czułości receptorów hormonalnych w komórkach tłuszczowych. Ponadto, czynnikiem wpływającym na pojawienie się cellulitu są skłonności genetyczne do niewydolności krążenia i chorób naczyniowych oraz do problemów z gospodarką hormonalną.
  • Niezdrowe odżywianie. Dieta niezbilansowana, uboga w błonnik i witaminy, za to pełna tłuszczu, cukrów prostych i soli, a także nałogi takie jak palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu mogą odbić się na wyglądzie skóry w postaci cellulitu.
  • Siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna obniża poziom tkanki tłuszczowej, wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie i przepływ limfy. Siedzący tryb życia jest jednym z kluczowych czynników pojawienia się cellulitu.
  • Inne czynniki związane ze stylem życia. Tkwienie w jednej pozycji przez dłuższy czas (np. pracując w biurze), noszenie wysokich obcasów i obcisłych ubrań, długie gorące kąpiele oraz opalanie mogą wpłynąć na pojawienie się tzw. skórki pomarańczowej. Co ciekawe, do przyczyn cellulitu zaliczają się również problemy emocjonalne takie jak długotrwały stres, depresja, złość czy lęk.
  • Niektóre choroby i przyjmowane leki. Choroby układu krążenia, ginekologiczne, nefrologiczne, żołądkowo-jelitowe oraz zaburzenia metaboliczne i hormonalne, a także niektóre przyjmowane leki, np. estrogeny, leki przeciwhistaminowe, przeciwtarczycowe czy beta-blokery mogą leżeć u podstaw pojawienia się cellulitu na brzuchu, udach czy pośladkach.
  • Zaburzenia mikrokrążenia – ten czynnik uważany jest za główną przyczynę powstawania cellulitu. Może objawiać się pogorszonym przepływem w naczyniach włosowatych, mniejszą zawartością tlenu w komórkach i tkankach, obrzękami, mikrotętniakami i mikrowylewami, a także wzrostem ciśnienia płynu międzykomórkowego. Wszystko to sprawia, że komórki ulegają zniekształceniom, a na skórze pojawiają się widoczne wybrzuszenia i wypuklenia.

Rodzaje cellulitu

Możemy wyróżnić kilka rodzajów cellulitu. Przede wszystkim dzieli się on na cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Czym się one różnią?

Cellulit wodny, tzw. twardy, najczęściej spotykany jest u kobiet, u których nie wystąpiły znaczące wahania wagi. Przy takim rodzaju cellulitu tkanki pozostają dość zbite i elastyczne oraz nie zmieniają się podczas zmiany pozycji ciała. Cellulit wodny często występuje u szczupłych i nawet wysportowanych kobiet.

Cellulit tłuszczowy ma z kolei inny charakter – nazywany cellulitem miękkim - występuje u osób mało aktywnych, które w ostatnim czasie schudły. Tkanka przy tym rodzaju skórki pomarańczowej jest luźna i nie przylega ściśle do mięśni, a sam cellulit jest mocno widoczny.

Można wymienić też różne stopnie zaawansowania skórki pomarańczowej zależne od tego, jak bardzo zmiany są widoczne na skórze. Wyróżniamy etapy, w których skórka pomarańczowa jest widoczna dopiero po ujęciu w dłonie fałdu skórnego aż po etap, w którym cellulit sprawia dolegliwości bólowe.

Wzbogać swoje kosmetyki DIY o składniki o działaniu antycellulitowym

Jak ograniczyć widoczność cellulitu? Najlepiej zadziałać wielotorowo. Przede wszystkim warto zmienić swój styl życia na zdrowszy: zwiększyć aktywność fizyczną, zadbać o zdrową dietę i odpowiednie nawodnienie, a także unikać obcisłych ubrań.

Efekty przyniosą również regularne masaże i aplikacja kosmetyków o działaniu antycellulitowym. Jakie składniki najlepiej zadziałają na cellulit? Zwróć szczególną uwagę na algi, ekstrakty z kawy i wąkroty azjatyckiej oraz różnego rodzaju olejki. Zobacz, co konkretnie możesz dodawać do swoich kosmetyków DIY, aby uzyskać produkty pomocne w walce z pomarańczową skórką.

  1. Algi fucus mikronizowane oraz algi fucus w postaci oleju. Algi fucus to inaczej morszczyn pęcherzykowaty, który działa nie tylko antycellulitowo, ale też wyszczuplająco. Jego dodatkowym atutem są właściwości nawilżające. Algi fucus w formie oleju możesz połączyć z innymi olejkami i olejami, tworząc oliwkę do masażu antycellulitowego lub wykorzystać go jako bazę peelingu do ciała, łącząc go np. z solą z Morza Martwego dostępną u nas. Formę mikronizowaną tych alg możesz użyć do domowych antycellulitowych zabiegów typu body wrapping.
  2. Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej – ze względu na swoje właściwości poprawiające mikrokrążenie oraz wzmacniające naczynka doskonale sprawdza się jako składnik produktów antycellulitowych. Ekstrakt możesz dodawać do swojego ulubionego gotowego balsamu, aby przeciwdziałał pomarańczowej skórce lub stworzyć swój własny balsam antycellulitowy DIY.
  3. Ekstrakt z kawy - kofeina znana jest ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, poprawiających mikrokrążenie i wyszczuplających. Wyciąg z kawy, podobnie jak w przypadku wyciągu z wąkroty azjatyckiej, dodawaj do gotowych kosmetyków lub twórz własne kompozycje takie jak peelingi czy balsamy, np. wypróbuj naszą recepturę na antycellulitowy balsam z bazy z ekstraktem z kawy.
  4. Kompleks na naczynka – słabe naczynia krwionośne są jedną z przyczyn powstawania cellulitu. Warto je wzmocnić, stosując kompleks, w którego składzie znajdziesz ekstrakt trzech roślin: ruszczyku, cytryny i nawłoci. Kompleks jest pełny substancji aktywnych poprawiających mikrokrążenie oraz działających przeciwobrzękowo.
  5. Olej z alg laminaria – jego działanie wyszczuplające i ułatwiające pozbycie się nadmiaru płynu z tkanek pomoże ci w walce z pomarańczową skórką. Świetnie sprawdzi się jako składnik oliwek do masażu antycellulitowego, peelingów oraz balsamów.
  6. Olejek cynamonowy z kory – zadziała rozgrzewająco oraz poprawi krążenie krwi i limfy. Wyjątkowo dobrze skomponuje się z ekstraktem z kawy lub masłem kawowym w antycellulitowym peelingu do ciała.
  7. Olejek grejpfrutowy – dodaj go do swoich kosmetyków DIY, jeśli chcesz uzyskać nie tylko pięknie pachnący cytrusami i dodający energii produkt, ale i specyfik o działaniu pobudzającym krążenie.
  8. Olejek cyprysowy - podobnie jak olejek grejpfrutowy olejek cyprysowy działa antycellulitowo, poprawiając mikrokrążenie. Jego zapach spodoba się miłośniczkom leśnych aromatów.
  9. Olejek jałowcowy z jagód – kolejny olejek o leśnym zapachu i działaniu antycellulitowym oraz rozgrzewającym. Możesz dodawać go do maści oraz balsamów.
  10. Olejek rozmarynowy – jego właściwości pobudzające krążenie i ujędrniające skórę wykorzystaj w recepturach na oliwki i balsamy antycellulitowe.

Wymienione składniki możesz łączyć między sobą oraz z naszymi innymi produktami takimi jak masła kosmetyczne, naturalne oleje, witaminy czy glinki. Twórz skuteczne produkty antycellulitowe, które ujędrnią, nawilżą i wygładzą twoją skórę. Na naszej stronie znajdziesz dużą bazę sprawdzonych i bezpiecznych receptur na kosmetyki DIY.

Bibliografia:

  • Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny –
    etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430
  • Izabela Załęska-Żyłka. Cellulit jako problem medyczny. Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 487-491

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Antycellulitowy okład ze spiruliną i glinką zieloną na uda i pośladki
Antycellulitowy okład ze spiruliną i glinką zieloną na uda i pośladki

Domowy przepis na okład ze spiruliną i zieloną glinką o działaniu antycellulitowym. Spirulina pobudza krążenie krwi, glinka zielona napina, a także oczyszcza i ujędrnia skórę. Ekstrakt z kawy stymuluje krążenie oraz działa wyszczuplająco. Olejki eteryczne wzmacjają antycellulitowe działanie okładu oraz nadają cytrusowo-orientalny aromat.

Wskazania: Cellulit, Utrata jędrności
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 50 g na jedną porcję okładu :
(52.93%) 26.47 g Woda destylowana
(27%) 13.5 g Glinka zielona Illite
(15%) 7.5 g Algi spirulina mikronizowane
(4%) 2 g Ekstrakt z kawy EKOLOGICZNY
(1%) 0.5 g Olejek grejpfrutowy (biały)
(0.07%) 0.04 g Olejek cynamonowy z kory
Jak pozbyć się cellulitu? 10 najlepszych składników aktywnych na cellulit nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak pozbyć się cellulitu? 10 najlepszych składników aktywnych na cellulit.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.