5 prostych przepisów na kosmetyki DIY, które warto zrobić w domu

Tworząc domowe kosmetyki nie tylko dobrze się bawisz, ale przede wszystkim kreujesz produkty skrojone na miarę. Takie jakie lubisz, dobre dla Twojej skóry, „dopieszczone” w każdym calu. Wiele przepisów nie wymaga specjalnych akcesoriów ani dużego zachodu. Wystarczy wczytać się w recepturę, zgromadzić potrzebne składniki i uważnie realizować plan pracy. Powodzenia!

5 prostych przepisów na kosmetyki DIY, które warto zrobić w domu
Spis treści:
  1. Jak zrobić kosmetyk DIY z kilku składników?
  2. Przepis 1 - Żel do mycia twarzy lub ciała
  3. Przepis 2 - Serum do twarzy
  4. Przepis 3 - Krem dopasowany do potrzeb skóry
  5. Przepis 4 - Maseczka do twarzy
  6. Przepis 5 - Peeling do twarzy lub ciała

Jak zrobić kosmetyk DIY z kilku składników?

Wykonanie własnego kremu, balsamu, szamponu czy żelu do mycia DIY, jest proste. Zacznij od wybrania bazy, odpowiedniej do rodzaju kosmetyku. Bazy kosmetyczne ECOSPA są naturalne, w ponad 80% składają się z organicznych składników i posiadają certyfikat ekologiczny Soil Association. Ponadto nie zawierają SLS, parabenów, polietylenoglikoli (PEG) oraz syntetycznych barwników i substancji zapachowych, które mogą podrażniać i alergizować skórę.

Chcąc stworzyć produkt do pielęgnacji ciała, wybierz bazę balsamową i dodaj do niej ekologiczne składniki delikatne dla skóry, np. olej z alg fucusekstrakt z kawy.

Na bazie kremowej wykonasz uniwersalny krem o półtłustej konsystencji, któremu charakter nadadzą dodatkowe składniki, np. pseudokolagen roślinny dla cery tracącej jędrność i elastyczność, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej dla skóry naczyniowej.

Baza szamponowa lub baza do mycia twarzy i ciała to punkt wyjścia do wykreowania szamponu lub żelu do mycia twarzy i ciała. Dodając olejki eteryczne, oleje kosmetyczne, ekstrakty roślinne, witaminy czy hydrolaty, otrzymasz kosmetyk odpowiedni dla skóry i włosów.

Pamiętaj, by sprawdzić zalecane stężenie dla danego składnika i mieć na uwadze przeciwwskazania, np. dopuszczalne stężenie składników dodatkowych lub podatność na zanieczyszczenie mikrobiologiczne.

Przepis 1 - Żel do mycia twarzy lub ciała

Aby wykonać ekologiczny szampon lub żel do mycia, użyj bezwonnej, dobrze pieniącej się bazy szamponowej lub bazy do mycia twarzy i ciała. Delikatne detergenty pochodzenia roślinnego, bez zawartości siarczanów, SLS, SLES i parabenów, syntetycznych barwników i substancji zapachowych, nie podrażnią skóry wrażliwej i alergicznej. Bazy wzbogaca duża zawartość soku z aloesu. Ulubiony kosmetyk stworzysz dodając olejki eteryczne i składniki aktywne. Na przykład ekspresowy żel DIY do mycia twarzy zrobisz bez trudu, mieszając w dłoni ekologiczą bazę szamponową (lub bazę do mycia twarzy i ciała) z witaminą C, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, rozjaśnia i rozświetla cerę.

Jeśli pragniesz odprężyć się przed snem, skomponuj relaksujący żel do mycia na wieczór z kojącym olejkiem lawendowym oraz nawilżającym i bakteriostatycznym ekstraktem z prawoślazu.

Przepis 2 - Serum do twarzy

Na bazie roztworu potrójnego kwasu hialuronowego stworzysz kosmetyk o pożądanych właściwościach. Potrójny kwas łączy trzy różnej wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego, dzięki czemu działa na różnych poziomach skóry: nawilża, regeneruje, tworzy film ochronny. Dodając składnik aktywny, skomponujesz kosmetyk DIY na miarę potrzeb Twojej skóry. Dla cery dojrzałej starzałem w dziesiątkę będzie serum z pseudokolagenem i kwasem hialuronowym. Pseudokolagen uzupełnia niedobór kolagenu w skórze, regeneruje i wygładza, natomiast Tens'up błyskawicznie napina i ujędrnia skórę. Długofalowo preparat poprawia strukturę skóry i optycznie ją wygładza i odmładza.

Przepis 3 - Krem dopasowany do potrzeb skóry

Chcesz mieć najlepszy krem dla swojej skóry? Zacznij od ekologicznej bazy kremowej do kosmetyków DIY, będącej podłożem emulsji kosmetycznych typu olej w wodzie (O/W). Krem półtłusty tworzy okluzję i nawilża każdy rodzaj cery. Do bazy dodaj nawet do 20% składników aktywnych, witamin, ekstraktów lub olejów roślinnych czy eterycznych. Dobrze wymieszaj. Robiąc krem, podgrzej w kąpieli wodnej masło karite, masło kakaowe lub masło mango i dodaj do bazy kremowej. Stężenie składników olejowych nie powinno przekraczać 15% gotowego produktu.

Doskonałym kosmetykiem DIY dla cery suchej i dojrzałej jest krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty - ujędrnia, nawilża, regeneruje i działa przeciwstarzeniowo.

Przepis 4 - Maseczka do twarzy

Glinki kosmetyczne to wyjątkowo różnorodne w działaniu surowce naturalne. Każda z nich (glinka zielona, glinka czerwona, glinka Ghassoul, glinka różowa, glinka fioletowa), ma specyficzne właściwości, które determinują ich działanie na skórę. Glinki ECOSPA100% naturalne, czyste, bogate w minerały. Trudno przecenić ich zalety: wiążą toksyny i metale ciężkie, oczyszczają, regenerują i ujędrniają cerę, działają przeciwzapalnie. Glinki łączy się z wodą, hydrolatem lub olejem.

Hydrolaty to oczyszczająco-tonizujące wody kwiatowe otrzymywane poprzez destylację parą wodną aromatycznych części kwiatów i roślin. Hydrolaty ECOSPA powstają w najlepszych destylarniach we Francji. Wybierz hydrolat, który spełni potrzeby Twojej skóry, np. hydrolat różany czy hydrolat czystka.

Aby przygotować oczyszczającą maseczkę DIY, wystarczy zmieszać glinkę z hydrolatem w odpowiedniej proporcji i odczekać, aż glinka zabsorbuje płyn, a następnie nałożyć na skórę.

Przepis 5 - Peeling do twarzy lub ciała

Bez kosmetyku złuszczającego wierzchnią warstwę naskórka, nie ma skutecznej pielęgnacji. Możesz stworzyć go sama. Wystarczy użyć delikatnej bazy szamponowej (lub bazy do mycia twarzy i ciała) i dodać korund (tlenek glinu), minerał do mikropeelingu skóry. Mikrodermabrazja pobudza mikrokrążenie, dotlenia i odnawia skórę, wygładza ją i rozświetla. Efektem zabiegu jest pobudzenie tworzenia kolagenu, zmniejszenie rozszerzonych ujść gruczołów łojowych i przebarwień oraz lepsze wchłanianie substancji aktywnych. Wykonując peeling do twarzy, użyj korundu w stężeniu 5 - 25% i dodaj bazę szamponową, bazę do mycia twarzy i ciała lub roztwór kwasu hialuronowego. W peelingu do ciała połącz go z żelem pod prysznic.

Bibliografia:

  • Prof. dr hab. Ryszard Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii. Tom 1, MA Łódź 2008
  • Angelika Gumkowska, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN 2016.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty
Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty

Przepis DIY na krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty. Ekstrakt z wąkroty pobudza produkcję kolagenu, łagodzi stany zapalne i działa przeciwutleniająco. Dodatkowo olej z opuncji figowe intensywnie nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Zmarszczki
Poziom trudności:
bardzo łatwy
5 prostych przepisów na kosmetyki DIY, które warto zrobić w domu nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla 5 prostych przepisów na kosmetyki DIY, które warto zrobić w domu.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.