10 sposobów na stosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy rozpoczynał swoją karierę w medycynie. Obecnie zyskuje coraz większą popularność w przemyśle kosmetycznym. W kosmetykach stosowany jest w formie soli kwasu hialuronowego (INCI: Sodium Hyaluronate), która ze względu na mniejszą cząsteczkę lepiej wnika w głąb skóry. Kwas hialuronowy może być stosowany u osób w każdym wieku i z każdym rodzajem skóry, co czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych składników kosmetycznych. Kwas hialuronowy służy nie tylko naszej skórze, ale też włosom. Świetnie wpływa na poprawę ich połysku, zwiększa objętość, kondycjonuje, nawilża, wygładza rozchylone łuski, poprawia elastyczność, zmniejsza ryzyko powstawania rozdwojonych końcówek oraz uszkodzeń mechanicznych. Znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji paznokci. Poniżej znajdziesz 10 sposobów na stosowanie kwasu hialuronowego w warunkach domowych, dzięki którym ten produkt na stałe zagości w Twojej kosmetyczce.
Jak stosować kwas hialuronowy?
1. Kwas hialuronowy jako produkt nawilżający
Żel hialuronowy może być stosowany samodzielnie do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu. Ten sposób sprawdzi się u osób z cerą dojrzałą, tracącą jędrność, z widocznymi zmarszczkami. Żel hialuronowy stosowany bezpośrednio na skórę będzie tworzyć na jej powierzchni cienki film, wykazując właściwości liftingujące i ujędrniające. Do bezpośredniej aplikacji na skórę, najlepiej sprawdzi się Potrójny kwas hialuronowy 1,5% roztwór.
2. Kwas hialuronowy jako serum dwufazowe
Aby wykonać naturalne serum dwufazowe DIY wystarczy połączyć potrójny kwas hialuronowy 1,5% z ulubionym olejem roślinnym w proporcji 1:1. Uzyskany produkt przelej do buteleczki z ciemnego szkła z pipetą i przechowuj w zaciemnionym miejscu w temperaturze pokojowej. Serum nie wymaga dodawania konserwantu. Żel hialuronowy możesz również mieszać z olejem bezpośrednio przed aplikacją. Wystarczy połączyć w zagłębieniu dłoni kilka kropli oleju z kilkoma kroplami żelu hialuronowego i w takiej formie nałożyć na lekko wilgotną, stonizowaną tonikiem lub hydrolatem skórę.
3. Kwas hialuronowy jako substancja wzmacniająca właściwości kosmetyczne kremu
Oprócz silnych właściwości nawilżających kwas hialuronowy działa również jako promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry. Jeśli chcesz, aby krem, który jest bogaty w różnorodne substancje czynne zadziałał jeszcze lepiej na Twoją skórę, pomyśl o zastosowaniu żelu hialuronowego. Żel hialuronowy nakładaj pod krem wykonując ruchy wklepujące.
4. Kwas hialuronowy jako składnik maseczek DIY
Kwas hialuronowy należy do humektantów – substancji posiadających silne właściwości nawilżające. Dzięki temu kwas hialuronowy idealnie sprawdzi się w maseczkach kosmetycznych DIY do każdego rodzaju skóry. Można go mieszać m. in z glinkami, algami, błotem z Morza Martwego.
5. Kwas hialuronowy pod oczy
Skóra pod oczami jest cienka, delikatna oraz szybko się starzeje, co sprawia, że wymaga odpowiedniej pielęgnacji od młodych lat. Żel hialuronowy połączony z odrobiną naturalnego nierafinowanego, tłoczonego na zimno oleju roślinnego tworzy idealną mieszankę do codziennej pielęgnacji okolic pod oczami. Jeśli zależy Ci na działaniu przeciwstarzeniowym, do żelu hialuronowego możesz dodać kilka kropli oleju z opuncji figowej. Jeśli walczysz z obrzękami, zasinieniami, połącz żel hialuronowy z olejem z pietruszki lub olejem z ogórka.
6. Kwas hialuronowy w zabiegu domowej mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych. Podobny zabieg możesz wykonać również w domu. Potrzebujesz do tego tylko dwóch produktów – korundu kosmetycznego i kwasu hialuronowego HMW 1%. W zdezynfekowanym naczyniu połącz korund z żelem hialuronowym w proporcji 1:3. Uzyskaną mieszankę zaaplikuj na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Wykonaj delikatny masaż omijając stany zapalne i znamiona barwnikowe. Po wykonaniu masażu zmyj peeling ciepłą wodą i nałóż ulubiony krem nawilżający.
7. Kwas hialuronowy na rozstępy
W celu zmniejszenia rozstępów, 1-2 razy w tygodniu wykonuj peeling z kwasu hialuronowego i korundu. Codziennie (również po wykonaniu peelingu) aplikuj na skórę odrobinę żelu hialuronowego połączonego z olejem z dzikiej róży.
8. Kwas hialuronowy jako składnik toników domowej roboty
Żeby wykonać tonik DIY, wystarczy dodać do ulubionego hydrolatu potrójny kwas hialuronowy 3%. Zmieszaj ok.1/2 łyżeczki kwasu hialuronowego ze 100 ml hydrolatu i dokładnie wymieszaj. Gotowy kosmetyk przelej do butelki szklanej z atomizerem o pojemności 100 ml.
9. Kwas hialuronowy jako dodatek do gotowych odżywek i masek do włosów
Jeśli chcesz polepszyć właściwości swojej maski lub odżywki do włosów wystarczy dodać do jednorazowej porcji ok.1/2 kwasu hialuronowego 1%. Tuning maski do włosów kwasem hialuronowym polepsza właściwości nawilżające kosmetyku. Dzięki temu włosy staną się gładsze, elastyczniejsze i przyjemniejsze w dotyku.
10. Kwas hialuronowy do paznokci
Czy wiesz, że Twoje paznokcie też potrzebują nawilżenia? Najłatwiejszym sposobem na poprawę kondycji paznokci jest wmasowywanie w płytkę paznokciową odrobiny kwasu hialuronowego połączonego z olejem jojoba, arganowym lub migdałowym. Kwas hialuronowy to wspaniały składnik serum do paznokci.
Potrójny kwas hialuronowy 1,5% roztwór
Unikalna mieszanka trzech różnych typów kwasu hialuronowego – kwasów małocząsteczkowych SLMW i LMW oraz kwasu HMW dla optymalnego nawilżenia skóry. Kwas hialuronowy w tej postaci ma działanie odmładzające.
Kwas hialuronowy HMW 1% roztwór
Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW to kwas hialuronowy o masie cząsteczkowej 1,0-1,8 mln DA w formie 1% roztworu w wodzie. Zgodny z wymogami ECOCERT. Wiąże wodę, a także zatrzymuje ją w skórze. Wykazuje silne właściwości higroskopijne, łagodzące oraz nawilżające. Idealna baza pod serum do twarzy i ciała.
Potrójny kwas hialuronowy 3% roztwór
Unikalna mieszanka trzech różnych typów kwasu hialuronowego – kwasów małocząsteczkowych SLMW i LMW oraz kwasu HMW dla optymalnego nawilżenia skóry. Kwas hialuronowy w tej postaci ma działanie odmładzające i nawilżające (poprzez systematyczne stosowanie - nawet najbardziej głębokich zmarszczek). Ze względu na silne właściwości nawilżające polecany do skóry bardzo suchej i zniszczonej.