Opakowania kosmetyczne - w co zapakować domowe kosmetyki DIY?

Im większa świadomość ekologiczna, tym bardziej przyglądamy się opakowaniom. Plastiki, w większości butelki i opakowania, dryfują w wodach naszej planety, tworząc gigantyczne śmietnisko, które rozkłada się setki lat. Opakowania plastikowe mają swoje zalety, dlatego najnowsze trendy zmierzają do przetwarzania tego surowca, by nie szkodził środowisku.
Coraz modniejsze szkło to ekologiczny produkt, jednak też mający swoje wady. Który materiał wybrać? Najważniejsze, aby po zużyciu zawartości opakowania dać mu drugie życie.

Opakowania kosmetyczne - w co zapakować domowe kosmetyki DIY?
Spis treści:
  1. Jak przechowywać kosmetyki?
  2. Gdzie przechowywać kosmetyki naturalne DIY?
  3. Jakie opakowania wybrać na domowe kosmetyki?

Jak przechowywać kosmetyki?

Kosmetyki naturalne mają mocną pozycję na rynku, ale warto pamiętać, że dopiero w połączeniu z odpowiednim opakowaniem stanowią prawdziwą ekocałość. Jakie opakowania do kosmetyków stosuje się najczęściej?

Opakowanie ze szkła jest całkowicie neutralne, a szkło borowo-krzemowe (w kolorze bursztynu) dodatkowo zabezpiecza produkt przed działaniem promieni UV. Można je nieskończenie wiele razy przerobić albo umyć i wykorzystać do innych celów. Wadą szkła jest duży ciężar, a w dalszej obróbce energochłonność - wysoka temperatura konieczna do przetopienia. Jednak dodatek stłuczki z recyklingu do produkcji nowych opakowań znacznie zmniejsza ilość niezbędnej energii.

Opakowania z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwe do formowania, natomiast nie wszystkie da się przetworzyć.

Kosmetyki najczęściej pakuje się w tworzywa sztuczne: HDPE (polietylen), PP (polipropylen), PET (politereftalan etylenu) - wszystkie podlegają recyklingowi. Komisja Europejska zabiega, by do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu.

W naszym sklepie ECOSPA.pl hołdujemy minimalizmowi. Proste opakowania pozbawione zewnętrznego kartonika to gest w kierunku ekologii i czystości naszej planety.

Gdzie przechowywać kosmetyki naturalne DIY?

Do przechowywania kosmetyków naturalnych w łazience lub sypialni sprawdzi się szafka na kosmetyki lub pudełko na kosmetyki, dzięki czemu nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Niektóre kosmetyki DIY i hydrolaty bez konserwantów należy przechowywać w lodówce - przeznacz na to jedną półkę na drzwiach lodówki lub osobny pojemnik na kosmetyki. 

Jakie opakowania wybrać na domowe kosmetyki?

Wybieraj spośród wielu różnych opakowań kosmetycznych ECOSPA, w których będziesz przechowywać przygotowane własnoręcznie kosmetyki DIY oraz wygodnie je używać. Przymierzając się do stworzenia swojego kremu, balsamu czy szamponu, sprawdź, które opakowanie będzie najlepsze dla Twojego produktu. Wybierz odpowiedni rozmiar do pojemności i rodzaju kosmetyku oraz materiał: szkło lub PET.

Butelki i buteleczki kosmetyczne ze szkła i tworzywa PET

Opakowanie kosmetyku jest tak samo ważne jak on sam. Ma jak najdłużej zachować świeżość produktu i chronić jego właściwości. Nasze butelki kosmetyczne są wykonane z ciemnego szkła lub brązowego tworzywa PET, które zabezpieczają kosmetyk przed szkodliwym działaniem promieni UV.

W szklanych butelkach kosmetycznych możesz przechowywać kosmetyki płynne (serum do twarzy, wcierkę do włosów) oraz części składowe kosmetyków, np. olejki eteryczne, oleje roślinne.

Do toniku lub płynu micelarnego wybierz szklaną butelkę z atomizerem, a do balsamu czy mleczka do ciała butelkę PET.

Wygodnym, ekonomicznym, bezpiecznym dla użytkownika i środowiska naturalnego opakowaniem jest bezbarwna butelka z plastiku z pompką pianotwórczą. Umożliwia ona uzyskanie gęstej pianki do mycia twarzy, ciała i włosów.

Opakowania kosmetyczne z pompkami sprawdzają się do przechowywania i aplikacji substancji płynnych, np. szamponów i odżywek do włosów.

Z kolei małe porcje najlepiej uwalniają szklane butelki z kroplomierzem.

Do toników do twarzy, mgiełek do ciała czy perfum DIY przydadzą się butelki z atomizerami, które rozpylają płyn w postaci delikatnej mgiełki.

Olejki i wszelkie substancje płynne wykorzystywane w większych ilościach można przechowywać w butelkach z zakrętkami - używa się je raz na jakiś czas.

Opakowania airless

Nawet najlepszy krem przestanie być skuteczny, gdy ma kontakt z tlenem i zaczną rozwijać się w nim mikroorganizmy. Aby temu zapobiec, zaopatrz się w opakowanie airless, w którym emulsja jest szczelnie zamknięta w cylindrze. Nie ma do niej dostępu powietrze ani bakterie z rąk, które mogą zanieczyścić kosmetyk. Istnieje wiele sposobów na to, by Twoje kosmetyki dłużej zachowały świeżość.

Atomizery, pompki i nakrętki – niezbędne akcesoria

Sama butelka na kosmetyki DIY to za mało. Musisz wyposażyć ją w atomizer, pompkę i nakrętkę. Co do czego służy?

Atomizer idealnie nadaje się do toniku - rozpyla przyjemną mgiełkę, a dołączony kapturek zabezpiecza przed przypadkowym naciśnięciem kapturka.

Butelka z atomizerem z powodzeniem przechowuje hydrolaty, mgiełki do ciała, dezodoranty w spray'u, wody kolońskie i wody toaletowe.

Z kolei pompka dozująca spełni swoją rolę przy aplikacji balsamu, żelu pod prysznic, szamponu do włosów, a nakrętka z pipetą stanowi nieodzowne uzupełnienie buteleczki z serum. Możesz ją też nakręcić na butelkę z olejem, by łatwiej i precyzyjnie go dozować.

Słoiki kosmetyczne

W słoikach z ciemnego i przezroczystego szkła przechowasz kremy, musy, masełka do ciała, natomiast w słoikach PET – peelingi, glinki oraz algi do ciała.

Szkło nie wchodzi w reakcje, dlatego jest bezpieczne dla olejków eterycznych, składników aktywnych czy naturalnych kremów z cennymi składnikami. Słoiki z brązowego szkła chronią zawartość przed światłem. Szkło łatwo umyć i wyparzyć, dlatego można w nim przechowywać kolejno różne substancje. Zwłaszcza te o twardszej konsystencji, która nie nadają się do dozowania ani nalewania, jak np. naturalne masła czy substancje sypkie.

Etykiety na Twoje kosmetyki DIY

Oznaczeniem dla własnoręcznie zrobionego kosmetyku jest samoprzylepna etykieta, która zmieści nazwę produktu i datę jego przydatności do użytku. Przykleisz ją na każdego rodzaju pojemnik.

Zanim wyrzucisz zużyte opakowanie ze szkła, zastanów się jak możesz je ponownie użyć. Jeśli nie wykorzystasz go ponownie na krem, to może zamienisz w minimalistyczny wazon albo samodzielnie zrobioną świecę? A plastikowe pudełko po peelingu czy masce do włosów w doniczkę czy przybornik na biurko? Opakowania zarówno ze szkła, jak i z plastiku można użyć także do prac plastycznych lub jako pojemniki do przechowywania. Wszystko co wielorazowe ma sens.

Bibliografia:

  • Joanna Newerli-Guz, Walory ekologiczne jako czynnik budowy przewagi konkurencyjnej na rynku produktów kosmetycznych, Ekonomiczne Problemy Usług nr 73, 401-409, 2011, https://bazhum.muzhp.pl/
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/etykietowanie-i-opakowania-kosmetyczne,14994

Butelka szklana z pipetą 10 ml

Butelka szklana z pipetą 10 ml w kolorze ciemnego bursztynu. Ciemne szkło chroni preparat przed działaniem słońca. Szklana pipeta umożliwia łatwe dozowanie preparatu kroplami.

Butelka szklana z pipetą 10 ml
3,50 zł 1 szt.

Słoik szklany brązowy 30 ml z czarną zakrętką

Słoik szklany 30 ml wykonany z brązowego szkła typu amber z czarną zakrętką i zabezpieczającą wkładką. Opakowanie przeznaczone m.in. do przechowywania własnoręcznie przygotowanych kosmetyków oraz gęstych surowców (np. kremów, maseł). Po umyciu i wydezynfekowaniu opakowanie może być wykorzystane kilkakrotnie.
Słoik szklany brązowy 30 ml z czarną zakrętką
4,50 zł 1 szt.

Atomizer z kapturkiem do butelek 100 ml

Atomizer z kapturkiem ochronnym może być stosowany do aplikacji hydrolatów oraz toników. Tworzy przyjemną mgiełkę i rozpyla płyn. Idealnie pasuje do butelek szklanych o pojemności 100 ml.

Atomizer z kapturkiem do butelek 100 ml
1,90 zł 1 szt.

Etykieta na kosmetyki DIY - 30 x 100 mm

Samoprzylepne etykiety ECOSPA do opisania przygotowanych przez Ciebie kosmetyków. W puste pola wpisz nazwę kosmetyku, listę składników oraz datę ważności i Twój domowy kosmetyk zyska profesjonalne wykończenie. Do etykiety papierowej jest dołączona przezroczysta etykieta ochronna, która zabezpiecza przed rozmazaniem napisów.

Etykieta na kosmetyki DIY - 30 x 100 mm
0,35 zł 1 szt.
Opakowania kosmetyczne - w co zapakować domowe kosmetyki DIY? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Opakowania kosmetyczne - w co zapakować domowe kosmetyki DIY?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.